2017

SPOTKANIE WIELKANOCNE

30.03.2018
W dniu 30.03.2018 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku odbyło się spotkanie wielkanocne, w którym oprócz kadry KP PSP oraz JRG uczestniczył Koordynator Powiatowy Ratownictwa Medycznego Sławomir Krzos. Modlitwie oraz poświęceniu pokarmu przewodniczył kapelan strażaków powiatu lipskiego ks. dr Krzysztof Maj oraz kapelan honorowy strażaków powiatu lipskiego ks. Wiesław Ozdoba. Następnie Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski złożył życzenia świąteczne całej kadrze Komendy oraz strażakom Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Lipsku oraz ich rodzinom.  Po zakończeniu części uroczystej nastąpiło tradycyjne dzielenie się poświęconym pokarmem.

DACHOWANIE SAMOCHODU OSOBOWEGO

29.03.2018
29 marca około godz. 13.30 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku przyjął zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego na drodze krajowej w sąsiedztwie miejscowości Szymanów. Po przybyciu na miejsce zderzenia zastępów Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Lipsku stwierdzono wypadek drogowy z udziałem samochodu osobowego marki Toyota, którym  podróżowała jedna osoba. Kierowca został zabrany do szpitala w Lipsku przez zespół PRM. Działania Straży  Pożarnej polegały na  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji poszkodowanej, odcięciu energii elektrycznej w pojeździe i uprzątnięciu resztek powypadkowych. W działaniach ratowniczych brały udział zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciepielowie.

ROCZNICA ŚMIERCI

18.03.2018
W dn.18.03.2018r. delegacja strażaków i strzelców powiatu lipskiego wzięła udział w uroczystości dnia Patrona Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. mjr Stanisława Domańskiego. Czytaj dalej naciśnij tutaj. Zdjęcia naciśnij tutaj.

ŚLISKIE I ZAŚNIEŻONE DROGI W POWIECIE LIPSKIM

17.03.2018
Sobota, 17 marca 2018 roku, okazała się śliska i niebezpieczna dla kierowców powiatu lipskiego. Duże opady śniegu oraz temperatura poniżej zera spowodowały zagrożenie oraz duże utrudnienia na drogach naszego terenu. Zastępy straży pożarnej do działań ratowniczych wzywane były pięciokrotnie .





WYPADEK W SOLCU nad WISŁĄ

 16.03.2018
W dniu 16.03.2018 r. ok godz. 16:30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku wpłynęła informacja o wypadku w miejscowości  Solec nad Wisłą w rejonie mostu na rzece Wiśle. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono zderzenie  dwóch samochodów osobowych. W samochodzie marki Citroen podróżowały trzy osoby, z których jedna osoba była zakleszczona, natomiast pojazdem marki  Renault podróżowała jedna osoba, która posiadała obrażenia zewnętrzne.  Poszkodowanych z obu pojazdów przekazano  przybyłemu zespołowi PRM. Działania straży  pożarnej polegały na  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu  do poszkodowanej przy użyciu narzędzi hydraulicznych, ewakuacji poszkodowanej, odcięciu energii elektrycznej w pojeździe i uprzątnięciu resztek powypadkowych. W działaniach brały udział pojazdy ratownicze z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu nad Wisłą

ELIMINACJE POWIATOWE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

13.03.2018
W dniu 13 marca 2018 roku w Lipsku odbyły się eliminacje powiatowe XLI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W eliminacjach powiatowych wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu lipskiego. W pierwszej części konkursu uczestnicy rozwiązywali test. Następnie wyłonieni finaliści odpowiadali ustnie na pytania, które zadawała komisja konkursowa. Podczas turnieju zapoznano uczestników ze sprzętem jaki jest na wyposażeniu podziały bojowego JRG PSP w Lipsku oraz przybliżono strażacką służbę.

W wyniku eliminacji powiatowych wyłoniono następujących laureatów w poszczególnych grupach wiekowych.

