2017

ĆWICZENIA "KINGSPAN 2018"

26.06.2018
25 czerwca 2018 roku miały miejsce ćwiczenia powiatowe zorganizowane przez KP PSP w Lipsku we współpracy ze Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Chemiczno Ekologicznego Radom 6,  Ochotniczymi jednostkami Straży Pożarnych z powiatu, Komendą Powiatową Policji w Lipsku, Zespołem Ratownictwa Medycznego z SPZZOZ w Lipsku, Starostwem Powiatowym w Lipsku, Miastem i Gminą lipsko oraz zakładem produkcyjnym „KINGSPAN” pod kryptonimem „KINGSPAN 2018”.
Ćwiczenia przeprowadzono na terenie zakładu produkcyjnego KINGSPAN Lipsko.
W pierwszym epizodzie dochodzi do zdarzenia chemiczno-ekologicznego. Kierowca dostarczający izocyjanian (ciemnobrunatna ciecz, szkodliwa dla dróg oddechowych i skóry) na teren zakładu podczas rozładunku chcąc zyskać na czasie, postanowił przejechać kilka metrów cysterną podczas napełniania jednego ze zbiorników po to, aby móc z tego samego miejsca podłączyć się do następnego zbiornika stacji. Na skutek złej oceny odległości i długości węża  doprowadził jednak do uszkodzenia zaworu złącza kołnierzowego przy cysternie. Doprowadziło to do wycieku substancji.  Rozlana ciecz przedostaje się do studzienek burzowych zlokalizowanych w strefie rozładunku medium. Kierowca cysterny na skutek inhalacji substancji niebezpiecznej traci przytomność.

Ze względu na magazynowanie substancji niebezpiecznej na ternie zakładu, zakład został zaklasyfikowany do zakładów o zwiększonym ryzyku powstania awarii przemysłowej. W związku z tym zakład podlega przepisom w zakresie przeciwdziałania awariom przemysłowym.
W tym przypadku przećwiczono reagowanie służb na następujące zdarzenia: organizacja i prowadzenie akcji ratownictwa chemiczno-ekologicznego na terenie zakładu o zwiększonym ryzyku powstania awarii przemysłowej oraz współdziałanie zastępów Specjalistycznej Grupy Chemicznej Radom 6 KM PSP Radom z zastępami KP PSP Lipsko podczas likwidacji zdarzeń chemiczno-ekologicznych.
Drugi epizod obejmował pożar samochodu ciężarowego na terenie należącym do firmy KINGSPAN. Na miejsce zostaje zadysponowany powiatowy pluton ratowniczy pn. „Pożar Fabryka” w skład, którego wchodzą zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i Ochotniczych Straży Pożarnych z Ciepielowa, Krępy Kościelnej i Pawliczki wspierane dodatkowo przez zastępy z JRG PSP w Lipsku i OSP w Lipsku

Powyższe działania realizowane były przy współpracy Zespołu Ratownictwa Chemicznego Zakładu Produkcyjnego KINGSPAN w Lipsku którym zarządza kierownik Krzysztof Kowalczyk. Zespół ten tworzą przeszkoleni pracownicy linii produkcyjnych znający najlepiej proces technologiczny, mają oni za zadanie zapobiegania rozwijaniu się awarii i ograniczenia jej skutków.

Zgodnie z zarządzeniem Szefa Obrony Cywilnej powiatu – starosty lipskiego w ramach realizowanego przedsięwzięcia zostały przeprowadzone również ćwiczenia sztabowe Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w przypadku awarii przemysłowej z udziałem toksycznych środków przemysłowych oraz pożaru.

Ćwiczenia miały charakter edukacyjny gdzie pracownicy zakładu KINGSPAN na czele z specjalistą ds. BHP zakładu Tomaszem Kotas przedstawili substancje jakie wykorzystuje zakład w procesach technologicznych oraz zapoznali z zakładem uczestników ćwiczeń zwracając uwagę na drogi pożarowe, dojazdowe do poszczególnych obiektów.

Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń była realizacja zadań planistycznych, organizacyjnych, szkoleniowych i kontrolnych mających na celu zapewnienie sprawnej koordynacji działań wszystkich służb ratowniczych i porządkowych oraz utrzymanie sprawności Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego stanowiącego integralną część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego na terenie powiatu.

Na zakończenie ćwiczeń odbyła się zbiórka wszystkich uczestników gdzie kierownik działań ratowniczych bryg. Łukasz Maciejewski złożył meldunek końcowy bryg. Tomaszowi Krzyczkowskiemu komendantowi powiatowemu PSP w Lipsku, natomiast starosta lipski Roman Ochyński wraz z Komendantem Powiatowym Policji mł. insp. Wojciechem Brandtem podziękowali wszystkim uczestnikom prowadzonych ćwiczeń których kierownikiem był bryg. Jarosław Bajor z-ca komendanta powiatowego PSP w lipsku, nad zabezpieczeniem medycznym czuwali ratownicy medyczni na czele z Sławomirem Krzosem Powiatowym Koordynatorem Ratownictwa Medycznego. Dowódcą Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno Ekologicznego Radom 6  był bryg. Marcin Ziomek. Nad wnioskami i uwagami prowadzonych ćwiczeń czuwał zespół rozjemców na czele z bryg. Dariuszem Rzeźnikiem, a za pozoracje i logistykę odpowiedzialny był kpt. Piotr Czerwonka.

