ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE


Zdrowych, pogodnych, pełnych wiary, nadziei i miłości Świąt Wielkanocnych.
Serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz wesołego Alleluja  
życzą Komendanci
  mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski i st. kpt. Jarosław Bajor
oraz
strażacy i pracownicy cywilni
Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
w Lipsku

ZDERZENIE W OLECHOWIE

29.03.2013
Do poważnie wyglądającego zderzenia dwóch pojazdów doszło w dniu 29.03.2013 r. ok. godz. 13.30 w miejscowości Olechów, gm. Sienno. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej stwierdzono, że miała miejsce kolizja samochodu osobowego BMW 316 z ciągnikiem rolniczym. Na szczęście nikt z osób podróżujących pojazdami nie odniósł obrażeń. Działania zastępów straży pożarnej ograniczyły się do zabezpieczenia miejsca zdarzenia, odcięcia dopływu prądu i gazu w samochodzie osobowym oraz kierowania ruchem drogowym   W akcji uczestniczyły zastępy z JRG PSP w Lipsku, OSP w Siennie oraz w ramach podpisanego porozumienia dotyczącego wzajemnych obszarów chronionych zastępy z JRG PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim.


NARADA SZKOLENIOWA

27.03.2013
W dniu 27.03.2013 r. w sali dydaktyczno – szkoleniowej KP PSP w Lipsku miała miejsce narada z komendantami gminnymi, prezesami i naczelnikami jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z KSRG. Spotkanie zorganizowano w związku z procesem wdrażania zasad ratownictwa specjalistycznego na terenie kraju. Podczas odprawy omówiono następującą tematykę: szkolenie OSP, inspekcje gotowości bojowej jednostek OSP, ratownictwo specjalistyczne w KSRG na terenie powiatu, funkcjonowanie łączności w sieci MSW, dofinansowanie i rozliczenie KSRG. Na zakończenie spotkania Komendant Powiatowy mł. bryg Tomasz Krzyczkowski z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych wszystkim zgromadzonym, a także ich rodzinom złożył najserdeczniejsze życzenia. 

WYCZUWALNY GAZ

25.03.2013
W dniu  25.03.2013 r.  o  godz. 13.02  otrzymano  zgłoszenie o wyczuwalnej woni gazu na  klatce  schodowej  w  budynku wielorodzinnym znajdującym się w Lipsku przy ul. Słonecznej. Przybyły na miejsce zastęp z JRG w Lipsku dokonał przy pomocy urządzenia ITX pomiaru stężenia substancji wybuchowej. Wykonane sprawdzenie nie wykazało żadnych wartości szkodliwych dla życia i zdrowia ludzkiego. Pomimo tego przystąpiono do przewietrzenia budynku. Po dokładnym rozpoznaniu ustalono, że woń gazu propan-butan była skutkiem wymiany butli w jednym z lokali mieszkalnych.

SZKOLENIE Z ZAKRESU RATOWNICTWA TECHNICZNEGO

24.03.2013
W dniach 16-17.03.2013 r. i 23-24.03.2013 r. w KP PSP w Lipsku odbyło się „Szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników OSP”. Podczas szkolenia strażacy zapoznawali się z obsługą sprzętu ratowniczego oraz taktyką prowadzenia działań ratowniczych w przypadku zdarzeń związanych z ratownictwem drogowym. Po wysłuchaniu wykładów, obejrzeniu filmów szkoleniowych i prezentacji, druhowie mieli okazję sprawdzić sprzęt na ćwiczeniach. Szkolenie praktyczne tym razem zostało przeprowadzone w auto złomie w miejscowości Koszary gm. Iłża. Podsumowaniem kursu był egzamin podczas, którego uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną oraz praktyczną. W zakresie teorii strażacy rozwiązywali sprawdzian testowy, natomiast egzamin praktyczny polegał na sprawdzeniu umiejętności posługiwania się podstawowym sprzętem ratownictwa technicznego oraz znajomością zasad postępowania podczas prowadzenia działań głównie związanych z wypadkami i katastrofami w komunikacji.
Organizatorzy szkolenia dziękują Firmie Auto-Złom Koszary Tadeusz Kasperek oraz Firmie Handlowo Usługowej Jarosław Zardzewiały za udostępnienie wraków pojazdów w celu przeprowadzenia szkolenia i egzaminu praktycznego.

ELIMINACJE POWIATOWE OTWP

20.03.2013
W dniu 20 marca 2013 roku w Lipsku odbyły się eliminacje powiatowe XXXVI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Patronat nad turniejem objął Starosta Lipski Roman Ochyński. W eliminacjach powiatowych wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu lipskiego. W pierwszej części konkursu uczestnicy rozwiązywali test. Następnie wyłonieni finaliści odpowiadali ustnie na pytania, które zadawała komisja konkursowa. W wyniku eliminacji powiatowych wyłoniono następujących laureatów w poszczególnych grupach wiekowych.

