2017

WITAMY NA STRONIE KP PSP W LIPSKU






ul. PARTYZANTÓW 3, 27-300 LIPSKO

tel. 48 3780-108, 48 3781-108

783-937-391

fax. 48 3780-661



Telefony alarmowe w powiecie lipskim

lokalizacja numerów alarmowych

  998 - Komenda Powiatowa PSP w Lipsku /PCZK/ ul. Partyzantów 3, 27-300 Lipsko
 

112,997,999 - Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu ul.Traugutta 57,26-600 Radom



BĄDŹMY ROZWAŻNI UŻYWAJĄC PETARD I FAJERWERKÓW


Petardy i fajerwerki to materiały pirotechniczne, które są wybuchowe, łatwopalne i należy obchodzić się z nimi z najwyższą ostrożnością, zgodnie z instrukcją użytkowania. W związku z tym, iż corocznie podczas zabawy sylwestrowej dochodzi do wielu wypadków spowodowanych nieostrożną obsługą wyrobów pirotechnicznych apelujemy o rozważny zakup i rozsądne użytkowanie petard i fajerwerków.
Szczegółowe informacje znajdziesz naciskając tutaj i tutaj.
Poradnik dla konsumentów - fajerwerki naciśnij tutaj.

Opracowanie: mł asp. Przemysław Iwan


POŻAR BUDYNKU GOSPODARCZEGO

31.12.2019
W dniu 31 grudnia 2019 roku ok godz. 9:30  Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku przyjęło zgłoszenie o pożarze stodoły w miejscowości Krępa Kościelna gm. Lipsko. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęty jest cały budynek magazynowy (stodoła). W celu likwidacji zdarzenia podano trzy prądy w natarciu na palący się budynek oraz jeden w obronie na znajdujący się w pobliżu obiekt gospodarczy. Następnie przystąpiono do dogaszania tlących się elementów budynku i prac rozbiórkowych konstrukcji obiektu. W akcji gaśniczej udział brały zastępy z KP JRG w Lipsku oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z  Krępiy Kościelnej, Długowoli, Woli Soleckiej i Maruszowa.
Opracowanie, zdjęcia: mł asp. Przemysław Iwan


POŻAR SADZY

29.12.2019

W dniu 29 grudnia br. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku przyjęło zgłoszenie na numer alarmowy 998 o pożarze sadzy w kominie w miejscowości Szymanów gm. Lipsko. Po dojeździe na miejsce zdarzenia KDR stwierdził, że palą się sadze w kominie budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Brak osób poszkodowanych. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji, wygaszeniu pieca CO, zbijaniu sadzy w kominie z drabiny mechanicznej przy pomocy wyciora kominiarskiego oraz wygarnięciu sadzy z wyczystki przy piecu. Po zakończeniu działań pomieszczenia zostały przewietrzone oraz wykonano pomiar kontrolny tlenku węgla w pomieszczeniach mieszkalnych oraz kotłowni. W działaniach uczestniczyły zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku.

Komenda Powiatowa PSP w Lipsku  informuje o konieczności  usuwania zanieczyszczeń z przewodów  dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania. Przypominamy, że zanieczyszczenia z przewodów od palenisk opalanych paliwem stałym należy usuwać co najmniej 4 razy w roku, a od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym co najmniej 2 razy w roku.

Zima to okres wzmożonego użytkowania pieców centralnego ogrzewania. Pamiętajmy o obowiązku czyszczenia nie tylko pieca ale i przewodów dymowych. Wzmożony okres dogrzewania się mieszkańców spowodowany jest bardzo niskimi temperaturami oraz brakiem okresowej kontroli przewodów dymowych. W okresie silnych mrozów spalamy znaczne ilości węgla oraz drewna, nie czyszczenie kominów co 2- 3 miesiące  może prowadzić do zapalenia się sadzy w przewodzie dymowym. Pożary sadzy są zdarzeniami, które mogą generować duże koszty właścicielom poprzez np. pękanięcie komina w skutek wysokiej temperatury, co skutkuje zakazem jego użytkowania lub spalenie poszycia dachu.

Opracowanie: mł asp. Przemysław Iwan
Zdjęcia: Strażacy z JRG w Lipsku

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Radosnych, spokojnych i bezpiecznych
Świąt Bożego Narodzenia,
pełnej miłości atmosfery przy wigilijnym stole,
odpoczynku i refleksji w rodzinnym gronie oraz realizacji wszystkich planów i zamierzeń
w nadchodzącym Nowym 2020 Roku!
życzy
bryg. Tomasz Krzyczkowsk

Komendant Powiatowy
Państwowej Straży Pożarnej
w Lipsku
wraz ze strażakami PSP i OSP oraz weteranami służby pożarniczej powiatu lipskiego

SPOTKANIE WIGILIJNE

24.12.2019
W dniu 24.12.2019 roku w siedzibie  Komendy  Powiatowej  Państwowej  Straży Pożarnej w Lipsku z okazji Świąt Bożego Narodzenia odbyło się spotkanie opłatkowe. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski przeprowadził Liturgię Wigilijną oraz złożył zgromadzonym, a także ich rodzinom najserdeczniejsze życzenia ciepłych, rodzinnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem. Strażacy przyjęli od hufca ZHP Lipsko „Betlejemskie Światło Pokoju”.

WYWRÓCENIE SAM. CIĘŻAROWEGO

16.12.2019
W dniu 16 grudnia br. ok godz. 1:25 w miejscowości Podolany gmina Ciepielów, doszło do wywrócenia samochodu ciężarowego przewożącego kuru (ok 5600 sztuk). Dyżurny SKKP w Lipsku zadysponował do zdarzenia cztery zastępy straży pożarnej (1 JRG i 3 OSP). Działania zastępów straży pożarnych w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP osobie poszkodowanej – podejrzenie złamania kończyny dolnej oraz uraz kręgosłupa, przekazaniu osoby poszkodowanej ZRM, oświetleniu terenu działań. Na miejscu zdarzenia obecna była Policja oraz lekarz weterynarii. W działaniach uczestniczyły zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciepielowie i Bielanach. 
Opracowanie: mł asp. Przemysław Iwan
Zdjęcia: Strażacy z JRG w Lipsku

POSIEDZENIE ZARZĄDU ODDZIAŁU POWIATOWEGO ZOSP RP

13.12.2019
W dniu 13 grudnia 2019 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Lipsku. W punkcie 1 posiedzenia przyjęto plan posiedzeń Zarządu Oddziału Powiatowego oraz Prezydium, przedstawiono wskazówki programowo - organizacyjne do przeprowadzenia kampanii walnych zebrań sprawozdawczych w OSP w 2020 roku na terenie powiatu lipskiego. W dalszej części zebrania uczestnicy omówili realizację i wykonanie budżetu gmin w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2019 rok oraz przedstawili wysokość planowanego budżetu w  zakresie ochrony przeciwpożarowej na rok 2020. Oceniono przebieg walnych zebrań sprawozdawczych w jednostkach OSP, przedstawiono plan organizacji strażackich uroczystości i zawodów sportowo-pożarniczych OSP, KDP i MDP oraz plan pracy prezydium ZOP ZOSP RP w roku 2020. Po zakończeniu posiedzenia odbyło się spotkanie opłatkowe, które rozpoczął ks. Krzysztof Maj Kapelan strażaków powiatu lipskiego podczas którego druhowie przekazali sobie życzenia noworoczne.

