BĄDŹMY ROZWAŻNI UŻYWAJĄC PETARD I FAJERWERKÓW

28.12.2015
Petardy i fajerwerki to materiały pirotechniczne, które są wybuchowe, łatwopalne i należy obchodzić się z nimi z najwyższą ostrożnością, zgodnie z instrukcją użytkowania. W związku z tym, iż corocznie podczas zabawy sylwestrowej dochodzi do wielu wypadków spowodowanych nieostrożną obsługą wyrobów pirotechnicznych apelujemy o rozważny zakup i rozsądne użytkowanie petard i fajerwerków. Szczegółowe informacje znajdziesz naciskając tutaj i tutaj. Poradnik dla konsumentów - fajerwerki naciśnij tutaj.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia w imieniu strażaków Komendy Powiatowej PSP w Lipsku życzę wszystkim Państwu dużo zdrowia, radości i niezapomnianych wzruszeń. Niech te Święta przywrócą wiarę w moc dobra, piękna i nadziei, będą pełne ciepła, wzajemnej życzliwości i pokoju. Niech wyjątkowy świąteczny nastrój na długo pozostanie w sercach i pamięci, a Nowy 2016 Rok będzie rokiem bezpiecznym, pełnym spełnionych nadziei, oczekiwań i realizacji wszystkich osobistych zamierzeń w pracy zawodowej, działalności publicznej i życiu prywatnym.

bryg. Tomasz Krzyczkowski
Komendant Powiatowy PSP w Lipsku

SPOTKANIE WIGILIJNE

24.12.2015
W dniu 24.12.2015 roku w siedzibie  Komendy  Powiatowej  Państwowej  Straży Pożarnej w Lipsku z okazji Świąt Bożego Narodzenia odbyło się spotkanie opłatkowe. Uroczystość rozpoczął ks. Wiesław Ozdoba, który przeprowadził Liturgię Wigilijną. W dalszej części Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski będący gospodarzem spotkania złożył zgromadzonym, a także ich rodzinom najserdeczniejsze życzenia ciepłych, rodzinnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem i zasiedli przy wigilijnym stole.

POŻAR BUDYNKU

23.12.2015
Pięć pojazdów ratowniczo - gaśniczych oraz 20 strażaków brało udział w gaszeniu pożaru suszarni drewna w miejscowości Krępa Kościelna, gm. Lipsko. Informacja o zdarzeniu wpłynęła do tut. Komendy w dniu 23.12.2015 r. o godz. 7.04. W wyniku pożaru spaleniu uległ obiekt suszarni oraz przechowywane w budynku drewno. W akcji gaśniczej udział wzięły zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Krępie Kościelnej i Pawliczce. Czas działań wyniósł 2 h i 9 min.

SAMOCHÓD CIĘŻAROWY W ROWIE

22.12.2015
Zabezpieczenie miejsca zdarzenia, kierowanie ruchem drogowym  to działania jakie realizowali strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej z Lipska i Ochotniczej Straży Pożarnej w Krępie Kościelnej. Powyższe czynności strażacy prowadzili w czasie wydobywania z rowu samochodu ciężarowego z naczepą przez holownik pomocy drogowej. Interwencję odnotowano w dniu 22.12.2015 roku w godzinach południowych na drodze wojewódzkiej w miejscowości Krępa Kościelna, gm. Lipsko.

WIGILIJNE SPOTKANIE SŁUŻB MUNDUROWYCH

16.12.2015
W dniu 16 grudnia 2015 roku w gmachu Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego odbyło się spotkanie opłatkowe służb mundurowych województwa mazowieckiego, którego gospodarzem oraz organizatorem była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Spotkanie rozpoczął …. więcej.