W ćwiczeniach wzięło udział 10 zastępów PSP, 8 zastępów OSP w sumie 64 strażaków, 4 patrole Policji 10 osób, 1 Zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego, Zakładowa służba ratownictwa chemicznego 10 osób, formacje obrony cywilnej 15 osób. Ogółem w ćwiczeniach wzięło udział 100 uczestników oraz dodatkowo pracownicy zakładu, którzy po ogłoszeniu alarmu ewakuowali się w wyznaczone miejsce.

UDZIAŁ W UROCZYSTOŚCIACH RADOMSKIEGO CZERWCA

25.06.2018
Na zaproszenie organizatorów uroczystości patriotycznej obchodów 42. Rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76 delegacja powiatu lipskiego jak co roku uczestniczyła w dniu25 czerwca w uroczystych obchodach w Radomiu. W skład delegacji wchodzili: Wojciech Dziółko – przewodniczący Terenowej Komisji Koordynacji NSZZ Solidarność w Lipsku wraz z przedstawicielami komisji,  bryg. Tomasz Krzyczkowski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku wraz ze sztandarem Komendy i Zarządem Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” działającym przy KP PSP w Lipsku oraz dh Paulina Ołowiak – reprezentująca Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, sierż. ZS Michał Gajewski – Z-ca D-cy Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” OSW im. płk. D. Czachowskiegow Lipsku wraz z pocztem sztandarowym. Wszyscy uczestnicy obchodów po przywitaniu przez Zdzisława Maszkiewicza przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska, mogli m.in. wysłuchać wystąpienia premiera Polskiego Rządu Mateusza Morawieckiego oraz uczestniczyćw uroczystej mszy św., której przewodniczył radomski bp Henryk Tomasik wraz z bp Piotrem Turzyńskim, ks. Stanisław Sikorski – kapelanem Solidarności i delegacją księży. Następnie odbył się Apel Pamięci, który przeprowadziła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, którą wystawiła Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie. Na zakończenie poszczególne delegacje wśród których była delegacja z powiatu lipskiego, złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku poświęconym „ludziom skrzywdzonym” w czasie „Radomskiego Protestu” 25 czerwca 1976 roku.

WYPADEK gm. CIEPIELÓW

21.06.2018
W dniu 21.06.2018 r. ok godz. 18:22 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku wpłynęła informacja o wypadku w miejscowości Rafałów gm. Ciepielów. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód osobowy na prostym odcinku drogi zjechał z jezdni i uderzył w drzewo. Pojazdem przemieszczała się jedna osoba. Osoba poszkodowana (kierowca) była zakleszczona, przytomna. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zrobieniu dostępu do osoby poszkodowanej przy pomocy narzędzi hydraulicznych i ewakuacji na zewnątrz pojazdu, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy a następnie poszkodowanego przekazano Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W działaniach brały udział zastępy z PSP w Lipsku oraz OSP z Ciepielowa.

DACHOWANIE SAMOCHODU OSOBOWEGO

21.06.2018
Do zdarzenia doszło 21.06.2018 roku ok. godziny 12:17 na DK 79 w miejscowości pomiędzy Kostusinem a Czeksrzewicami gm. Tarłów. Po dojechaniu na miejsce akcji stwierdzono, że doszło do dachowania samochodu osobowego, samochodem podróżowała jedna osoba. Kierowca (71 lat) opóścił pojazd przed przybyciem służb ratowniczych. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu działań oraz udzieleniu poszkodowanemu kwalifikowanej pierwszej pomocy.   W akcji ratowniczej udział wzięły zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży w Opatowie.

OTWARCIE IZBY PAMIĘCI

21.06.2018
W dniu 21 czerwca na zaproszenie Lasów Państwowych, delegacja z Państwowej i Ochotnizej Straży Pożarnej w Lipsku i Jednostki Strzeleckiej nr 1005 im. płk. Dionizego Czachowskiego w Lipsku wzięła udział w uroczystości otwarcia Izby Pamięci im. Generała Antoniego Hedy – Szarego. W uroczystości wzięli udział Szef Urzędu ds. Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, przedstawiciele parlamentu z woj. Mazowieckiego i Świętokrzyskiego, delegacje służb mundurowych, władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz grono kombatantów. Rodzina gen. Antoniego Hedy – córki Maria i Teresa. Delegacja z powiatu lipskiego przekazała do Izby Pamięci materiały archiwalne z pobytu gen. Szarego na ziemi lipskiej wraz z archiwalnym filmem nakręconym w lipsku 21.03.1998 roku.

