APEL KOMENDANTA POWIATOWEGO

30.12.2011
W związku z tragicznymi w skutkach pożarami (10 ofiar śmiertelnych w tym 7 ofiar pożaru budynku socjalnego w Białej Podlaskiej oraz 3 ofiary śmiertelne pożarów budynków mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych w Bolesławcu, Lublinie i Oświęcimiu) jakie miały miejsce na terenie kraju w nocy 30.12.2011 r. Komenda Powiatowa PSP w Lipsku apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pożarowego w budynkach mieszkalnych. Głównymi przyczynami powstawania pożarów w tej grupie budynków są przede wszystkim wady oraz niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych a także gazowych, wady oraz zła obsługa urządzeń grzewczych, nieostrożność i lekkomyślność osób. Należy pamiętać o tym, że  na wyposażeniu mieszkań znajduje się szereg materiałów palnych, począwszy od palnych boazerii poprzez meble, podłogi, wyposażenie wnętrz, co w przypadku powstania pożaru w znacznym stopniu przyspiesza jego rozprzestrzenianie się. W związku z powyższym w celu zminimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia pożarów w budynkach mieszkalnych oraz w związku z trwającym okresem grzewczym w celu wyeliminowania zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla należy przestrzegać podstawowych wymagań eksploatacyjnych instalacji użytkowych w budynku. Szczegółowe informacje dotyczące prawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych i przewodów kominowych, a także zagrożeń jakie stwarza czad można znaleźć naciskając na odnośniki pt."Ogrzewanie pomieszczeń" i "Tlenek węgla" znajdujące się pod menu głównym strony startowej. Pozostałe informacje związane z bezpieczeństwem pożarowym w domu znajdziesz tutaj.

POSIEDZENIE ZARZĄDU ODDZIAŁU POWIATOWEGO ZWIĄZKU OSP RP W LIPSKU

27.12.2011
W dniu 27 grudnia 2011 roku w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej PSP w Lipsku odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Lipsku. Spotkanie miało na celu m. in.: podsumowanie III Zjazdu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Lipsku, uzgodnienie projektu programu pracy Zarządu na 2012 rok, ustalenie terminów zebrań sprawozdawczych Oddziałów Gminnych i Miejsko-Gminnego ZOSP RP. Podczas zebrania w związku z trwającym okresem świątecznym uczestnicy podzielili się opłatkiem składając sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Wśród zaproszonych gości byli między innymi:  Roman Ochyński - Starosta Lipski, Zbigniew Jamróz - Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń, Janusz Koziarski Komendant Powiatowy Policji w Lipsku, Władysław Bajkowski – Redaktor Naczelny Twojego Radia Lipsko, Ks. Krzysztof Maj i Ks. Wiesław Ozdoba – kapelanii strażaków powiatu lipskiego. Posiedzenie Zarządu było także okazją do wręczenia zaproszonym gościom okolicznościowych dyplomów uznania z podziękowaniami za okazaną pomoc i wsparcie.    

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE


Świąt wypełnionych radością, niosących spokój i odpoczynek.
Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, szczęścia i powodzenia
życzą Komendanci
st. bryg. Janusz Szylar i mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski
oraz
strażacy i pracownicy cywilni
Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
w Lipsku

SPOTKANIE WIGILIJNE

23.12.2011
W dniu 23.12.2011 roku w siedzibie KP PSP w Lipsku odbyło się spotkanie wigilijne, którego uczestnikami byli pracownicy tut. Komendy. Spotkanie rozpoczęli księża kapelani w osobach Ks. Krzysztofa Maja i Ks. Wiesława Ozdoby, którzy przeprowadzili Liturgię Wigilijną. Gospodarzami uroczystości wigilijnej byli Komendant Powiatowy st. bryg. Janusz Szylar  i jego Zastępca mł. bryg, Tomasz Krzyczkowski, którzy wszystkim zebranym złożyli życzenia świąteczne i noworoczne. Po przemówieniach i życzeniach kierownictwa Komendy wszyscy podzielili się opłatkiem składając sobie wzajemnie życzenia.   

POTRĄCENIE PIESZEGO

10.12.2011
W dniu 10.12.2011 r. w Lipsku o godz. 1930 przy skrzyżowaniu ul. Zwoleńskiej i Partyzantów miało miejsce potrącenie pieszego przez samochód osobowy marki Nissan Primera. Zadaniem przybyłego na miejsce zdarzenia zastępu SLRt z JRG w Lipsku było: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, stabilizacja za pomocą kołnierza kręgosłupa szyjnego poszkodowanego, pomoc w transporcie potrąconego pieszego do karetki pogotowia, oświetlenie terenu akcji, kierowanie ruchem drogowym. Przytomny 23 – letni poszkodowany z ogólnymi potłuczeniami został przetransportowany do Izby Przyjęć SPZZOZ w Lipsku. Po wykonaniu czynności operacyjnych przez policje uprzątnięto pozostałości powypadkowe.