SZKOLENIE Z ZAKRESU KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY MEDYCZNEJ

13.12.2015
W dniu 13 grudnia 2015 roku w  siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku zorganizowane i przeprowadzone zostało szkolenie doskonalące z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej dla strażaków PSP i OSP z terenu powiatu lipskiego. Szkolenie zorganizowano z podziałem na dwie grupy szkoleniowe. Zostało ono  przeprowadzone przez Sławomira Krzosa - kwalifikowanego ratownika medycznego będącego członkiem zespołu ratownictwa medycznego Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Lipsku, będącego jednocześnie powiatowym koordynatorem medycznym KSGR. W szkoleniu udział wzięło 60 uczestników w tym: strażacy i funkcyjni PSP i OSP z terenu powiatu lipskiego, Zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego z SPZZOZ w Lipsku, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Lipsku z komendantem  insp. Januszem Koziarskim. Całość otworzył  bryg. Tomasz Krzyczkowski Komendant Powiatowy PSP w Lipsku, który przypomniał „Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG”. W trakcie obydwu bloków szkoleniowych słuchacze mieli możliwość zapoznania się z wyposażeniem pojazdu ratowniczego pozostającego w dyspozycji zespołu ratownictwa medycznego SPZZOZ w Lipsku oraz przypomnieli sobie procedury ratownicze z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy zarówno teoretycznie jak i praktycznie przy wykorzystaniu sprzętu szkoleniowego typu fantomy.
Po przeprowadzeniu części szkoleniowej przeprowadzony został przegląd zestawów ratowniczych PSP-R1 będących na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Lipsku i jednostek OSP z terenu powiatu lipskiego biorących udział w szkoleniu. Obecnie na terenie powiatu lipskiego 10 jednostek OSP będących w KSRG posiada zestawy ratownictwa medycznego oraz 4 OSP spoza KSRG (łączenie 14 OSP jest wyposażone w medyczne zestawy ratownicze).

POSIEDZENIE ZARZĄDU ODDZIAŁU POWIATOWEGO ZOSP RP

10.12.2015
W dniu 10 grudnia 2015 roku w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Lipsku. Podczas zebrania przyjęto plan posiedzeń Zarządu Oddziału Powiatowego oraz Prezydium, przedstawiono wskazówki programowo - organizacyjne do przeprowadzenia kampanii walnych zebrań sprawozdawczo - wyborczych członków OSP w 2016 r., ustalono ilość delegatów na zjazd i przedstawicieli do ZOP ZOSP RP. Podczas posiedzenia wszystkim obecnym przekazano również informację dotyczącą udziału jednostek OSP w zdarzeniach oraz stopnia wyszkolenia strażaków OSP w powiecie lipskim. Po zakończeniu posiedzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia odbyło się spotkanie opłatkowe.
Posiedzeniu wraz z księgą pamiątkową towarzyszył pierwszy, historyczny sztandar, który 50 lat temu tj. 21 listopada 1965 roku został ufundowany przez społeczność Ziemi Lipskiej dla Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP.

STRAŻACY Z LIPSKA W KADRZE WOJEWÓDZKIEJ REPREZENTACJI

03.12.2015
W dniach 2-3 grudnia 2015 r. odbyły się XXI Mistrzostwa Polski Strażaków w Halowej Piłce Nożnej. W rywalizacji udział wzięło 15 drużyn reprezentujących poszczególne województwa oraz drużyny reprezentujące Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie i Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. W wyniku zaciętej rywalizacji reprezentacja województwa mazowieckiego w skład, której wchodzili dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Lipska mł. kpt. Sławomir Jabłoński oraz st. str. Karol Zięba zajęła wysokie 4 miejsce … więcej.

