BĄDŹMY ROZWAŻNI UŻYWAJĄC PETARD I FAJERWERKÓW

30.12.2013
Petardy i fajerwerki to materiały pirotechniczne, które są wybuchowe, łatwopalne i należy obchodzić się z nimi z najwyższą ostrożnością, zgodnie z instrukcją użytkowania. W związku z tym, iż corocznie podczas zabawy sylwestrowej dochodzi do wielu wypadków spowodowanych nieostrożną obsługą wyrobów pirotechnicznych apelujemy o rozważny zakup i rozsądne użytkowanie petard i fajerwerków. Szczegółowe informacje znajdziesz naciskając tutaj i tutaj.
Apel Wojewody Mazowieckiego naciśnij tutaj.  

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE


Świąt wypełnionych radością, niosących spokój i odpoczynek.
Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, szczęścia i powodzenia
życzą Komendanci
mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski i mł. bryg. Jarosław Bajor
oraz
strażacy i pracownicy cywilni
Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
w Lipsku

POŻAR W WIERZCHOWISKACH I

18.12.2013
Jedna osoba poszkodowana, poparzona zabrana z miejsca pożaru przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego to wynik pożaru do jakiego doszło 18.12.2013 r. w godzinach przedpołudniowych w miejscowości Wierzchowiska I, gm. Sienno. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęty jest budynek mieszkalny jednorodzinny. Po przeprowadzonym rozpoznaniu okazało się, że w wyniku zdarzenia poparzeniom uległ mieszkaniec budynku. Niezwłocznie przygotowano sprzęt ratownictwa medycznego oraz rozpoczęto usuwanie z poszkodowanego nadpalonej odzieży. Następnie rannego przekazano przybyłemu na miejsce akcji zespołowi ratownictwa medycznego. Ponieważ stan poszkodowanego był bardzo poważny lekarz pogotowia zadecydował o zadysponowaniu na miejsce działań śmigłowca LPR. Działania zastępów straży pożarnych polegały na: ugaszeniu pożaru, udzieleniu osobie poszkodowanej pomocy medycznej, oddymieniu i przeszukaniu budynku, wyznaczeniu i zabezpieczeniu miejsca lądowania śmigłowca, częściowej rozbiórki elementów konstrukcyjnych budynku w celu ugaszenia tlących się elementów.  
 

POSIEDZENIE ZARZĄDU ODDZIAŁU POWIATOWEGO ZWIĄZKU OSP RP W LIPSKU

18.12.2013
W dniu 18 grudnia 2013 roku w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej PSP w Lipsku odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Lipsku. Podczas zebrania przedstawiono sprawozdanie z działalności Zarządu w 2013 roku, ustalono projekt programu pracy na 2014 rok. Przypomniano o możliwości przekazania 1 % podatku na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych. Posiedzenie Zarządu było także okazją do złożenia życzeń z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i podzielnia się wigilijnym opłatkiem.

POŻAR W MIEJSCOWOŚCI PCIN

16.12.2013
Trzy pojazdy ratownicze oraz 15 strażaków brało udział w gaszeniu pożaru w miejscowości Pcin, gm. Ciepielów. Zgłoszenie o pożarze budynku inwentarskiego wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku w dniu 16.12.2013 r. o godz. 9.45. Przybyli na miejsce działań ratownicy stwierdzili, że ogniem objęty jest przyległy do budynku inwentarskiego obiekt o konstrukcji drewnianej przeznaczony do magazynowania opału. Dzięki natychmiastowej i skutecznej akcji gaśniczej pożar nie przedostał się na przylegający budynek inwentarski. Działania zastępów straży pożarnej polegały na ugaszeniu pożaru, niedopuszczeniu do jego rozprzestrzenienia się na sąsiadujące budynki, przeprowadzeniu prac rozbiórkowych. W  wyniku pożaru spaleniu uległo drewno opałowe magazynowane w obiekcie. Nadpaleniu uległa natomiast konstrukcja dachu budynku inwentarskiego. W pożarze nikt nie odniósł obrażeń.