APEL W 38 ROCZNICĘ WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

13.12.2019

W dniu 13 grudnia 2019 roku na placu przy KP PSP w lipsku odbył się uroczysty apel z okazji 38 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, którego organizatorem był Zarząd Terenowy N.S.Z.Z. Solidarność w Lipsku i komisja zakładowa NSZZ Solidarność przy KP PSP w Lipsku przy udziale władz powiatu lipskiego, kierownictwa Komendy Powiatowej PSP w Lipsku, Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Lipsku i Zarządu Terenowego Związku Zawodowego Florian. Apel rozpoczął się od odegrania i odśpiewania hymnu Państwowego. Następnie w imieniu wszystkich organizatorów bryg. Tomasz Krzyczkowski Komendant Powiatowy PSP w Lipsku przywitał gości i wszystkich uczestników. Następie głos zabrał Starosta lipski Sławomir Śmieciuch, który w swoim referacie przypomniał trudny okres lat 80-tych  oraz represje jakie spadły na społeczeństwo, a w szczególności na ludzi „Solidarności”.  Kolejno ks. Kan. Krzysztof Maj Kapelan strażaków powiatu lipskiego i wice Dziekan Dekanatu Lipskiego odmówił modlitwę wspólnie ze zgromadzonymi za wszystkie ofiary stanu wojennego.  Kolejnym punktem było złożenie wiązanek i zapalenie zniczy przy pomniku strażackim usytuowanym przy ulicy Partyzantów, przy którym wartę honorową zaciągnęli strażacy i strzelcy. Starosta wraz z Komendantem PSP przekazali okolicznościowe publikacje udostępnione przez Instytut Pamięci Narodowej dla Wojciecha Dziółko przewodniczącego Terenowej Komisji Koordynacyjnej  NSZZ Solidarność, dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Pawła II w Lipsku oraz Szkoły Podstawowej im. Antoniego Gustawa Bema w Lipsku. Kolejno odprowadzono poczty sztandarowe uczestniczące w uroczystości: KP PSP w Lipsku, Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w lipsku oraz Jednostki Strzeleckiej nr 1005 ZS „Strzelec” OSW im. Dionizego Czachowskiego w Lipsku. W uroczystości wzięli udział: Sławomir Śmieciuch starosta lipski, Józef Sosnowski przewodniczący rady powiatu Lipskiego,  mł. insp. Wojciech Brandt Komendant Powiatowy Policji w Lipsku wraz z delegacją z komendy, Janusz Witczak prezes zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP jednocześnie wójt gminy Chotcza, , wraz z członkami zarządu prezesami i komendantami oddziałów gminnych, Karol Burek wójt gminy Rzeczniów, Mariusz Strąk wójt gminy Sienno, Jan Cyran prezes koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w lipsku, hm. Krzysztof Furmanek Komendant hufca ZHP w Lipsku, przedstawiciele instytucji i delegacje młodzieży szkolnej i strzeleckiej.

Apelowi towarzyszyła wystawa pn. „Czas Apokalipsy Stan Wojenny 1981-1983” udostępnionej przez IPN. Komenda Powiatowa PSP w Lipsku włączyła się również w akcję pt. „Zapal Światło Wolności” nawiązującej do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku, wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie watykańskiego Pałacu Apostolskiego zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał wówczas również prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan. Tegoroczna akcja została objęta Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.


POTRĄCENIE ROWERZYSTY

12.12.2019
W dniu 12.12.2019 r. ok godz 12:12 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o potrąceniu rowerzysty przez samochód osobowy w miejscowości Wola Solecka, gmina Lipsko. Działania zastępów polegały na  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy rowerzyście (kobieta, przytomna z urazami), przekazaniu poszkodowanej Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W działaniach udział brały zastępy z KP JRG w Lipsku oraz OSP z Woli Soleckiej.
Opracowanie: mł asp. Przemysław Iwan

AKCJA KRWIODAWSTWA

11.12.2019
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku informuje że w dniu dzisiejszym tj. 11 grudnia 2019 roku Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu wspólnie z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Pawła II w Lipsku organizuje akcję krwiodawstwa w Internacie Szkoły przy ulicy Zwoleńskiej w godzinach 8:30-12:00 na którą w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

PSP LIPSKO POMAGA WYLEWAĆ LODOWISKA

05.12.2019 

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w okresie zimowym straż pożarna prowadzi akcję „Bezpieczne lodowiska 2020” związaną z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży na zamarzniętych akwenach. Akcja „Bezpieczne lodowiska 2020” ma na celu pomoc w organizacji bezpiecznych lodowisk w tym m.in. wylewanie wody na uprzednio przygotowane miejsce pod lodowisko na terenie boisk szkolnych, parków, osiedli itp. Strażacy udzielą wsparcia w organizacji lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły ub zarządcy terenu.

Do prośby należy dołączyć:
zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska, a warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie przez zgłaszającego terenu poprzez wyrównanie nawierzchni, usypaniu band z piasku lub śniegu ewentualnie ustawieniu barierek. Za bezpieczeństwo dzieci przebywających na terenie lodowiska odpowiada organizator lodowiska.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpiecznych zachowań oraz zasad alarmowania służb ratowniczych można znaleźć naciskając tutaj,
dodatkowo do pobrania poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa „Bezpieczny wypoczynek zimą”


Opracowanie: mł asp. Przemysław Iwan

POŻAR SADZY

04.12.2019
W dniu 04.12.2019 roku o godz. 17:45  w Lipsku w budynku mieszkalnym na ul. Soleckiej miał miejsce pożar sadzy w kominie. Był to już kolejny pożar sadzy odnotowany w ciągu ostatnich dni. W związku z zaistniałą sytuacją Komenda Powiatowa PSP w Lipsku  informuje o konieczności  usuwania zanieczyszczeń z przewodów  dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania. Przypominamy, że zanieczyszczenia z przewodów od palenisk opalanych paliwem stałym należy usuwać co najmniej 4 razy w roku, a od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym co najmniej 2 razy w roku.

Zima to okres wzmożonego użytkowania pieców centralnego ogrzewania. Pamiętajmy o obowiązku czyszczenia nie tylko pieca ale i przewodów dymowych. Wzmożony okres dogrzewania się mieszkańców spowodowany jest bardzo niskimi temperaturami oraz brakiem okresowej kontroli przewodów dymowych. W okresie silnych mrozów spalamy znaczne ilości węgla oraz drewna, nie czyszczenie kominów co 2- 3 miesiące  może prowadzić do zapalenia się sadzy w przewodzie dymowym. Pożary sadzy są zdarzeniami, które mogą generować duże koszty właścicielom poprzez np. spalenie poszycia dachu lub odbudowy komina.

Przypominamy, że istnieje obowiązek dokonywania okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719 Rozdział 7, §34 ust.1). Gdy używamy węgla i drewna należy to robić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące (4 razy do roku). Gdy używamy gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku (2 razy do roku). Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku.