UROCZYSTE OTWARCIE WYSTAWY

20.06.2018
W dniu 20 czerwca w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości”. Na zaproszenie Wojewody Mazowieckiego i Kierownika Delegatury MUW w Radomiu w uroczystości wziął udział Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski. Wystawę uroczyście otworzył Artur Standowicz wice wojewoda Mazowiecki, a następnie okolicznoścciowy referat "Ojcowie Niepodległości" przedstawił przedstawiciel IPN prof. Marek wierzbicki.
Panele wystawy"OjcowieNiepodległości".

UROCZYSTOŚĆ 90-LECIA OSP W RZECHOWIE

17.06.2018
W dniu 17 czerwca 2018r. odbyła się uroczystość z okazji 90-ecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzechowie połączona z Gminnym Dniem Strażaka. Uroczystość rozpoczęła się na placu strażnicy zbiórką pocztów sztandarowych i pododdziałów. Mszę świętą polową w intencji strażaków i ich rodzin odprawił ks. dr Krzysztof Maj Kapelan Strażaków Powiatu Lipskiego, ks.kan. Zbigniew Wypchło Kapelan Strażaków Gminy Rzeczniów oraz ks.kan. Wiesław Murzyn. Po mszy świętej odbyła się część oficjalna uroczystości, którą rozpoczął dowódca uroczystości – Witold Skrzypczyk Komendant Oddziału Gminnego Zw. OSP RP w Rzeczniowie składając meldunek dh. Zbigniewowi Gołąbkowi. Wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSPN RP w Warszawie. Po podniesieniu flagi państwowej i odegranie hymnu nastąpiło przywitanie przybyłych gości przez Wójta Gminy Rzeczniów Karola Burka oraz prezesa OSP Rzechów dh. Marka Nowakowskiego. Następnie dh Julita Czarnecka –Skarbnik OSP Rzechów odczytała rys historyczny Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzechowie. Z okazji jubileuszu w uznaniu zasług dla ochrony przeciwpożarowej Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie uchwałą z dnia  19 marca 2018 roku nadało niżej wymienionym:

Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa

Marek Deja s. Kazimierza
Marek Nowakowski s. Stanisława
Marek Paprocki s. Adama
Paweł Ślęzak s. Witolda

Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa

Grzegorz Brodziński s. Stefana
Kamil Brodziński s. Stefana
Julita Czarnecka c. Stefana
Ilona Czarnota c. Marka
Hubert Nowakowski s. Krzysztofa
Piotr Nowakowski s. Grzegorza
Tomasz Pastuszka s. Stefana

Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Lipsku uchwałą z dnia 15 kwietnia 2018r.  przyznało niżej wymienionym:

Odznakę „Strażak Wzorowy”

Banaszczyk Łukasz s. Stanisława
Borek Zbigniew s. Franciszka
Gawlik Patrycja c. Jana
Pastuszka Aleksandra c. Krzysztofa
Pastuszka Michał s. Stefana
Pryciak Michał s. Mieczysława
Senderowski Radosław s. Wiesława 
Ślęzak Luiza c. Roberta 
Wicik Tomasz s. Mariana

Medale wręczali: Anna Kwiecień- Poseł na Sejm RP, Krzysztof Murawski – Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu, Zbigniew Gołąbek, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego/ Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie, Roman Ochyński Starosta Powiatu lipskiego, bryg. Tomasz Krzyczkowski Komendant Powiatowy PSP w Lipsku/Przewodniczący Sądu Honorowego Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie, mł.insp. Robert Galas Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lipsku, Karol Burek Wójt Gminy Rzeczniów/ Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Lipsku.

Po odznaczeniach nastąpiło poświecenie odnowionej Strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzechowie, podziękowania i przemówienia zaproszonych gości. Oficjalną część zamknął meldunek o zakończeniu uroczystość.


POŻARY TRAW I LASU

02.06.2018
W dniu 02.06.2018 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku wpłynęły zgłoszenia dotyczące pożarów na terenie powiatu lipskiego. Były to pożary obszaru leśnego w miejscowości Świesiellice gm. Ciepielów. Dzięki szybkiej interwencji udało się powstrzymać ogień przed dalszym rozprzestrzenianiem.
W związku z powyższym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku apeluje o nie rozpalanie ognisk w miejscach zagrożonych niekontrolowanym rozprzestrzenieniem się pożaru. Oprócz roznoszącego się ognia powstaje również dym, który jest szczególnie niebezpieczny dla osób będących w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia ze względu na ryzyko zaczadzenia. Pożary nieużytków osiągają duże rozmiary co niesie ze sobą wymóg dyspozycji znacznych sił i środków straży pożarnych. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Należy również pamiętać ,że w świetle obowiązujących przepisów prawnych wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych jest zabronione i podlega karze grzywny bądź więzienia.