TLENEK WĘGLA W BUDYNKU MIESZKALNYM

28.11.2015
W dniu 28.11.2015 r. o godz. 17.44 do tut. komendy wpłynęło zgłoszenie o prawdopodobieństwie pojawienia się tlenku węgla w jednym z budynków mieszkalnych w Lipsku przy ulicy Czachowskiego. Niepokój mieszkańców budynku wzbudziła czujka tlenku węgla, która sygnałem dźwiekowym powiadomiła o jego obecności w pomieszczniu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia za pomocą detektora wielogazowego przystąpiono do pomiarów, które wykazały przekroczenie dopuszczalnych zawartości tlenku węgla w pomieszczeniach. Detektor wskazał jego obecność  w łazience, kuchni oraz pokojach. Na szczęście nikt nie uległo zatruciu. Przystąpiono do przewietrzenia pomieszczeń w budynku oraz zalecono właścicielowi wygaszenie pieca centralnego ogrzewania oraz niekorzystanie z niego do chwili uzyskania pozytywnej opinii kominiarskiej. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia był niedrożny przewód kominiarki.

Ostrzegamy!
Tlenek węgla
t to trujący gaz, który nie posiada smaku, zapachu, barwy. Ze względu na swoje właściwości oraz sposób działania na organizm ludzki, tlenek węgla zwany jest również cichym, zabójcą.
Aby uchronić się zaczadzeniem, zainstaluj w swioim domu czujki przeciwpożarowe reagujące na tlenek węgla. Czujka po wykryciu gazu bardzo szybko reaguje i informuje nas o tym dźwiękiem. Posiada ona własne bateryjne zasilanie. Instalacja takiej czujki jest dość prosta i można ja wykonać na własną rękę. Więcej naciśnij ... tutaj.

POŻAR BUDYNKU MIESZKALNEGO

28.11.2015
Pięć pojazdów ratowniczych oraz 19 ratowników brało udział w gaszeniu pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Pawłowice, gm. Solec nad Wisłą. Informacja o pożarze do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku wpłynęła w dniu 28.11.2015 r. o godz. 8.55. Zadaniem przybyłych na miejsce strażaków było ugaszeniu pożaru, zabezpieczenie przed zapaleniem obiektów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie palącego się budynku, przeprowadzenie prac rozbiórkowych elementów drewnianej konstrukcji budynku, które utraciły swoją stateczność. W trakcie prowadzonych działań ratowniczo - gaśniczych udzielono wsparcia psychicznego oraz podano tlen właścicielce gospodarstwa, która w pierwszej fazie pożaru podjęła próbę ewakuacji mienia. W wyniku pożaru spaleniu uległ budynek mieszkalny o konstrukcji drewniano - murowanej kryty eternitem oraz jego wyposażenie. Czas akcji wyniósł 3h i 46 min.

    

UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA TABLICY

27.11.2015
W dniu 27.11.2015 r. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku wraz z delegacją składającą się ze strażaków PSP Lipsko i OSP z gminy Ciepielów i pocztami sztandarowymi, uczestniczył w  odsłonięciu i poświęceniu tablicy  pamiątkowej wieloletniego wójta gminy Ciepielów i samorządowca powiatu lipskiego śp. Bogdana Czapli. Strażacy i władze powiatu lipskiego oddali honory na cmentarzu parafialnym w Ciepielowie  wystawiając wspólnie ze strzelcami asystę honorową przy grobie zmarłego składając kwiaty i zapalając znicze  wspólnie z delegacją  Komendy Powiatowej Policji oraz przedstawicielami Lasów Państwowych. Uroczystość zakończyła się modlitwą, którą odmówił proboszcz Parafii w Ciepielowie. Strażacy i strzelcy obecni na cmentarzu parafialnym w Ciepielowie oddali również honory żołnierzom WP i kombatantom AK-BCH.

APEL I SPOTKANIE KOŁA ZWIĄZKU EMERYTÓW I RENCISTÓW

21.11.2015
W dniu 21.11.2015r. w świetlicy restauracji „Mars” w Lipsku odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w którym uczestniczyli członkowie Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej, kierownictwo Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz II zmiana służbowa Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej  Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. Po przywitaniu wszystkich przez Prezesa Koła Jana Cyrana został odegrany i odśpiewany hymn państwowy. Następnie Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski wraz z Zastępcą mł. bryg. Jarosławem Bajorem z okazji „Listopadowego Święta Niepodległości” ...  więcej naciśnij tutaj.