Opracowanie: mł asp. Przemysław Iwan

CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.


Link do kampanii  naciśnij tutaj


KOLIZJA W MSC. GOŁĘBIÓW

29.11.2019
29 listopada br. ok godz 21:32 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku przyjęło zgłoszenie o kolizji samochodów osobowych w msc. Gołębiów na drodze krajowej nr 79. Samochodami podróżowało 5 osób, przytomne bez widocznych obrażeń. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu działań, udzieleniu KPP kierowcy fiata (kobieta przytomna z bólem w klatce piersiowej), przekazaniu poszkodowanej Zespołowi Ratownictwa Medycznego, oświetleniu miejsca zdarzenia.
Opracowanie: mł asp. Przemysław Iwan
Zdjęcia: Strażacy z JRG w Lipsku

POTRĄCENIE ROWERZYSTY

29.11.2019
W dniu 29.11.2019 r. w godzinach porannych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o potrąceniu rowerzysty przez samochód osobowy w miejscowości Krzywda, gmina Lipsko. Działania zastępów polegały na  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy rowerzyście (mężczyzna 73 lata, przytomny z raną głowy), przekazaniu poszkodowanego Zespołowi Ratownictwa Medycznego, odcięciu dopływu prądu w pojeździe i zebraniu pozostałości powypadkowych. W działaniach udział brały zastępy z KP JRG w Lipsku.
Opracowanie, zdjęcia: mł asp. Przemysław Iwan

POŻAR SAMOCHODU OSOBOWEGO

27.11.2019
W dniu 27.11.2019 r. w godzinach popołudniowych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego na trasie Wola Solecka -Lipsko. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej stwierdzono pożar komory silnika samochodu osobowego BMW. Osoby podróżujące pojazdem nie odniosły żadnych obrażeń. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu piany ciężkiej w natarciu na palącą się komorę silnika. W działaniach uczestniczyły zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Soleckiej.    
Opracowanie: mł asp. Przemysław Iwan
Zdjęcia: Strażacy z JRG w Lipsku

ZDERZENIE CZOŁOWE SAMOCHODÓW OSOBOWYCH

26.11.2019
W dniu 26 listopada br. o godzinie 7:45 Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku otrzymał informację o wypadku samochodów osobowych na moście w miejscowości Krępa Kościelna. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono zderzenie dwóch samochodów osobowych na skrzyżowaniu drogi powiatowej. Po przeprowadzonym rozpoznaniu KDR ustalił że łącznie samochodami podróżowało cztery osoby. Działania zastępów straży pożarnych w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP osobie poszkodowanej (dziewczynka 8 lat uskarżała się na ból w okolicach brzucha i klatki piersiowej), przekazaniu osoby poszkodowanej ZRM, odcięciu dopływu prądu w pojazdach i zebraniu pozostałości powypadkowych. W działaniach udział brały zastępy z KP JRG w Lipsku oraz OSP z Krępy Kościelnej
Tekst: mł asp. Przemysław Iwan
Zdjęcia: Strażacy JRG Lipsko

AKCJA KRWIODASTWA

25.11.2019
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku informuje że w dniu 11 grudnia 2019 roku Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu wspólnie z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Pawła II w Lipsku organizuje akcję krwiodawstwa w Internacie Szkoły przy ulicy Zwoleńskiej w godzinach 8:30-12:00 na którą w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

DACHOWANIE NA DK 79

24.11.2019
W dniu 24.11.2019 roku ok. godz. 19 na drodze krajowej nr 79 w miejscowości Śląsko gm. Lipsko doszło do dachowania samochodu osobowego Citroen Xsara Picasso. Podróżujący pojazdem opuścił go o własnych siłach. W działaniach ratowniczych udział wzięły zastępy z JRG w Lipsku.
Tekst: mł asp. Przemysław Iwan
Zdjęcia: Strażacy JRG Lipsko

POŻAR ROZDZIELNI ENERGETYCZNEJ

21.11.2019
21 listopada 2019r. ok godz. 11:50 doszło do pożaru w obiekcie rozdzielni energetycznej znajdującej się na terenie zakładu przemysłowego Scandic Food w Lipsku. Działania przybyłych na miejsce zastępów Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz po odłączeniu energii elektrycznej w zakładzie ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego podali środek gaśniczy z gaśnic śniegowych (gaśnica CO). Następnie po ugaszeniu pożaru obiekt oddymiono .

Tekst i zdjęcia: mł asp. Przemysław Iwan

WYCIEK OLEJU

21.11.2019
W dniu 21 listopada br. o godzinie 7:53, Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku zadysponował zastęp JRG w Lipsku oraz zastęp strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu nad Wisłą celem zneutralizowania plamy oleju, która stwarzała zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego na drodze wojewódzkiej nr 747 na odcinku od miejscowości Lipa Miklas do mostu na rzece Wisła w Kolonii Nadwiślańskiej gm. Solec Nad Wisłą. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca, a następnie zlikwidowaniu zaistniałego zagrożenia poprzez użycie środka chemicznego – dyspergentu oraz umyciu jezdni. W trakcie prowadzonych czynności ruch pojazdów odbywał się wahadłowo.
Tekst: mł asp. Przemysław Iwan
Zdjęcia: Strażacy JRG Lipsko

WYPADEK NA RONDZIE W LIPSKU

20.11.2019

W dniu 20.11.2019 roku o godzinie 19:32 Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku otrzymał informację o wypadku samochodów osobowych na rondzie w Lipsku. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono zderzenie dwóch samochodów osobowych na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym drogi krajowej nr 79 z droga wojewódzką nr 747. Po przeprowadzonym rozpoznaniu KDR ustalił że kierujący pojazdem BMW uderzył w bok samochodu Citroena Picasso. Samochodem Citroen podróżowało dwie osoby, z których jedna ucierpiała w tym zderzeniu, pasażer na przednim fotelu (mężczyzna lat 61). Działania zastępów straży pożarnych w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP osobie poszkodowanej, przekazaniu osoby poszkodowanej ZRM (osoba poszkodowana została zabrana na do Szpitala w Lipsku), odcięciu dopływu prądu w pojazdach i zebraniu pozostałości powypadkowych. W działaniach udział brały zastępy z JRG w Lipsku

Tekst: mł asp. Przemysław Iwan
Zdjęcia: Strażacy JRG Lipsko

KOLIZJA W WIELGIEM 

16.11.2019
16 listopada 2019 roku około godz. 13:45, w miejscowości Wielgie gm. Ciepielów, doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Po dojeździe na miejsce zdarzenia Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej zastano dwa uszkodzone pojazdy, które blokowały jezdnię. Samochodami łącznie podróżowało 6 osób, wszystkie osoby, znajdowały się w bezpiecznym miejscu, poza pojazdami. Działania zastępów straży pożarnych w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP osobom poszkodowanym, przekazaniu osób poszkodowanych ZRM, odcięciu dopływu prądu w pojazdach i zebraniu pozostałości powypadkowych. W działaniach udział brały zastępy z JRG w Lipsku  oraz OSP  Ciepielowa  i Łazisk.
Tekst: mł asp. Przemysław Iwan
Zdjęcia: Strażacy JRG Lipsko