POŻAR BUDYNKU MIESZKALNEGO

13.12.2013
W dniu 13.12.2013 r. o godz. 2.49 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o pożarze w miejscowości Chotyze, gm. Ciepielów. Na miejsce pożaru zadysponowano łącznie trzy pojazdy ratownicze z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Lipsku i OSP w Ciepielowie. Po dojechaniu stwierdzono, że pożarem objęte jest nieużytkowe poddasze budynku mieszkalnego murowanego krytego eternitem. Mieszkańcy obiektu opuścili go nie doznając żadnych obrażeń. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru, oddymieniu poddasza, usunięciu części więźby dachowej wraz z pokryciem oraz palnej warstwy izolacji stropu. W wyniku pożaru spaleniu uległa warstwa izolacyjna stropu, natomiast nadpaleniu uległa drewniana konstrukcja dachu. W działaniach uczestniczyło 12 ratowników. Czas akcji wyniósł 2 h 18 min

DZIECI W STRAŻY

09.12.2013
W dniu 09.12.2013 r. Komendę Powiatową PSP w Lipsku odwiedzili uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Krępie Kościelnej. W ramach wizyty dzieci uczestniczyły w pogadance prewencyjnej oraz prezentacji sprzętu pożarniczego. Każdy uczestnik wycieczki mógł przymierzyć ubranie specjalne wraz ze sprzętem ochrony dróg oddechowych, dotknąć sprzętu strażackiego. W związku z trwającą Ogólnopolską Kampanią Prewencyjną NIE DLA CZADU zaprezentowano dzieciom autonomiczne czujniki dymu i tlenku węgla - urządzenia służące do wczesnego wykrycia dymu i tlenku węgla, a tym przyczyniające się do ograniczenia osób śmiertelnych w przypadku powstania w budynku pożaru lub pojawienia się tlenku węgla. 

SZKOLENIE DOWÓDCÓW

08.12.2013
W dniach 30.11.2013 r. - 08.12.2013 r. w KP PSP w Lipsku został przeprowadzony kurs dowódców Ochotniczych Straży Pożarnych. Celem szkolenia było przygotowanie kursantów do dowodzenia zastępem i sekcją z umiejętnością dokonywania oceny sytuacji i podejmowania decyzji w różnych działaniach ratowniczych. Podczas zajęć strażacy zapoznawali się z obowiązkami, uprawnieniami i zadaniami stawianymi przed dowódcami akcji ratowniczych. Podsumowaniem kursu był egzamin, który odbył się w dniu 08.12.2013 r. podczas, którego uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną oraz praktyczną. W zakresie teorii strażacy rozwiązywali sprawdzian testowy, natomiast egzamin praktyczny polegał na sprawdzeniu umiejętności w zakresie dowodzenia oraz podejmowania decyzji. Z wynikiem pozytywnym szkolenie ukończyło 21 druhów.

PROJEKT MAPA

04.12.2013
Informacja to potęga. Mapy są jedną z metod przekazywania informacji, wirtualnym odwzorowaniem świata. Dlatego zachęcamy każdego do udziału w tworzeniu mapy naszego powiatu, nanoszeniu na nią najważniejszych informacji poprzez udział w projekcie OpenStreetMap. OpenStreetMap (skrótowo OSM) to globalny projekt mający na celu stworzenie darmowej oraz swobodnie dostępnej mapy świata. Co najważniejsze, może być edytowana przez każdego, przez co nazywana jest także kartograficznym odpowiednikiem Wikipedii. Z tak stworzonej mapy mogą korzystać wszyscy.
Specjalnie dla strażaków stworzono program Strazak OS na telefony komórkowe z systemem Android umożliwiający zbieranie i zapisywanie informacji o hydrantach, punktach zaopatrzenie wodnego czy też pikietażu dróg. Informacje te doskonale wspomagają działania straży pożarnych podczas działań ratowniczych. Aplikacja ta jest za darmo do pobrania w sklepie google, play.
Zebrane dane można przekazywać samodzielnie nanosić lub też w postaci pliku przekazać do KP PSP w Lipsku celem naniesienia na mapie. Dodatkowych informacje można uzyskać na stronie openstreetmap.org.pl lub w wydziale operacyjnym KP PSP w Lipsku. Instrukcja wprowadzająca - naciśnij tutaj .