ZDERZENIE Z ŁOSIEM

01.06.2018
1 czewca 2018 roku strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Lipsku uczestniczyli w usuwaniu skutków nietypowego zdarzenia drogowego. O godzinie 21.25 na numer alarmowy straży pożarnej 998 wpłynęło zgłoszenie o kolizji samochodu osobowego z łosiem na drodze krajowej 79 w miejscowości Dąbrowa gmina Ciepielów.
Samochód osobowy zderzył się czołowo z przebiegającym przez drogę łosiem. Samochodem podróżowały dwie dorosłe osoby. Wszyscy opuścili pojazd przed przybyciem straży pożarnej. Działania jednostek straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji oraz uprzątnięciu resztek po kolizyjnych. W działaniach ratowniczych udział wzięły dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Ciepielowa.

WYPADEK MOTOCYKLISTY Z SAMOCHODEM OSOBOWYM

01.06.2018
W dniu 01.06.2018 około godziny 16.38 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o wypadku motocykla z samochodem osobowym na ulicy Radomskiej w miejscowości Sienno. Po przybyciu Straży Pożarnej na miejsce zdarzenia stwierdzono, zderzenie motocykla Yamaha, którym podróżowały dwie osoby z samochodem osobowym marki Ford Mondeo w wyniku, którego zostały poszkodowane osoby podróżujące motocyklem. Działania Straży Pożarnej  polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy poszkodowanym. Zespół Ratownictwa Medycznego przetransportował  poszkodowanych biorących udział w wypadku do szpitala w Lipsku.


W OCZEKIWANIU NA DZIEŃ DZIECKA - STRAŻACY DZIECIOM

30.05.2018
30.05.2018 r. w ramach organizowanych dni sportu w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Siennie odbyły się zawody szkoleniowe Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP wg regulaminu CTIF. Do zawodów zostały zgłoszone MDP OSP Dziewcząt z Pawliczki i MDP Chłopców z Kochanówki, które to będą reprezentować powiat lipski na IX Eliminacjach Wojewódzkich Zawodów Sportowo - Pożarniczych MDP OSP w dniu 9 czerwca 2018 r. w Białobrzegach.
Rozstawiony tor przeszkód zabezpieczali strażacy z OSP w Siennie i Kochanówce, a poszczególne konkurencje pokonywali druhowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP z Kochanówki, którzy na zakończenie od bryg. Tomasza Krzyczkowskiego, komendanta powiatowego PSP w Lipsku, Michała Wlazłowskiego, wiceprezesa ZOP ZOSP RP w Lipsku oraz Adama Sieczki, dyrektora ZSOiP w Siennie otrzymali okolicznościowe upominki.
Obecni strażacy PSP i OSP przygotowali stanowisko wodne z sikawką ręczną gdzie dzieci i młodzież mogli osobiście sprawdzić się jako strażacy podając prąd wody w wyznaczony cel. W trakcie spotkania uczestnicy mogli także zapoznać się z wystawą promocyjną przedstawiającą historię pożarnictwa na terenie powiatu lipskiego, którą przygotowali: Związek Strzelecki Strzelec, Komenda Powiatowa PSP w Lipsku, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Lipsku i OSP w Siennie.

WYPADEK PRZY IŁŻANCE

28.05.2018
W dniu 28 maja około godziny 12:40 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku wpłynęła informacja o zderzeniu dwóch samochodów w miejscowości Ciepielów gm. Ciepielów.  Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że na drodze krajowej 79 doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów, osobowego i dostawczego. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia zastępów ochrony przeciwpożarowej wszystkie osoby znajdowały się na zewnątrz pojazdów. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu osobom poszkodowanym niezbędnej pierwszej pomocy, odcięciu dopływu prądu w pojazdach, oraz usunięciu części pokolizyjnych z jezdni. W akcji ratowniczej udział wzięły dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Ciepielowa.

TRĄBA POWIETRZNA W GMINIE RZECZNIÓW

26.05.2018

W sobotę 26.05.2018 ok godz. 16:40 przez miejscowości Kaniosy, Rybiczyzna i Stary Rzechów w gminie Rzeczniów przeszła trąba powietrzna. Niszczycielska siła uszkodziła kilka dachów budynków mieszkalnych oraz gospodarczych a także zniszczyła całkowicie budynek gospodarczy w miejscowości Kaniosy. W miejscowości Rybiczyzna wyładowanie atmosferyczne spowodowało pożar budynku gospodarczego. Wiatr łamał gałęzie drzew a nawet przewracał całe drzewa. Doprowadziło to do uszkodzeń linii energetycznych. Ponadto w wyniku bardzo silnych opadów deszczu w msc. Antoniów gm. Ciepielów doszło do podtopienia domu oraz budynku gospodarczego. Na terenie powiatu straż pożarna interweniowała tego dnia 9 razy.