POŻAR BUDYNKU MIESZKALNEGO

14.11.2019
W dniu 13.11.2019 r. o godz. 22.40 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straż Pożarnej w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w Szymanowie gmina Lipsko. Do działań natychmiast zadysponowano dwa zastępy straży pożarnej z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Lipska, Oficera Operacyjnego z KP PSP w Lipsku oraz Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Woli Soleckiej i Ciepielowa. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu KDR stwierdził pożar budynku jednorodzinnego, drewnianego z poddaszem użytkowym. Pożarem objęty był cały parter i częściowo poddasze, palił się jeden samochód dostawczy zaparkowany obok mieszkania, natomiast zagrożony był drugi samochód dostawczy oraz budynek wytwórni zniczy. W domu nie było właścicieli.  Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu wody w obronie na pojazdy i budynek oraz dwóch prądów w natarciu na palący się obiekt. Powrót do strażnicy ostatniego zastępu zanotowano o godzinie 3:00.
Tekst: mł asp. Przemysław Iwan
Zdjęcia: Strażacy JRG Lipsko

WYPADEK W MIEJSCOWOŚCI LIPA MIKLAS

13.11.2019
W dniu 13.11.2019 roku o godzinie 23:52 Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku otrzymał informację o wypadku samochodu osobowego na DW 747 w miejscowości Lipa Miklas. Po dojechaniu na miejsce Jednostek Ochrony Przeciwpożarowych stwierdzono, ze na poboczu drogi znajduje się uszkodzony samochód osobowy, który brał udział w zdarzeniu drogowym. Samochód znajdował się na poboczu drogi. Pojazdem podróżowało trzech mężczyzn. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP poszkodowanym i przekazaniu ich Zespołowi Ratownictwa Medycznego, oświetleniu miejsca zdarzenia, usunięciu płynów eksploatacyjnych uszkodzonego pojazdu. W działaniach udział brały zastępy z JRG w Lipsku.

Tekst: mł asp. Przemysław Iwan
Zdjęcia: Strażacy JRG Lipsko


OSTATNIE POŻEGNANIE Śp. dh. ogn. w st. spocz. LESZKA WIDERSKIEGO

12.11.2019

W dniu 12 listopada 2019 roku uczestniczyliśmy w ostatnim pożegnaniu zmarłego w dniu 7 listopada 2019 roku Śp. druha ogniomistrza w stanie spoczynku Państwowej Straży Pożarnej Leszka Widerskiego - członka honorowego OSP w Tymienicy, byłego emerytowanego podoficera zawodowego PSP w Lipsku., byłego członka orkiestry dętej w Lipsku. Mszę św. pogrzebową odprawiali : ks. Bogdan Brusik proboszcz parafii pw. Św. Tekli w Tymienicy i ks. Jan Wiktorowicz proboszcz partii pw. Nawiedzenia NMP w Żelazowicach. W uroczystości pogrzebowej wzięły udział poczty sztandarowe ze sztandarami: Komendy Powiatowej PSP w Lipsku, OSP w Tymienicy, OSP w Chotczy, OSP w Białobrzegach i OSP w Kijance. Zmarłego pożegnali koledzy zrzeszeni w Kole Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Lipsku, strażacy Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych na czele z komendantami i prezesami. Życiorys zmarłego Leszka Widerskiego jest związany  z historią gminy Chotcza i powiatem lipskim. Urodził się w Tymienicy Starej w dniu 12 stycznia 1943 roku, syn Adama i Apolonii. Następnie uczęszczał do  Szkoły Podstawowej w swojej rodzinnej miejscowości. W 1968 roku wstąpił do miejscowej OSP w Tymienicy i rozpoczął współpracę z Komendą Powiatową Straży Pożarnych w Lipsku odbywając kursy szkoleniowe oraz uczestnicząc we wspólnych ćwiczeniach. Z dniem 1 czerwca 1975 roku po powołaniu Zawodowej Straży Pożarnej w Lipsku zostaje przyjęty do służby i otrzymuje mianowanie na pierwszy stopień strażaka zawodowego. Następnie podnosi systematycznie swoje kwalifikacje zawodowe uczestniczy w wielu szkoleniach i kursach m. innymi dla młodszych podoficerów pożarnictwa i starszych podoficerów pożarnictwa. W straży zawodowej zajmuje funkcje liniowe w podziale bojowym: ratownika, starszego ratownika i przodownika roty. Ponieważ zawsze lubił muzykę po utworzeniu międzyzakładowej orkiestry dętej w lipskim domu kultury zostaje przyjęty do orkiestry i uczestniczy w jej próbach. Przez cały czas działa w Ochotniczej Straży Pożarnej w Tymienicy, pełniąc różne funkcje m. innymi naczelnika OSP oraz czasowo pełnił funkcje prezesa, zostaje wybrany również na funkcję komendanta gminnego Oddziału Związku OSP w Chotczy. Śp. dh ogn. Leszek Widerski uczestniczył w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych. Od 1990 roku ponownie uczestniczył w działalności reaktywowanej orkiestry dętej w Lipskim Centrum Kultury pod patronatem Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Lipsku ,która w dniu 3 maja 1992 roku obsługiwała rejonową uroczystość „Dnia Strażaka 92” w Lipsku, połączoną z wręczeniem sztandaru dla zarządu. Orkiestra na przeglądzie wojewódzkim strażackich orkiestr dętych w Radomiu w 1993 zdobyła wyróżnienie. Za zaangażowanie i strażacką ponad 50-letnią zawodową i ochotniczą służbę Leszek Widerski był wielokrotnie wyróżniany otrzymał m. innymi odznakę strażak wzorowy, brązowy, srebrny i złoty medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, a w 2015 roku w czasie uroczystych obchodów 40-lecia powołania zawodowej straży pożarnej w Lipsku, zostało mu  wręczone wyróżnienie honorowe przyznane przez władze wojewódzkie na wniosek strażackich  władz powiatowych. Niech spoczywa w pokoju wiecznym. Cześć Jego pamięci ! Żonie Władysławie i całej Rodzinie bliższej i dalszej składam w imieniu wszystkich strażaków powiatu lipskiego wyrazy głębokiego współczucia.

bryg. Tomasz Krzyczkowski

                                                                                                              komendant powiatowy psp w Lipsku.


STRAŻACY PAMIĘTAJĄ ... 80-ta ROCZNICA AKCJI KONSPIRACYJNEJ.
40-ROCZNICA ŚMIERCI A. KOZIARSKIEGO

11.11.2019

W czasie okupacji hitlerowskiej w Lipsku z okazji Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 1939r. wchodzący w skład konspiracji mieszkańcy Lipska, wśród których byli strażacy OSP Lipsko przeprowadzili akcję „Chrząszcz brzmi w trzcinie” polegającą na zawieszeniu w nocy polskiej flagi narodowej na wieży budynku remizy strażackiej, która znajdowała się w miejscu gdzie obecnie stoi budynek Starostwa Powiatowego w Lipsku. Flaga ta została wcześniej ukryta w magazynie sklepu Spółdzielni Spożywczych „Gwiazda”, który mieścił się w remizie. Kierownikiem hurtowi oraz pomysłodawcą akcji był Antonii Koziarski - prezes straży ogniowej w Lipsku.