I grupa wiekowa – uczniowie klas I – VI szkół podstawowych
1. Milena STEMPIEŃ - PSP w Krępie Kościelnej
2. Miłosz NOWAKOWSKI - PSP w Ciepielowie
3. Jakub BUREK  - PSP w Lipsku

II grupa wiekowa – uczniowie szkół podstawowych klasy VII-VIII oraz gimnazjum klasy  II i III
1. Michał KOT - PSP w Bąkowej
2. Julia SZOŁAJSKA -  PG w Solcu nad Wisłą
3. Aleksandra PĘKSYK - PG w Lipsku

III grupa wiekowa – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
1. Mateusz ŁYGAN - ZSOiP w Siennie
2. Mateusz MICHALEC - ZSP w Lipsku
3. Michał ULIKOWSKI - ZSP w Lipsku

Wszyscy uczestnicy Eliminacji Powiatowych oraz ich opiekunowie otrzymali upominki, dyplomy, listy gratulacyjne, zaś zwycięzcy pierwszych trzech miejsc otrzymali: tablety, radiomagnetofony, głośniki przenośne. Ufundowanie nagród i upominków oraz przeprowadzenie eliminacji powiatowych możliwe było m. in. dzięki: Starostwu Powiatowemu w Lipsku RDLP w Radomiu, NLP Zwoleń, NLP Marcule, NLP Kozienice, , FHU Tele Wax s.c. Jadwiga i Andrzej Wojtas, Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Lipsku, Lipskiego Centrum Kultury, ZOP Związku OSP RP w Lipsku,.

Osoby, które zajęły pierwsze miejsca w eliminacjach powiatowych OTWP w każdej grupie wiekowej będą reprezentowały powiat lipski na eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 21 kwietnia 2018 roku w gminie Nadarzyn. Organizatorzy składają wszystkim serdeczne podziękowania za okazaną pomoc w organizacji turnieju, w tym szczególne podziękowania przekazują dyrekcji i pracownikom ZSP w Lipsku oraz Lipskiego Centrum Kultury i Lasom Państwowym. Serdecznie dziękujemy opiekunom za zaangażowanie i wzorowe przygotowanie uczniów.

W uroczystym podziękowaniu i wręczeniu nagród udział wzięli: Zbigniew Gołąbek wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego, Roman Ochyński starosta Lipski, bryg. Tomasz Krzyczkowski Komendant Powiatowy PSP w Lipsku,  Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Wojciech Brandt, Janusz Witczak - Prezes ZOP ZOSP RP w Lipsku, Jan Cyran członek ZOP ZOSP RP w Lipsku, dh Witold Skrzypczyk Komendant Oddziału Gminnego ZOSP RP w Rzeczniowie, przedstawiciele Lasów Państwowych:  Nadleśnictwo Zwoleń było reprezentowane przez Panią Ewę Choroś – Stępień, Nadleśnictwo Marcule było reprezentowane przez Panią Magdalenę Kosmala oraz wójt gm. Solec n/Wisłą Marek Szymczyk i Z-ca Burmistrza MiG Lipsko Mariola Szymczyk. Zdjęcia naciśnij tutaj.

ZBIÓRKA KRWI "spoKREWnieni służbą"

12.03.2018
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Komenda Powiatowa Policji w Lipsku zorganizowali zbiórkę krwi pod hasłem „spoKREWnieni służbą”. Patronat nad tą ogólnopolską akcją objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Minister Obrony Narodowej.
Akcję krwiodawstwa przeprowadzono 11 marca 2018 r. (niedziela) w godzinach od 9.00 do 13.00, w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku przez Specjalistów z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Radomia. Do udziału w akcji zgłosiło się 57 Honorowych Dawców Krwi z powiatu lipskiego w tym przedstawiciele KP PSP w Lipsku oraz strażacy ochotnicy jednostek OSP z: Aleksandrowa, Grabowca, Janowa, Sienna, Kochanówki, Bąkowej, Tymienicy, Chotczy, Jaworskiej Woli, Rzeczniowa, Słuszczyna, Lipska, Antoniowa, Nowej Wsi, Pawliczki oraz Ciepielowa. Po wstępnych badaniach lekarskich do poboru zakwalifikowano 38 krwiodawców, którzy oddali łącznie 17,1 litrów krwi.

