2017

ZABEZPIECZENIE XI KRÓLEWSKICH REGAT WIŚLANYCH 

30.09.2017
W dniu 30.09.2017 r. zastępy z JRG w Lipsku, OSP w Lipsku, OSP w Chotczy, OSP w Solcu nad Wisłą w godzinach przedpołudniowych brały udział w zabezpieczeniu ratowniczym XI Wielkich Królewskich Regat Wiślanych organizowanych na rzece Wiśle na odcinku od mostu w Kolonii Nadwiślańskiej do miejscowości Kłudzie. Zadaniem zastępów było zabezpieczenie przy wykorzystaniu łodzi strażackich spływu uczestników regat wśród których były osoby niepełnoletnie  (dzieci i młodzież). W czasie przedsięwzięcia na przystani promowej zorganizowano wystawę promocyjno - edukacyjną na temat bezpiecznych zachowań na akwenach wodnych, prezentując pokaz ratownictwa medycznego. Przeprowadzono również panel szkoleniowy w zakresie działań przeciwpowodziowych dla jednostek ochrony przeciwpożarowej z wykorzystaniem kontenera przeciwpowodziowego zadysponowanego z KM PSP w Radomiu. Komendant Powiatowy PSP w Lipsku przyznał wyróżnienie Honorowe dla Stowarzyszenia Przyjaciół Solca za zaangażowanie w kulturowy i bezpieczny rozwój społeczności ziemi lipskiej z okazji jubileuszu obchodów Roku Rzeki Wisły 2017, a Stowarzyszenie Wisła otrzymała list gratulacyjny. W regatach poza wymienionymi stowarzyszeniami wzięły udział drużyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Solcu n/Wisłą i Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu. W przedsięwzięciu wzięło udział wiele osób ze środowiska wodniaków i flisaków z Warszawy, Krakowa, Sandomierza i innych. Gratulujemy głównemu organizatorowi Stowarzyszeniu Przyjaciół Solca przeprowadzenia po raz XI regat przy udziale instytucji wspierających.

"JESTEŚ WIDOCZNY JESTEŚ BEZPIECZNY"

27.09.2017
27 września 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Walk Partyzanckich w Chotczy odbyła się impreza w ramach kampanii społecznej "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny",

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to akcja promująca noszenie elementów odblaskowych, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego przeprowadzili naukę jazdy po torze rowerowym, funkcjonariusze Policji omówili tematykę szeroko rozumianego bezpieczeństwa,  strażacy natomiast przeprowadzili z uczniami pogadankę  oraz praktyczne ćwiczenia z wykorzystaniem fantomów do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Zakres zajęć obejmował: motywację do udzielania pierwszej pomocy, zagrożenia na miejscu zdarzenia, ryzyko, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, zabezpieczenie ratownika, ocena stanu poszkodowanego, ocena funkcji życiowych, wezwanie pomocy, RKO, pozycja bezpieczna, postępowanie w przypadku m.in. krwawienia z nosa, omdlenia, ataku drgawek, urazu głowy, rozpoznanie i zabezpieczenie złamań i zwichnięć.

IX ZAWODY SPORTOWO POŻARNICZE

24.09.2017
W dniu 24.09.2017r. na Stadionie w  Rzeczniowie odbyły się IX Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych powiatu lipskiego. W zmaganiach wzięło udział 16 drużyn (w tym: 7 seniorów „A”, 3 kobiecych drużyn pożarniczych „C”, 2 MDP chłopców, 2 MDP dziewcząt wg CTiF,  2 MDP chłopców wg CTiF). Zawody w grupie MDP Dziewcząt i Chłopców zostały przeprowadzone wg regulaminu CTIF i zostały rozegrane w konkurencjach: sztafeta pożarnicza 400 m z przeszkodami, rozwinięcie bojowe. Kobiece i Męskie Drużyny Pożarnicze wystartowały natomiast w sztafecie pożarniczej 7 x 50 z przeszkodami oraz ćwiczenie bojowe.  Czytaj więcej naciśnij tutaj zdjęcia naciśnij tutaj.

ZDERZENIE TRZECH SAMOCHODÓW

21.09.2017
Do zderzenia trzech samochodów osobowych doszło w dniu 21.09.2017r. po godz. 13 w miejscowości Wola Solecka II, na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z drogą powiatową. W wyniku zdarzenia jedną osobę podróżującą pojazdem przetransportowano do szpitala w Lipsku. Działania przybyłych na miejsce zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca objętego działaniem ratowniczym, kierowaniu ruchem drogowym oraz odcięciu zasilania w uszkodzonych samochodach. W akcji ratowniczej udział wzięły zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Soleckiej.