             W dniu 11 listopada 2019r. strażacy oraz społeczność ziemi lipskiej chcąc odtworzyć wydarzenie tamtych lat zebrała się przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Lipsku, gdzie została symbolicznie przekazana flaga przez wnuków Antoniego Koziarskiego mjr. rez. Marka Wrocławskiego, który przybył z Lublina oraz Ewy Wrocławskiej, która przybywała z Wrocławia strażackiemu pocztowi sztandarowemu. Następnie o godz. 12.00 strażacy KP PSP w Lipsku, jednocześnie członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w lipsku w składzie: st. kpt. Piotr Czerwonka, kpt. Sławomir Jabłoński oraz mł. asp. Przemysław Iwan wciągnęli przy dźwięku Mazurka Dąbrowskiego biało czerwoną flagę na maszt  a w tym czasie wszyscy obecni na placu przed Starostem Powiatowym przystąpili do odśpiewania hymnu w ramach akcji „ Niepodległa do hymnu” .

Kolejna cześć uroczystości miała miejsce w kościele parafialnym św. Trójcy w Lipsku, gdzie odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny oraz śp. Antoniego Koziarskiego w 40. rocznicę śmierci. Następnie wszyscy obecni na uroczystości przemaszerowali na cmentarz parafialny ulicami miasta pod przewodnictwem kapeli Zdzisława Kwapińskiego, tam nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej policjantów Ziemi Lipskiej zamordowanych na wschodzie i poległych w czasie II Wojny Światowej w roku 100-lecia powstania Policji Państwowej. Następnie odbył się Apel Pamięci przeprowadzony przez KP Policji w Lipsku a także złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez delegacje powiatu, miasta i gminy, instytucje oraz stowarzyszenia na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, Krzyżu Katyńskim oraz na grobie śp. Antoniego Koziarskiego, gdzie strażacy zaciągnęli wartę honorową, a sztandary Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Lipsku który wystawił zw. strzelecki "Strzelec" oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipsku zajęły miejsca honorowe przy grobie lipskiego bohatera.   

Jednocześnie w Lipskim Centrum Kultury można było obejrzeć piękny koncert okolicznościowy „Pisk Białego Orła” w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Soleckiej oraz wystawę towarzyszącą „Barwy Patriotyzmu” pokonkursową wystawę prac plastycznych i ekspozycję poświęconą Antoniemu Koziarskiemu.


Antoni Koziarski
- prezes straży ogniowej w Lipsku. Członek organizacji niepodległościowej Związku Walki Zbrojnej; następnie Armii Krajowej ps. „Cypel” był kierownikiem skrzynki kontaktowej gdzie napływały meldunki z całego obwodu „Powiśle”, doręczana była tajna prasa i tu przybywali ludzie konspiracji, których kierował na kwatery i zapewniał żywność. Antonii Koziarki był długoletni prezesem OSP Lipsko uchodził za wzór wielkiego społecznika i dobrego patrioty. PO wojnie przez wiele lat był skarbnikiem pierwszego Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Lipsku. Urodził się 7 czerwca 1902 roku w Solcu nad Wisłą, przez wiele lat mieszkał w Lipsku na ul. Soleckiej 27. Zmarł wieku 77 lat w dniu 24 grudnia 1979r.W bieżącym roku przypada Jego 40-rocznica śmierci.

Pamięć jego Osoby jest zawsze żywa w Lipsku do dnia dzisiejszego.....

Niech spoczywa w pokoju wiecznym.

Cześć Jego Pamięci.

bryg. Tomasz Krzyczkowski


OBCHODY 101-SZEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W TARŁOWIE

11.11.2019
11.11.2019r. na zaproszenie Wójta Gminy Tarłów oraz Gminnego Ośrodka Kultury  w Tarłowie delegacja strażaków powiatu lipskiego wzięła udział w odsłonięciu popiersia Józefa Piłsudskiego przy obelisku w Wólce Tarłowskiej oraz w przemarszu „Korowodu Patriotycznego” ulicami Tarłowa. Następnie  w kościele parafialnym św. Trójcy w Tarłowie została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny. Po Eucharystii uczestnicy udali się na cmentarz parafialny gdzie na grobach Legionistów Polskich, którzy w dniach 30 czerwca – 2 lipca 1915r. stoczyli zwycięski bój z oddziałami rosyjskimi o tzw. Redutę Tarłowską złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Na zakończenie uroczystości można było skosztować „Grochówki Legionisty”. Film naciśnij tutaj

UROCZYSTA ZMIANA SŁUŻBY

11.11.2019
W dniu 11 listopada 2019r.  o godzinie 8:00 w Komendzie Powiatowej PSP  Lipsku odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W zbiórce zmian służbowych wzięli udział: poczet sztandarowy KP PSP Lipsko, poczet flagowy, strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej oraz kadra kierownicza. Podczas apelu, który rozpoczął się odebraniem hymnu państwowego i podniesieniem flagi państwowej na maszt. Podczas apelu kpt. Waldemar Kominek odczytał list okolicznościowy Komendanta Głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego do funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej.  


WYPADEK W MIEJSCOWOŚCI ALEKSANDRÓW DUŻY

10.11.2019

W dniu 10.11.2019 roku o godzinie 11:19 Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku otrzymał informację o wypadku samochodów osobowych na drodze powiatowej w miejscowości pomiędzy Maruszowem a Osówką. Po dojechaniu na miejsce Jednostek Ochrony Przeciwpożarowych stwierdzono, ze na poboczu drogi znajdują się samochody osobowe uczestniczące w wypadku, do zdarzenia doszło podczas manewru wyprzedzania. Autami podróżowało pięć osób  które opuściły pojazdy przed przybyciem straży. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP poszkodowanym i przekazaniu ich Zespołowi Ratownictwa Medycznego, usunięciu płynów eksploatacyjnych uszkodzonych pojazdów i pozostałości powypadkowych. W działaniach udział brały zastępy z JRG w Lipsku  oraz OSP  Aleksandrów Duży  i Osówka.

Tekst: mł asp. Przemysław Iwan
Zdjęcia: Strażacy JRG Lipsko


OSTATNIE POŻEGNANIE

10.11.2019

Z żalem zawiadamiamy że w dniu 08.11.2019r. zmarł dh ogn. w st. spocz. Leszek Widerski emerytowany strażak zawodowy i długoletni prezes OSP w Tymienicy. Uroczystości pogrzebowe dn. 12.11.2019 roku (wtorek) godz. 13:00, msza w kościele w Tymienicy.