I grupa wiekowa – uczniowie szkół podstawowych
1. Mateusz MICHALEC - PSP w Lipsku
2. Michał ULIKOWSKI - PSP w Lipsku
3. Kamil TOMANEK - PSP w Jaworze Soleckim

II grupa wiekowa – uczniowie szkół gimnazjalnych
1. Norbert MARCHEWKA - PG w Ciepielowie
2. Mikołaj NOWAKOWSKI - PG w Ciepielowie
3. Marta LOREK - PG w Rzeczniowie

III grupa wiekowa – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
1. Piotr PUTON - OSP w Jaworze Soleckim
2. Dominik KOMINEK - OSP w Bielanach
3. Żaneta PISKORZ - ZSOiP w Siennie

Wszyscy uczestnicy Eliminacji Powiatowych oraz ich opiekunowie otrzymali upominki, dyplomy, listy gratulacyjne, zaś zwycięzcy pierwszych trzech miejsc otrzymali: tablety, odtwarzacze mp4, słuchawki. Ufundowanie nagród możliwe było dzięki: ZOW ZOSP RP w Warszawie, RDLP w Radomiu, NLP Zwoleń, NLP Marcule, Fundacji Edukacja i Technika Ratownictwa "EDURA".
Eliminacje Powiatowe OTWP w Lipsku były także okazją do wręczenia nagród laureatom eliminacji powiatowych Konkursu Plastycznego, który w roku bieżącym odbywa się pod hasłem „Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu!".
W uroczystym wręczeniu nagród udział wzięli: Roman Ochyński - Starosta Lipski, mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski - Komendant Powiatowy PSP w Lipsku, st. kpt. Jarosław Bajor - Z- ca Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku, przedstawiciele Lasów Państwowych: Ewa Stępień-Choroś - Nadleśnictwo Zwoleń, Radosław Koniarz - Nadleśnictwo Marcule; podinsp. Elżbieta Gudek - przedstawiciel Komendy  Powiatowej Policji w Lipsku, Janusz Witczak - Prezes ZOP ZOSP RP w Lipsku, Andrzej Czajkowski - V-ce Prezes ZOP ZOSP w Lipsku, Karol Burek - Prezes ZOG ZOSP RP w Rzeczniowie, Jan Cyran - członek ZOP ZOSP RP w Lipsku, Jerzy Pasek - Burmistrz Miasta i Gminy Lipsko, Stanisław Pora - Wójt Gminy Sienno.
Osoby, które zajęły pierwsze miejsca w eliminacjach powiatowych OTWP w każdej grupie wiekowej będą reprezentowały powiat lipski na eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 27 kwietnia 2013 roku w miejscowości Mińsk Mazowiecki.
Organizatorzy składają wszystkim serdeczne podziękowania za okazaną pomoc w organizacji turnieju, w tym szczególne podziękowania przekazują dyrekcji i pracownikom ZSP w Lipsku oraz Lipskiego Centrum Kultury.
Serdecznie dziękujemy opiekunom za zaangażowanie i wzorowe przygotowanie uczniów.

KOLIZJA NA RONDZIE

17.03.2013
Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w dniu 17.03.2013 r. w godzinach przedpołudniowych na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym w Lipsku przy ul. Spacerowej. W wyniku tego zdarzenia jedna z osób podróżujących pojazdem została przetransportowana do Izby Przyjęć SPZZOZ w Lipsku. Działania zastępów SLRt i GBA 2/16 z JRG w Lipsku polegały na zabezpieczeniu miejsca działań, kierowaniu ruchem drogowym oraz uprzątnięciu resztek pozostałości pokolizyjnych.

WYPADEK NA ULICY ZWOLEŃSKIEJ

15.03.2013
Jedna osoba ranna to rezultat wypadku drogowego, który miał miejsce w dniu 15.03.2013 r. po godz. 6 rano w Lipsku przy ul. Zwoleńskiej na wysokości stacji paliw HUZAR. Po dojechaniu na miejsce akcji stwierdzono, że doszło do zderzenia bocznego samochodu Seat Cordoba z ciągnikiem siodłowym z naczepą Mercedes Actros. Działania przybyłych na miejsce zastępów z JRG w Lipsku polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji kierowcy z pojazdu, odłączeniu zasilania w samochodzie osobowym, kierowaniu ruchem drogowym. Osoba podróżująca samochodem została przetransportowana do Izby Przyjęć SPZZOZ w Lipsku.

KONKURS PLASTYCZNY

14.03.2013
W dniu 14.03.2013 r. w Starostwie Powiatowym w Lipsku odbyło się posiedzenie komisji konkursowej eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pt. „Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu!". Komisja  spośród 67 prac plastycznych wyłonionych w eliminacjach gminnych w 6 gminach powiatu lipskiego wybrała zgodnie z treścią regulaminu po jednej najlepszej pracy w każdej grupie wiekowej. Powyższe 4 prace zostaną przesłane na szczebel wojewódzki. Uroczyste podsumowanie Konkursu Plastycznego oraz wręczenie nagród dla laureatów odbędzie się w dniu 20.03.2013 r. o godz. 1230 w Lipskim Centrum Kultury podczas Eliminacji Powiatowych OTWP. Poniżej prace plastyczne laureatów konkursu plastycznego.