WIZYTA U PRZEDSZKOLAKÓW ORAZ XV LIPSKIE SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ

21.09.2017
W dniu 21.09.2017 r. w Przedszkolu w Pawliczce, gm. Rzeczniów z wychowankami placówki spotkali się strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. Celem spotkania była realizacja bloku tematycznego pt. „Ciekawe zawody naszych rodziców”. W trakcie prowadzonej pogadanki poinformowano dzieci jak bezpiecznie spędzać czas wolny oraz na jakie numery telefonów alarmowych muszą zadzwonić, gdy będą potrzebowały pomocy.


W dniu 18  września 2017 roku o godzinie 10;30 odbyło się głośne czytanie bajek dla najmłodszych w ramach Projektu „XV Lipskie Spotkania z Książką”. Do akcji „Ci których wszyscy znają, dziś nam bajkę czytają”, włączyli się również strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku.

STRAŻACY Z POWIATU LIPSKIEGO NA ŚWIĘCIE LASÓW PAŃSTWOWYCH W MARCULACH

20.09.2017
Udział strażaków z powiatu lipskiego w regionalnych uroczystościach Święta Lasu w Marculach, poświęcenie sztandaru, posadzenie dębu Bartuś, wręczenia odznaczeń państwowych, medali i wyróżnień - tak wyglądały regionalne obchody Święta Lasu, które odbyły się w Nadleśnictwie Marcule. W Święcie Lasu wzięli udział parlamentarzyści Damian Bąk i Wojciech Skurkiewicz posłowie na sejm, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych Kierownik MUW Delegatury w Radomiu, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, duchowieństwo oraz leśnicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Uroczystości odbyły się w środę, 20 września, rozpoczęła je polowa Msza św. w Centrum Edukacji Leśnej im. bp Jana Chrapka. Bardzo ważnym punktem obchodów było poświęcenie Sztandaru Nadleśnictwa Marcule na 25-lecie reaktywacji tego nadleśnictwa. Na sztandarze widnieje postać błogosławionego biskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego (to syn nadleśniczego, który pracował w Puszczy Iłżeckiej), którego na ołtarze wyniósł papież Jan Paweł II. Komendant Powiatowy PSP w Lipsku dokonał dekoracjii Nadleśniczego Tadeusza Misiaka złotym medalem Społeczny Trud Obronności Kraju za zasługi dla LOK", wręczając również listy gratulacyjne dla Andrzeja Matysiaka Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz Nadleśnictwa.


SAMOCHÓD WPADŁ DO RZEKI

19.09.2017
19 września 2017 roku w godzinach wieczornych samochód osobowy wraz z przyczepką pod łodziową  podczas wyciągania pontonu z rzeki Wisły zsunął się z nabrzeża i wpadł do rzeki.  Na szczęście kierowca, o własnych siłach wydostał się z pojazdu będącego w rzece. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przed osobami postronnymi oraz wyciągnięciu auta z rzeki przy pomocy sprzętu specjalistycznego. Następnie odcięto dopływ energii elektrycznej w pojeździe odłączając akumulator

WYPADEK W SOLCU n/WISŁĄ

19.09.2017
Do zdarzenia doszło 19.09.2017roku około godz. 14;30 w miejscowości Solec n/Wisłą. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono kolizje dwóch samochodów osobowych które po zderzeniu znajdowały się na poboczu drogi krajowej nr 754 blokując część pasa drogowego. Na miejscu przed przybyciem zastępów działania prowadziła OSP KSRG SOLEC oraz patrol Policji. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji poszkodowanych oraz udzieleniu poszkodowanym KPP, odcięciu instalacji elektrycznych i gazowych pojazdów, usunięciu pozostałości powypadkowych oraz pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym.


78 ROCZNICA NAPAŚCI SOWIECKIEJ NA POLSKĘ

18.09.2017
W dniach 17-18.09.2017r. przy siedzibie Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku odbyły się zbiórki z okazji 78 rocznicy Sowieckiej napaści na Polskę. 78 lat temu, 17 września 1939r. łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym pakcie Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu był rozbiór osamotnionej w walce z Niemcami Polski. Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Lipsku wraz z delegacjami jednostek OSP powiatu lipskiego, Ciepielowa, Pawliczki, Lipska, Krępy Kościelnej i Rzeczniowa na czele z komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oddali hołd żołnierzom, strażakom  i ludności cywilnej poległej  w walce na wschodzie o niepodległość naszej Ojczyzny. Składając przy pomniku wiązankę kwiatów i zapalając znicze.  Zapalono również znicz przy pomniku - Krzyżu Katyńskim w kwaterze Żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu parafialnym w Lipsku.