EGZAMIN RECERTYFIKACYJNY Z ZAKRESU KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ  POMOCY

09.12.2011
W dniu 09.12.2011 roku w KP PSP w Lipsku odbył się egzamin recertyfikacyjny z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Do egzaminu przystąpiło 25 strażaków OSP z terenu powiatu lipskiego, 29 strażaków z KP PSP w Lipsku oraz 7 strażaków z KM PSP w Radomiu. Komisja egzaminacyjna powołana została przez Komendanta Wojewódzkiego PSP w Warszawie i w jej skład wchodzili: lek. med. Jacek Gorzkowski, lek. med. Janusz Kujawa, bryg. Grzegorz Książek oraz rat. med. Dariusz Osowski. 60 strażaków po zaliczeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego zgodnie z  rozporządzeniem MSWiA oraz MON z dnia12 grudnia 2008 r. w sprawie szkoleń w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy otrzymało tytuł ratownika. Otrzymane uprawnienia zwiększające umiejętności strażaków spowodują, że mieszkańcy powiatu lipskiego będą czuli się bezpieczniej, pierwsza pomoc będzie niesiona szybciej i profesjonalnie.

DACHOWANIE W DANISZOWIE

08.12.2011
W dniu 08.12.2011 r. o godz. 1507 w miejscowości Daniszów gm. Lipsko doszło do dachowania samochodu osobowego marki Seat Toledo. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono, że pojazdem podróżowały dwie siostry zakonne, które zostały wydobyte z samochodu przez osoby postronne.  Ponieważ osoby podróżujące pojazdem były przytomne i nie odniosły żadnych obrażeń zewnętrznych działania straży pożarnej ograniczyły się do udzieleniA poszkodowanym wsparcia psychicznego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia karetki pogotowia pomocy doraźnej SPZZOZ w Lipsku osoby poszkodowane przekazano jej zespołowi. Pozostałe zadania zastępu SLRt z JRG w Lipsku polegały na odłączeniu źródła prądu w pojeździe, kierowaniu ruchem drogowy do czasu przyjazdu policji, oświetleniu terenu działań, postawieniu samochodu na koła i odholowaniu na nieczynny pas drogi. Następnie uprzątnięto resztki pokolizyjne.

UDZIAŁ STRAŻAKÓW W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI

07.12.2011
W dniu 7 grudnia 2011 roku strażacy z KP PSP w Lipsku w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” odwiedzili Zespół Placówek Oświatowych w Długowoli gm. Lipsko, gdzie w Filii Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej zostało zorganizowane spotkanie z przedszkolakami i opiekunami. Przybyłych gości przywitała Anita Wróbel – dyrektor ZPO w Długowoli.  Po odczytaniu bajek Z-ca komendanta KP PSP w Lipsku oraz Prezesi OSP w Maruszowie i Długowoli zapoznali uczestników i dzieci z pracą i działalnością strażaków na terenie Miasta i Gminy Lipsko i powiatu lipskiego. W zajęciach uczestniczyło 50 przedszkolaków. Z okazji przypadającego na dzień 6 grudnia 2011 roku dnia Świętego Mikołaja każde z dzieci otrzymało książkowe upominki i słodycze. Podczas spotkania każdy z uczestników mógł również poczuć się przez chwilę jak prawdziwy strażak przymierzając pas i hełm strażacki.  W spotkaniu wziął także udział redaktor naczelny Twojego Radia Lipsko – Władysław Bajkowski, który dokładnie zrelacjonował spotkanie. Szczery uśmiech dzieci był podziękowaniem dla wszystkich, którzy w tym dniu odwiedzili placówkę ZPO w Długowoli.

ZABLOKOWANA DROGA KRAJOWA NR 79

05.12.2011
W dniu 05.12.2011 roku o godz. 0049 do PSK w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o nieprzejezdnej w miejscowości Daniszów gm. Lipsko drodze krajowej. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na jezdni znajduje się samochód ciężarowy Marki Renault Magnum z naczepą, który  blokuje oba jej pasy. Kierowca podróżujący pojazdem opuścił go o własnych siłach.  Ze względu na występujący ból w okolicach pleców został przewieziony przez zespół karetki pogotowia do izby przyjęć SPZZOZ w Lipsku. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, ściągnięciu pojazdu na pobocze drogi i sprzątnięciu pozostałości pokolizyjnych. W działaniach uczestniczył zastęp GBA 2/20 STAR 266 z JRG w Lipsku.