Lp.
I grupa wiekowa
młodsza (5-8 lat)
II grupa wiekowa
średnia (9-12 lat)
III grupa wiekowa
starsza (13-16 lat)
IV grupa wiekowa
wychowankowie ośrodków terapii zajęciowej i itp.
Praca plastyczna
Imię i Nazwisko
Izabela GÓRSKA
 lat 8
Aleksandra GÓRALSKA
lat 10
Damian ŁAPA
lat 13
Beata CHMIELOWIEC
Szkoła
PSP w Ciepielowie
PSP w Ciepielowie
ZS w Jaworze Soleckim
SOSW w Hucie

MIĘDZYNARODOWI GOŚCIE

13.03.2013
W dniu 13.03.2013 r. Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku odwiedziła grupa młodzieży wymiany międzynarodowej. Tym razem byli to mieszkańcy Chin, Gruzji oraz Indonezji. Podczas zwiedzania strażnicy młodzież poznała zadania jakie wykonuje  straż pożarna w Polsce. Szczególną uwagę uczestników spotkania zwróciły narzędzia specjalistyczne będące na wyposażeniu JRG, przeznaczenie poszczególnych pojazdów specjalistycznych, a przede wszystkim szeroki wachlarz działalności Państwowej Straży Pożarnej.

POŻAR W GRABOWCU

11.03.2013 r.
W   dniu   11.03.2013 r.  o   godz.  2.26   do   Powiatowego   Stanowiska   Kierownia  w   Lipsku   wpłynęło  zgłoszenie  o   pożarze  w miejscowości Grabowiec, gm. Rzeczniów. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęty jest budynek magazynowy (stodoła). W celu likwidacji zdarzenia podano dwa prądy w natarciu na palący się budynek oraz jeden w obronie na znajdujący się w pobliżu obiekt mieszkalny. Następnie przystąpiono do dogaszania tlących się elementów budynku i prac rozbiórkowych konstrukcji obiektu, które w związku z nadpaleniem zagrażały mieszkańcom posesji. W akcji gaśniczej udział brały zastępy z JRG w Lipsku, OSP w Rzeczniowie, OSP w Grabowcu, OSP w Rzechowie.

WYPADEK NA DRODZE KRAJOWEJ

06.03.2013
Do wypadku drogowego z udziałem samochodu ciężarowego doszło w dniu 06.03.2013 r. w godzinach południowych na drodze krajowej nr 79 w miejscowości Walentynów gm. Lipsko. Z relacji świadków zdarzenia wynika, że prawdopodobnie wskutek uszkodzenia jednego z kół pojazdu samochód zjechał na pobocze drogi i uderzył przodem w rów odwadniający jezdnię. W chwili dojazdu zastępów straży pożarnej z JRG w Lipsku stwierdzono, że autem podróżowały dwie osoby - kierowca, który opuścił pojazd oraz pasażer, który znajdował się w wewnątrz samochodu. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu przy użyciu narzędzi hydraulicznych dostępu do osoby znajdującej się w wewnątrz pojazdu, ewakuacji pasażera z wnętrza kabiny, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym. Osoby ranne zostały przetransportowane do Izby Przyjęć SPZZOZ w Lipsku. W działaniach uczestniczyły zastępy z JRG w Lipsku i OSP w Maruszowie. Przyczyna zdarzenia zostanie ustalona w wyniku prowadzonych czynności operacyjnych przez funkcjonariuszy Policji.     

NARADA ROCZNA

04.03.2013
W dniu 04.03.2013 r. w siedzibie KP PSP w Lipsku odbyła się narada roczna podsumowująca pracę lipskich strażaków w roku 2012. Całość rozpoczęły gratulacje jakie złożyli przybyli goście st. kpt. Jarosławowi Bajorowi, który z dniem 01.03.2013 r. został powołany na Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku. Następnie w związku z odejściem na emeryturę st. ogn. w st. spocz. Andrzeja Rębisia w krótkim wystąpieniu Komendant Powiatowy mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski przypomniał zgromadzonym najważniejsze momenty w zawodowej karierze przechodzącego na emeryturę strażaka oraz podziękował w imieniu swoim oraz wszystkich strażaków za lata wspólnej służby. W dalszej części narady mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski zaprezentował sytuację pożarową za miniony 2012 rok, ważniejsze wydarzenia oraz podsumował pracę komendy. Następnie  głos zabrał Z-ca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Warszawie st. bryg. Janusz Szylar, który podsumował ubiegły rok i przedstawił cele i kierunki pracy na bieżący 2013. W trakcie narady zaproszeni goście wysoko ocenili pracę i służbę lipskich strażaków i na ręce Komendanta Powiatowego mł. bryg. Tomasza Krzyczkowskiego złożyli podziękowania za dotychczasową współpracę. W naradzie uczestniczyli: st. bryg. Janusz Szylar  - Z-ca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Warszawie, Roman Ochyński - Starosta Lipski, insp. Janusz Koziarski - Komendant Powiatowy Policji w Lipsku, mł. insp. Jarosław Binięda - Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Lipsku, Zbigniew Jamróz - Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń, Tadeusz Misiak - Nadleśniczy Nadleśnictwa Marcule,   Władysław Kowalski - Prezes Koła EiRP RP w Lipsku, Andrzej Czajkowski - V-ce Prezes ZOP ZOSP RP w Lipsku, Aneta Góźdź - Prokurator Rejonowy w Lipsku, Jolanta Rękas-Szylar - Dyrektor PSSE w Lipsku, Nina Siejko - Dyrektor SPZZOZ w Lipsku.