XIX SZTAFETA ROWEROWA "OGIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI"

07.11.2019
W dniu 7.11.2019r. Sztafeta Rowerowa „Ogień Niepodległości” dojechała z Lublina do Lipska. Uroczystość rozpoczęła uroczysta Msza Św. 5-ciu księży w koncelebrze, której przewodniczył ks. kan. Henryk Jagieło dziekan dekanatu lipskiego, homilie wygłosił ks. kan. Krzysztof Maj wicedziekan i kapelan strażaków. Po zakończeniu liturgii bryg. Tomasz Krzyczkowski Komendant Powiatowy PSP w Lipsku odczytał idee sztafety „Ogień Niepodległości” oraz podziękował kapłanom za odprawioną liturgię. Następnym punktem uroczystości było przekazanie ognia przybyłym delegacją z gmin powiatu lipskiego, obszaru chronionego oraz zaprzyjaźnionych samorządów, stowarzyszeń i instytucji oraz wręczenie odznaczeń i medali pamiątkowych. Po odebraniu ognia niepodległości okolicznościowe wystąpienie miał starosta lipski Sławomir Śmieciuch, który podziękował przybyłej sztafecie i wszystkim delegacjom. Postanowieniem Rady Krajowej Ligi Obrony Kraju na wniosek władz i stowarzyszeń powiatu lipskiego Brązowy Medal Społeczny Trud Obronności Kraju „ Za Zasługi dla LOK” otrzymał phm. Krzysztof Kowalewski s. Henryka. Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. mazowieckiego Uchwałą nadało Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” dla dh. przewodnika Łukasza Oleskiego s. Sylwestra oraz dh. st. asp. Tomasza Bąka s. Mariana. Starosta lipski Sławomir Śmieciuch wraz z Komendantem Powiatowym Policji mł. insp. Wojciechem Brantem przyznali medal okolicznościowy z okazji 100-lecia Policji Państwowej i upamiętnienia postaci pierwszego Komendanta Głównego Policji gen. Kazimierza Młodzianowskiego rodaka naszej lipskiej ziemi dla: ks Kan. Stanisława Sikorskiego kapelana solidarności długoletniego kapelana policji, Komendy Hufca ZHP „ Zgierz” organizatora sztafety Rowerowej  Ogień Niepodległości , Komendy Hufca ZHP im. Bohaterów Chotczy w Lipsku, 62. Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu, Regionalnej Dyrekcji LP w Radomiu, Nadleśnictwa LP Marcule, Nadleśnictwa LP w Zwoleniu.  Kapituła medalu św. Jana Pawła II nadała w dowód uznania za szczególne zasługi w upamiętnianiu pontyfikatu św. Jana Pawła II „ Medal 100. Rocznicy urodzin Karola Wojtyły” dla: Wojciecha Piotra Dziółko s. Henryka oraz Tomasza Krzyczkowskiego s. Zdzisława. Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przy obelisku poświęconemu papieżowi Janowi Pawłowi II, który znajduje się na placu kościelnym. 
W uroczystej mszy świętej udział wzięły delegacje ze wszystkich gmin powiatu lipskiego, obszaru chronionego Bałtów i Tarłów oraz delegacja z Mielca reprezentująca prezydenta i strzelca, a także harcerze, strzelcy, leśnicy i strażacy. Każda delegacja otrzymała okolicznościowy upominek z okazji święta niepodległości, dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Po przenocowaniu w Lipsku „Sztafeta” w dniu 8 listopada wyruszyła do Radomia.  W uroczystości wzięli udziałzaproszeni goście:  przedstawiciel wojewody Mazowieckiego Krzysztof Murawski - kierownik delegatury MUW w Radomiu, przewodniczący zarządu regionuNSZZ "Solidarność" ziemia Radomska Zdzisław Maszkiewicz,  ppor.  Stanisław  Pietrynik przedstawiciel  62. Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu.

WYPADEK W MIEJSCOWOŚCI TYMIENICA STARA

04.11.2019
W dniu 04.11.2019 roku o godzinie 8:32 Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku otrzymał informację o wypadku samochodu osobowego na trasie Chotcza -Ciepielów w miejscowości Tymienica Stara. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że w wypadku uczestniczył  samochód osobowy (peugeot 206) zderzenie boczne z ogrodzeniem betonowym posesji prywatnej. Samochód znajdował się poza pasem jezdni, w środku znajdowała się jedna uwięziona osoba. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do osoby zakleszczonej, udzieleniu KPP, ewakuacji poszkodowanej, odłączeniu akumulatora w pojeździe oraz uprzątnięciu pozostałości powypadkowych. Osoba poszkodowana została zabrana na do Szpitala w Puławach. W działaniach ratowniczych brał udział zastępy z KP PSP JRG w Lipsku oraz OSP Chotcza.

Tekst: mł asp. Przemysław Iwan
Zdjęcia: Strażacy JRG Lipsko


I ROCZNICA ŚMIERCI KAPELANA HONOROWEGO STRAŻAKÓW

01.11.2019
W dniu 2 listopada 2019 roku o godz. 7.00 odbędzie się msza w kościele pw. Św Trójcy w Lipsku w I rocznicę śmierci ks. Wiesława Ozdoby kapelana honorowego strażaków.


WSPOMNIENIE TYCH, KTÓRZY ODESZLI

Tradycyjnie w roku bieżącym delegacja składająca się ze strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotników Straży Pożarnej w Lipsku wraz z zarządem Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Lipsku zapalili znicze na grobach zmarłych kolegów oraz przy strażackim pomniku przy komendzie oddając w ten sposób hołd zmarłym strażakom, którzy poprzez pamięć o nich nadal są z nami.

POŻAR DOMU JEDNORODZINNEGO

20.10.2019
W dniu 20.10.2019 r. o godz. 14.0 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straż Pożarnej w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w Zemborzynie Drugim w gminie Solec nad Wisłą. Do działań natychmiast zadysponowano dwa zastępy straży pożarnej z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Lipska, Oficera Operacyjnego z KP PSP w Lipsku oraz Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Pawłowic, Zemborzyna, Solca nad Wisłą. Po przybyciu na miejsce pożaru zastano pożar budynku jednorodzinnego z płomieniami wychodzącymi na wysokość ok. 3 metrów ponad dach. W chwili przyjazdu pierwszych zastępów pożar był rozwinięty, ogniem był objęty cały budynek jednorodzinny. Dwóch mężczyzn ratując dobytek zostało poparzonych. Poparzeni mężczyźni w wieku 62 i 28 lat zostali przetransportowani do szpitala. Po starszego z nich przyleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pomocy lekarskiej wymagała też 57-letnia kobieta, którą zabrano do szpitala w Lipsku.
Tekst: mł asp. Przemysław Iwan
Zdjęcia: Strażacy JRG Lipsko

STRAŻACY PAMIĘTAJĄ

20.10.2019
35-ta rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki kapelana Solidarności związanego ze strażą pożarną. W czasie pacyfikacji SOP w Warszawie odprawiał msze św. W WOSP i wspierał strażaków – podchorążych. Strażacy KP JRG PSP w Lipsku zapalili przy pomniku symboliczny znicz pamięci oddali honory błogosławionemu ks. kapelanowi




DZIEŃ BUDOWLANYCH W POWIECIE LIPSKIM

18.10.2019 

18.10.2019 r. odbyło się szkolenie i uroczyste spotkanie z okazji Dnia Budowlanych w powiecie lipskim połączone z 20-leciem powołania działalności Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Lipsku w którym udział wziął bryg. Tomasz Krzyczkowski, komendant powiatowy PSP w Lipsku. Artykuł naciśnij tutaj.