Akcja związana jest z dniem 1 marca, w którym obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto to zostało ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia, którzy przelali krew w obronie Niepodległości Polski. Poprzez oddanie krwi wszystkim potrzebującym oddajemy hołd Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych. W tym samym dniu 11.03.2018 w Częstochowie odbyła się Msza Św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, podczas pielgrzymki Kombatantów Podziemia Antykomunistycznego określanej też jako Pielgrzymka Żołnierzy Wyklętych. Mszy przewodniczył metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź. W sanktuarium została odsłonięta tablica upamiętniająca Żołnierzy Niezłomnych. W czasie uroczystości przedstawiciel Prezydenta RP odczytał przesłanie do osób uczestniczących w niedzielnej pielgrzymce środowisk kombatanckich. (PAP)

         

8 MARCA

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet życzymy Paniom wszystkiego dobrego, samych pięknych, miłych i wspaniałych dni całego roku, uśmiechu, samozadowolenia oraz spełnienia najskrytszych marzeń. A 8 marca niech będzie co dzień.

Życzy w imieniu strażaków PSP i OSP oraz weteranów służby pożarniczej powiatu lipskiego bryg. T. Krzyczkowski

Życzenia od znajomych górali z Nowego Sącza

WYPADEK ŚMIERTELNY

07.03.2018
W dniu 06.03.2018 r. ok godz. 17:20 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku wpłynęła informacja o wypadku w miejscowości Nowa Wieś, gm. Lipsko. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono dachowanie samochodu osobowego marki Opel Vectra, na drodze wojewódzkiej nr 747. W zakleszczonym samochodzie znajdowała się jedna nieprzytomna osoba. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził u osoby podróżującej pojazdem osobowym zgon. Działania straży  pożarnej polegały na  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu  do poszkodowanego przy użyciu narzędzi hydraulicznych, ewakuacji poszkodowanego, odcięciu energii elektrycznej w pojeździe i uprzątnięciu resztek powypadkowych oraz oświetlaniu teren akcji dla oględzin policyjnych. W działaniach brały udział pojazdy ratownicze z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i Ochotniczej Straży Pożarnej w Krępie Kościelnej.

APEL O POMOC DLA STRAŻAKA

01.03.2018
Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc finansową dla funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej pełniącego służbę w Wydziale Operacyjnym Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie mł. bryg. Michała Prokopowicza.

W połowie lutego Michał przeszedł operację neurochirurgiczną wycięcia guza mózgu, po której nastąpiły komplikacje w postaci wylewu. Do chwili obecnej znajduje się w stanie śpiączki farmakologicznej, a jego stan określany jest jako ciężki.

Obecnie potrzebne są środki finansowe, które pozwolą na uruchomienie kosztownej rehabilitacji jak również będą stanowiły wsparcie dla Rodziny w wydatkach związanych z hospitalizacją Michała.

W pomoc dla naszego Kolegi zaangażowała się Fundacja Pomocy Poszkodowanym Funkcjonariuszom i Pracownikom Państwowej Straży Pożarnej oraz Członkom ich Rodzin „Solidarni”, która udostępniła numer rachunku z przeznaczeniem na pomoc celową w leczeniu i rehabilitacji:

06 1940 1076 3111 2893 0005 0000

W celu rozliczenia dokonanych wpłat przy każdej wpłacie kierowanej bezpośrednio na osobę konieczny jest dopisek w tytule przelewu: „DLA MICHAŁA PROKOPOWICZA”. Wpłat należy dokonywać do dnia 16 kwietnia 2018 r.

Jako Rodzina strażacka wesprzyjmy Michała i Jego Rodzinę w staraniach o Jego powrót do zdrowia.


OSTATNIE POŻEGNANIE

03.03.2018
W dn. 03.03.2018r w Kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego odbyły się uroczystości pogrzebowe Śp. druha Mariana Kuderskiego, Prezesa Honorowego Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, długoletniego Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Radomiu i członka Zarządu Głównego Związku OSP RP jak również współtwórcę Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”. Był wielkim społecznikiem miasta Radomia i regionu radomskiego. Śp Marian Kuderski wśród wielu inicjatyw którymi, się zajmował była działalność z młodzieżą i organizacja Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Radomiu i regionie radomskim. Wśród osób, które żegnały zasłużonego strażaka regionu radomskiego i naszego kraju był bryg. Tomasz Krzyczkowski Pożegnanie