Przebieg służby st. kpt. Jarosława Bajora - Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku.
st. kpt. Jarosław Bajor 01.08.1987 r. rozpoczął naukę w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, którą ukończył 15.06.1991 r. Po ukończeniu szkoły 01.09.1991 r. rozpoczął pracę w Komendzie Rejonowej Zawodowej Straży Pożarnej w Lipsku, gdzie pełnił służbę w poszczególnych wydziałach. Następnie został Dowódcą Oddziału Zawodowej Straży Pożarnej w Jasieńcu Iłżeckim. W dalszej kolejności  rozpoczął pracę w Komendzie Rejonowej  PSP w Radomiu, gdzie został mianowany na stanowisko Dowódcy Zmiany, które zajmował  w JRG-2 w latach 01.07.1992 r.-31.07.1994 r. i w JRG-1 w latach 01.08.1994 r.-31.08.2011 r. Od 01.09.2011 r. pełnił funkcję Oficera Operacyjnego WSKR w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Z dniem 01.03.2013 r. został powołany na Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku.

POMOC ZESPOŁOWI RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

03.03.2013
W dniu 03.03.2013 r. strażacy z JRG PSP w Lipsku w miejscowości Poręba, gm. Lipsko brali udział w zapewnieniu dojazdu dla Karetki Pogotowia, która jadąc z pacjentem ugrzęzła na drodze gminnej. Działania GBA 2/20 STAR 266 polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wyciągnięciu pojazdu Pogotowia Ratunkowego.

POŻAR BUDYNKU

03.03.2013
W dniu 03.03.2012 r. zastępy JRG w Lipsku i OSP w Kochanówce brały udział w gaszeniu pożaru budynku magazynowego (stodoły) w miejscowości Kochanówka, gm. Sienno.  Po dojechaniu na miejsce zdarzenia  pojazdów pożarniczych stwierdzono, że pożarem objęte zostało wnętrze obiektu oraz deski stanowiące obicie jednej ze ścian frontowych. W celu ugaszenia pożaru podano dwa prądy wody w natarciu na palące się wnętrze oraz ścianę frontową. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do przerzucania nadpalonego siana i przelewania go wodą. Dzięki szybkiej interwencji zastępów gaśniczych z miejscowej OSP spaleniu uległo tylko ok. 1 m3 siana i 1 m 2 desek obiciowych.

WYPADEK W RZECZNIOWIE

02.03.2013
Dwie osoby ranne to skutek wypadku drogowego do jakiego doszło w dniu 02.03.2013 r. o godz. 251 w miejscowości Rzeczniów. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód osobowy BMW serii 5 zjechał z drogi i uderzył w ogrodzenie. Osoby podróżujące pojazdem opuściły go o własnych siłach. Po udzieleniu im kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej zostali przetransportowani do Izby Przyjęć SPZZOZ w Lipsku. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca akcji, udzieleniu pomocy poszkodowanym, odłączeniu zasilania w pojeździe. W działaniach uczestniczyły zastępy GBA 2/16, SLRt z JRG PSP w Lipsku i GBA 2,3/16 z OSP w Rzeczniowie.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

01.03.2013
W dniu 01.03.2013 r. delegacja strażaków KP PSP w Lipsku i OSP w Lipsku na czele z Komendantem Powiatowym PSP w Lipsku mł. bryg. Tomaszem Krzyczkowskim uczestniczyła w uroczystościach związanych z obchodami święta państwowego ,,Żołnierzy Wyklętych''. W święcie strażacy brali udział na zaproszenie władz powiatu lipskiego i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipskiej ,,Powiśle''. W trakcie ceremonii Poczty Sztandarowe przy kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Lipsku oddały honory, a przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy pomniku ,,Krzyżu Katyńskim'', gdzie strażacy i strzelcy zaciągnęli honorową wartę.