SPOTKANIE INFORMACYJNO - SZKOLENIOWE

03.12.2013
Dyrektor Biura Terenowego Związku OSP RP w Radomiu, W dniu 03.12.2013 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Lipsku odbyło się spotkanie informacyjno - szkoleniowe dla działaczy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu lipskiego. Szkolenie przeprowadzone zostało z udziałem przedstawicieli Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Mazowieckiego, Biura Terenowego Związku OSP RP w Radomiu, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Lipsku, Komendy Powiatowej PSP w Lipsku, Starosty Lipskiego, Burmistrza, Wójtów i pracowników Urzędu Miasta i Gminy Lipsko oraz pozostałych gmin zajmujących się ochroną przeciwpożarową na terenie powiatu lipskiego. Podczas spotkania przedstawione zostały zagadnienia dotyczące m. in.: dofinansowania jednostek OSP; regulaminu odznaczeń; działalności operacyjnej i wyszkolenia członków OSP, realizacji wniosków pokontrolnych z inspekcji gotowości bojowej przeprowadzonej w jednostkach OSP; pracy z młodzieżą poprzez ofertę programową i tradycję. W ramach trwającej Ogólnopolskiej Kampanii Prewencyjnej „NIE DLA CZADU” przedstawiono zagadnienia związane z zagrożeniami jakie stwarza tlenek węgla. W spotkaniu udział wzięli m. in.: Roman Ochyński - Starosta Lipski, Jerzy Pasek - Burmistrz Miasta i Gminy Lipsko,  mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski - Komendant Powiatowy PSP w Lipsku, mł. bryg. Jarosław Bajor - Z- ca Komendanta PSP w Lipsku, mł. insp. Jarosław Binięda - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lipsku, dh Zbigniew Gołąbek Wiceprezes ZOW Związku OSP RP Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Tomasz Siczek - Dyrektor Biura Terenowego Związku OSP RP w Radomiu, Janusz Witczak - Prezes ZOP ZOSP RP w Lipsku, Katarzyna Wilczyńska - Furmanek - Komendant Hufca ZHP w Lipsku oraz kadra Komendy Powiatowej PSP w Lipsku, Wójtowie Gmin i  druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu lipskiego.

NOCNY POŻAR

02.12.2013
Dwa zastępy ratowniczo – gaśnicze z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku brały udział w gaszeniu pożaru budynku mieszkalnego zlokalizowanego w Lipsku przy ul. Rynek. Zgłoszenie o pożarze do tut. komendy  wpłynęła o godz. 00.12 w dniu 02.12.2013 r. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęta jest część stropu budynku. Pożar ugaszono, następnie oddymiono i przewietrzono pomieszczenia budynku. Czas interwencji wyniósł 52 min. W pożarze nikt nie został poszkodowany.

ZDERZENIE DWÓCH SAMOCHODÓW

29.11.2013
Do zderzenia samochodu osobowego marki FIAT UNO i ciężarowego DAF z naczepą doszło w dniu 29.11.2013 r. ok. godz. 13.10 na rondzie przy cmentarzu w Lipsku. W celu wydostania z wnętrza pojazdu dwóch osób podróżujących samochodem osobowym strażacy musieli użyć narzędzi hydraulicznych. Osoby poszkodowane zostały przetransportowane do szpitala w Lipsku. W działaniach uczestniczyły trzy pojazdy ratownicze z JRG w Lipsku i 8 ratowników.

WYPADEK DROGOWY W DZIURKOWIE

29.11.2013
Jedna osoba poszkodowana odwieziona do szpitala w Lipsku to skutek wypadku drogowego do jakiego doszło w godzinach porannych w dniu 27.11.2013 r. w miejscowości Dziurków, gm. Solec nad Wisłą. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia zastępów z JRG w Lipsku personel pogotowia ratunkowego udzielał osobie poszkodowanej pomocy medycznej. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca objętego działaniem ratowniczym, kierowaniu ruchem drogowym, odłączeniu zasilania w pojazdach. W akcji uczestniczyły trzy pojazdy ratownicze i 17 ratowników. Czas interwencji wyniósł 2 h i 36 min.  

ĆWICZENIA DOSKONALĄCE

27.11.2013
Stacja paliw w Solcu nad Wisłą przy ul. Radomskiej to kolejny obiekt, gdzie w ramach doskonalenia zawodowego strażaków Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia. Tym razem poza strażakami z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Lipsku w manewrach udział wzięli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu nad Wisłą oraz w Przedmieściu Bliższym. Celem przedsięwzięcia było zapoznanie ćwiczących załóg z rozmieszczeniem i przeznaczeniem poszczególnych obiektów wchodzących w skład stacji paliw oraz praktyczne sprawdzenie realizacji działań związanych z usuwaniem rozlewów paliw płynnych oraz zderzenia w bezpośrednim sąsiedztwie stacji paliw dwóch samochodów osobowych.  Działania jakie realizowali ćwiczący ratownicy polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia objętego działaniem ratowniczym, udzieleniu niezbędnej kwalifikowanej pomocy medycznej osobom poszkodowanym wskutek zderzenia pojazdów oraz neutralizacji i zebraniu rozlanego paliwa.