WYPADEK W MIEJSCOWOŚCI WIELGIE

04.12.2011
W dniu 04.12.2011 r. ok. godz. 1515 w miejscowości Wielgie gm. Ciepielów doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych: Mitsubishi Galant i Daewoo Lanos. Osoby biorące udział w zdarzeniu samodzielnie opuściły pojazdy. Dwie osoby spośród podróżujących  zostały przetransportowane do Izby Przyjęć SPZZOZ w Lipsku. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, pomocy policji w kierowaniu ruchem drogowym, usunięciu olejów i płynów eksploatacyjnych z jezdni i oświetleniu terenu akcji. Następnie po zakończeniu działań przez techników policji usunięto pojazdy z jezdni. W akcji uczestniczył zastępy z JRG w Lipsku i OSP w Ciepielowie.

PODWÓJNE DACHOWANIE

03 i 04.12.2011
W dniu 03.12.2011 roku w Daniszowie gm. Lipsko o godz. 0943 i 04.12.2011 roku o godz. 0143 w miejscowości Kałków gm. Ciepielów doszło do dachowania samochodów osobowych. W pierwszym przypadku kierujący autem opuścił go o własnych siłach nie doznając żadnych obrażeń. W drugim przypadku kierowca oddalił się z miejsca zdarzenia.  Działania zastępu SLRt z JRG w Lipsku polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, postawieniu samochodów na koła, odłączeniu dopływu gazu i prądu w pojazdach oraz uprzątnięciu resztek pokolizyjnych.

POŻAR KOTŁOWNI

01.12.2011
W dniu 01.12.2011 roku w miejscowości Jawor Solecki gm. Sienno o godz. 1720 w budynku mieszkalnym miał miejsce pożar kotłowni. Zadaniem przybyłych na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej było zlokalizowanie pożaru, oddymienie pomieszczeń oraz usunięcie pozostałości popożarowych. W akcji uczestniczył zastęp GCBA 5/32 z JRG w Lipsku i GBA 2,5/16 z OSP w Jaworze Soleckim.

III ZAJAZD ODDZIAŁU POWIATOWEGO ZOSP RP W LIPSKU

26.11.2011
 W dniu 26 listopada 2011 roku odbył się III Zjazd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Lipsku. Zjazd rozpoczął się uroczystą Mszą św., która została odprawiona w intencji zmarłych strażaków oraz pomyślności rozwoju ochrony przeciwpożarowej w powiecie lipskim o godz. 1200 w Kościele Parafialnym pw. Św. Trójcy w Lipsku. Następnie zgromadzeni udali się do sali konferencyjnej Zajazdu Gołębiowski, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po wprowadzeniu sztandaru zarządu Oddziału  Powiatowego Związku OSP RP został odśpiewany hymn strażacki „Rycerze Floriana”. Następnie dokonano wyborów Prezydium Zjazdu i wszystkich komisji zjazdowych (mandatowej, wyborczej, uchwał i wniosków i komisji skrutacyjnej). W zjeździe uczestniczyło 100 osób , wśród strażaków byli delegaci i przedstawiciele do Zarządu Oddziału Powiatowego i strażacy ustępujących władz. W czasie Zjazdu został wybrany nowy Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Lipsku. Na jego czele stanął druh Prezes Janusz Witczak. Wiceprezesami zostali: st. bryg. Janusz Szylar oraz druh Andrzej Czajkowski.  W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Przewodniczący - mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski, Wiceprzewodniczący - Paweł Pastuszka, Sekretarz - Zdzisław Fijoł. Przedstawicielem do Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Warszawie został wybrany Janusz Witczak, a delegatami na Zjazd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP zostali: Tomasz Krzyczkowski i Andrzej Czajkowski. III Zjazd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Lipsku uświetnił program artystyczny pt. „Być strażakiem mam życzenie” w wykonaniu uczniów PSP im. Antoniego Gustawa Bema w Lipsku i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Lipsko oraz wystawa strażackich kronik i  kwartalnika "Życie Powiśla" na której można było zaobserwować strażacki dorobek z lat 2006-2011 na terenie powiatu lipskiego. Po przestawieniu sprawozdań z 5-letniej działalności zostały wręczone odznaczenia i wyróżnienia dla strażaków: Złoty Znak Związku OSP RP  otrzymał Marian Dygas i Michał Wlazłowski, Medal Honorowy im. B. Chomicza – Tomasz Rusin, Medale Społeczny Trud Obronności Kraju Za Zasługi dla LOK: złoty – Janusz Witczak, srebrny – Witold Skrzypczyk, brązowy – asp. Piotr Czerwonka. Dyplomy uznania  nadane przez Powiatowe Władze Pożarnicze przyznano dla: ks. Wiesława Ozdoby, Sylwii Rębiś, Agaty Kawałek, Justyny Walczyk, Wiesława Fryzla, Waldemara Kominka, Romana Szewczyka, Leszka Feryńca, Stefana Marchewki , Romana Borka i Kazimierza Pastuszki.Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: Wiceprezes Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. mazowieckiego  - druh Zbigniew Gołąbek; przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie  - mł. bryg. Piotr Równicki i mł. kpt. Karol Ziętala; przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Lipsku na czele z Komendantem Powiatowym  - st. bryg. Januszem Szylarem i  Zastępcą Komendanta Powiatowego - mł. bryg. Tomaszem Krzyczkowskim. W  Zjeździe udział wzięli także: Wiceprezes Federacji Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych w Warszawie - płk Stanisław Kalski, przedstawiciele władz samorządowych, wymiaru sprawiedliwości, Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” OSW, Hufca ZHP w Lipsku oraz wielu innych zacnych gościi weteranów pożarnictwa z powiatu lipskiego.