PIKNIK "KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO" PODCZAS 26 DNI CHORAGWI MAZOWIECKIEJ

18.09.2017
W ramach organizowanych XXVI Dnia Chorągwi Mazowieckiej ZHP w dniach 15-17 września 2017 roku, jednostki ochrony przeciwpożarowej wraz z policją, służbą medyczną i harcerską służbą porządkową uczestniczyły na terenie powiatu lipskiego w przedsięwzięciach... czytaj dalej naciśni tutaj

73 ROCZNICA TRAGICZNYCH WYDARZEŃ

10.09.2017
10 września 2017 roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz z Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Sienno, Rzeczniów oraz Iłży brali udział w obchodach upamiętniających tragiczne wydarzenia sierpnia 1944 r. w Dębowym Polu - 73 rocznica bitwy pod Dębowym Polem - Margrabszczyzną. Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku reprezentował Komendant Powiatowy bryg. Tomasz Krzyczkowski. Podczas uroczystości w intencji poległych żołnierzy i ludności cywilnej została odprawiona msza święta. Odbył się apel Pamięci z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i orkiestry z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Następnie przybyłe delegacje pod pomnikiem złożyły okolicznościowe wiązanki oraz zapaliły znicze. Całość zakończyła inscenizacja tragicznych wydarzeń z udziałem grup rekonstrukcyjnych przy wykorzystaniu sprzętu wojskowego z okresu II wojny światowej. Symulowane pole walki przy użyciu środków pozoracji i ognia otwartego zabezpieczały Ochotnicze Straże Pożarne z Kochanówki i Sienna oraz JRG z Lipska.

78 ROCZNICA W DĄBROWIE

10.09.2017
10 września 2017 roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Ciepielów brali udział w obchodach 78 Rocznicy Mordu Jeńców Wojennych - żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca i innych jednostek wojskowych. Powyższa uroczystość odbywa się cyklicznie w drugą niedzielę września przy pomniku bestialsko wymordowanych żołnierzy Wojska Polskiego w Dąbrowie k. Ciepielowa. Podczas uroczystości w intencji poległych żołnierzy i ludności cywilnej została odprawiona msza święta. Następnie przybyłe delegacje pod pomnikiem złożyły okolicznościowe wiązanki oraz zapaliły znicze. Patronat nad rocznicowymi uroczystościami w Dąbrowie objął Wojewoda Mazowiecki pan Zdzisław Sipiera. Patronat honorowy objęło również Ministerstwo Obrony Narodowej. Po raz kolejny w uroczystości wziął udział płk rez. Zbigniew Zieliński, żołnierz Armii Krajowej, były Sekretarz Stanu oraz delegacja z Lublińca wraz ze strażakami.

ZDERZENIE DWÓCH MOTOCYKLI

09.09.2017
W dniu 9 września około godziny 13.15 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku wpłynęła informacja o zderzeniu trzech motocyklistów w miejscowości Maruszów gm. Lipsko. Dwa zastępy z JRG w Lipsku oraz OSP Maruszów zostały zadysponowane do działań. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że doszło do zderzenia dwóch motocyklistów jadących w tę samą stronę, najechanie w tył pojazdu. Pierwszym motorem podróżowała jedna osoba a drugim dwie. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby. Działania strażaków polegały na  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu poszkodowanej pasażerce oraz kierującemu kwalifikowanej pierwszej pomocy, kierowaniu ruchem drogowym oraz odłączeniu klem od akumulatora w uszkodzonych pojazdach. Przybyły na miejsce zespół PRM przejął osoby poszkodowane oraz przetransportował rannych do szpitala w Lipsku.

WYPADEK NA DK 79

02.09.2017
Do zderzenia dwóch samochodów osobowych Toyota Corolla oraz Forda Focusa doszło 02.09.2017 roku ok. godz. 12:40 w miejscowości Ciepielów-Kolonia, gm. Ciepielów. Jednym z pojazdów podróżowały trzy osoby, a drugim dwie. Zespół PRM przetransportował wszystkie osoby do szpitala w Lipsku. W akcji brały udział dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz dwa zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Ciepielowa.