PAMIĘĆ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

01.03.2018
W dniu 01.03.2018 r. w Lipsku odbyły się obchody 8 Rocznicy Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystości rozpoczęto zbiórką delegacji, 11 pocztów sztandarowych instytucji, organizacji, stowarzyszeń oraz uczestników obchodów na placu przed kościołem Św. Trójcy w Lipsku. Następnie odprawiona została Msza Święta przez ks. kan. Henryka Jagieło-dziekana dekanatu lipskiego, po której wszyscy przemaszerowali na cmentarz parafialny w Lipsku, gdzie z kolei odbył się Apel Pamięci Wyklętych – Niezłomnych przeprowadzony przez pododdział strzelcówz Lipska i Sienna, jak również wygłoszono kilka okolicznościowych przemówień i zmówiono modlitwę za zamordowanych i zmarłych żołnierzy polskiej konspiracji. Wartę honorową przy pomniku tradycyjnie zaciągnęli strzelcy, strażacy, harcerze i policjanci. Następnie zaproszeni goście, przybyłe delegacje powiatu, miasta i gminy, instytucji oraz stowarzyszeń na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego i przy Krzyżu Katyńskim przystąpili do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy.
    Kolejna część uroczystości miała swoje miejsce w Lipskim Centrum Kultury. Na sali widowiskowej odbyła się projekcja filmu
,,Z archiwum IPN’’ - Franciszek Jaskulski "Zagończyk". Następnie otwarta została wystawa ,,Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956"-udostępnione przez Lubelski Oddział IPN.

   W czasie podsumowania podziękowania dla stowarzyszeń, instytucji i młodzieży strzeleckiej za zaangażowanie wręczali przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego Pani Monika Wziątek-Kaim, Starosta Powiatu Lipskiego Roman Ochyński, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku bryg Tomasz Krzyczkowski,Komendant Powiatowy Policji w Lipsku mł. insp. Wojciech Brandt, Burmistrz Miasta i Gminy Lipsko Jacek Wielorański, Z-ca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lasów Państwowych w Marculach Bogdan Tylus, Z-ca Nadleśnictwa Lasów Państwowych w Zwoleniu Ewa Choroś – Stępień, Dyrektor  Lipskiego Centrum Kultury Izabela Ronduda i przewodniczący Towarzystwa Ziemi Lipskiej ,,Powiśle’’ Marek Łata.

    Materiały promocyjne udostępnił IPN w Warszawie oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie im. płk. dypl. Marian Porwitai Wojskowa Komenda Uzupełnień w Radomiu.

   Swoje stoisko promocyjne na którym znalazło się wyposażenie policji państwowej,  zaprezentowała Komenda Powiatowa Policji w Lipsku. Na zakończenie zaproszeni goście wraz z gospodarzami zwiedzili stałą wystawę historyczną znajdującą się w galerii regionalnej LCK w Lipsku. List Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.


OSTATNIE POŻEGNANIE

27.02.2018
W dn. 27.02.2018 roku odbył się pogrzeb zmarłej w wieku 64 lat mł. bryg. w st. spocz. Elżbiety Wesołowskiej. Zmarła Śp. Elżbieta Wesołowska pracowała w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Radomiu i Komendzie Miejskiej PSP w Radomiu na stanowisku oficerskim. Przez wiele lat związana ze służbą zdrowia i bezpieczeństwem przeciwpożarowym.  Zmarłą zgodnie z ceremoniałem pożegnali strażacy PSP i OSP, Emeryci i Renciści Służby Pożarniczej oraz przedstawiciele powiatów z Radomia, Lipska i Zwolenia oraz regionu radomskiego. Mszy przewodniczył kapelan strażaków powiatu lipskiego ks. dr Krzysztof Maj w koncelebrze z ks. Mirosławem Majem proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Czarnolesie. W czasie uroczystości koledzy oficerowie zaciągnęli wartę honorową przy trumnie zmarłej Pani Oficer.

 

SPOTKANIE KOŁA EMERYTÓW I RENCISTÓW POŻARNICTWA

25.02.2018
W dniu 25 lutego 2018r. o godz. 16:00 w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku odbyło się walne zebranie sprawozdawcze Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP działającego  przy KP PSP w Lipsku. Na początku zebrania głos zabrał Jan Cyran – prezes Koła, który przywitał członków Koła i gości: bryg. Tomasza Krzyczkowskiego - Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku, oraz ks. Wiesława Ozdobę - kapelana honorowego strażaków powiatu lipskiego. Kolejno przedstawiono sprawozdanie z działalności Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa przy KP PSP w Lipsku za rok 2017. Komendant Powiatowy PSP w Lipsku  w swoim wystąpieniu ocenił współpracę z Kołem Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w 2017 r. odnosząc się do wspólnie organizowanych uroczystości pożarniczych i okolicznościowych.

