ZABEZPIECZENIE REGAT WIŚLANYCH

28.09.2013
W dniu 28.09.2013 r. zastępy z JRG w Lipsku, OSP w Chotczy, OSP w Solcu nad Wisłą w godzinach przedpołudniowych brały udział w zabezpieczeniu ratowniczym VII Wielkich Królewskich Regat Wiślanych organizowanych na rzece Wiśle na odcinku od mostu w Koloni Nadwiślańskiej do przeprawy promowej w miejscowości Kłudzie. Przybyłe na miejsce zastępy wspierały Policję i organizatora (Stowarzyszenie Przyjaciół Solca i Stowarzyszenie „WISŁA”) w zabezpieczeniu przedsięwzięcia.

DACHOWANIE NA DRODZE KRAJOWEJ

24.09.2013
W dniu 24.09.2013 r. ok. godz. 5.00 na drodze krajowej nr 79 w miejscowości Walentów gm. Lipsko doszło do dachowania samochodu osobowego Audii A4. Podróżujący pojazdem opuścił go o własnych siłach. W działaniach ratowniczych udział wzięły zastępy z JRG w Lipsku i OSP w Maruszowie.  

MANEWRY Z UDZIAŁEM KOMPANII POWODZIOWEJ "LIPSKO" WOO

18.09.2013
W dniu 18.09.2013 r. Kompania Powodziowa „LIPSKO” wchodząca w skład Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP wzięła udział w ćwiczeniach manewrowych na rzece Pilicy oraz wałach przeciwpowodziowych na terenie powiatu białobrzeskiego. Całość została przeprowadzona w związku z organizowanymi na terenie powiatu białobrzeskiego w dniach 17 - 18 września 2013 roku powiatowo - gminnymi ćwiczeniami obronnymi. Organizatorem ćwiczeń był Starosta Białobrzeski Andrzej Oziębło oraz Komendant Powiatowy PSP w Białobrzegach st. bryg. Zbigniew Łubiński. Na kierownika manewrów wyznaczono st. kpt. Tomasza Wołoszyna z KW PSP w Warszawie. Natomiast głównym rozjemcą był bryg. Bogdan Sikorski - Z - ca Komendanta Powiatowego PSP w Grójcu. Celem przedsięwzięcia było m. in. sprawdzenie skuteczności alarmowania oddziałów Mazowieckiej Brygady Odwodowej i gotowości operacyjnej Kompani Powodziowej „Lipsko” WOO jak  również doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczych podczas zagrożeń powodziowych oraz dowodzenia. Z ramienia Komendy Głównej PSP w manewrach uczestniczył st. bryg. Ireneusz Królik - Doradca Komendanta Głównego PSP. Wśród obserwatorów i oceniających przeprowadzenie ćwiczenia znalazł się m. in. Komendant Powiatowy PSP w Lipsku - mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski oraz inspektorzy ds. obronnych i zarządzania kryzysowego ze Starostw rejonu radomskiego.
Kompanię Powodziową „LIPSKO” wchodzącą w skład Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego tworzą trzy sekcje składające się z sił i środków Jednostek Ratowniczo - Gaśniczych z Lipska, Białobrzeg, Przysuchy i Zwolenia oraz Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatów: lipskiego, kozienickiego, pszysuskiego, radomskiego, zwoleńskiego. Dowódcą Kompanii jest mł. bryg. Jarosław Bajor - Z - ca Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku, a jego zastępcą st. kpt. Zenon Jachowski - Z - ca Komendanta Powiatowego PSP w Białobrzegach. Kompania Powodziowa „LIPSKO” była pierwszym związkiem taktycznym zewnętrznym, który uczestniczył w działaniach powodziowych na terenie powiatu lipskiego w 2010 r.  

EWAKUACJA SZKOŁY

16.09.2013
135 osób zostało ewakuowanych z budynku Publicznego Gimnazjum w Lipsku przy ul. Zwoleńskiej. O godz. 14.05 w dniu 16.09.2013 r. do PSK w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o wyczuwalnej nieprzyjemnej woni gazu w pomieszczeniach na parterze budynku szkoły. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane dwa pojazdy ratownicze z JRG w Lipsku. Po przybyciu na miejsce dowodzący akcją otrzymał od Dyrekcji placówki informację o ewakuacji z obiektu osób w nim przybywających. Po mimo tego przystąpiono do przeszukania wszystkich pomieszczeń szkoły oraz w celu identyfikacji zagrożenia rozpoczęto przy użyciu wykrywacza gazów pomiary powietrza. Wyniki pomiarów nie potwierdziły jednak obecności gazów, które ewentualnie stanowiłyby zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Ponieważ nie miała miejsce dalsza emisji substancji działania zastępów ograniczyły sie do przewietrzenia budynku. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Przyczyna powstałej sytuacji zostanie ustalona w wyniku prowadzonych czynności przez funkcjonariuszy Policji. 