PODSUMOWANIE KURSU

24.11.2013
W dniu 24.11.2013 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku odbyło się uroczyste zakończenie kursu podstawowego realizowanego jednoetapowo w systemie e-lerning dla strażaków OSP biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. W kursie przeprowadzonym w okresie 8-24.11.2013 r. ogółem uczestniczyło 34 strażaków z terenu powiatu lipskiego. Zajęcia zostały przeprowadzone w systemie weekendowym. Na kurs zostali przyjęci strażacy spełniający wymogi kwalifikacyjne, którzy zdali pozytywnie egzamin wstępny przeprowadzony 05.11.2013 r.  w siedzibie tut. komendy oraz w dniu 20.11.2013 r. przeszli testy w komorze dymowej znajdującej się w Ośrodku Szkolenia w Pionklach Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Całość zakończył egzamin przeprowadzony przez komisję egzaminacyjną w dniu 24.11.2013 r. Z ocenami pozytywnymi szkolenie ukończyło 30 strażaków, w tym 3 druhny z OSP Pawliczka i Kochanówka. Podczas uroczystości 24.11.2013 r. absolwenci kursu złożyli uroczyste ślubowanie.

DZIAŁANIA W KADŁUBKU

18.11.2013
Ranny mężczyzna w wieku 83 lat to wynik zdarzenia drogowego z udziałem motoroweru do jakiego doszło w dniu 18.11.2013 r. ok. godz. 9.20 w miejscowości Kadłubek gm. Sienno. Z relacji świadków zdarzenia wynikało, że kierujący motorowerem podczas jazdy upadł na powierzchnię jezdni. Poszkodowany, przytomny z obrażeniami głowy został przetransportowany do Izby Przyjęć SPZZOZ w Lipsku. W akcji oprócz zastępu z JRG w Lipsku uczestniczyła Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz uprzątnięciu płynów eksploatacyjnych motoroweru. Przyczyna zdarzenia zostanie ustalona przez funkcjonariuszy Policji.

KOLIZJA TRZECH SAMOCHODÓW

18.11.2013
Do zderzenia trzech samochodów – dwóch osobowych i jednego ciężarowego doszło w dniu 18.11.2013 r. na drodze krajowej nr 79 w miejscowości Kostusin, gm. Lipsko. Informacja o wypadku drogowym do Stanowiska Kierowania wpłynęła o godz. 7.46. Na miejsce działań zostały skierowane dwa pojazdy ratownicze oraz 7 ratowników z JRG w Lipsku oraz OSP Maruszów. Na miejscu okazało się, że w kolizji drogowej nikt nie odniósł obrażeń. Działania zastępów straży pożarnej ograniczyły się do zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz usunięcia płynów eksploatacyjnych pojazdów.

POŻAR STOLARNI

14.11.2013
Dwa pojazdy ratowniczo - gaśnicze brały udział w gaszeniu pożaru jaki wybuchł w dniu 14.11.2013 r. w Lipsku przy ul. Spacerowej. O pożarze stolarni Komendę Powiatową PSP w Lipsku o godz. 23 11 zawiadomił właściciel sąsiadujących z budynkiem obiektów. Zadaniem przybyłych na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej z JRG w Lipsku było nie dopuszczenie do dalszego rozwoju pożaru, jego ugaszenie, przeszukanie i oddymienie budynku. Następnie miejsce pożaru przekazano właścicielowi stolarni. W wyniku zdarzenia częściowemu spaleniu uległa instalacja elektryczna oraz ok. 0,5 m3 desek.   

UROCZYSTOŚCI 95 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11.11.2013
W dniu 11.11.2013 r. delegacja strażaków z KP PSP w Lipsku oraz poczty sztandarowe Komendy Powiatowej, jednostek ochotniczych straży pożarnej z terenu gminy lipsko wzięli udział w obchodach 95 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Całość rozpoczęła Msza Święta odprawiona w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Lipsku. Następnie wszyscy przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie oddali hołd poległym żołnierzom i ofiarom zbrodni katyńskiej. Przy grobach żołnierzy wojska polskiego wartę honorową zaciągnęli strażacy, strzelcy oraz harcerze. Na mogiłach przy krzyżu katyńskim delegacja strażaków złożyła okolicznościową wiązankę.