KONFERENCJA - BEZPIECZEŃSTWO OBIEKTÓW SAKRALNYCH

28.02.2013
W dniu 28 lutego 2013 roku w siedzibie KP PSP w Lipsku pod patronatem Wojewody Mazowieckiego odbyła się konferencja pt. „Bezpieczeństwo obiektów sakralnych znajdujących się na terenie powiatu lipskiego i obszarów chronionych”. Konferencja skierowana była do administratorów i zarządców obiektów sakralnych. Patronat medialny nad całością objął Kwartalnik „Życie Powiśla” i Rozgłośnia „Twoje Radio Lipsko”. Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Powiatowa PSP w Lipsku, Starostwo Powiatowe w Lipsku, Komenda Powiatowa Policji w Lipsku. Tematem sympozjum było przedstawienie stanu ochrony przeciwpożarowej w obiektach sakralnych, poruszenie problematyki związanej z ochroną zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych. W swoim wystąpieniu funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu scharakteryzowali stan zagrożenia przestępczością obiektów sakralnych w latach 2010 – 2012 na terenie województwa mazowieckiego. W dalszej części spotkania głos zabrali przedstawiciele zaproszonych firm, którzy zaprezentowali aktywne i pasywne systemy zabezpieczeń obiektów sakralnych oraz systemy antywłamaniowe elektroniczne, telewizję przemysłową, monitoring pożarowy. Podsumowaniem konferencji była część praktyczna obejmująca obsługę podręcznego sprzętu gaśniczego podczas, której każdy z uczestników sympozjum mógł użyć gaśnicy w celu ugaszenia zainicjowanego pożaru. W czasie konferencji dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie uczestnicy otrzymali książkę pt. ,,Vademecum Zabezpieczenia obiektów sakralnych''. Natomiast dzięki współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej Departament Wychowania i Promocji Obronności Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej zapoznali się z pozycją książkową pt. ,,Zasady Ochrony Zabytków w Prawie Krajowym i Międzynarodowym''. Wśród uczestników sympozjum znaleźli się: Dariusz Piątek – V–ce  Wojewoda Mazowiecki, Paweł Błasiak – Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, ppłk. rez. Andrzej Kreczman – Inspektor ds. Obronnych i Kancelarii Tajnej  Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, nadkom. Monika Sokołowska oraz kom. Robert Kutyła przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, kpt. Paweł Kamiński przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Radomiu, Rafał Nadolny Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Warszawie, Jolanta Rękas Szylar – Dyrektor PSSE w Lipsku, insp. Janusz Koziarski – Komendant Powiatowy Policji w Lipsku, gospodarz konferencji mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski, Roman Ochyński – Starosta Lipski, Paweł Jędraszek Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle”, Wicestarosta Lipski, przedstawiciele firmy POL – POŻ. s.c. ZAT Kołton, INTERFACH Dariusz Magierek, FLORPOŻ Zygmunt Kaczmarczyk, wójtowie gmin powiatu lipskiego i obszaru chronionego oraz księża parafii dekanatu lipskiego, siennieńskiego, iłżeckiego.


SZKOLENIE KIEROWCÓW - KONSERWATORÓW SPRZĘTU RATOWNICZEGO OSP

24.02.2013
W okresie od 15.02.2013 r. do 24.02.2013 r. w KP PSP w Lipsku zostało przeprowadzone „Szkolenie kierowców – konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP”. Do udziału w zajęciach zgłoszono 34 słuchaczy. W trakcie kursu strażacy zapoznawali się z obsługą techniczną samochodów pożarniczych oraz zasadami konserwacji i eksploatacji sprzętu specjalistycznego. Podsumowaniem całości był egzamin podczas, którego uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną oraz praktyczną. W zakresie teorii strażacy rozwiązywali sprawdzian testowy, natomiast egzamin praktyczny polegał na sprawdzeniu umiejętności obsługi urządzeń będących na wyposażeniu pojazdów pożarniczych. Z ramienia Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego egzamin nadzorował bryg. Janusz Kryska – Naczelnik Ośrodka Szkolenia KW PSP w Warszawie. Z wynikiem pozytywnym szkolenie ukończyło 32 strażaków.


ELIMINACJE GMINNE OTWP

22.02.2013
W dniach od 15.02.2013 r. do 22.02.2013 r. na terenie powiatu lipskiego odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom” – konkursu, którego celem jest upowszechnienie wiedzy i umiejętności dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz szeroko rozumianej profilaktyki. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Laureaci pierwszych trzech miejsc w każdej grupie wiekowej będą reprezentować swoje szkoły i gminy na eliminacjach powiatowych.

POŻAR BUDYNKU MIESZKALNEGO

13.02.2013
W dniu 12.02.2013 r. o godz. 1722 w miejscowości Wierzchowiska Pierwsze, gm. Sienno miał miejsce pożar przekrycia dachu budynku mieszkalnego. Działania zastępów z JRG w Lipsku i OSP w Jaworze Soleckim polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu pożaru, przeprowadzeniu prac rozbiórkowych nadpalonego przekrycia dachu i przewietrzeniu pomieszczeń budynku. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia była nieszczelność przewodu dymowego.
W związku z zaistniałą sytuacją ponownie zwracamy się z apelem do mieszkańców powiatu lipskiego o dokonanie przeglądu stanu technicznego urządzeń grzewczych i przewodów dymowych. Przypominamy także o konieczności usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania. Zanieczyszczenia z przewodów od palenisk opalanych paliwem stałym należy usuwać co najmniej 4 razy w roku, a od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym co najmniej 2 razy w roku.