AWANSE Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

11.11.2015
W dniu 11 listopada 2015 roku podczas zmiany służbowej w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku Komendant Powiatowy bryg. Tomasz Krzyczkowski z okazji Święta Niepodległości dwóm strażakom wręczył awanse na wyższe stopnie służbowe. Podczas uroczystego apelu:
stopień młodszego ogniomistrza otrzymał: st. sekc. Arkadiusz BUCZEK
stopień starszego strażaka otrzymał: strażak Karol ZIĘBA.   

XV SZTAFETA PO OGIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

06.11.2015
Po raz XV harcerki i harcerze zgierskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego wyjechali na Ukrainę do Kostiuchnówki w okręgu Wołyńskim. W uroczystościach wzięli również udział przedstawiciele innych służb mundurowych, w tym Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Wspierali ich także strzelcy. Harcerze w trakcie trwania uroczystości, w których udział biorą władze lokalne, duchowni, okoliczni mieszkańcy oraz władze z Polski, z mogiły na cmentarzu w Polskim Lasku pod Kostiuchnówką pobierają ogień i wyruszają z nim w prawie 700 km trasę rowerową. Ogień przekazywany jest na centralne obchody Święta Niepodległości w Warszawie i oczywiście wszystkie inne miejsko - powiatowe uroczystości.

XV SZTAFETA PO OGIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

02.11.2015
W roku bieżącym organizowana jest XV sztafeta po Ogień Niepodległości na Ukrainę. Już 03.11.2015 r. we wtorek wyjeżdża delegacja z Polski aby spotkać się z Polakami na Wołyniu w Ukrainie. Pierwszy przystanek to Maniewicze, następnie Łuck i Kostiuchnówka, gdzie odbędą się główne uroczystości. Organizatorem przedsięwzięcia jest hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Zgierz oraz województwo łódzkie, które ma podpisane porozumienie o współpracy z Łuckiem na Wołyniu (Ukraina). Do harcerzy porządkujących kwatery poległych legionistów, (100 lat temu w bitwie, która odbyła się w Kostiuchnówce 1915 roku. Bitwa jest zaliczana do największych bitew związanych z niepodległością Polski), dołączyli strzelcy z Ostrowca Świętokrzyskiego. W uroczystościach biorą udział również  przedstawiciele innych służb mundurowych, w tym Policji i Państwowej Straży Pożarnej.
Po raz kolejny jako przedstawiciel naszego regionu i Mazowsza w wyjeździe i uroczystościach weźmie udział bryg. Tomasz Krzyczkowski Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, który jest jednocześnie instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego oraz inspektorem Związku Strzeleckiego ,,Strzelec’’ Organizacji Społeczno - Wychowawczej.

WSPOMNIENIE TYCH, KTÓRZY ODESZLI


1 listopada to szczególny dzień. Jak co roku w Święto Zmarłychodwiedzamy groby najbliższych, wspominamy ich i oddajemy się refleksji. To czas, kiedy się wyciszamy i myślimy o tych, którzy odeszli.

W tym dniu wspominamy również zmarłych strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy odeszli na wieczną wartę, a poprzez swoją działalność pozostawili trwały ślad w ochronie przeciwpożarowej na terenie powiatu lipskiego.
 
Cześć ich pamięci!

ELIMINACJE STREFOWE W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

23.10.2015
W dniu 23.10.2015 roku w Hali Sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Solcu nad Wisłą odbyły się Eliminacje Strefowe do XIII Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Halowej Piłce Nożnej - grupa strefowa „Lipsko”. W rozgrywkach udział wzięło 4 drużyny Komend Powiatowych/Miejskich Państwowej Straży Pożarnej z: Baiłobrzeg, Lipska, Radomia i Zwolenia. W wyniku przeprowadzonych rozgrywek II miejsce zajęła drużyna KP PSP w Lipsku. W roku bieżącym zespół stanowili: kpt. Piotr Czerwonka, mł. kpt. Sławomir Jabłoński, st. asp. Marcin Skoczylas, mł. asp. Dawid Sobulski, st. ogn. Piotr Piskorz, mł. ogn. Przemysław Iwan,  sekc. Paweł Bzikot, sekc. Sebastian Tusiński, sekc. Michał Wojtal, str. Karol Zięba. Klasyfikacja końcowa turnieju przedstawia się następująco: I miejsce - KM PSP w Radomiu, II miejsce - KP PSP w Lipsku, III miejsce KP PSP w Zwoleniu, IV miejsce - KP PSP w Białobrzegach.