ZBIÓRKA KRWI "spoKREWnieni służbą"

13.02.2018
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Komenda Powiatowa Policji w Lipsku organizują zbiórkę krwi pod hasłem „spoKREWnieni służbą”. Patronat nad tą ogólnopolską akcją objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Akcja odbędzie się 11 marca 2018 r. (niedziela) w godzinach od 9.00 do 13.00, w KP PSP w Lipsku przez Specjalistów z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Radomia.

Akcja związana jest z dniem 1 marca, w którym obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto to zostało ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia, którzy przelali krew w obronie Niepodległości Polski. Poprzez oddanie krwi wszystkim potrzebującym oddajemy hołd Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Do udziału w zbiórce krwi zachęcamy także mieszkańców naszego powiatu. Takie wspólne działania mają dać poczucie wzajemnego wsparcia oraz integracji służb wokół idei krwiodawstwa




WYPADEK ŚMIERTELNY

12.02.2018
Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło 12 lutego 2018 roku na drodze wojewódzkiej nr 747 w miejscowości Jawor Solecki. Informacja o wypadku wpłynęła do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego ok godz. 13. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono zderzenie samochodu ciężarowego z samochodem osobowym. Samochód osobowy znajdował się w rowie, wewnątrz pojazdu znajdowała się uwięziona, nieprzytomna pasażerka. Kierowca ciągnika siodłowego oraz samochodu osobowego opuścili pojazdy przed przybyciem straży nie odnosząc widocznych obrażeń. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej, wykonaniu dostępu do poszkodowanej przy użyciu narzędzi hydraulicznych i ewakuacji poszkodowanej, odcięciu energii elektrycznej w pojazdach i uprzątnięciu resztek powypadkowych. W działaniach ratowniczych brały udział zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Jawora Soleckiego oraz Krępy Kościelnej.

TURNIEJ W PIŁKĘ SIATKOWĄ

09.02.2018
9 lutego 2018 r. w Hali Sportowej przy Zespole Szkół Nr 2 w Przysusze rozegrano eliminacje strefowe do „XVI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej”.
W rozgrywkach udział wzięły 4 drużyny reprezentujące komendy PSP z terenu województwa mazowieckiego tj.:
- KP PSP Białobrzegi,
- KP PSP Grójec,

- KP PSP Lipsko,

- KP PSP Przysucha – gospodarz.

Zawody rozegrano zgodnie z Regulaminem XVI Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Piłce Siatkowej systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów.


 Wyniki poszczególnych meczów:

- Przysucha vs. Białobrzegi           - 2 : 0 - ( 25:19 ) ( 25:22 )
- Lipsko vs. Grójec                          - 2 : 0 - ( 25:14 ) ( 25:17 )
- Przysucha vs. Lipsko                   - 2 : 0 - ( 25:23 ) ( 25:15 )
- Białobrzegi vs. Grójec                  - 2 : 0 - ( 27:25 ) ( 25:13 )
- Przysucha vs. Grójec                   - 2 : 0 - ( 25:11 ) ( 25:06 )
- Białobrzegi vs. Lipsko                  - 0 : 2 - ( 16:25 ) ( 27:29 )

Klasyfikacja końcowa zawodów przedstawia się następująco:

1 miejsce KP PSP Przysucha      - 3 pkt.
2 miejsce KP PSP Lipsko             - 2 pkt.
3 miejsce KP PSP Białobrzegi     - 1 pkt.
4 miejsce KP PSP Grójec              - 0 pkt.

 

PODSUMOWANIE KURSU

28.01.2018
W dniu 28.01.2018 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku odbyło się uroczyste zakończenie Szkolenia Podstawowego Strażaków Ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych realizowanego w okresie od 15.01.2018 r. do 28.01.2018 r. W egzaminie sprawdzającym przeprowadzonym w dniu 28.01.2018 r. uczestniczyli strażacy spełniający wymogi kwalifikacyjne, którzy następnie zdali pozytywnie egzamin wstępny oraz przeszli testy w komorze dymowej znajdującej się w Ośrodku Szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Z ocenami pozytywnymi szkolenie ukończyło łącznie 25 strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu lipskiego. Podczas uroczystości w dniu 28.01.2018 r. absolwenci kursu złożyli ślubowanie.