DZIEŃ NUMERU ALARMOWEGO 112

11 luty to dzień numeru alarmowego 112. W związku z tym przypominamy o istnieniu tego bezpłatnego numeru, na który można dzwonić w nagłych przypadkach. Obecnie wybierając „112” w telefonie stacjonarnym mieszkańcy powiatu lipskiego połączą się z Powiatowym Stanowiskiem Kierowania KP PSP w Lipsku, gdzie dyżurny jest w stanie przełączyć rozmówcę do Policji lub Pogotowia Ratunkowego. Docelowo w Polsce wszystkie zgłoszenia kierowane na „112” będą przyjmowane przez operatorów centrów powiadamiania ratunkowego. Szczegółowe informacje w jakich przypadkach i kiedy korzystać ze „112” dowiesz się naciskając tutaj.

Jednocześnie informujemy, że nadal funkcjonują numery alarmowe 997 (Policja), 998 (Państwowa Straż Pożarna), 999 (Pogotowie Ratunkowe).

BEZPIECZNE FERIE 2013

30.01.2013
W ramach akcji "Bezpieczne Ferie 2013" w dniu 30 stycznia 2013 roku strażacy z JRG PSP w Lipsku dla młodzieży ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” przeprowadzili instruktaż udzielania pierwszej pomocy. Podczas spotkania przedstawiono również sprzęt ratowniczo - gaśniczy będący na wyposażeniu pojazdu pożarniczego GBA 2/16 MAN.

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

28.01.2013
Od 28 stycznia 2013 roku w województwie mazowieckim rozpoczęła się zimowa przerwa szkolna. Jest to drugi zaraz po wakacjach okres kiedy dzieci i młodzież mogą odpocząć od codziennych obowiązków szkolnych. Jednak w czasie wzmożonego wypoczynku wzrasta ryzyko nieszczęśliwych wypadków. Zimowa aura, utrzymująca się niska temperatura i opady śniegu zachęcają wszystkich do aktywnego wypoczynku, który nie zawsze jest bezpieczny.
Dlatego należy pamiętać o kilku podstawowych "przykazaniach": baw się tylko w miejscach przeznaczonych do tego celu, nie zjeżdżaj na sankach na ulice gdzie poruszają się samochody, nie doczepiaj sanek do samochodu, nie ślizgaj się na zamarzniętym stawie lub rzece, nie oddalaj się od miejsca zabawy bez wiedzy rodziców i opiekunów.
W ramach akcji "Razem Bezpieczniej" Komenda Powiatowa PSP w Lipsku zaprasza wszystkie zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej do swojej siedziby, gdzie oprócz zaznajomienia uczestników wycieczek ze specyfikacją pracy strażaka oraz sprzętem ratowniczym będzie możliwy udział w lekcji edukacyjno-informacyjnej pokrywającej tematykę m. in. bezpiecznych zachowań podczas spędzania czasu wolnego, zasad postępowania w przypadku pożaru lub wypadku drogowego, zasad alarmowania służb ratowniczych.
Szczegółowe informacje dotyczące bezpiecznych zachowań oraz zasad alarmowania służb ratowniczych można znaleźć naciskając tutaj.

POŻAR BUDYNKU MIESZKALNEGO

27.01.2013
Jedna osoba nie żyje to skutek pożaru jaki miał miejsce w  Solcu nad Wisłą przy ul. Łoteckiego. Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do stanowiska kierowania tut. Komendy o godz. 10.45. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się dach kryty eternitem i poddasze oraz 2 pomieszczenia wraz z klatką schodową wewnętrzną na 1 piętrze budynku murowanego. Od osób postronnych otrzymano informację o możliwości przebywania wewnątrz obiektu osoby tam zamieszkującej. Pierwsze działania zastępów polegały na zlokalizowaniu pożaru za pomocą 4 prądów wody w natarciu zewnętrznym i wewnętrznym, przeszukiwaniu i oddymianiu pomieszczeń. Ze względu na potrzebę podawania wody z podnośnika, który musiał być rozstawiony pod linią energetyczną odłączono prąd na ulicy Łoteckiego. Z pomieszczeń zagrożonych wyniesiono 2 butle na gaz propan-butan. Po lokalizacji pożaru, oddymieniu obiektu i przeszukaniu pomieszczeń mieszkalnych objętych pożarem odnaleziono zwłoki  mężczyzny. Na miejsce działań przybył Komendant powiatowy PSP w Lipsku. Kolejne działania polegały na udzieleniu pomocy przy prowadzonych przez funkcjonariuszy Policji i Prokuratora czynnościach śledczych. Następnie przystąpiono do dogaszania pogorzeliska. Podczas akcji w związku z niskimi temperaturami dokonano rotacji ratowników. Ze względu na utrudnienia związane z poborem wody do celów ppoż. z hydrantów utworzono na pobliskiej rzece Krępiance punkt czerpania wody. W działaniach uczestniczyły zastępy: GBA 2/16, GCBA 5/32, SHD 21, SLOp, SLRr z KP PSP w Lipsku oraz zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z: Solca nad Wisłą, Pawłowic, Przedmieścia Bliższego, Sadkowic.   