ZDERZENIE DWÓCH SAMOCHODÓW

W dniu 26.11.2011 r. o godz. 822 do PSK w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o kolizji drogowej w miejscowości Wodąca, gm. Sienno. Po dotarciu na miejsce zastępu GBA 2,5/25 z OSP w Siennie stwierdzono zderzenie dwóch samochodów osobowych. W wyniku tego zdarzenia jeden z pojazdów znajdował się w  przydrożnym rowie na dachu. Osoby podróżujące pojazdami nie odniosły obrażeń. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu dopływu prądu i gazu oraz usunięciu pozostałości powypadkowych.

POŻAR KOTŁOWNI

26.11.2011
W dniu 26.11.2011 roku w miejscowości Kochanówka, gm. Sienno ok. godz. 720 doszło do pożaru kotłowni. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy: GCBA 5/32 z JRG w Lipsku, GBA 2,5/25 z OSP w Siennie i GBA 2,5/16 z OSP w Kochanówce. Ponieważ pożar został ugaszony przez właściciela posesji przed przybyciem straży pożarnej  działania  strażaków  polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu poparzonemu właścicielowi (oparzenia II stopnia lewej dłoni) pierwszej kwalifikowanej pomocy medycznej.

ZDARZENIE W MIEJSCOWOŚCI WÓLKA KOLONIA

W dniu 23.11.2011 roku o godz. 1122 do PSK w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o przygnieceniu osoby przez konar drzewa w miejscowości Wólka Kolonia gm. Lipsko. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia i przeprowadzaniu rozpoznania stwierdzono, że na wysokościowi około 4 m znajduje się mężczyzna przygnieciony do pnia dębu prze konar, który odcinał. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia uniesieniu konara przy pomocy ratowniczego zestawu hydraulicznego i ewakuacji poszkodowanego z wykorzystaniem drabin przystawnych. Po przekazaniu poszkodowanego personelowi karetki pogotowia usunięto zwisający konar przy pomocy pilarki łańcuchowej . W działaniach uczestniczył zastęp SLRt IVECO i GBA 2/16 MAN z JRG w Lipsku.

TRAGICZNY WYPADEK W CIEPIELOWIE

18.11.2011
W dniu 18.11.2011 roku o godz. 519 do PSK w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Ciepielów. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na drodze krajowej K-79 doszło do zderzenia dwóch samochodów: osobowego marki VW Golf i ciężarowego z przyczepą marki SCANIA. Wewnątrz pojazdu osobowego znajdował się uwięziony kierujący. Wydostanie poszkodowanego możliwe było po użyciu sprzętu hydraulicznego tj. nożyce i rozpieracz kolumnowy zastępu JRG Lipsko. Lekarz pogotowia ratunkowego, który przybył na miejsce zdarzenia stwierdził zgon kierującego. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji, wydobyciu poszkodowanego za pomocą sprzętu hydraulicznego i przekazaniu zespołowi pogotowia ratunkowego. W działaniach uczestniczyły zastępy z JRG w Lipsku i OSP w Ciepielowie.