WYPADEK W MIEJSCOWOŚCI KAŁKÓW     

15.10.2015
W dniu 15.10.2015 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Kałków, gm. Ciepielów. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że w pasie drogi znajduje się samochód osobowy marki SAAB, który uderzył w drzewo. Wewnątrz pojazdu znajdowała się przytomna kobieta bez widocznych obrażeń, która ze względu na uszkodzenia auta nie była w stanie go samodzielnie opuścić. Zadaniem ratowników było za pomocą narzędzi hydraulicznych wykonanie dostępu do poszkodowanej oraz odłączenie zasilania w samochodzie. Następnie ranną przekazano przybyłym na miejsce ratownikom karetki pogotowia. W działaniach udział wzięli strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Lipsku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciepielowie. 

POŻEGNANIE


14.10.2015
W dniu 14.10.2015 r. Starosta Lipski Roman Ochyński, władze samorządowe z terenu powiatu lipskiego oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych Janusza Stąpóra -  Starosty Kozienickiego, jednocześnie Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Kozienicach. Pogrzeb odbył się w kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża w Kozienicach. W ostatnim pożegnaniu udział wzięli parlamentarzyści, Wojewoda Mazowiecki - Jacek Kozłowski, samorządowcy wszystkich szczebli (wojewódzkiego, powiatowych i gminnych), społeczność lokalna powiatu kozienickiego oraz strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej naczelne z Mazowieckim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Józefem Galicą.
Zdjęcia: Tadeusz Klocek

USTĄP PIERWSZEŃSTWA. ZJEDŹ Z DROGI!

12.10.2015
Co roku na ternie woj. mazowieckiego straż pożarna interweniuje ponad 50 000 razy w tym około 6000 razy podczas wypadków samochodowych. W sytuacjach kryzysowych na drogach bardzo ważny jest szybki i sprawny dojazd służb ratowniczych aby zapewnić skuteczną pomoc osobom poszkodowanym. Użytkownicy dróg powinni ułatwiać dojazd samochodom Straży Pożarnej, Policji czy Służb Drogowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Niestety bardzo często nie potrafią się odpowiednio zachować gdy zobaczą samochód uprzywilejowany poruszający się „na sygnałach”.
Dlatego też Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie zainicjowała akcję informacyjną dotyczącą problematyki bezpieczeństwa wśród użytkowników dróg miejskich i tras szybkiego ruchu ze szczególnym uwzględnieniem samochodów uprzywilejowanych. W ramach tych działań powstał krótki film edukacyjny, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego ustępowania pierwszeństwa pojazdom służb ratunkowych docierającym na miejsce zdarzenia. Zapraszamy do jego obejrzenia. Wersja pełna naciśnij tutaj,  wersja  krótka naciśnij tutaj.

POŻAR BALOTÓW

05.10.2015
Sześć pojazdów ratowniczych oraz trzydziestu czterech strażaków brało udział w gaszeniu pożaru stogu słomy w miejscowości Płósy, gm. Rzeczniów. Informacja o zdarzeniu wpłynęła do tut. komendy w dniu 05.10.2015 r. o godz. 19.02. Zadaniem przybyłych na miejsce pożaru strażaków było zabezpieczenie terenu akcji, oświetlenie terenu działań oraz ugaszenie pożaru. Ponieważ baloty słomy zostały ułożone przy zachowaniu dopuszczalnych odległości od sąsiadujących z nią zabudowań, pożar nie stanowił dla nich zagrożenia. W działaniach uczestniczyli strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawliczce, Płósach, Rzechowie i Rzeczniowie. Czas akcji wyniósł 15 h i 8 min.
Zdjęcia: Piotr Soból