SZKOLENIE Z ZAKRESU RATOWNICTWA TECHNICZNEGO

27.01.2013
W okresie od 19.01.2013 r. do 27.01.2013 r. w KP PSP w Lipsku zostało przeprowadzone „Szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników OSP”. Do udziału w zajęciach zgłoszono 35 słuchaczy. Podczas szkolenia strażacy zapoznawali się z obsługą sprzętu ratowniczego oraz taktyką prowadzenia działań ratowniczych w przypadku zdarzeń związanych z ratownictwem drogowym. Po wysłuchaniu wykładów, obejrzeniu filmów szkoleniowych i prezentacji, druhowie mieli okazję sprawdzić sprzęt na ćwiczeniach praktycznych. Każdy miał okazję poznać siłę tnącą narzędzi hydraulicznych na prawdziwych samochodach, które zostały udostępnione przez Pana Jana Śliwiaka – właściciela Stacji Demontażu Pojazdów w Woli Soleckiej II zajmującą się kasacją i złomowaniem pojazdów. Szkolenie praktyczne w Woli Soleckiej przeprowadził przedstawiciel firmy Weber. Podsumowaniem kursu był egzamin podczas, którego uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną oraz praktyczną. W zakresie teorii strażacy rozwiązywali sprawdzian testowy, natomiast egzamin praktyczny polegał na sprawdzeniu umiejętności posługiwania się podstawowym sprzętem ratownictwa technicznego oraz znajomością zasad postępowania podczas prowadzenia działań głównie związanych z wypadkami i katastrofami w komunikacji. Z ramienia Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego egzamin nadzorował st. kpt. Paweł Brunecki - przedstawiciel Ośrodka Szkolenia KW PSP w Warszawie. Z wynikiem pozytywnym szkolenie ukończyło 33 strażaków.



UDZIAŁ STRAŻAKÓW W 150 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO

20.01.2013
W dniu 20.01.2013 r.  w Jaworze Soleckim, gm. Sienno odbyła się inauguracja obchodów 150 – tej rocznicy wybuchu powstania styczniowego na ziemi lipskiej. Uroczystości rozpoczęły się przy pamiątkowej tablicy poświęconej pułkownikowi Wojsk Polskich Dionizemu Czachowskiemu, jednego z najdzielniejszych dowódców w powstaniu styczniowym, który  w dniu  6.11.1863 r. poległ z rąk Rosjan w miejscowości Jawor Solecki.  W ceremonii udział wzięły m. in. poczty sztandarowe oraz delegacje KP PSP w Lipsku oraz jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu lipskiego. Całość rozpoczął Starosta Lipski…….więcej.

SMOK MĄDRAGON DAJE RADĘ

15.01.2013
W dniu 15.01.2013 r. strażacy z KP PSP w Lipsku w związku z realizacją edukacyjnego projektu profilaktycznego adresowanego dla uczniów szkół podstawowych pt. „Smok Mądragon daje radę” tym razem udali się do dzieci z Zespołu Szkół Samorządowych w Solcu nad Wisłą. Celem spotkania było przedstawienie wzorców bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Szczególną uwagę zwrócono na prawidłowe powiadamianie służb ratunkowych oraz sposoby postępowania w przypadku powstania pożaru w domu i w szkole. Na koniec wizyty każdy z uczestników prelekcji mógł poczuć się jak prawdziwy strażak przymierzając strażackie ubranie specjalne.

21 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

W dniu 13 stycznia 2013 roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku uczestniczyli w 21 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W roku bieżącym w Lipskim Centrum Kultury przygotowano prezentację sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego podczas prowadzonych działań ratowniczo – gaśniczych. Dla wsparcia WOŚP w siedzibie tut. Komendy przeprowadzona została zbiórka pieniężna, a do tegorocznej aukcji charytatywnej wystawione zostały strażackie gadżety, które podczas licytacji cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ponadto strażacy aktywnie uczestniczyli w prowadzonych licytacjach. Podczas jednej z nich po zaciętej rywalizacji ratownicy Zmiany Służbowej Pierwszej JRG wygrali przygotowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Lipsko słodki deser w postaci tortu. Ukoronowaniem 21 Finału WOŚP było „światełko do nieba” zabezpieczone pod względem ppoż. przez zastępy ratowniczo-gaśnicze z JRG PSP i OSP w Lipsku.

