MANEWRY PK. "WISŁA 2014"

W dniu 27 września 2014 roku w miejscowości Kolonia Nadwiślańska oraz Kłudzie, gm. Solec nad Wisłą zostały przeprowadzone powiatowo – gminne ćwiczenia sztabowe Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Lipsku pk. „Wisła 2014”. W manewrach wzięły udział Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej, Formacja Obrony Cywilnej, Policja, Pogotowie Ratunkowe.

Ćwiczenia zostały podzielone na dwa epizody.

Pierwszy został przeprowadzony  na terenie budowy mostu w Koloni Nadwiślańskiej. Scenariusz tego epizodu zakładał następującą sytuację. Podczas prac budowlanych związanych z realizacją mostu jeden z pracowników spada z jego konstrukcji do Wisły. W celu ratowania poszkodowanego do rzeki wskakuje drugi robotnik. Obydwaj dryfują unosząc się na wodzie.  
Zadaniem ćwiczących strażaków było podjęcie osób pływających na rzece, zapewnienie im pomocy medycznej, przetransportowanie ich na brzeg i przekazanie zespołowi ratownictwa medycznego. Ze względu na trwające prace budowlane związane z realizacją mostu ten epizod był zamknięty dla obserwatorów.

Drugi epizod ćwiczeń przeprowadzony został w Kłudziu w miejscu przeprawy promowej i został podzielony na dwie części. Pierwsza to działania antyterrorystyczne realizowane przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Lipsku. Tutaj do zadań funkcjonariuszy Policji należało zatrzymanie dwóch samochodów osobowych, którymi podróżowali przestępcy zajmujący się handlem narkotykami. Po mimo podjętej próby zatrzymania jeden z pojazdów, którym podróżowało trzy osoby wjechał na prom, a następnie spadł z niego do rzeki Wisły. Dwóch przestępców zaczęło dryfować na wodzie. Kierowca natomiast pozostał w pojeździe, który uległ zatopieniu.
W tym przypadku osoby płynące rzeką Wisłą zostały podjęte przez jednostki pływające z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu nad Wisłą. Natomiast zatopiony pojazd oraz kierowcę poszukiwali płetwonurkowie ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno – Nurkowego z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach.    

Całość zakończyło uroczyste podsumowanie podczas, którego wręczono m.in. podziękowania za udział w działaniach przeciwpowodziowy jakie prowadzone były maju 2014 roku na terenie dwóch gmin powiatu lipskiego, tj. gminy Chotcza i gminy Solec nad Wisłą. Wręczono również świadectwa ukończenia kursu przeciwpowodziowego i  ratownictwa wodnego, który we wrześniu br. został przeprowadzony w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku.

Podczas manewrów w związku z 75 rocznicą Powstania Polskiego Państwa Podziemnego oddano także hołd bohaterom walczącym o wolność ojczyzny. Powyższe upamiętniono składając na Wiśle z łodzi symboliczny wieniec.

Równolegle z ćwiczeniem, na odcinku rzeki Wisły: Kolonia Nadwiślańska - Kłudzie, zostały rozegrane Królewskie Regaty Wiślane „KŁUDZIE 2014”, które zabezpieczane były przez jednostki pływające z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu lipskiego.

W wśród zaproszonych na ćwiczenia gości gości znaleźli się między innymi: Dariusz Piątek - Wicewojewoda Mazowiecki, st. bryg. Janusz Szylar - Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, ppłk Andrzej Kreczman, st. bryg. Andrzej Lisecki - przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, bryg. Marek Kaczmarczyk - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach, bryg. Grzegorz Szewczyk - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie, płk Stanisław Kalski - Wiceprezes Federacji Rezerwistów I Weteranów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, por. Marcin Płaza - przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Radomiu, dh. Zbigniew Gołąbek - Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Mazowieckiego w Warszawie, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji oraz wielu innych zacnych gości.