POŻAR SADZY W KOMINIE

17.11.2011
W dniu 17.11.2011 roku o godz. 2126 w miejscowości Długowola gm. Lipsko w budynku mieszkalnym  jednorodzinnym miał miejsce pożar sadzy w przewodzie kominowym. Działania zastępu z JRG w Lipsku polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ugaszeniu pożaru.
W związku z zaistniałą sytuacją Komenda Powiatowa PSP w Lipsku informuje o konieczności usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania. Przypominamy, że zanieczyszczenia z przewodów od palenisk opalanych paliwem stałym należy usuwać co najmniej 4 razy w roku, a od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym co najmniej 2 razy w roku.

POTRĄCENIE PIESZEGO W LIPSKU NA ULICY ZWOLEŃSKIEJ

14.11.2011
W dniu 14.11.2011 roku o 1837 w Lipsku przy ul. Zwoleńskiej w sąsiedztwie stacji paliw "HUZAR" miało miejsce potrącenie pieszego przez samochód osobowy Audi 80.  W chwili dojazdu na miejsce zdarzenia zastępu SLRt z JRG w Lipsku na miejscu znajdował się już zespół karetki pogotowia, który prowadził czynności reanimacje osoby poszkodowanej.  Działania zastępu straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu zdarzenia, pomocy w przetransportowaniu poszkodowanego do karetki pogotowia oraz uprzątnięciu resztek pokolizyjnych.

ALARM W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W LIPSKU

14.11.2011
W dniu 14 listopada 2011 roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku byli obserwatorami praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji z budynku Publicznej Szkoły Podtswowej w Lipsku. Alarm próbny został ogłoszony przy pomocy trzech długich sygnałów dzwonka lekcyjnego. Dzieci  w zorganizowany sposób pod kierownictwem nauczycieli prowadzących zajęcia lekcyjne w momencie ogłoszenia alarmu opuścili budynek szkoły.


Informujemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami na właścicielu lub zarządcy obiektu przeznaczonego dla ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami ciąży obowiązek przeprowadzenia raz na 2 lata próbnej ewakuacji z całego obiektu. W przypadku obiektów, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników, w szczególności szkół, przedszkoli, internatów, domów studenckich, sprawdzenie warunków ewakuacji należy dokonać co najmniej raz na rok, jednak w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników.
Ponadto właściciel lub zarządca obiektu o fakcie przeprowadzenia próbnego sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji powinien nie później niż na tydzień przed ich rozpoczęciem  powiadomić miejscowego Komendanta Powiatowego (Miejskiego) PSP .
Obowiązek próbnego sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji nie dotyczy właścicieli budynków mieszkalnych zaliczanych do kategorii ZL IV.

WŁĄCZENIE DO KSRG OSP W KOCHANÓWCE

13.11.2011
W dniu 13 listopada 2011 roku w miejscowości Kochanówka gm. Sienno odbyła się uroczystość włączenia jednostki tamtejszej jednostki OSP  do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Ceremonia rozpoczęła się mszą święta w intencji strażaków, która odbyła się w Kaplicy pw. Św. Maksymiliana Kolbe w Kochanówce. Następnie poczty sztandarowe z powiatu lipskiego i  pododdziały przemaszerowały na plac przed strażnicą. Po złożeniu przez dowódcę uroczystości st. kpt. Maciejewskiego Łukasza meldunku Komendantowi Powiatowemu PSP w Lipsku st. bryg. Januszowi Szylarowi nastąpił przegląd pododdziałów. W następnej kolejności Wójt Gminy Sienno Stanisław Pora przywitał wszystkich uczestników uroczystości. Po odczytaniu przez mł. bryg. Dariusza Rzeźnika Decyzji Komendanta Głównego PSP o włączeniu OSP Kochanówka do KSRG Komendant Powiatowy PSP w Lipsku st. bryg. Janusz Szylar wraz z Zastępcą mł. bryg. Tomaszem Krzyczkowskim wręczyli przedmiotową decyzję Wójtowi Gminy Sienno oraz Prezesowi OSP Kochanówka. Następnie Komendant Powiatowy PSP w Lipsku st. bryg. Janusz Szylar, Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski, Prezes ZOP ZOSP RP w Lipsku Janusz Witczak i Starosta Lipski Roman Ochyński wręczyli odznaczenia, wyróżnienia i dyplomy uhonorowanym strażakom z OSP w Kochanówce. Odczytane zostały także listy gratulacyjne. Całość zakończyła się tradycyjną strażacką grochówką.

KOLIZJA Z UDZIAŁEM DWÓCH SAMOCHODÓW OSOBOWYCH

07.11.2011
W dniu 07.11.2011 roku ok. godz. 605  w Lipsku na skrzyżowaniu ul. Iłżeckiej i ul. Czachowskiego miała miejsce kolizja drogowa z udziałem dwóch samochodów osobowych: Citroen Berlingo i Opel Astra. W wyniku tego zdarzenia osoby podróżujące pojazdami nie odniosły obrażeń. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu dopływu prądu, uprzątnięciu pozostałości pokolizyjnych z jezdni. W akcji uczestniczył zastęp SLRt z JRG w Lipsku. 