POTRĄCENIE ROWERZYSTY

02.09.2017
W dniu 2 września, ok. godz. 9 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o potrąceniu rowerzysty przez samochód osobowy w miejscowości Krzyżanówka (gmina Sienno). Do zdarzenia zadysponowany został zastęp z JRG PSP w Lipsku oraz OSP w Kochanówce. Na miejscu zdarzenia doszło do potrącenia rowerzysty - mężczyzny lat 73 przez samochód osobowy Alfa Romeo 156 na jednym pasie drogi powiatowej 1923. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu osobie poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zespół PRM przetransportował rannego do szpitala w Lipsku.

OSTATNIE POŻEGNANIE

30.08.2017
W dniu   30.08.2017 w Opolu  Lubelskim  delegacja strażaków  PSP i OSP wraz ze sztandarami uczestniczyła  w ostatnim  pożegnaniu  Śp. Pawła Górki wiceprezesa i naczelnika  OSP w Opolu  Lubelskim, który zginął tragicznie  w wypadku  samochodu strażackiego w ostatnią niedzielę  27.08. 2017 roku w msc. Sadkowice  gm. Solec n/Wisłą.

Mszę pogrzebową odprawiali księża: bryg. ks. Mirosław Ładniak –  Kapelan Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej i OSP w Lublinie oraz powiatowy powiatu opolskiego ks. Adam Lemieszek,  a przewodniczył  jej  ks. dr Krzysztof Maj - kapelan  strażaków PSP i OSP powiatu lipskiego  (proboszcz parafii Soec n/Wisłą). W strażackiej delegacji wziął udział bryg. Tomasz Krzyczkowski komendant powiatowy PSP z Lipska wraz z delegacją  lipskiej komendy oraz delegacją Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Lipsku z pocztem sztandarowym, prezes zarządu oddziału  gminnego Związku OSP RP w Solcu Tadeusz Ciosek wraz z delegacją strażaków z OSP Pawłowice i sztandarem i prezes OSP w Solcu n/Wisłą Łukasz  Łyczkowski wraz z pocztem sztandarowym OSP w Solcu n/Wisłą w delegacji wzięli również udział strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipska, Osówki i Chotczy.

W dniu 27.08.2017 roku strażacy OSP z Opola Lubelskiego przemieszczając się drogą wojewódzką nr 754 w miejscowości Sadkowice gm. Solec n/Wisłą mieli wypadek swojego samochodu strażackiego Forda GLM/8.
W niedzielę nad powiatem lipskim przeszła burza, nawierzchnia jezdni była mokra, a warunki jazdy bardzo trudne. Samochód już po dachowaniu zatrzymał się poza pasem drogi wojewódzkiej w odległości około 25 m od łuku jezdni, na drzewach, samosiejkach rosnących w opuszczonym gospodarstwie. Zanim na miejsce dotarły wszystkie zastępy strażackie i karetki pogotowia oraz policja, lżej ranni strażacy z Opola Lubelskiego wydobyli swojego naczelnika z wraku samochodu. Będąca świadkiem zdarzenia pielęgniarka ze szpitala  powiatowego w Lipsku, mieszkająca w tej miejscowości wraz ze strażakami podjęła  akcję reanimacyjną. Po dłuższych działaniach strażaków–ratowników, jak również zespołów pogotowia ratunkowego przybyły lekarz stwierdził zgon.

Dla wszystkich strażaków zawodowych i ochotników to co się stało jest bardzo trudne do przyjęcia i wytłumaczenia, bo z jednostką OSP z Opola Lubelskiego współpracowali na co dzień w organizacji kursów medycznych, a OSP Pawłowice niedawno uczestniczyła w uroczystościach w Opolu Lubelskim na których jednostka otrzymała nowy sztandar.