Zdjęcia dzięki uprzejmości serwisu informacyjnego lipsko24.pl.

II MIEJSCE W TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ

09.11.2013
W dniu 09.11.2013 roku w Białobrzegach odbyły się Eliminacje Strefowe do XI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Halowej Piłce Nożnej – V grupa strefowa „Białobrzegi”. W rozgrywkach udział wzięło 5 drużyn Komend Powiatowych/Miejskich Państwowej Straży Pożarnej z: Białobrzegów, Kozienic, Lipska, Radomia, i Zwolenia. W wyniku przeprowadzonych rozgrywek II miejsce zajęła drużyna KP PSP w Lipsku. W roku bieżącym zespół stanowili: st. str. Paweł BZIKOT, mł. kpt. Piotr CZERWONKA, mł. ogn. Przemysław IWAN, mł. kpt. Sławomir JABŁOŃSKI, st. str. Piotr PAWŁOWSKI, st. ogn. Piotr PISKORZ, asp. Marcin SKOCZYLAS, str. Mateusz ŚLIWIŃSKI, str. Str. Sebastian TUSIŃSKI, str. Michał WOJTAL. Klasyfikacja końcowa turnieju przedstawia się następująco: I miejsce - KP PSP w Zwoleniu, II miejsce - KP PSP w Lipsku, III miejsce KM PSP w Radomiu, IV miejsce - KP PSP w Kozienicach, V miejsce - KP PSP w Białobrzegach.

UROCZYSTY APEL

08.11.2013
W dniu 08.11.2013 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Lipsku odbył się uroczysty apel z okazji 95 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Gospodarzem uroczystości był Starosta Lipski Roman Ochyński oraz Komendant Powiatowy PSP w Lipsku mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski.

Podczas apelu miało miejsce wręczenie awansów na wyższe stopnie służbowe, odznaczeń i wyróżnień strażakom szczególnie zasłużonym:

Złoty Medal Za zasługi dla Obronności Kraju otrzymał: mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski.
Brązowy Medal Za Długoletnią Służbę otrzymał: st. kpt. Marcin Burek.
Srebrną Odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” otrzymali: asp. sztab. Paweł Cheda, st. asp. Sylwester Przepiórka.
Brązowy Medal Społeczny Trud Obronności Kraju  „Za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju” otrzymał: st. kpt. Mirosław Wojtas.

Dyplom Komendanta Głównego PSP otrzymał: mł. bryg. Dariusz Rzeźnik.
Stopień starszego strażaka otrzymał: str. Sebastian Tusiński.

W trakcie uroczystości władzom powiatu lipskiego, przedstawicielom  Miasta i Gminy Lipsko, gmin Chotcza, Ciepielów, Rzeczniów, Sienno, Solec i gminy Tarłów woj. świętokrzyskie przekazany został ogień niepodległości który w dniu 07.11.2013 r. odebrali strażacy i strzelcy w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach XIII Sztafety Ognia Niepodległości z Kostiuchnówki.
Po uroczystości przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, służb, straży i stowarzyszeń na mogiłach żołnierskich na cmentarzu parafialnym w Lipsku złożyli kwiaty i zapalili znicze.
W uroczystości wzięli udział m. in.: ppłk Robert Kamiński  - Ministerstwo Obrony Narodowej,  st. chor. sztab. Janusz Kozieł - Sztab Generalny Wojska Polskiego, płk rez. Andrzej Kreczman - Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie, mjr Sławomir Głowiński - Wojskowa Komenda Uzupełnień w Radomiu, ppłk Krzysztof Wieczorek - Wojskowa Komenda Uzupełnień w Puławach, płk Jerzy Kufel - Stowarzyszenie Wojskowe ,,Sport-Turystyka-Obronność'' oraz przedstawiciele Federacji Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych RP, instytucji, służb, straży i stowarzyszeń z terenu powiatu lipskiego oraz poczty sztandarowe: powiatu lipskiego, KP PSP w Lipsku, Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Lipsku, ZS ,,Strzelec' OSW w Lipsku, Hufca ZHP im. Bohaterów Chotczy w Lipsku.

Zdjęcia dzięki uprzejmości serwisu informacyjnego lipsko24.pl.