W działaniach brały udział zastępy z JRG w Lipsku oraz jednostki z OSP Rzeczniów, OSP Pawliczka, OSP Kochanówka, OSP Rzechów, OSP Rybiczyzna, OSP Płósy, OSP Grabowiec, OSP Wólka Modrzejowa, OSP Rzechów, OSP Podkońce, OSP Kotlarka gm. Iłża, OSP Bielany.

ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI 2018


20.05.2018
Na zaproszenie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w Warszawie i Dyrektora RDLP w Radomiu bryg. Tomasz Krzyczkowski, komendant powiatowy PSP w Lipsku uczestniczył w Centralnych Obchodach XVII edycji Święta Polskiej Niezapominajki, które odbyły się 20 maja 2018 roku na terenie Nadleśnictwa Radom w Leśnym Ośrodku Edukacji im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni Letnisku. Tegoroczne obchody Święta Polskiej niezapominajki rozpoczęto od złożenia kwiatów przed tablicą pamiątkową red. Andrzeja Zalewskiego twórcy Święta Polskiej Niezapominajki i patrona Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni - Letnisku. Obchody obejmowały m.in. prezentacje i warsztaty edukacyjne, występy i pokazy zespołów dziecięcych i młodzieżowych, koncert Sygnalistów Myśliwskich oraz wystawy wszystkich nadleśnictw RDLP. Wśród wielu zaproszonych  gości uroczystości wzięła udział żona zmarłego redaktora A. Zalewskiego.

KOLIZJA W LIPSKU

12.05.2018
Do zdarzenia doszło w dniu 12.05.2018r. w Lipsku na ulicy 1-ego Maja ok godz. 16:50. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej KDR stwierdził wypadek dwóch samochodów osobowych: Seat Cordoba Vario i BMW. Kierujący pojazdami (osoby przytomne) opuściły pojazdy o własnych siłach i znajdowały się na zewnątrz pojazdów. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej kierującemu autem osobowym Seat oraz przekazaniu go przybyłemu na miejsce prowadzonych działań zespołowi ZRM. Drugi kierujący pojazdem BMW bez widocznych obrażeń zewnętrznych, również został przekazany zespołowi ZRM i zabrany do szpitala w Lipsku. Następnie odłączono dopływu prądu w pojazdach oraz usunięto resztki powypadkowe. W działaniach brały udział dwa zastępy z JRG w Lipsku.

100-LECIE OSP w PRZEDMIEŚCIU BLIŻSZYM

12.05.2018
Uroczystość Wręczenia sztandaru dla jednostki OSP Przedmieście Bliższe z okazji 100-lecia powstania jednostki.

Program obchodów przedstawiał się następująco:




  • zbiórka pocztów sztandarowych na boisku szkolnym
  • Mszę św. odprawili: ks. Krzysztof Maj - kapelan strażaków powiatu lipskiego, ks. Wiesław Ozdoba - kapelan honorowy strażaków, ks. prałat Tadeusz Gębka.
  • uroczyste wręczenie sztandaru -  podczas którego Komendant Powiatowy PSP w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski w imieniu Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogdana Łasicy wręczył przyznane Wyróżnienie Honorowe z okazji 100-lecia działalności OSP w Przedmieściu Bliższym,
  • część artystyczna.

DZIEŃ STRAŻAKA

11.05.2018
Powiatowy Dzień Strażaka w Lipsku, w tonie jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Został również oficjalnie przekazany i poświęcony przez duchowieństwo nowy samochód pożarniczy MAN TGM. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w kościele pw. Świętej Trójcy w Lipsku. Podniosły charakter Mszy Świętej nadawała obecność pocztów sztandarowych z naszego powiatu. Oprawę zapewniła Garnizonowa Orkiestra Wojskowa z Dęblina. Czytaj dalej naciśnij tutaj.

OSTATNIE POŻEGNANIE

10.05.2018

W dniu 10.05.2018 roku delegacja strażaków PSP i OSP oraz strzelcy z powiatu lipskiego uczestniczyli w ostatnim pożegnaniu mjr. rez. WP Henryka Wiśnickiego. Długoletniego Prezesa Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Radomiu.

Zmarły do Armii Krajowej wstąpił w lipcu 1944 r. Miał wówczas zaledwie 14 lat. Była to Placówka Mąchocice (Obwód Kielce Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK). Był łącznikiem, używał pseudonimu "Wilga". Brał udział w Akcji "Burza". Po wkroczeniu Armii Czerwonej pozostał w konspiracji, najpierw w organizacji "NIE", później w Zrzeszeniu "WiN". Używał wtedy pseudonimu "Orzeł", był łącznikiem por. Włodzimierza Kozłowskiego "Oriona" i kpt. Czesława Niedbały "Murka". We wrześniu 1949 r. na terenie powiatu radomskiego założył organizację niepodległościową "Biały Orzeł", której został komendantem. W lipcu 1950 r. został aresztowany przez UB. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach z 17 kwietnia 1951 r. otrzymał wyrok 14 lat więzienia. Na mocy amnestii karę skrócono. Po 8 latach, 10 lipca 1958 r., został zwolniony z więzienia. Przebywał w więzieniach w Radomiu, Kielcach, Rawiczu i Wronkach. Od 1992 r. członek Rady Kombatanckiej, przy Ministrze Szefie Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i wojewodzie radomskim. Odznaczony wieloma medalami między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Więźnia Politycznego.