OSP PAWŁOWICE W KSRG


27.08.2017
W dniu 27 sierpnia 2017 roku w miejscowości Pawłowice gm. Solec nad Wisłą odbyła się uroczystość włączenia miejscowej jednostki OSP do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.Ceremonię rozpoczęła mszą świętą w intencji  strażaków, która odbyła się w kościele parafialnym pw. Świętego Jana Chrzciciela. Następnie poczty sztandarowe zaproszonych OSP KSRG z powiatu lipskiego i pododdziały przemaszerowały na plac przy strażnicy OSP w Pawłowicach. Apel rozpoczął dowódca uroczystości st. kpt. Jakub Jóźwik przez wprowadzenie pocztów sztandarowych następnie złożenie meldunku o gotowość pododdziałów przedstawicielowi komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Pawłowi Fliszkiewiczowi Naczelnikowi Wojewódzkiego Ośrodka Szkoleniowego w Pionkach, wciągnięciu  flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego. Następnie rodzinie niedawno zmarłego dh. Andrzeja Mariana Serafina wręczono zdjęcie pamiątkowe oraz uczczono minutą ciszy wszystkich zmarłych strażaków. Wszystkich przybyłych gości na uroczystości przywitał wójt gminy Solec  nad Wisłą Marek Szymczyk, który przedstawił również  rys historyczny OSP Pawłowice. Komendant Powiatowy PSP w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski w swoim wystąpieniu zaprezentował Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy w naszym kraju  województwie i powiecie lipskim. Jak również odniósł się do drogi w postepowaniu administracyjnym, której  zwieńczeniem było podjęcie  decyzji przez Komendanta Głównego PSP. Kulminacyjnym puntem było wręczenie Decyzji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o włączeniu jednostki OSP Pawłowice do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Treść decyzji odczytał bryg. Dariusz Rzeźnik a wręczenia dokonał mł. bryg. Paweł Fliszkiewicz, Zbigniew Gurtat przedstawiciel wojewody mazowieckiego w asyście Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Tomasza Krzyczkowskiego i starosty lipskiego Romana Ochyńskiego. Na ręce Prezesa Jednostki OSP Pawłowice dh. Tadeusza Cioska, Naczelnika OSP Pawłowice Piotra Malarskiego oraz Wójta gminy Solec nad Wisłą Marka Szymczyka. Mł. bryg. Paweł Fliszkiewicz odczytał list  gratulacyjny od st. bryg. mgr Jarosława Kurka Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Zbigniew Gortad złożył życzenia od Wojewody i Kierownika Delegatury MUW w Radomiu, Pan Roman Ochyński Starosta lipski wraz z władzami powiatowymi złożył życzenia od wszystkich samorządowców powiatu lipskiego. Na zakończenie odczytano list Posła Parlamentu Europejskiego Zbigniewa Kuźmiuka.
Wśród przybyłych gości byli min.: Zbigniew Gurtat przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego i kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu,   . bryg Paweł Fliszkiewicz Naczelnik Ośrodka Szkolenia w Pionkach KW PSP, bryg. Tomasz Krzyczkowski Komendant Powiatowy PSP w Lipsku, Roman Ochyński Starosta Lipski, Jadwiga Buza Przewodnicząca Rady Powiatu, Józef Sosnowski wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Łucja Śmieszek i Romuald Kowaleczko Radni Powiatu, . insp. Robert Galas Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lipsku oraz księża w osobach ks. Krzysztofa Maja- Powiatowego Kapelania Strażaków oraz ks. kan. Jana Rudniewskiego, a także przedstawiciele samorządów i administracji publicznej, członkowie Zarządu Oddziału Powiatowego i Miejskiego ZOSP RP, mieszkańcy gminy Solec nad Wisłą oraz sympatycy pożarnictwa. Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Lipsku oraz Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Lipsku przygotowali okolicznościowe strażackie stoisko gdzie chętni mogli zapoznać się z dorobkiem i historią pożarnictwa ziemi lipskiej oraz strażacką służbą.

Ochotnicza Straż pożarna w Pawłowicach jest jedenastą jednostką Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu działającą w KRSG.




WŁĄCZENIE DO KSRG

23.08.2017

Dnia 27 sierpnia 2017 roku w miejscowości Pawłowice gm. Solec odbędzie się uroczystość włączenia miejscowej jednostki OSP do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.
 
 

WYPADEK NA DRODZE KRAJOWEJ 79

21.08.2017
Do wypadku samochodu osobowego doszło w poniedziałek 21.08.2017 r. ok godziny 14 na drodze krajowej 79 w miejscowości Czekarzewice Pierwsze. Po przybyciu na miejsce zastępów Straży Pożarnej stwierdzono, że samochód osobowy Fiat Punto zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Kierujący pojazdem mężczyzna był uwięziony w środku pojazdu. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ustabilizowaniu pojazdu oraz odłączeniu akumulatora. Następnie za pomocą sprzętu hydraulicznego zrobiono dostęp do poszkodowanego. Zespół PRM przetransportował osobę poszkodowaną do szpitala. W akcji udział wzięły pojazdy ratownicze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i Opatowa oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Maruszowie.