100 LECIE OSP W KOCHANÓWCE

04.10.2015
W dniu 4 października 2015 roku odbyła się uroczystość 100 - lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kochanówce gm. Sienno połączona z przekazaniem do użytkowania wyremontowanego budynku strażnicy. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką pododdziałów, pocztów sztandarowych i zaproszonych gości przed strażnicą. Następnie w intencji strażaków odprawiona została Msza Święta, którą poprowadził ks. Krzysztof Maj - Kapelan Lipskich Strażaków. W dalszej kolejności rozpoczęła się część oficjalna uroczystości. Podczas apelu Ochotniczą Straż Pożarną w Kochanówce wyróżniono: „Złotym Znakiem Związku" Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej nadanym przez Zarząd Główny Związku OSP RP, Medalem Pamiątkowym „PRO MASOVIA” nadanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, „Wyróżnieniem Honorowym" przyznanym przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej oraz Medalem Honorowym „Za zasługi dla Ziemi Lipskiej” przyznanym przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle”. Wyróżnieni również zostali: dh Eugeniusz Czaja, który otrzymał Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza oraz najstarsi druhowie i weterani - Jan Król, Zygmunt Czerniak, Gustaw Węgrzecki, Wiesław Gruszczyński, Zbigniew Murzec, Adam Waszka, Zygmunt Pastuszka, Paweł Pastuszka, Jerzy Pastuszka, którzy otrzymali dyplomy uznania Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas uroczystości dla pozostałych druhów wręczono szereg innych odznaczeń i wyróżnień, w tym medale „Za zasługi dla Pożarnictwa”, odznaki „Wzorowy Strażak”, a młodzi strażacy otrzymali odznaki „Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP”.
W uroczystości wśród wielu gości byli parlamentarzyści, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej - st. bryg. Janusz Szylar, przedstawiciele krajowych, wojewódzkich, i powiatowych władz Związku OSP RP, Komendanci Powiatowi: Państwowej Straży Pożarnej - bryg. Tomasz Krzyczkowski oraz Policji - insp. Janusz Koziarski.
Podczas uroczystości obecni goście mogli zapoznać się z historią straży oraz materiami promocyjnymi i edukacyjnymi przygotowanymi przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, a także sprawdzić się fizycznie na ściance wspinaczkowej udostępnionej dzięki uprzejmości Ochotniczej Straży Pożarnej w Skaryszewie.  

Ochotnicza Straż Pożarna w Kochanówce działa od 1915 roku. Powstała z inicjatywy mieszkańców. Założycielami byli Jan Giemza, Antoni Wajs, Bolesław Listek. W 1916 roku mieszkańcy wsi Kochanówka i Krzyżanówka zbudowali z własnej inicjatywy drewnianą strażnicę. W latach 1966 - 1974 ówczesny zarząd swoimi staraniami wybudował do dziś istniejący murowany budynek strażnicy. Pierwszy samochód pożarniczy jednostka otrzymała w 1986 r. Obecnie posiada dwa samochody gaśnicze oraz jeden specjalny. Za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej Ochotnicza Straż Pożarna w Kochanówce otrzymała sztandar oraz została odznaczona złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Od 22 lipca 2011 roku jednostka funkcjonuje w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym. Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Kochanówce posiada 49 druhów, w tym 12 kobiet oraz 10 osobową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą.

ZAKUPY DOTOWANE PRZEZ WFOŚiGW W WARSZAWIE

01.10.2015
W 2015 roku Powiat Lipski realizuje zakup sprzętu z udziałem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Zakup ubrań typu NOMEX na potrzeby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 7.280,00zł.

Pozostałe informacje w archiwum