WYPADEK W MIEJSCOWOŚCI PRAGA DOLNA

06.11.2011
W dniu 06.11.2011 roku o godz. 2338 do PSK w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o wypadku w miejscowości Praga Dolna, gm. Sienno. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód osobowy marki VW Passat  uderzył w drzewo. Jedna osoba poszkodowana znajdowała się w pojeździe. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji osoby poszkodowanej z pojazdu, odcięciu dopływu prądu i gazu w pojeździe. Osobę poszkodowaną przekazano zespołowi karetki pogotowia, który udzielił jej pierwszej pomocy medycznej. W akcji uczestniczył zastęp SLRt z JRG w Lipsku i GBA 2,5/25 z OSP w Siennie.

SZKOLENIE DOWÓDCÓW OSP

06.11.2011
W dniach 3.11.2011 roku - 6.11.2011 roku w KP PSP w Lipsku zostało przeprowadzone szkolenie dowódców ochotniczych straży pożarnych. Do udziału w szkoleniu zgłoszono 22 słuchaczy. Celem szkolenia było przygotowanie kursantów do dowodzenia zastępem i sekcją z umiejętnością dokonywania oceny sytuacji i podejmowania decyzji w różnych działaniach ratowniczych oraz prowadzenia szkoleń doskonalących w OSP. Podczas zajęć strażacy zapoznawali się z obowiązkami, uprawnieniami i zadaniami stawianymi przed dowódcami akcji ratowniczych. Po wysłuchaniu wykładów, obejrzeniu filmów szkoleniowych i prezentacji, druhowie mieli okazję sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności w zajęciach praktycznych. Podsumowaniem kursu był egzamin podczas, którego uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną oraz praktyczną. W zakresie teorii strażacy rozwiązywali sprawdzian testowy, natomiast egzamin praktyczny polegał na sprawdzeniu umiejętności w zakresie dowodzenia, podejmowania decyzji. Kurs z wynikiem pozytywnym ukończyło 20 strażaków.


WYPADEK W KRZYŻANÓWCE

06.11.2011
W dniu 06.11.2011 r. o godz. 033 do PSK w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o wypadku w miejscowości Krzyżanówka, gm. Sienno. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód osobowy marki BMW uderzył w drzewo. Dwóch przytomnych poszkodowanych podróżujących samochodem znajdowało się poza pojazdem. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym i usunięciu pozostałości powypadkowych z jezdni. W działaniach uczestniczył zastęp SLRt z JRG w Lipsku i GBA 2,5/25 z OSP w Siennie.

POŻEGNANIE

25.10.2011
W dniu 25 października 2011 roku strażacy, rodzina i znajomi pożegnali zmarłego Henryka Niedzielę pracownika Zawodowej Straży Pożarnej w Lipsku. Ś.P. ogniomistrz. Henryk Niedziela swoją służbę w ZSP pełnił w okresie od 1 marca 1972 r. do 24.04.1990 r.  Podczas pracy zawodowej w straży pożarnej był awansowany i odznaczany m.in. Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa. Po odejściu na rentę ze względu na stan zdrowia z chwilą utworzenia koła związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Lipsku  wchodził w jego skład i udzielał się w działalności statutowej tej organizacji.

WYPADEK W MIEJSCOWOŚCI WOLA SOLECKA II

21.10.2011
W dniu 21.10.2011 roku o godz. 1935 do PSK w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Wola Solecka II, gm. Lipsko. Po dojechaniu na miejsce stwierdzono zderzenie samochodu osobowego Opel Insignia z motorowerem Romet Chart. Działania zastępu SLRt z JRG w Lipsku polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy zespołowi ratownictwa medycznego w przetransportowaniu poszkodowanego do karetki pogotowia oraz uprzątnięciu resztek pokolizyjnych z jezdni.

WYPADEK Z UDZIAŁEM TRZECH SAMOCHODÓW

20.10.2011
W dniu 20.10.2011 roku w Lipsku o godz. 1315 na ul. Soleckiej miał miejsce wypadek z udziałem trzech samochodów:  samochodu ciężarowego  MAN oraz dwóch samochodów  osobowych: Opel Omega i VW Golf. Kierowca podróżujący samochodem osobowym VW Golf w wyniku odniesionych obrażeń został przewieziony przez Karetkę Pogotowia do Izby Przyjęć SPZZOZ w Lipsku. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu dopływu prądu w pojazdach i usunięciu resztek pokolizyjnych. W działaniach uczestniczył zastęp SLRt i SLOp z JRG w Lipsku.