Msza pogrzebowa została odprawiona w kościele garnizonowym pw. Św. Stanisława Biskupa w Radomiu podczas, której zmarłego w imieniu parlamentarzystów i władz pożegnał Poseł na Sejm RP Dariusz Bąk. Zmarłego żegnali koledzy kombatanci między innymi ppłk Leon Etwert – Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK w Radomiu, Krzysztof Murawski - Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu, Zdzisław Maszkiewicz - Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska, Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego z 42 Bazy Lotnictwa Szkoleniowego w Radomiu wraz z mjr Ireneuszem Bębenkiem – Komendantem Garnizonu Radom, Z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Kamil Borkowski, mł. insp. Sławomir Rek komendant Miejski Policji w Radomiu oraz Przedstawiciele Lasów Państwowych z dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzejem Matysiakiem. ŚP. mjr. Henryk Wiśnicki został pożegnany zgodnie z ceremoniałem wojskowym w asyście kompani honorowej Wojska Polskiego oraz bardzo wielu delegacji pocztów sztandarowych wśród których znajdował się sztandar Światowego Związku Żołnierzy AK koło w Lipsku oraz Jednostki Strzeleckiej nr. 1005 im. płk Dionizego Czachowskiego w Lipsku.Świętej pamięci mjr Henryka Wiśnickiego z upoważnienia płk rez. Stanisława Kalskiego w imieniu służb mundurowych i stowarzyszeń oraz Federacji Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych RP pożegnał na cmentarzu rzymsko-katolickim przy ul. Limanowskiej w Radomiu Komendant Powiatowy PSP w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski jednocześnie inspektor Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW, który znał zmarłego oficera,  kombatanta - niezłomnego żołnierza osobiście.

ŻYCZENIA KOMENDANTA GŁÓWNEGO

04.05.2018
Życzenia gen. brygadiera Leszka Suskiego komendanta głównego PSP z okazji Dnia Strażaka 2018



ŻYCZENIA MSWiA JOACHIMA BRUDZIŃSKIEGO

04.05.2018

ŻYCZENIA MSWiA JAROSŁAWA ZIELIŃSKIEGO

04.05.2018

POWIATOWE OBCHODY 227 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

03.05.2018
W dniu 3 maja 2018 roku w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, w Lipsku odbyły się uroczystości powiatowo-gminne, w których udział brała delegacja oraz poczet sztandarowy Komendy Powiatowej PSP w Lipsku, połączone z 25-leciem reaktywowania Jednostki Strzeleckiej na Ziemi Lipskiej.

Program obchodów przedstawiał się następująco:

  • Złożenie kwiatów i zapalnie zniczy przez delegacje powiatu, miasta i gminy, instytucji oraz stowarzyszeń na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego i przy Krzyżu Katyńskim  na cmentarzu parafialnym.
  • Zbiórka delegacji, pocztów sztandarowych instytucji, organizacji, stowarzyszeń zaproszonych gości i uczestników uroczystości przed Zespołem Szkól Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawia II w Lipsku
  • Odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 25-Lecia reaktywowania jednostki Strzeleckiej na Ziemi Lipskiej Przyrzeczenie Strzeleckie
  • Przemarsz do kościoła p.w. Św. Trójcy w Lipsku pod przewodnictwem Kapeli Zdzisława Kwapińskiego
  • Msza święta w intencji Ojczyzny i Strzelców
  • Przemarsz na plac przed Lipskim Centrum Kultury
  • Podniesienie Flagi Państwowej
  • Uroczyste wystąpienie Burmistrza Miasta i gminy Lipsko
  • Odczytanie rozkazu specjalnego, wręczenie odznaczeń
  • Program okolicznościowy  w wykonaniu: zespołu wokalnego FUEGO i zespołu tańca ludowego „Powiśle" z Lipskiego Centrum Kultury, zespołu tańca ludowego „Powiślaczki" z Publicznej ,Szkoły Podstawowej w Lipsku  Pokaz wyszkolenia jednostki Strzeleckiej
  • Wystąpienie dowódcy Jednostki Strzeleckiej 1005 im. płk. Dionizego Czachowskiego
  • Wystąpienie zaproszonych gości.

Zdjęcia z uroczystości naciśnij tutaj.

DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

02.05.2018
W dniu 2 maja 2018 roku, tradycyjnie już, strażacy KP PSP Lipsku w sposób szczególny uczcili Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - zgodnie z rozkazem Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku o godz. 7.30 w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Lipsku odbył się uroczysty apel, który rozpoczął się od złożenia meldunku komendantowi powiatowemu PSP w Lipsku bryg. Tomaszowi Krzyczkowskiemu przez dowódcę uroczystości bryg. Łukasza Maciejewskiego. Następnie przeprowadzono zmianę służby, w czasie której przy dźwiękach hymnu narodowego wciągnięto uroczyście flagę państwową ma maszt, odczytano list Komendanta Głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego. Podniosły nastrój podkreślała obecność na apelu zmianie służby w JRG komendanta powiatowego PSP w Lipsku, kadry dowódczej JRG oraz funkcjonariuszy i pracowników KP PSP Lipsku. Godny podkreślenia jest fakt, że w uroczystej zmianie służby w JRG Lipsku uczestniczyli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lipsku na czele z komendantem młodszym inspektorem Wojciechem Brandtem, przedstawiciel związków zawodowych NSZZ Solidarność Wojciech Dziółko przewodniczący komisji koordynacyjnej, związek strzelecki "Jednostka Strzelec OSW" w Lipsku na czele z dowódcą st. chor. Jackiem Piotrowskim oraz pocztem sztandarowym, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-gminnego Tomasz Stempień  oraz komendant Oddziału Miejsko-gminnego Jan Cyran, komendant Hufca ZHP w Lipsku hm. Katarzyna Furmanek.

Na zakończenie szefowie służb oddali honory przy strażackim pomniku oraz zostały zapalone znicze.


CIEPIELÓW - ZDERZENIE DWÓCH SAMOCHODÓW

30.04.2018
W dniu 30.04.2018 r. ok godz. 15:45 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku wpłynęła informacja o wypadku w miejscowości Ciepielów. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu straży pożarnej stwierdzono, wypadek dwóch aut osobowych na drodze powiatowej nr 1909. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy dwóm osobom poszkodowanym. W działaniach brały udział zastępy z PSP w Lipsku oraz OSP z Ciepielowa.


PIELGRZYMKA STRAŻAKÓW

29.04.2018
W dniu 29 kwietnia 2018r odbyła się VII pielgrzymka strażaków PSP i OSP z powiatów: kozienickiego, lipskiego i zwoleńskiego do Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole. We Mszy Świętej uczestniczyły delegacje z powiatu lipskiego wraz ze sztandarami  z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Lipsku, Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego Związku OSP RP w Lipsku i  Ochotniczych Straży Pożarnych z  Długowoli, Chotczy, Kijanki, Kochanówki, Ciepielowa, Grabowca, Kadłubka, Lipska, Rzeczniowa, Maruszowa, wraz z delegacją strażaków z powiatu lipskiego. W pielgrzymce wzięli udział Starosta Lipski, Prezes ZOP ZOSP RP w Lipsku, Komendant Powiatowy. Uroczystej mszy przewodniczył ks. biskup Piotr Turzyński wraz z księżmi Kapelanami . Gospodarzem uroczystości był ks. Szymon Mucha który przywitał wszystkich uczestników pielgrzymki. Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości strażacy z 3 powiatów przekazali gobelin z  wyhaftowanym orłem godłem naszego Państwa.

DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dzień 02 maja jest obchodzony w Polsce jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Zapraszamy w tym dniu, o godz. 7.30 do siedziby Komendy Powiatowej PSP w Lipsku, na Uroczysty Apel podczas zmiany służbowej. W trakcie apelu zostanie podniesiona na maszt flaga  państwowa oraz odczytany zostanie list Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Wszystkich, którzy chcą ze strażakami uczcić to Święto oraz zobaczyć jak wygląda uroczysta zmiana służby serdecznie zapraszamy.

POŻAR CIĄGNIKA SIODŁOWEGO

27.04.2018
W dniu 27.04.2018 r. ok godz. 14:50 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku wpłynęła informacja o palącym się ciągniku siodłowym stojącym na parkingu w miejscowości Lipsko. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu kierujący działaniami ratowniczymi stwierdził pożar dwóch z pośród czterech zaparkowanych bezpośrednio obok siebie ciągników siodłowych marki RENAULT MAGNUM z naczepami. W zdarzeniu nie było osób poszkodowanych. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 3 prądów piany na palące się samochody oraz w obronie na pozostałe. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do przeszukania kabin samochodu z jednoczesnym przelewaniem nadpalonych elementów kabiny. W akcji ratowniczo-gaśniczej uczestniczyły dwa zastępy z PSP w Lipsku.