ĆWICZENIA PK. "POWIŚLE 2019"

16.10.2019
W dniach 15-16 października 2019 roku miały miejsce powiatowo-gminne ćwiczenia obronne z udziałem jednostek Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, Policji i służb współdziałających w ramach szkolenia obronnego organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Lipsku pod kryptonimem „POWIŚLE 2019”.  Pierwszy dzień ćwiczeń obejmował uruchomienie procedur związanych z podwyższaniem wyższych stanów gotowości operacyjnej i obronnej poszczególnych służb i instytucji. Komendant Powiatowy PSP w Lipsku uruchomił system stałego dyżuru w Komendzie. W tym przypadku aplikacyjnie przećwiczono reagowanie jednostek ochrony przeciwpożarowych w czterech zdarzeniach: przekroczenie stanu alarmowego na rzece Wisła, wypadek samochodu ciężarowego i rozszczelnienie substancji promieniotwórczej w miejscowości Nowa Wieś gm. Lipsko oraz pożaru lasu i 10 budynków w miejscowości Michałów, gm. Rzeczniów. W drugim dniu ćwiczeń wiodącą służbą była Komenda Powiatowa Policji. Rozpoczęcie manewrów drugiego dnia zaplanowano na godzinę 10:00 w Publicznej Szkole Podstawowej w Lipsku, gdzie terroryści uciekający przed funkcjonariuszami Policji zabarykadowali się w budynku szkoły z uwięzionym jednym zakładnikiem. W wyniku tego zdarzenia nastąpiła ewakuacja osób przebywających w budynku szkoły w miejsce bezpieczne. Na miejsce zostały zadysponowane zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i Ochotniczej Straży Pożarnej Krępy Kościelnej. Odwód ćwiczeń i zabezpieczenie operacyjne powiatu stanowił zastęp OSP Rzeczniów. Zadaniem przybyłych strażaków było zabezpieczenie ppoż. oraz przeszukanie obiektu.

Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń była realizacja zadań obronnych planistycznych, organizacyjnych, szkoleniowych i kontrolnych mających na celu zapewnienie sprawnej koordynacji działań służb ratowniczych w czasie osiągania wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja  przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu i gmin w warunkach wewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. Ćwiczenia przebiegły zgodnie z założeniami i były podstawą do wyciągnięcia wniosków na temat zagrożenia, jakie może wynikać z wielu różnych sytuacji kryzysowych mogących wystąpić w każdym miejscu o każdej porze.

Tekst: mł asp. Przemysław Iwan
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe Lipsko

TRAGICZNY WYPADEK NA DK 79

15.10.2019
W dniu 15.10.2019 roku o godz. 6.10 do Stanowiska Kierowania  Komendanta  Powiatowego  Państwowej  Straży Pożarnej w Lipsku wpłynęła informacja o wypadku drogowym na skrzyżowaniu drogi 79 z drogą 754 w miejscowości Czekarzewice, pow. Opatowski. Na podstawie podpisanego porozumienia w sprawie obszarów chronionych oraz zasad wzajemnej współpracy przy usuwaniu zagrożeń na miejsce zdarzenia skierowane zostały pojazdy ratownicze z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. Po dojechaniu na miejsce strażacy stwierdzili, że doszło do zderzenia czołowo bocznego samochodu ciężarowego oraz osobowego. Samochodami podróżowało łącznie trzy osoby. Kierowca samochodu osobowego był zakleszczony w pojeździe i nie było do niego dostępu. Działania straży pożarnej polegały na  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do poszkodowanych, przeprowadzeniu badania podstawowych funkcji życiowych oraz wykonano resuscytację krążeniowo oddechową. W wyniku wypadku kierujący pojazdem osobowym poniósł śmierć. Natomiast dwie osoby podróżujące samochodem ciężarowym zostały zabrane do szpitala. W akcji uczestniczyli strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i Opatowa.

Tekst: mł asp. Przemysław Iwan

Zdjęcia: Strażacy JRG Lipsko

SEZON GRZEWCZY

14.10.2019
Uszkodzone lub niedrożne kominy, niesprawna wentylacja czy urządzenia grzewcze, a także wadliwe podłączenie do komina lub jego brak to najczęstsze przyczyny zaczadzeń i pożarów. O to, by nasz dom był bezpieczny powinniśmy zadbać zwłaszcza teraz, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy. Czytaj dalej naciśnij tutaj

ZDERZENIE SAMOCHODÓW OSOBOWYCH

14.10.2019
12 października br. ok godz 16:46 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku przyjęło zgłoszenie o wypadku samochodów osobowych  w msc. Solec nad Wisłą na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 754 z droga gminną podporządkowaną. Samochodami podróżowało 4 osoby, przytomne bez widocznych obrażeń. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu działań, udzieleniu KPP poszkodowanym, odcięciu dopływu prądu i gazu w pojazdach, pomocy policji w kierowaniu ruchem drogowym.

Tekst: mł asp. Przemysław Iwan
Zdjęcia: Strażacy JRG Lipsko

DACHOWANIE NA DW 747

09.10.2019
W dniu 09.10.2019 roku o godzinie 15:27 Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku otrzymał informację o wypadku samochodu osobowego na drodze wojewódzkiej nr 747 w gminie Rzeczniów. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że do wypadku doszło na prostym odcinku drogi, samochód osobowy (Opel Astra) zjechał na lewy pas a następnie na pobliskie pole, zawadzając o pień dachował. W aucie podróżowała jedna osoba, która opuściła samochód przed przybyciem służb ratowniczych. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu KPP poszkodowanej. W działaniach ratowniczych brały udział zastępy z KP PSP JRG w Lipsku oraz OSP Pawliczka.

Tekst: mł asp. Przemysław Iwan

Zdjęcia: Strażacy JRG Lipsko

DOFINANSOWANIE JEDNOSTEK OSP

09.10.2019
Dnia 09.10.2019 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu zostały przekazane dotacje dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w ramach zadania publicznego 'Dofinansowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych' w 2019 roku. Z powiatu lipskiego 41 jednostek OSP otrzymało dofinansowanie . Apel rozpoczął się od złożenia meldunku przez d-cę uroczystości Mateuszowi Morawieckiemu prezesowi Rady Ministrów . Następnie wszystkich obecnych przywitał nadbryg. Bogdan Łasica Mazowiecki Komendant Wojewódzki, wśród których poza premierem polskiego rządu byli: Marek Suski-Minister Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. gen. Brygadier Leszek Suski  Komendant Główny PSP, Wojciech Skurkiewicz sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony,  parlamentarzyści regionu radomskiego, Artur Standowicz wicewojewoda mazowiecki,  komendanci powiatowi PSP regionu radomskiego oraz funkcyjni wszystkich osp,  prezesi, naczelnicy. Po zakończeniu uroczystości strażacy pow. lipskiego oddali honory i zrobili pamiątkowe zdjęcie przy pomniku poświęconym "W Hołdzie Poległym Strażakom" w obronie Ojczyzny i tym, Którzy  zginęli w akcjach ratowniczo gaśniczych.