POŻARY W POWIECIE LIPSKIM

16.08.2017
W dniu 15 sierpnia 2017 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta  Powiatowego w Lipsku wpłynęły zgłoszenia dotyczące pożarów  ściernisk w miejscowości: Jarentowskie Pole - gm. Chotcza, Eugeniów oraz Olechów Stary - gm. Sienno, pożar lasu w miejscowości Maruszów gm. Lipsko oraz budynków  gospodarczych w Świesielicach gm. Ciepielów.

W związku z powyższym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku apeluje o nie rozpalanie ognisk w miejscach zagrożonych niekontrolowanym rozprzestrzenieniem się pożaru. Oprócz roznoszącego się ognia powstaje również dym, który jest szczególnie niebezpieczny dla osób będących w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia ze względu na ryzyko zaczadzenia. Pożary nieużytków osiągają duże rozmiary co niesie ze sobą wymóg dyspozycji znacznych sił i środków straży pożarnych. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Należy również pamiętać, że w świetle obowiązujących przepisów prawnych wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych jest zabronione i podlega karze grzywny bądź więzienia.

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO 2017

15.08.2017
W dniu 11 sierpnia 2017 r. na zaproszenie dowódcy WP garnizonu Radom płk. Jana Skowronia w organizowanych uroczystościach  z okazji święta Wojska Polskiego w Radomiu wzięła udział delegacja z Komendy Powiatowej PSP w Lipsku i strzelca na czele z Komendantem Powiatowym  PSP bryg. Tomaszem Krzyczkowskim. Program uroczystości przeprowadzonych w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu składał się z wystawy sprzętu wojskowego w ramach zorganizowanego dnia otwartych koszar. Uroczystości oficjalne rozpoczęły się od koncertu pieśni żołnierskich i patriotycznych, polowej Mszy Świętej przewodniczył Biskup Radomski Henryk Tomasik a na płycie lotniska odbył się uroczysty apel połączony z awansami i wyróżnieniami dla żołnierzy i pracowników cywilnych 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Tradycyjnie w dniu 15 sierpnia strażacy PSP i OSP, strzelcy i harcerze oddali honory poległym i zmarłym żołnierzom Wojska Polskiego, zaciągając  warty honorowe przy pomniku,  odmawiając modlitwę za wszystkich żołnierzy, składając wiązankę kwiatów oraz zapalając znicze na kwaterze żołnierskiej na cmentarzu parafialnym w Lipsku. Od wielu lat stale współpracujemy z Federacją Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, która działa w kraju i poza jego granicami pod patronatem Prezydenta RP. Komenda Powiatowa PSP w Lipsku w ubiegłym roku z okazji 60 lecia powstania za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny została uhonorowana odznaką okolicznościową – „ Medalem Pro Patria” przez Szefa Urzędu  ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych a Prezes Federacji nadał Komendzie Honorową Odznakę Organizacyjną „Za Zasługi dla Federacji Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych RP”. Powyższe wyróżnienia są zobowiązaniem dla strażaków PSP i OSP do dalszego współdziałania ze stowarzyszeniami, samorządem terytorialnym oraz wszystkimi instytucjami w zakresie promocji obronności i szeroko rozumianego bezpieczeństwa powiatu i obszaru chronionego.

POŻAR SAMOCHODU OSOBOWEGO

08.08.2017
W godzinach porannych do SKKP w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego w miejscowości Przedmieście Dalsze. Do akcji zadysponowano zastępy JRG Lipsko oraz OSP Przedmieście. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar samochodu osobowego OPEL ASTRA oraz budynek mieszkalny (elewacja zewnętrzna wraz ze stolarką okienna, drzwiami wejściowymi i zadaszeniem tarasu), altana drewniana oraz na sąsiedniej posesji szopa narzędziowa drewniana i część konstrukcji dachu stodoły. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych oraz jednego prądu piany ciężkiej.

KOLIZJA W LIPSKU

07.08.2017
Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono kolizje dwóch samochodów osobowych - OPEL MERIVA (dwie osoby bez obrażeń opuściły pojazd o własnych siłach , pasażerka zabrana do szpitala na badania - ból w prawym barku) i VW PASSAT (dwie osoby i dziecko 5 letnie bez obrażeń). Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP,  odcięciu instalacji elektrycznych i gazowej pojazdów, usunięciu pozostałości pokolizyjnych oraz kierowaniu ruchem drogowy.


