Ćwiczenia w kompleksie leśnym w obrębie miejscowości Baranów gm. Chotcza

23.11.2011
Podczas ścinki drzew doszło do przygniecenia jednej z prowadzących prace osób. O zaistniałej sytuacji uczestniczące w pracach osoby niezwłocznie informują Powiatowe Stanowisko Kierowania  Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. Dyżurny Operacyjny Powiatu zadysponował do zdarzenia samochody GBA 2/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i GBA 2,5/16/4 z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Chotczy.Według powyższego scenariusza przebiegały zorganizowane w dniu 23.11.2011 roku ćwiczenia zgrywające jednostek ochrony przeciwpożarowej realizowane w ramach szkolenia i doskonalenia zawodowego strażaków Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. Założenie praktyczne odbywało się na terenie lasów niepaństwowych w okolicy Baranowa w gminie Chotcza.

Ćwiczenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Lipsku

19.10.2011
W dniu 19.10.2011 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Lipsku  o godzinie 1200 zostały przeprowadzone ćwiczenia z udziałem sił i środków Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Lipsku i Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Soleckiej. Celem ćwiczeń było zapoznanie uczestników z rozmieszczeniem i przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń i instalacji budynku ZSP w Lipsku. Założenie obejmowało pożar pomieszczenia na drugim piętrze budynku. Zadaniem ćwiczących załóg była lokalizacja pożaru, jego ugaszenie, odymienie obiektu, przeszukanie pomieszczeń szkoły w celu ewentualnego odnalezienia osób poszkodowanych, ewakuację  za pomocą podnośnika SHD 21 osoby znajdujących się na dachu budynku. Ćwiczenia były także okazją do przeprowadzenia przez Dyrektora Szkoły praktycznego sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji w budynku ZSP w Lipsku.


Ćwiczenia w Zajeździe Gołębiowski

18.10.2011
Jeden z pracowników zauważył wydobywający się dym przez okno na I piętrze w budynku przeznaczonym na organizację imprez okolicznościowych. Natychmiast poinformował właściciela obiektu oraz udał się w celu sprawdzenia przyczyny wydobywającego się dymu. Właściciel karczmy zaalarmował PSK KP PSP w Lipsku oraz zarządził ewakuację wszystkich osób znajdujących się w obiekcie. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnych stwierdzono, że pali się wyposażenie pokoju na poddaszu użytkowym budynku. Według takiego scenariusza przebiegły z organizowane w dniu 18.10.2011 roku nocne ćwiczenia w „Zajeździe Gołębiowskim” w miejscowości Gołębiów, gm. Lipsko. Zadaniem ćwiczących załóg było: zlokalizowanie i ugaszenie pożaru, przeszukiwanie i oddymienie pomieszczeń, sprawienie nadciśnieniowego wentylatora odymiającego, zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się pożaru, budowa punktu czerpania wody na otwartym zbiorniku ppoż., oświetlenie terenu akcji, udzielenie pierwszej kwalifikowanej pomocy medycznej osobie poszkodowanej. W ćwiczeniach uczestniczyły zastępy: GBA 2/16 MAN, GCBA 5/32 SCANIA i  SLOn z JRG w Lipsku, GCBA 8/32 TATRA z OSP Ciepielów i GCBA 6/32 JELCZ z OSP Lipsko.

Ćwiczenia w Publicznej Szkole Podstawowej w Grabowcu

26.09.2011
Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lipsku został telefonicznie poinformowany przez pracownika obsługi technicznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Grabowcu, że grupa dwóch lub trzech mężczyzn  przy  użyciu  broni  palnej  dokonała zatrzymania trojga uczniów oraz jednego pracownika szkoły. Chwilę później na telefon alarmowy policji zadzwonił mężczyzna, który podając się za jednego z porywaczy zażądał uwolnienia dwóch zatrzymanych poprzedniego dnia przestępców. Poinformował on Dyżurnego, że w szkole są rozmieszczone materiały zapalające i w przypadku, gdy żądania nie zostaną spełnione, budynek zostanie podpalony. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lipsku informację o zaistniałym zdarzeniu przekazał niezwłocznie do Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w celu podjęcia przez jednostki ochrony przeciwpożarowej działań zmierzających do zapewnienia obiektom Publicznej Szkoły Podstawowej w Grabowcu bezpieczeństwa pożarowego. Dyżurny Operacyjny Powiatu zadysponował do zdarzenia samochody GCBA 5/32 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz GCBA 6/32 z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeczniowie i GBA 2,5/16 z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowcu. Jednocześnie powiadamia on o zaistniałym zdarzeniu Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa w Warszawie oraz szefa Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Rzeczniowie i szefa Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Lipsku. Według takiego scenariusza przebiegły zorganizowane w dniu 26.09.2011 roku ćwiczenia w PSP w Grabowcu, gm. Rzeczniów.