WSPOMNIENIE TYCH, KTÓRZY ODESZLI

1 listopada to szczególny dzień. Jak co roku w Święto  Zmarłychodwiedzamy groby  najbliższych, wspominamy ich i oddajemy się refleksji. To czas, kiedy się wyciszamy i myślimy o tych, którzy odeszli.
W tym dniu wspominamy również zmarłych strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy odeszli na wieczną wartę, a poprzez swoją działalność pozostawili trwały ślad w ochronie przeciwpożarowej na terenie powiatu lipskiego.
Tradycyjnie w roku bieżącym strażacy z tut. komendy na czele z Komendantem Powiatowym mł. bryg. Tomaszem Krzyczkowskim udali się na cmentarz w Lipsku gdzie zapalili znicze oddając w ten sposób hołd zmarłym strażakom.   
Cześć ich pamięci!

POŻAR KOTŁOWNI

31.10.2013
Dwa pojazdy ratowniczo - gaśnicze i 8 ratowników brało udział w gaszeniu pożaru, który wybuchł w miejscowości Ciepielów Kolonia. Informacja o dużym zadymieniu w budynku mieszkalnym do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku wpłynęła w dniu 31.10.2013 r. o godz. 5.24.  Po przybyciu na miejsce działań strażacy stwierdzili, że pożarem objęta jest kotłownia znajdująca się w części piwnicznej budynku mieszalnego. Mieszkańcy budynku opuścili obiekt nie doznając obrażeń. Działania straży pożarnej polegały głównie na ugaszeniu pożaru oraz oddymieniu i przewietrzeniu budynku mieszkalnego. W wyniku pożaru częściowemu spaleniu uległo oprzyrządowanie pieca grzewczego, przewody instalacji wodno - kanalizacyjnej, materiał opałowy. Działania ratowniczo - gaśnicze trwały 2 h i 33 min.

PODSUMOWANIE KURSU PODSTAWOWEGO STRAŻAKÓW OSP

27.10.2013
W dniu 27.10.2013 r. w siedzibie KP PSP w Lipsku odbyło się uroczyste zakończenie kursu podstawowego dla strażaków OSP realizowanego jednoetapowo w systemie weekendowym.  Zajęcia przeprowadzone zostały zgodnie z wytycznymi zatwierdzonymi 11.05.2006 r. przez Komendę Główną PSP, które dotyczą szkolenia członków OSP biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. Całość podsumował egzamin przeprowadzony przez komisję wyznaczoną przez Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku. W kursie ogółem uczestniczyło 38 strażaków z terenu powiatu lipskiego. Z ocenami pozytywnymi szkolenie ukończyło 35 strażaków.
W uroczystym wręczeniu zaświadczeń potwierdzających ukończenie szkolenia pożarniczego udział wzięli m.in.: mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski – Komendant Powiatowy PSP w Lipsku, dh. Zbigniew Gołąbek – Wiceprezes ZOW ZOSP RP Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Janusz Witczak – Prezes ZOP ZOSP RP w Lipsku (Wójt Gminy Chotcza), oficerowie Komendy Powiatowej PSP w Lipsku oraz przedstawiciele władz OSP z terenu powiatu lipskiego.
 

ALARM W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W LIPSKU

25.10.2013
W dniu 25 października 2013 roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku byli obserwatorami praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji z budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipsku. Alarm próbny został ogłoszony przy pomocy trzech długich sygnałów dzwonka lekcyjnego. Dzieci w zorganizowany sposób pod kierownictwem nauczycieli prowadzących zajęcia lekcyjne w momencie ogłoszenia alarmu opuścili budynek szkoły.


Informujemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami na właścicielu lub zarządcy obiektu przeznaczonego dla ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami ciąży obowiązek przeprowadzenia raz na 2 lata próbnej ewakuacji z całego obiektu. W przypadku obiektów, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników, w szczególności szkół, przedszkoli, internatów, domów studenckich, sprawdzenie warunków ewakuacji należy dokonać co najmniej raz na rok, jednak w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników.
Ponadto właściciel lub zarządca obiektu o fakcie przeprowadzenia próbnego sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji powinien nie później niż na tydzień przed ich rozpoczęciem powiadomić miejscowego Komendanta Powiatowego (Miejskiego) PSP . Obowiązek próbnego sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji nie dotyczy właścicieli budynków mieszkalnych zaliczanych do kategorii ZL IV.