SPOTKANIE KOŁA EMERYTÓW I RENCISTÓW POŻARNICTWA

11.01.2013
W dniu 11.01.2013 r. w siedzibie tut. komandy miało miejsce zebranie członków i sympatyków Koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w Lipsku. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m in.: przedstawiciele władz samorządowych, komendanci Powiatowi i Rejonowi Straży Pożarnych i PSP w Lipsku, pracownicy komendy, członkowie koła EiRP RP. Spotkanie miało na celu zapoznanie wszystkich uczestników z organizacją i działalnością Kół Emerytów i Rencistów na terenie województwa mazowieckiego i regionu radomskiego. Całość otworzył Komendant Powiatowy PSP w Lipsku mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski, który powitał zgromadzonych gości. Podczas zebrania byli komendanci Powiatowi i Rejonowi Straży Pożarnych i PSP w Lipsku oraz były Komendant Wojewódzki Województwa Radomskiego st. bryg. w st. spocz. Stanisław Musiał za wkład i zaangażowanie w rozwój tut. komendy otrzymali z rąk mł. bryg. Tomasza Krzyczkowskiego okolicznościowe dyplomy uznania.   


MISTRZOSTWA W PIŁCE SIATKOWEJ

10.01.2013
W dniu 10.01.2013 r. drużyna KP PSP w Lipsku uczestniczyła w turnieju piłki siatkowej strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Były to eliminacje strefy IV w ramach rozgrywek XI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej 2013. W rozgrywkach udział wzięły drużyny Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej z: Białobrzeg, Lipska, Przysuchy, Radomia oraz Zwolenia. W wyniku przeprowadzonych rozgrywek kolejność zajętych miejsc dużyn poszczególnych Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przedstawia sie następująco:
I - KP PSP w Zwoleniu, II - KP PSP w Radomiu, III - KP PSP w Przysusze, IV - KP PSP w Lipsku, V - KP PSP w Białobrzegach.

MŁODZIEŻ Z ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH Z SOLCA W STRAŻY W LIPSKU

09.01.2013
W dniu 09.01.2013 r. Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku odwiedziła młodzież szkolna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Solcu nad Wisłą. W trakcie spotkania zapoznano młodzież z obiektem strażnicy oraz zaprezentowano sprzęt będący na wyposażeniu JRG w Lipsku. Podczas wizyty wszystkim zebranym przedstawiono zagadnienia związane z profilaktyką pożarową ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo pożarowe w budynkach mieszkalnych podczas trwającego okresu grzewczego oraz zagrożeń jakie stwarza tlenek węgla.

SZKOLENIE W JEDNOSTCE STRZELECKIEJ 1005

05.01.2013
W dniu 05.01.2013 r. w siedzibie Jednostki Strzeleckiej nr 1005 im. płk. Dionizego Czachowskiego ZS „Strzelec” OSW w Lipsku miał miejsce uroczysty apel podsumowujący działalność organizacji w roku 2012. Podczas apelu wyróżniający się strzelcy otrzymali podziękowania, które wręczył Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski. Następnie po części oficjalnej uroczystości strażacy w związku z prośbą Dowódcy Jednostki Strzeleckiej przeprowadzili instruktaż ratownictwa medycznego. Zajęcia praktyczne obejmowały prowadzenie resuscytacji, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, udzielanie pomocy medycznej osobom poszkodowanym w przypadku złamań, oparzeń, krwotoków, zasłabnięcia.

PODSUMOWANIE 2012 ROKU

02.01.2013
W 2012 roku na terenie powiatu lipskiego odnotowano łącznie 1041 zdarzeń z czego 769 stanowiły miejscowe zagrożenia, a 258 pożary. W analizowanym okresie przyjęto 14 alarmów fałszywych. W celu likwidacji przedmiotowych zdarzeń zadysponowano 1736 załóg: 869 załogi JRG, 522 załóg OSP w KSRG, 345 załóg OSP poza KSRG. Łącznie w zdarzeniach uczestniczyło 7500 strażaków. Wzrost interwencji w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 460 interwencji, co stanowi wzrost o 79,17 %. Zestawienie graficzne przedstawiono w zakładce statystyki - naciśnij tutaj.

POŻAR W KIJANCE

01.01.2013
W dniu 01.01.2013 r. w miejscowości Kijanka, gm. Chotcza o godz. 10.03 doszło do pożaru budynku mieszkalnego i inwentarskiego. Po otrzymaniu zgłoszenia w rejon działań zadysponowane zostały pojazdy jednostek ochrony przeciwpożarowej  z JRG w Lipsku oraz OSP w Chotczy, Tymienicy, Kijanki. Zadaniem przybyłych strażaków było: zabezpieczenie miejsca objętego działaniem ratowniczym, podanie dwóch prądów wody na palący się budynek inwentarski, wyniesieniu z pomieszczeń mieszkalnych palących się mebli , rozbiórki dachu na obiekcie inwentarskim. Ze względu na zły stan zdrowia właściciela posesji na miejsce zdarzenia zadysponowany został zespół ratownictwa medycznego z SPZZOZ w Lipsku.


Pozostałe informacje w archiwum