POŻAR SAMOCHODU

19.10.2011
W dniu 19.10.2011 roku o godzinie 23 05 w miejscowości Rekówka gm. Ciepielów doszło do pożaru samochodu osobowego marki BMW. Działania zastępu GBA 2/16 MAN z JRG w Lipsku polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ugaszeniu palącego się pojazdu przy pomocy jednego prądu wody i piany. Całkowitemu spaleniu uległa komora silnika i wnętrze samochodu.

ĆWICZENIA

19.10.2011
W dniach 18.10.2011 r. i 19.10.2011 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Lipsku i Ochotniczej Straży Pożarnej  w Lipsku i Woli Soleckiej brali udział w ćwiczeniach realizowanych zgodnie z rocznym planem doskonalenia zawodowego. Ćwiczenia tym razem zostały zorganizowane w Zajeździe Gołębiowski w miejscowości Gołębiów i Zespole Szkół Ponadgimnazajlnych w Lipsku. Zadaniem ćwiczących strażaków....więcej.

POŻAR SAMOCHODU

15.10.2011
W dniu 15.10.2011 roku o godz. 1104 do PSK w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Ciepielów. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar pojazdu dostawczego marki Ford Transit. Działania zstępów straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu terenu działań oraz podaniu dwóch prądów piany ciężkiej na palący się samochód.  W działaniach uczestniczył zastęp GBA 2/16 MAN z JRG w Lipsku i GBA 2,5/16 STAR 244 z OSP Ciepielów.

USZKODZONY SŁUP TELEKOMUNIKACYJNY

13.10.2011
W dniu 13.10.2011 roku o godz. 208 do PSK wpłynęło zgłoszenie o uszkodzonej napowietrznej linii telekomunikacyjnej w Lipsku przy ul. Armii Krajowej. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na drodze krajowej nr 79 znajduje się ścięty słup telekomunikacyjny, a zwisające przewody uniemożliwiają ruch kołowy. Po przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że sprawcą takiego stanu rzeczy jest kierowca ciągnika siodłowego Renault z naczepą, który najechał na pochylony słup telekomunikacyjny wybijając sobie przy tym przednią szybę. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uprzątnięciu szkieł, przemieszczeniu słupa z jezdni na pobocze drogi. Przybyły na miejsce zdarzenia pracownik TP S.A usunął zerwane przewody telekomunikacyjne. W zdarzeniu uczestniczył zastęp GBA 2/16 MAN z JRG w Lipsku.

WYPADEK Z UDZIAŁEM SAMOCHODU CIĘŻAROWEGO

11.10.2011
W dniu 11.10.2011 r. o godz. 953 do PSK w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Lipa Miklas gm. Lipsko. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód ciężarowy marki Renault znajduję się w rowie i częściowo na jednym pasie drogi wojewódzkiej nr 747. Samochodem podróżował tylko kierowca, który opuścił pojazd o własnych siłach doznając obrażeń głowy. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu terenu akcji, odłączeniu źródła prądu i udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej poszkodowanemu polegającej na założeniu opatrunków na głowę i usztywnieniu części szyjnej kręgosłupa poprzez założenie kołnierza ortopedycznego. Następnie kierowcę przekazano zespołowi Karetki Pogotowia SPZZOZ w Lipsku, który zabrał poszkodowanego do szpitala w Lipsku na obserwację.  W działaniach uczestniczyły zastępy: GBA 2/16 MAN, SLRt IVECO, SLOp FORD i SLRr NAVARA z JRG w Lipsku.

POŻAR STODOŁY

10.10.2011
W dniu 10.10.2011 r. w Lipsku o godz. 1015 przy ul. Partyzantów miał miejsce pożar przybudówki stodoły drewnianej krytej eternitem. Działania zastępu z GCBA 5/32 SCANIA z JRG w Lipsku polegały na zabezpieczeniu miejsca zderzania i podaniu jednego prądu wody na palący się obiekt.  Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania i prac rozbiórkowych konstrukcji palącej się przybudówki. Spaleniu uległa w części konstrukcja przybudówki.