DACHOWANIE W MIEJSCOWOŚCI WODĄCA

23.10.2013
Trzy pojazdy ratownicze i 12 ratowników z JRG w Lipsku i OSP w Siennie brało udział w likwidacji skutków wypadku drogowego do jakiego doszło 23.10.2013 r. ok. godz. 12.20 w miejscowości Wodąca, gm. Sienno. Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że na polu uprawnym na dachu znajduje się samochód osobowy marki Skoda Octavia. Trzy osoby podróżujące pojazdem opuściły go o własnych siłach i po udzieleniu pomocy przedlekarskiej przez ratowników straży pożarnej zostali przekazani personelowi karetek pogotowia. Dalsze działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu zasilania w pojeździe oraz kierowaniu ruchem drogowym.

KOLIZJA W LIPSKU

23.10.2013
W dniu 23.10.2013 r. o godz. 9.56 do Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o kolizji drogowej w Lipsku przy ul. Kilińskiego. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia okazało się, że samochód osobowy marki Fiat 126 uderzył w ogrodzenie posesji, gdzie znajduje się plebania. Osoba poszkodowana, która podróżowała samochodem znajdowała się w karetce pogotowia, gdzie udzielana jej była pomoc medyczna. Działania pojazdu ratowniczego z JRG w Lipsku polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu zasilania w pojeździe, kierowaniu ruchem drogowym.

ĆWICZENIA W ZESPOLE SZKÓŁ W RZECZNIOWIE

23.10.2013
Ugaszenie pożaru poprzez podanie rozproszonego prądu wody do wewnątrz pomieszczeń bezpośrednio objętych pożarem, udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej osobie, która podczas ewakuacji doznała poparzeń dłoni i przedramion obydwu rąk, przeszukiwanie pomieszczeń szkoły w celu odnalezienia ewentualnych poszkodowanych, oddymianie budynku, zasilanie pojazdów ratowniczo – gaśniczych w wodę z hydrantów zewnętrznych to działania jakie realizowali strażacy podczas ćwiczeń przeprowadzonych w dniu 23.10.2013 r. w Zespole Szkół w Rzeczniowie. Podczas manewrów ewakuowano uczniów, nauczycieli i obsługę placówki przez co w sposób praktyczny została sprawdzona organizacja i warunki ewakuacji. Całość połączono z ćwiczeniami jakie realizowali w tym dniu w budynku szkoły funkcjonariusze Policji doskonaląc zasady postępowania w przypadku ataku terrorystycznego. Z ramienia straży pożarnej w szkoleniu udział wzięły zastępy z JRG w Lipsku i OSP w Rzeczniowie.

Zdjęcia dzięki uprzejmości serwisu informacyjnego lipsko24.pl.

NIE DLA CZADU!

18.10.2013
W związku z ogólnopolską kampanią prewencyjną „NIE DLA CZADU” ostrzegamy ! W roku bieżącym do dnia 15 października  na terenie województwa mazowieckiego już 14 osób zatruło się tlenkiem węgla. W sezonie grzewczym 2012/2013 w wyniku oddziaływania tego gazu 154 osoby podtruły się, natomiast 7 poniosło śmierć.  Pamiętaj ! Tlenek węgla potocznie zwany czadem lub cichym, niewidzialnym zabójcą to trujący gaz, który nie posiada zapachu, smaku i barwy. Jeśli więc ogrzewasz swój dom drewnem, węglem, olejem opałowym, gazem lub korzystasz z przepływowych ogrzewaczy wody zasilanych gazem propan-butan zadbaj o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich. Aby być bezpiecznym zapewnij prawidłową wentylację pomieszczeń, stosuj mikrowentylację okien i drzwi, nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych. Dokonaj okresowych przeglądów komina, urządzeń grzewczych i instalacji wentylacyjnej. Nie spalaj niczego w zamkniętych pomieszczeniach, jeśli nie są wentylowane. Zainstaluj czujnik tlenku węgla w tej części domu, gdzie może pojawić się ten trujący gaz. To bardzo skuteczne urządzenie, które uratowało już niejedno życie. Tylko czujka pozwoli Ci stwierdzić obecność tlenku węgla. Więcej dowiesz się naciskając tutaj.

POSZUKIWANIA

17.10.2013
W dniu 16.10.2013 r. o godz. 22.37 po uzyskaniu informacji od dyżurnego KP Policji rozpoczęto poszukiwania osoby zaginionej – mężczyzna wiek 40 lat. Przeszukiwano kompleksy leśne w okolicach miejscowości Chotyze i Łaziska, gm. Ciepielów. Ze względu na porę nocną działania o godz. 00.51 dnia następnego zawieszono. W dniu 17.10.2013 r. o godz. 9.00 wznowiono poszukiwania w trakcie, których okazało się, że zaginiony powrócił w  miejsce zamieszkania. Z ramienia Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w zdarzeniu uczestniczyło 32 strażków.             