Ćwiczenia w Zakładzie Produkcyjnym KINGSPAN

11.08.2011
W dniu 11 sierpnia 2011 roku o godz. 2100 w Zakładzie o Zwiększonym Ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej zostały przeprowadzone ćwiczenia z udziałem zastępów z JRG w Lipsku i OSP w Maruszowie będącą w KSRG. Zadaniem ćwiczących strażaków było podniesienie płyt warstwowych z wykorzystaniem ratowniczego sprzętu pneumatycznego i hydraulicznego oraz udzielenie poszkodowanemu kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej. Po zakończeniu ćwiczeń osoby biorące udział w manewrach zostały zapoznane z charakterystyką substancji chemicznych biorących udział w  procesie produkcyjnym, miejscem ich magazynowania  oraz  rozmieszczeniem  instalacji  i  urządzeń przeciwpożarowych na terenie zakładu.

Ćwiczenia w Lipskim Centrum Kultury w Lipsku

08.06.2011
W dniu 08.06.2011 roku odbyły się ćwiczenia Sztabowego Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Lipsku p.k. ,,LCK - 2011''. Manewry rozpoczęły się o godz. 800 odprawą wszystkich służb uczestniczących w ćwiczeniu, która została przeprowadzona w  Komendzie Powiatowej PSP w Lipsku. O godzinie 900 rozpoczęto praktyczne ćwiczenia na obiekcie LCK w Lipsku. Działania obejmowały: ewakuację dzieci z obiektu, podanie środków gaśniczych w celu lokalizacji i ugaszenia pożaru, ewakuację osób poszkodowanych i przekazanie ich zespołowi  wyjazdowemu  SPZZOZ w Lipsku, usunięciu paczki z materiałem zakaźnym (scenariusz ćwiczeń przewidywał także odnalezienie podczas działań gaśniczych paczki prawdopodobnie zawierającej biologicznie czynny materiał zakaźny. Na tym etapie do akcji włączył się zespół Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lipsku. Po oględzinach paczki przez Policję, ratownicy JRG PSP w Lipsku w pełnym zabezpieczeniu ochronnym (ubrania+aparaty powietrzne) umieścili podejrzaną paczkę w dwóch workach foliowych, a następnie w trzecim worku transportowym przekazali ją pracownikowi Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej. Ratownicy, którzy uczestniczyli w podjęciu paczki zostali poddani dekontaminacji).
Ćwiczenia zakończyły się o godzinie 1030 posiedzeniem podsumowującym sztabu kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Lipsku.
W ćwiczeniu uczestniczył  Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Lipsku, Miejsko-Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Lipsku, KP Policji w Lipsku, PSS-E w Lipsku, JRG Lipsko, OSP w Woli Soleckiej,  Pogotowie Ratunkowe w Lipsku oraz uczniowie ZSP w Lipsku oraz członkowie POADiA Lipsko.

Ćwiczenia w Domu Dziecka w Solcu nad Wisłą

11.05.2011
Pracownik obsługi technicznej obiektu podczas wybierania zanieczyszczeń z wyczystki znajdującej się za piecem centralnego ogrzewania opalanym paliwem stałym zaprószył ogień na zmagazynowane w pobliżu drewno i papiery. Niezwłocznie podjął próbę samodzielnego ugaszenia pożaru za pomocą gaśnic zlokalizowanych w korytarzu prowadzącym do kotłowni. Niestety ze względu na rodzaj materiałów palnych nagromadzonych w pomieszczeniu dynamika rozwoju pożaru nie pozwoliła na skuteczne i bezpieczne zrealizowanie podjętego zamiaru. Dodatkowo pracownik doznał poparzeń dłoni i przedramion obydwu rąk. Wychodząc z pomieszczenia zamknął oddzielające kotłownię od reszty budynku drzwi oddzielenia przeciwpożarowego, żeby nie dopuścić do zadymienia części mieszkalnej domu dziecka i ewentualnego wydostania się pożaru z pomieszczeń kotłowni. O zaistniałym fakcie pracownik niezwłoczne powiadomił kierownika do spraw opieki i wychowania pełniącego w tym czasie dyżur w obiekcie, który z kolei przekazał informację do Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i polecił dyżurującym wychowawcom ewakuację dzieci w miejsce zbiórki znajdujące się na boisku po wschodniej stronie budynku - w czasie zdarzenia w na terenie domu dziecka przebywa łącznie 37 osób, w tym 33 dzieci. Według takiego scenariusza przebiegły zorganizowane w dniu 11.05.2011 roku ćwiczenia w obiekcie Domu Dziecka w Solcu nad Wisłą.
Podczas ćwiczeń zadaniem ćwiczących załóg było. wejście do kotłowni po drabinie przystawnej w sprzęcie ochrony dróg oddechowych, podaniu rozproszonego prądu wody do wewnątrz pomieszczenia bezpośrednio objętego pożarem z jednoczesnym przeszukiwaniem i oddymianiem poprzez otwarcie pomieszczeń przyległych, zorganizowanie zaopatrzenia wodnego z hydrantów zlokalizowanych na sieci  wodociągowej, udzieleniu niezbędnej pomocy medycznej poparzonej osobie. W ćwiczeniach uczestniczył zastęp GCBA 5/32 z JRG w Lipsku oraz GBA 2,5/16 Star 244 z OSP Solec nad Wisłą. Po zakończeniu ćwiczeń dla wychowanków Domu Dziecka wygłoszono prelekcję o tematyce przeciwpożarowej.     