POŻAR LASU I ŚCIERNISKA

06.08.2017
W dniu 06.08.2017 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku wpłynęły zgłoszenia o pożarach na terenie powiatu lipskiego w wyniku których łącznie spaleniu uległ obszar o wielkości około 3,5 ha. Były to głównie pożary rżyska, ale wystąpił również pożar obszaru leśnego. Był to las sosnowy o powierzchni prawie jednego hektara. Jako przypuszczalną przyczynę pożaru wskazano zaprószenie ognia.


W związku z powyższym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku apeluje o nie rozpalanie ognisk w miejscach zagrożonych niekontrolowanym rozprzestrzenieniem się pożaru. Oprócz roznoszącego się ognia powstaje również dym, który jest szczególnie niebezpieczny dla osób będących w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia ze względu na ryzyko zaczadzenia. Pożary nieużytków osiągają duże rozmiary co niesie ze sobą wymóg dyspozycji znacznych sił i środków straży pożarnych. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Należy również pamiętać ,że w świetle obowiązujących przepisów prawnych wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych jest zabronione i podlega karze grzywny bądź więzienia.

KOLIZJA W SOLCU NAD WISŁĄ

03.08.2017
Do zdarzenia doszło 03.08.2017r. ok. godziny 9 rano w miejscowości Solec nad Wisłą. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania KDR stwierdził, że na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich NR 747 i 754 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych i ciągnika rolniczego prowadzącego prace pielęgnacyjne poboczy polegające na ich koszeniu. Pojazdami podróżowało łącznie cztery osoby: jedna w jednym z samochodów osobowych, dwie w drugim i jedna w ciągniku.  Wszystkie z nich opuściły pojazdy o własnych i w chwili przybycia na miejsce zdarzenia zastępów ochrony przeciwpożarowej znajdowały się poza nimi. Kobieta podróżująca jako pasażer jednego z samochodów osobowych uskarżała się na dokuczliwy ból pleców. Poza tym żadna z osób uczestniczących w zdarzeniu nie nosiła widocznych śladów jakichkolwiek obrażeń. Działania zastępów polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pomocy medycznej poszkodowanej, usunięciu pojazdów na pobocze oraz usunięciu pozostałości powypadkowych.
 

73 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

02.08.2017
Tradycyjnie przy siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku w godzinie „W” – 1700  w dniu 1 sierpnia 2017 roku odbył się apel z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. Strażacy zaciągnęli warte honorową przy pomniku zmiana służbowa przeprowadziła alarmowy wyjazd samochodów strażackich włączając sygnały świetlne i dźwiękowe, w tym samym czasie został załączony scentralizowany system Powszechnego Ostrzegania i Alarmowania Ludności uruchamiany przez Miasto i Gminę Lipsko.

Delegacja na czele z Komendantem Powiatowy PSP w Lipsku bryg. Tomaszem Krzyczkowskim, przedstawicielem organizacji strzeleckiej ZS „Strzelec” OSW w Lipsku im. płk Dionizego Czachowskiego oraz harcerzy z Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Lipsku złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze. Tym samym połączono się z odbywającymi się głównymi uroczystościami obchodów 73 rocznicy Powstania Warszawskiego w Warszawie, w czasie trwania powstania wśród walczących powstańców i ludności cywilnej poległa bardzo duża rzesza strażaków. Lista opublikowana jest w książce „ Straż Pożarna – Warszawskie Termopile” - Piotra Matusiaka, wydanej w 2014roku przez fundację „Warszawa walcząca 1939-1948”.

FALA UPAŁÓW NA TERENIE WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

Instytut meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w dnu 1 sierpnia temperaturę maksymalną od 31°C do 33°C, temperatura minimalna  w nocy z 1 na 2 sierpnia od 21°C do 23°C. W dniu 2 sierpnia temperatura maksymalna  od 33°C do 36°C, temperatura minimalna  w nocy z 2 na 3 sierpnia od 15°C do 19°C. W dniu 3 sierpnia temperatura maksymalna od 28°C do 31°C.

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.

"KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO... NAD WODĄ" - FLISACY 2017

24.07.2017
W dniu 24.07.2017 roku odbyło się zabezpieczenie trasy spływu Flisaków przez zastępy straży pożarnej PSP i OSP oraz Policję na odcinku rzeki Wisły przepływającej przez Powiat Lipski od miejscowości Kolonia Nadwiślańska do miejscowości Lucimia w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły 2017 i realizowanego programu Flis Wiślany - Obywatel Rzeki Wisły. Na przystani rzecznej w miejscowości Kłudzie w ramach rekomendacji Wojewody Mazowieckiego w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych, przeprowadzono także dla dzieci i młodzieży oraz uczestników prelekcję odnośnie bezpiecznych zachowań na wodzie. Udzielono instruktażu zakładania kapoków i przeprowadzono pokaz ratownictwa medycznego pod hasłem Kręci Mnie Bezpieczeństwo… Nad Wodą. W przedsięwzięciu wziął udział Zastępca Naczelnika Wydziału Organizacji i Nadzoru KW PSP  w Warszawie kpt. Radosław Kozicki, Robert Jankowski z Fundacji Obchodów Roku Rzeki Wisły wraz z żeglarzami, dr hab. inż Bogdan Michailiuk-Kierownik Katedry Zarzadzania Kryzysowego i Obrony Ludności Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, Starosta lipski Roman Ochyński, Wójt gminy Solec nad Wisłą Marek Szymczyk, Wójt gminy Chotcza Janusz Witczak, Kapelan powiatowy strażaków ks dr Krzysztof Maj, Komendant Powiatowy Policji w Lipsku mł. insp. Wojciech Brandt, Komendant Powiatowy PSP w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski,  Stowarzyszenie Przyjaciół Solca nad Wisłą na czele z Jackiem Witkowskim, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipskiej ,,Powiśle’’ Marek Łata i  członek zarządu TPZL Zbigniew Trysiński-jednocześnie Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku, Twoje Radio Lipsko Władysław Bajkowski. Wśród uczestników była też duża grupa Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP z powiatu lipskiego.

W ramach podziękowania od społeczności powiatu lipskiego Robert Jankowski z Fundacji Obchodów Roku Rzeki Wisły otrzymał honorowe wyróżnienie. Wszyscy zainteresowani przybyli na przystań rzeczną mogli odbyć rejs po Wiśle oraz otrzymać pamiątkowe legitymacje Obywatela Rzeki Wisły-wydawane przez przybyłych flisaków ze Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły. Swoje stoiska promujące bezpieczne zachowania nad wodą miały Komenda Powiatowa Policji w Lipsku i Państwowa Straż Pożarna w Lipsku.



POŻAR W NIEMIERYCZOWIE

13.07.2017
13 lipca w godzinach nocnych w miejscowości Niemieryczów miał miejsce pożar budynku inwentarskiego. W akcji brał udział jeden zastęp straży pożarnej JRG z Lipska oraz trzy zastępy z OSP: Chotcza, Tymienica i Kijanka. Budynek drewniany kryty eternitem uległ w znacznej części spaleniu. W sąsiedztwie znajdował się budynek gospodarczy, który dzięki szybkim działaniom strażaków został obroniony.

POTRĄCENIE PIESZEGO

12.07.2017
W dniu 12 lipca w godzinach wieczornych w miejscowości Maruszów na Drodze Krajowej 79  doszło do potracenia pieszego przez samochód ciężarowy. W akcji brały udział dwa zastępy JRG PSP Lipsko, zastęp OSP Maruszów, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. Potracony mężczyzna w wyniku doznanych obrażeń zmarł.

GMINNE ZAWODY OSP W SOLCU NAD WISŁĄ

02.07.2017
W niedzielę 2 Lipca 2017 r. o godz. 10:00 odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Solec. Do zawodów przystąpiło 11 drużyn (w tym 1 kobieca, 2 MDP chłopców, 2 MDP dziewcząt). Zawody rozegrane zostały w konkurencjach: wg. regulaminu CTiF Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (dziewcząt i chłopców): bieg sztafetowy z przeszkodami; rozwinięcie bojowe. oraz wg. regulaminu męskich i kobiecych drużyn pożarniczych dla grup A i C: sztafeta pożarnicza 7x50m z przeszkodami; ćwiczenie bojowe. Na zawodach gościnnie wystąpiła drużyna OSP z Braciejowic gm. Łaziska, która ćwiczenie bojowe zaprezentowała na motopompie pożarniczej M8/8 PO-5.

Klasyfikacja Generalna przedstawia się następująco:

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza - dziewcząt:

    1. OSP Sadkowice
    2. OSP Pawłowice

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza - chłopców:
    1. OSP Solec
    2. OSP Sadkowice

Kobiece drużyny pożarnicze - grupy C:
    1. OSP Solec


Męskie drużyny pożarnicze - grupy A:
    1. OSP Solec
    2. OSP Pawłowice
    3. OSP Przedmieście
    4. OSP Boiska
    5. OSP Zemborzyn
    6. OSP Sadkowice