75 ROCZNICA BITWY POD PIOTROWYM POLEM

09.10.2019
06.10.2019r. komendant Powiatowy PSP w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski wziął udział w obchodach 75 Rocznicy Bitwy pod Piotrowym Polem. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. za poległych, pomordowanych i zmarłych uczestników bitwy w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Iłży.  Następnie uczestnicy przenieśli się na cmentarz w Iłży, gdzie znajduje się mauzoleum poświęcone poległym pod Piotrowym Polem oraz żołnierzom września 1939r. Dla uczczenia pamięci ofiar została oddana salwa honorowa. Po okolicznościowych przemówieniach w miejscu pamięci złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.  Kolejno uczestnicy przejechali pod leśny pomnik przy Piotrowym Polu, gdzie pomodlono się za poległych i również złożono wieńce. W uroczystości uczestniczyli: wiceminister obrony narodowej- Wojciech Skurkiewicz,  Dariusz Bąk Poseł na Sejm RP,   płk. pil. Maciej Siemiński Dowódca garnizonu WP Radom, ppłk Andrzej Feryniec Zastępca Komendanta Aresztu Śledczego w Radomiu, mjr Artur Łęcki przedstawiciel WKU w Radomiu, przedstawiciel Wojsk Obrony Terytorialnej, żyjący jeszcze kombatanci z całej Polski pamiętający tamte wydarzenia, poczty sztandarowe, delegacje władz samorządowych, lasów państwowych, ochotniczych straży pożarnych. Uroczystość uświetniła asysta honorowa, wstawiona przez 42 Bazę Lotnictwa Szkolnego w Radomiu pod dowództwem mjr Ireneusza Bębenka oraz występ uczniów SP im. W. Dąbka „Bukowskiego” a także koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Jasieniec

CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA

08.10.2019

"Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!", to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Link: https://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Czujka-na-strazy-Twojego-bezpieczenstwa/idn:37158

POLSKIE DROGI DO WOLNOŚCI

08.10.2019
06.10.2019r. w sali widowiskowej Lipskiego Centrum Kultury odbył się koncert „Polskie Drogi do Wolności” w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego „Sonato”.  Koncert opowiadał o polskiej walce o niepodległość w czasach I Wojny Światowej, a także wojny polsko-bolszewickiej z 1920r. i czasach II Rzeczypospolitej.  Publiczność mogła usłyszeć pieśni legionowe i ułańskie.

76. ROCZNICA PACYFIKACJI WSI ZAWAŁY

08.10.2019
W dniu 06.10.2019r. delegacja strażaków powiatu lipskiego wzięła udział w uroczystości odsłonięcia tablic upamiętniających poległych żołnierzy w bitwie pod Rzechowem oraz 76. rocznicy Pacyfikacji wsi Zawały pod Honorowym Patronatem Wiceministra Obrony Narodowej Wojciecha Skurkiewicza. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką pocztów sztandarowych przy cmentarzu Parafialnym w Grabowcu gdzie zebrani udali się na „Grób Nieznanego Żołnierza” tam został odegrany hymn polski oraz  odsłonięto i poświęcono tablice pamiątkowe. Na zakończenie przybyłe delegacje oddały honory, złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Kolejna część uroczystości odbyła się w miejscowości Zawały gm. Rzeczniów gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. polowa koncelebrowana przez ks. kan. Zbigniewa Wypchło Proboszcza Parafii św. Mikołaja w Grabowcu oraz ks. kan. Wiesława Murzyna w intencji pomordowanych mieszkańców wsi Zawały Mołdawa w 1943r., kiedy to zabito 52 osoby, w tym całe rodziny wraz z kobietami i dziećmi.  Po zakończeniu Mszy św. rozpoczęły się uroczystości patriotyczne zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Meldunek Dowódcy 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk. pil. Maciejowi Siemińskiemu złożył Dowódca uroczystości mjr Ireneusz Bębenek. Następnie głos zabrał wójt gminy Rzeczniów Karol Burek witając przybyłych gości. Następnie kpt. Rafał Łyżwa odczytał Apel Pamięci przeprowadzony przez asystę honorową żołnierzy 42. Bazy lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Dla uczczenia pamięci ofiar wsi Zawały została oddana salwa honorowa a obecne delegacje władz samorządowych, przedstawicieli służb mundurowych, leśników, sołtysów, dyrektorów i kierowników jednostek gminnych, młodzieży złożyły wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

W uroczystości wzięli udział m.in: płk. pil. Maciej Siemiński - Dowódca 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, Sławomir Śmieciuch – Starosta Powiatu Lipskiego, Józef Sosnowski Przewodniczący Rady Powiatu lipskiego, Kazimierz Czerwonka - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lipskiego, Karol Burek Wójt Gminy Rzeczniów, Zygmunt Wicik – Przewodniczący Rady Gminy Rzeczniów wraz z radnymi, Piotr Kędziora Babiński - Archeolog Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, mjr Artur Łęcki - przedstawiciel WKU w Radomiu, bryg. Tomasz Krzyczkowski- Komendant Powiatowy PSP w Lipsku, mł. insp. Wojciech Brandt – Komendant Powiatowy Policji w Lipsku, Adam Podsiadło - Nadleśniczy Nadleśnictwa LP w Ostrowcu św., przedstawiciele Nadleśnictwa LP  Marcule.

Swoje poczty sztandarowe wystawili: 42. Baza Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, Gmina Rzeczniów, Komenda Powiatowa PSP w Lipsku, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grabowcu, Zespół Szkół im. ks. prof. Józefa Pastuszki w Rzeczniowie, Związek Strzelecki „Strzelec” OSW im. Dionizego Czachowskiego w Lipsku, Związek Harcerstwa Polskiego w Lipsku, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Lipsku, Ochotnicze Straże Pożarne w Marianowie, Grabowcu, Pawliczce, Jelance, Rzechowie, Rybiczyźnie, Kochanówce.


foto: gm. Rzeczniów

ŚMIERTELNY WYPADEK NA DK 79

03.10.2019
Do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego fiat seicento oraz ciągnika  siodłowego doszło w dniu 02 października br. przed godzinną 17.00 w miejscowości Dąbrowa w gminie Ciepielów na drodze Krajowej 79. W wyniku zderzenia kierujący samochodem osobowym poniósł śmierć na miejscu. Zadaniem strażaków było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy pasażerowi podróżującemu w samochodzie osobowym, kierowaniu ruchem drogowym oraz uprzątnięciu pozostałości powypadkowych . W działaniach uczestniczyły zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciepielowie.      
Tekst: mł asp. Przemysław Iwan
Zdjęcia: Strażacy JRG Lipsko

DZIAŁANIA ZWIĄZANE Z USUWANIEM SKUTKÓW SILNEGO WIATRU

01.10.2018

Połamane drzewa tarasujące przejazd drogami publicznymi, uszkodzone pojazdy to skutki silnych wiatrów jakie wystąpiły na terenie powiatu lipskiego. Do godz. 8.00 rano lipscy strażacy odnotowali 11 takich zdarzeń, w których łącznie udział wzięło 43 ratowników. Działania realizowano głównie na terenie gmin Lipsko, Sienno, Solec nad Wisłą.  Jedno z poważniejszych zdarzeń miało miejsce w miejscowości Solec nad Wisłą, gdzie drzewo wywróciło się na stojący na parkingu samochód osobowy.

Tekst: mł asp. Przemysław Iwan

ARCHIWUM