KOLIZJA W PAWŁOWICACH

25.04.2018
Do zderzenia dwóch samochodów osobowego Opla Zafira oraz dostawczego Opel Movano doszło w dniu 25.04.2018 r. ok godz. 8, na drodze wojewódzkiej nr 754 w miejscowości Pawłowice. Po przybyciu na miejsce zastępów straży pożarnej okazało się, że w pojeździe znajduje się przytomny kierowca, który skarży się ból kręgosłupa. Kierowca samochodu dostawczego znajdował się na zewnątrz. Podróżującemu autem osobowym udzielono pomocy medycznej zakładając kołnierz ortopedyczny, udzielając wsparcia psychicznego. Następnie poszkodowanego ewakuowano z samochodu i przekazano obsadzie przybyłej na miejsce karetce pogotowia. W działaniach uczestniczyły dwa zastępy z JRG w Lipsku i zastęp OSP z Pawłowic.

ELIMINACJE WOJEWÓDZKIE OTWP

21.04.2018
W  dniu  21 kwietnia  2018 roku w  miejscowości  RUSIEC  gmina Nadarzyn odbyły  się  eliminacje  wojewódzkie  XLI  edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”. W eliminacjach rozgrywanych w trzech grupach wiekowych, wzięli udział przedstawiciele z powiatów województwa mazowieckiego. Powiat lipski w roku bieżącym reprezentowali:

I grupie wiekowej (uczniowie klas I – VI szkół podstawowych) - Milena STEMPIEŃ -uczennica PSP w  Krępie Kościelnej,
II grupie wiekowej (uczniowie szkół podstawowych klasy VII-VIII oraz gimnazjum klasy  II i III) -  Michał KOT - uczeń PSP w Bąkowej,
III grupie wiekowej (uczniowie szkół ponadgimnazjalnych) - Mateusz ŁYGAN - uczeń ZSOiP w Siennie.

Uczestnicy turnieju w I etapie rozwiązywali test składający się z 30 pytań, a następnie wyłonieni finaliści odpowiadali ustnie na pytania zadawane przez komisję konkursową. 

Wśród laureatów konkursu znalazł się: Mateusz ŁYGAN, który zajął II miejsce w III grupie wiekowej. Wszyscy uczestnicy turnieju oraz opiekunowie uhonorowani zostali okolicznościowymi nagrodami oraz dyplomami. Mateusz Łygan natomiast otrzymał m.in. upominek pieniężny . Laureatowi serdecznie gratulujemy.


MIĘDZYNARODOWI GOŚCIE

19.04.2018
W dniu 19.04.2018 r. Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku odwiedziła grupa młodzieży wymiany międzynarodowej z Zespołami Szkół Ponadgimnazjalnych w Lipsku i Solcu n/Wisłą. Tym razem byli to uczniowie ze szkoły w Kortrijk w Belgii. Korzystając z dobrych warunków pogodowych strażacy–ratownicy, z trzeciej zmiany służbowej zaprezentowali młodzieży wyposażenie wozu bojowego, a także sprzęt niezbędny podczas akcji ratowniczych. Uczniowie przez chwilę mogli wcielić się w rolę strażaka zakładając  hełm, aparat powietrzny i leć wodę z „sikawki” strażackiej. Podczas spotkania uczniowie uzyskali cenną wiedzę dotyczącą niebezpiecznej i odpowiedzialnej pracy straży pożarnej, przeznaczenie poszczególnych pojazdów specjalistycznych, a przede wszystkim szeroki wachlarz działalności Państwowej Straży Pożarnej. Na zakończenie uczniowie podziękowali za miłe i interesujące spotkanie oraz niezapomniane przeżycia.

PODSUMOWANIE KURSU PODSTAWOWEGO STRAŻAKÓW RATOWNIKÓW OSP

15.04.2018
W dniu 15 kwietnia 2018 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku odbyło się uroczyste zakończenie kursu podstawowego dla strażaków ratowników OSP. W kursie przeprowadzonym w okresie 23.02-15.04.2018r. ogółem uczestniczyło 28 strażaków z terenu powiatu lipskiego. Czytaj dalej naciśnij tutaj.

MARSZ PUŁAWIAKÓW

14.04.2018
W dniu 14 kwietnia 2018 roku strażacy z KP PSP w Lipsku oraz strzelcy z Jednostki Strzeleckiej nr. 1005 im. płk. Dionizego Czachowskiego w Lipsku wraz ze sztandarem uczestniczyli w uroczystościach związanych z zakończeniem Marszu Puławiaków. Czytaj dalej naciśnij tutaj.

8 ROCZNICA TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ

10.04.2018
W dniu 10.04.2018 roku strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku wraz z delegacją struktur NSZZ „Solidarność” oraz związku strzeleckiego „Strzelec”  uczcili pamięć polskiej elity rządowej poległej w dniu 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem. Na cmentarzu lipskim przy tablicy upamiętniającej śmierć 96 osób katastrofy w tym Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii, prezydenta na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego, posła - syna ziemi lipskiej Edwarda Wojtasa, złożone zostały okolicznościowe wiązanki i zapalone znicze.




Pozostałe informacje w archiwum