Ćwiczenia "Amoniak 2011"

20.04.2011
W dniu 20.04.2011 r. w  Zakładzie Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego SCANDIC FOOD w Lipsku przy ul Spacerowej 22 zostały przeprowadzone ćwiczenia z udziałem: Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej (KP PSP Lipsko, OSP Lipsko, OSP Krępa Kościelna, OSP Maruszów), Formacji Obrony Cywilnej oraz Nieetatowej Grupy Ratownictwa Chemicznego, Służby Technicznej i Medycznej Zakładu „Scandic-Food”. Ćwiczenia odbyły się pod kryptonimem „Amoniak 2011” i składały się z dwóch części:
  • I część teoretyczna - została przeprowadzona w świetlicy KP PSP Lipsko.
  • II część praktyczna - odbyła się na obiekcie zakładu „SCANDIC FOOD”.
Ćwiczenia przeprowadzone zostały według następującego scenariusza:
Dyrektor Zakładu zaalarmował Powiatowe Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. Zarządził ewakuację pracowników z pomieszczeń produkcyjnych. Dyżurny Operacyjny Powiatu zadysponował do zdarzenia: GBA 2/16 i GCBA 5/32 z JRG Lipsko, GCBA 6/32 z OSP Lipsko, GCBM 10/8 z OSP Krępa Kościelna, GBA 2,5/16 z OSP Maruszów. Po dotarciu na miejsce Kierujący Działaniami Ratowniczymi przeprowadził rozpoznanie. Zgłosił do PSK potrzebę ogłoszenia komunikatu ostrzegawczego o zagrożeniu skażeniami  i podjął zamiar taktyczny, który polegał na: wejściu do strefy zagrożenia w pełnej ochronie osobistej ratowników, pomoc w uszczelnieniu miejsca wycieku i odcięciu dopływu amoniaku do uszkodzonej instalacji, stawieniu kurtyny wodnej w celu wyłapania chmury amoniakalnej, odszukaniu osób poszkodowanych i ewakuacji ich do miejsca zbiórki. Ćwiczenia zakończyły się podsumowaniem, w którym głos zabrali: Kierownik ćwiczeń - Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku - mł. bryg. mgr inż. Tomasz Krzyczkowski, Komendant Powiatowy PSP w Lipsku - st. bryg. mgr inż. Janusz Szylar, Kierownik Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - Marian Wodnicki, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Lipsko - Jacek Wielorański. Po zakończeniu ćwiczeń uczestnicy zapoznali się z rozmieszczeniem instalacji i rurociągów z amoniakiem.

Ćwiczenia w Publimie w Lipsku

23.03.2011
W dniu 23 marca 2011 roku w PPHU „PUBLIMA” Spółka J. L&L w Lipsku przy ul. Spacerowej 45 B przeprowadzono ćwiczenia z udziałem zastępów: GCBA 5/32 i GBA 2/16 z JRG PSP w Lipsku, GBA 2,5/16/4 z OSP w Krępie Kościelnej i SLRr z OSP w Lipsku. Celem uczestników ćwiczeń było ugaszenie pożaru komory jednej z wędzarni, przeszukanie pomieszczeń budynku, udzielenie niezbędnej pomocy medycznej odnalezionej nieprzytomnej osobie, zorganizowanie zaopatrzenia wodnego oraz odymianie obiektu objętego pożarem. Na koniec manewrów strażacy zapoznali się z rozmieszczeniem i przeznaczeniem poszczególnych obiektów i instalacji zakładu.


Pozostałe ćwiczenia w archiwum