POSZUKIWANIE OSOBY

06.10.2011
Celem wyjazdu zastępów straży pożarnych w dniu 06.10.2011 r. była pomoc w poszukiwaniu  na prośbę policji zaginionej osoby (mężczyzna, wiek ok 60 lat) z udziałem służb leśnych i osób cywilnych na obszarze kompleksu leśnego nadleśnictwa Marcule. Prowadzone poszukiwania nie dały rezultatu. Zaginiona osoba została znaleziona martwa w swoim pojeździe przez policje w miejscowości Osinki  oddalonej kilkanaście kilometrów od terenu poszukiwań.  W działaniach uczestniczył zastęp z JRG w Lipsku oraz jednostki OSP z terenu powiatu lipskiego: OSP Rybiczyzna, OSP Kochanówka, OSP Rzeczniów i OSP Kotlarka z gminy Iłża powiat Radom.

ZABLOKOWANY PAS RUCHU DROGI KRAJOWEJ NR 79

06.10.2011
W dniu 06.10.2011 roku o godz. 1527 do PSK w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o zablokowanym pasie ruchu drogi krajowej nr 79.  Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na łuku drogi znajduje się samochód ciężarowy, którego ładunek w postaci belek stalowych  w wyniku gwałtownego hamowania przesunął się uderzając w kabinę ciągnika siodłowego.  Na miejscu zdarzenia znajdował się już patrol policji. Kierowca nie doznał żadnych obrażeń. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a następnie przy pomocy  samochodu  pożarniczego przesunięciu ładunku w pierwotne miejsce na skrzyni ładunkowej. W działaniach uczestniczył zastęp GBA 2/20 STAR 266 z JRG w Lipsku.

KOLIZJA W ANUSINIE

05.10.2011
W dniu 05.10.2011 r. ok. godz. 2330 w miejscowości Anusin gm. Ciepielów doszło do kolizji drogowej. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na drodze krajowej nr 79 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Renault 19 i Opel Vectra. Na miejscu zdarzenia znajdował się już patrol policji. Osoby podróżujące pojazdami opuściły je o własnych siłach przed przybyciem służb i nie wymagały pomocy medycznej. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uprzątnięciu pozostałości powypadkowych i płynów eksploatacyjnych. W działaniach uczestniczył zastęp SLRt z JRG w Lipsku.

ŚMIERTELNE POTRĄCENIE W DANISZOWIE

05.10.2011
W dniu 05.10.2011 r. w miejscowości Daniszów gm. Lipsko przed godz.15 doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu dostawczego i pieszego. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono potrącenie mężczyzny przez samochód dostawczy Mercedes Sprinter. Wraz z zastępem straży na miejsce przybył równocześnie zespół pogotowia ratunkowego. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i pomocy zespołowi karetki w prowadzonych czynnościach reanimacyjnych. Lekarz o godz.14.55 stwierdził zgon mężczyzny. Dalsze działania polegały na pomocy policji w kierowaniu ruchem drogowym na drodze krajowej K-79 i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w czasie prowadzonych czynności wyjaśniających przez policję i prokuratora.

NIEWYBUCH W MIEJSCOWŚCI KŁUDZIE

02.10.2011
W dniu 02.10.2011 roku w godzinach porannych w miejscowości Kłudzie nad brzegiem rzeki Wisły odnaleziono pocisk pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Niewybuch przejął patrol saperski z Jednostki Wojskowej w Nowym Dworze Mazowieckim.

SZKOLENIE Z ZAKRESU RATOWNICTWA TECHNICZNEGO

02.10.2011
W  dniach 29.09.2011 r. - 02.10.2011 r.  w  Komendzie  Powiatowej  PSP  w  Lipsku  zostało  przeprowadzone  szkolenie  z  zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. Do udziału w szkoleniu zgłoszono 29 słuchaczy. Podczas szkolenia strażacy zapoznawali się z obsługą sprzętu ratowniczego oraz taktyką prowadzenia działań ratowniczych w przypadku zdarzeń związanych z ratownictwem technicznym. Po wysłuchaniu wykładów, obejrzeniu filmów szkoleniowych i prezentacji, druhowie mieli okazję sprawdzić sprzęt na zajęciach praktycznych. Każdy miał okazję poznać siłę tnącą narzędzi hydraulicznych na prawdziwych samochodach, które zostały udostępnione przez firmę Pana Jana Śliwiaka w Woli Soleckiej II zajmującą się kasacją i złomowaniem pojazdów. Podsumowaniem kursu był egzamin podczas, którego uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną oraz praktyczną. W zakresie teorii strażacy rozwiązywali sprawdzian testowy, natomiast egzamin praktyczny polegał na sprawdzeniu umiejętności posługiwania się podstawowym sprzętem ratownictwa technicznego oraz znajomością zasad postępowania podczas prowadzenia działań głównie związanych z wypadkami i katastrofami w komunikacji. Kurs z wynikiem pozytywnym ukończyło 25 strażaków.


Pozostałe informacje w archiwum