KOLIZJA SAMOCHODU Z CIĄGNIKIEM ROLNICZYM

19.01.2018
Do zdarzenia doszło 19.01.2018 roku około godz. 18:00 w miejscowości Rzeczniówek gm. Rzeczniów.  Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu PSP stwierdzono, że samochód osobowy najechał przodem od strony pasażera na tył rozrzutnika załadowanego drzewem. W wyniku uderzenia ciągnik rolniczy przewrócił się na prawy bok. Kierujący opuścili pojazdy przed przybyciem zastępów. Poszkodowany ciągnika został zabrany przez zespół PRM do szpitala w Lipsku. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, kierowaniu ruchem drogowym oraz uprzątnięciu resztek pokolizyjnych. W akcji ratowniczej udział wzięły zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Pawliczki.

KURS PODSTAWOWY DLA STRAŻAKA OSP oraz "BEZPIECZNE FERIE 2018"

17.01.2018
W dniu 15.01.2018 r. w siedzibie KP PSP w Lipsku rozpoczął się kurs podstawowy dla strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu lipskiego. Zajęcia prowadzone są zgodnie z systemem szkolenia członków OSP biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.

W ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2018” strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipsku odwiedzili  Zespół Szkół w Jaworze Soleckim. Podczas spotkania z młodzieżą zrzeszoną w Związku Strzeleckim "Strzelec" OSW w Lipsku im. płk. Dionizego Czachowskiego przekazali podstawowe informacje związane z bezpiecznym wypoczynkiem podczas ferii. Przeprowadzono ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy, ponadto w ramach kampanii społecznej „CZAD I OGIEŃ – OBUDŹ CZUJNOŚĆ” wyjaśniono czym jest tlenek węgla, jak powstaje, jakie śmiertelne niebezpieczeństwo grozi z jego strony oraz jak należy postępować w przypadku podtrucia.


BEZPIECZNE FERIE 2018

12.01.2018
Od 15 stycznia 2018 roku w województwie mazowieckim rozpoczyna się zimowa przerwa szkolna. Jest to drugi zaraz po wakacjach okres kiedy dzieci i młodzież mogą odpocząć od codziennych obowiązków szkolnych. Jednak w czasie wzmożonego wypoczynku wzrasta ryzyko nieszczęśliwych wypadków. Zimowa aura, utrzymująca się niska temperatura i możliwe opady śniegu zachęcają wszystkich do aktywnego wypoczynku, który nie zawsze jest bezpieczny.
Dlatego należy pamiętać o kilku podstawowych "przykazaniach": baw się tylko w miejscach przeznaczonych do tego celu, nie zjeżdżaj na sankach na ulice, gdzie poruszają się samochody, nie doczepiaj sanek do samochodu, nie ślizgaj się na zamarzniętym stawie lub rzece, nie oddalaj się od miejsca zabawy bez wiedzy rodziców i opiekunów.
W ramach akcji "Razem Bezpieczniej" Komenda Powiatowa PSP w Lipsku zaprasza wszystkie zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej do swojej siedziby, gdzie oprócz zaznajomienia uczestników wycieczek ze specyfikacją pracy strażaka oraz sprzętem ratowniczym będzie możliwy udział w lekcji edukacyjno-informacyjnej pokrywającej tematykę m. in. bezpiecznych zachowań podczas spędzania czasu wolnego, zasad postępowania w przypadku pożaru lub wypadku drogowego, zasad alarmowania służb ratowniczych.
Szczegółowe informacje dotyczące bezpiecznych zachowań oraz zasad alarmowania służb ratowniczych można znaleźć naciskając tutaj.

WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE OSP W RZECZNIOWIE

07.01.2018
Trwają walne zebrania sprawozdawcze w Ochotniczych Strażach Pożarnych na terenie powiatu lipskiego. W dniu 07.01.2018 roku odbyło się walne zebranie sprawozdawcze w OSP Rzeczniów na którym podsumowano m.in. obchody 100-lecia powstania jednostki, które miały miejsce w ubiegłym roku. W roku 2017 jednostka przy dużym zaangażowaniu środków finansowych gminy Rzeczniów, własnego wkładu, sponsorów oraz przyznanych dotacji zewnętrznych min. MSWIA, Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, przeprowadziła modernizację obiektu strażnicy i otrzymała nowy sztandar oraz nowy samochód pożarniczy typ GBA 489M50 MAN TGM 18.340. Zarząd otrzymał jednogłośne absolutorium za 2017 rok. Przyjęto również plan pracy i działalności na rok 2018. Komendant Powiatowy PSP w Lipsku wręczył na ręce prezesa OSP Rzeczniów podziękowanie za działalność społeczną i operacyjną w roku 2017. Przewodniczącym walnego zebrania był zasłużony druh Zygmunt Niedziela. W prezydium obrad walnego zebrania znaleźli się: bryg. Tomasz Krzyczkowski komendant powiatowy PSP w Lipsku, Karol Burek wójt gm. Rzeczniów jednocześnie prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Rzeczniowie, Roman Borek prezes OSP Rzeczniów, ks. Sylwester Chodyra proboszcz parafii pw. św. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rzeczniowie, Witold Skrzypczyk komendant Oddziału Gminnego ZOSP RP w Rzeczniowie, Andrzej Świętoń sekretarz ZOG ZOSP RP i insp. UG w Rzeczniowie, Karol Dukielski naczelnik OSP w Rzeczniowie.

OSP w Rzeczniowie, jest jednostką typ S-3, powstała w 1917 roku, znajduje się w KSRG od 25 kwietnia 1995 roku. Składa się z 44 członków czynnych, 10 członków honorowych, posiada 1 kobiecą drużynę pożarniczą oraz 1 Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza dziewcząt.



OSTATNIE POŻEGNANIE

03.01.2018
W dniu 03.01.2018r. w Kościele p.w. Świętego Krzyża w Kozienicach odbyła się uroczystość pogrzebowa st. kpt. w st. spocz. Kazimierza Wiesława Sztąberka byłego Komendanta Powiatowego i Rejonowego Straży Pożarnych w Kozienicach oraz Dowódcę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach. W uroczystości pogrzebowej uczestniczył st. bryg. Tadeusz Jopek Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Bogdan Łasica Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Zmarłego żegnali byli Komendanci wojewódzcy, rejonowi i powiatowi, Emeryci Służby Pożarniczej zrzeszeni w Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP, Druhowie strażacy z powiatu kozienickiego i regionu radomskiego.  W uroczystości pogrzebowej wziął udział Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski wraz z delegacją strażaków powiatu lipskiego. 
Zmarły służbę w pożarnictwie rozpoczął w 1955 roku początkowo jako strażak a następnie podoficer na stanowisku mechanika-kierowcy zawodowej straży pożarnej w Kozienicach. W 1975 roku kończy Szkołę Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu i zostaje powołany na stanowisko Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych. Pod jego dowództwem zawodowe i ochotnicze straże pożarne rejonu kozienickiego osiągają bardzo dobre wyniki i należą do przodujących w województwie radomskim. Jest inspiratorem i organizatorem wielu inicjatyw  mieszkańców rejonu kozienickiego, wykonywanych na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Cieczy się autorytetem i uznaniem w terenowych organach administracji państwowej. Jego zasługą jest również udział wraz  z całą załogą przy budowie nowoczesnej strażnicy dla zawodowej straży pożarnej w Kozienicach . Budowa trwała 3 lata a obiekt został przekazany do użytkowania w 1979r Za bardzo duży wkład pracy w organizację ochrony Przeciwpożarowej Komendant Główny Straży Pożarnych w 1982 roku nadał mu stopień podporucznika pożarnictwa. Zmarły przez wiele lat po odejściu na strażacką emeryturę związany był z działalnością w Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozienicach oraz ogniwach Związku OSP RP w naszym regionie. Za swoje zasługi był wielokrotnie  wyróżniany  m.in :Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Znakiem Związku OSP RP, Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem  Za Zasługi dla Pożarnictwa , Brązowym Medalem ’’Za Zasługi Dla  Obronności Kraju’’ i wieloma innymi odznaczeniami i wyróżnieniami . Cześć jego pamięci!  
     

Pozostałe informacje w archiwum