POŻAR W MIEJSCOWOŚCI KŁUDZIE

16.10.2013
Dwa zastępy ratowniczo – gaśnicze z JRG w Lipsku i OSP w Solcu nad Wisłą brały udział w gaszeniu pożaru przyczepy kampingowej w miejscowości Kłudzie, gm. Solec nad Wisłą. Zgłoszenie o pożarze do KP PSP w Lipsku wpłynęło w dniu 17.10.2013 r. o godz. 23.13. Z relacji świadków zdarzenia wynikało, że pożarowi towarzyszył wybuch butli gazowej, którą rozerwaną odnaleziono we wraku przyczepy. W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległa przyczepa kampingowa.   

WYPADEK W OLECHOWIE

15.10.2013
Jedna osoba poszkodowana to skutek zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego marki Chevrolet Kalos w miejscowości Olechów, gm. Sienno. Do zdarzenia doszło 15.10.2013 r. ok. godz. 12.30. Działania przybyłych na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu mężczyźnie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej. Przytomny poszkodowany z miejsca zdarzenia został zabrany przez Zespół Ratownictwa Medycznego. W działaniach ratowniczych udział wzięły zastępy z JRG w Lipsku, OSP w Siennie oraz w ramach podpisanych porozumień w sprawie obszarów chronionych zastępy z JRG PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim.

APEL KOMENDANTA

14.10.2013
W związku ze zbliżającym się okresem grzewczym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku ostrzega przed niebezpieczeństwami wynikającymi z nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych oraz przewodów kominowych (wentylacyjnych, dymowych i spalinowych). Informujemy, że nieprawidłowe użytkowanie w/w urządzeń i przewodów kominowych to nie tylko prawdopodobieństwo zatrucia tlenkiem węgla, ale także możliwość powstania pożaru. W związku z powyższym w celu zminimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia pożarów w budynkach mieszkalnych oraz w związku ze zbliżającym się okresem grzewczym w celu wyeliminowania zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla należy przestrzegać podstawowych wymagań eksploatacyjnych instalacji użytkowych w budynku. Szczegółowe informacje dotyczące prawidłowej eksploatacji w/w urządzeń i przewodów kominowych można znaleźć naciskając na odnośniki pt. „Ogrzewanie pomieszczeń" i „Tlenek węgla" znajdujące się pod menu głównym strony startowej. Zapraszamy do przeczytania.

POŻAR NIEUŻYTKÓW

11.10.2013
Jeden pojazd ratowniczy oraz czterech strażaków brało udział w gaszeniu nieużytków oraz zgromadzonych na nich gałęzi w miejscowości Sienno przy ul. Bałtowskiej. Do pożaru doszło 11.10.2013 r. ok. godz. 18.35. Działania przybyłego na miejsce działań zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu gaśniczego. W wyniku pożaru spaleniu uległo 5 Ar nieużytków.

ZADYMIENIE W BUDYNKU WIELORODZINNYM

11.10.2013
W dniu 11.10.2013 r. o godz. 15.57 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu w budynku wielorodzinnym w miejscowości Daniszów, gm. Lipsko. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w dwóch pomieszczeniach w jednym z lokali mieszkalnych występuje duże zadymienie spowodowane przez grzewczy piec kaflowy. Przystąpiono do oddymiania pomieszczeń za pomocą agregatu oddymiającego. Po oddymieniu pomieszczeń oraz ich przewietrzeniu za pomocą detektora wielogazowego dokonano  pomiarów stężenia gazów niebezpiecznych. Nie stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych norm. W działaniach uczestniczył zastęp z JRG w Lipsku i OSP w Maruszowie. W zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń. 

DACHOWANIE W ADAMOWIE

11.10.2013
Dwie osoby poszkodowane w tym siedmioletnie dziecko to wynik dachowania samochodu osobowego marki Renault Fluence w miejscowości Adamów, gm. Sienno. Do zdarzenia doszło 11.10.2013 r. ok. godz. 15.35. Działania przybyłych na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu osobom podróżującym autem kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej. W działaniach ratowniczych udział wzięły zastępy z JRG w Lipsku, OSP w Siennie oraz w ramach podpisanych porozumień w sprawie obszarów chronionych zastępy z JRG PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim.

    

Pozostałe informacje w archiwum