KURS KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY

15.09.2013
W dniu 15 września 2013 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku dla strażaków ratowników z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu lipskiego będących w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym został przeprowadzony egzamin kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy. W szkoleniu udział wzięli druhowie z jednostek: OSP w Ciepielowie, OSP w Krępie Kościelnej, OSP w Kochanówce, OSP w Rzeczniowie, OSP w Siennie, OSP w Solcu nad Wisłą, OSP w Tymienicy. Zajęcia prowadzili wykładowcy z Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie oraz lekarze koordynatorzy wojewódzcy PSP. Szkolenie rozpoczęło się 30.08.2013 r. i odbywało się od piątki do niedzieli w  trzech etapach. W ramach kursu słuchacze zdobywali wiedzę teoretyczną, którą następnie wykorzystywali podczas zajęć praktycznych. Podczas ćwiczeń dużą uwagę poświęcono na współpracę pomiędzy ratownikami, która powinna być realizowana podczas działań ratowniczych i jest niezbędna szczególnie podczas zdarzeń z większą ilością poszkodowanych. Otrzymane uprawnienia zwiększające umiejętności strażaków spowodują, że mieszkańcy powiatu lipskiego będą czuli się bezpieczniej, pierwsza pomoc będzie niesiona szybciej i profesjonalnie. Egzamin zdało 25 strażaków ratowników.

I MAZOWIECKIE WARSZTATY RATOWNICZO - GAŚNICZE

13.09.2013
Informujemy, że w dniach 4-6 października 2013 roku odbędą się „I Mazowieckie Warsztaty Ratowniczo-Gaśnicze” - Ożarów Mazowiecki 2013. W trakcie warsztatów zostaną przeprowadzone ćwiczenia praktyczne i zajęcia teoretyczne podczas, których uczestnicy będą mieli możliwość doskonalenia dotychczas zdobytych umiejętności oraz zdobędą kolejne doświadczenia, które są nieodzownym elementem prawidłowego prowadzenia działań ratowniczo gaśniczych. Wszelkie informacje, harmonogram ćwiczeń, tematyka oraz dane organizacyjne i kontaktowe dotyczące „I Mazowieckich Warsztatów Ratowniczo – Gaśniczych”  zostały zamieszczone na stronie internetowej www.manewryozarow.plWspółorganizatorami przedsięwzięcia są: Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Starosta Warszawski Zachodni, Burmistrz Ożarowa Maz., Ochotnicza Straż Pożarna w Ożarowie Maz., GOSiR w Ożarowie Maz. I KP PSP w powiecie Warszawskim Zachodnim.

TRAGICZNY WYPADEK

11.09.2013
Jedna osoba nie żyje, druga nieprzytomna przewieziona do szpitala to skutek wypadku drogowego do jakiego doszło w dniu 11.09.2013 r. na drodze krajowej nr 79 w miejscowości Lipsko. Zgłoszenie o zdarzeniu do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęła o godz. 13.06. Na miejsce wypadku zadysponowano dwa samochody ratownicze z miejscowej JRG. W wyniku zderzenia samochodu osobowego Opel Omega z samochodem ciężarowym z naczepą przewożącym drewno opałowe po mimo prowadzonej resuscytacji krążeniowo – oddechowej śmierć na miejscu poniósł pasażer pojazdu. Natomiast w celu ewakuacji kierowcy samochodu konieczne było użycie narzędzi hydraulicznych. Ranny został przetransportowany do Izby Przyjęć SPZZOZ w Lipsku. W działaniach uczestniczyły zastępy SLRt i GCBA z JRG w Lipsku. Podczas prowadzonych działań droga krajowa nr 79 na odcinku Lipsko - Gołębiów została wyłączona z ruchu. Przyczyna zdarzenia zostanie ustalona w wyniku prowadzonych czynności przez funkcjonariuszy Policji.   

74 ROCZNICA W DĄBROWIE

08.09.2013
W dniu 08.09.2013 r. strażacy z KP PSP w Lipsku oraz z jednostek OSP z terenu powiatu lipskiego brali udział w uroczystości oraz zabezpieczeniu przeciwpożarowym 74 Rocznicy Mordu Jeńców Wojennych w Dąbrowie. Powyższe obchody odbywają się cyklicznie w drugą niedzielę września przy pomniku bestialsko wymordowanych żołnierzy Wojska Polskiego w Dąbrowie k. Ciepielowa. W roku bieżącym program uroczystości obejmował: apel poległych, mszę świętą, złożenie kwiatów i wiązanek pod pomnikiem, okolicznościowe przemówienia oraz pokaz grupy rekonstrukcyjnej wydarzeń z okresu Kampanii Wrześniowej 1939 roku oraz Walk B.CH.  Podczas uroczystości pamięć poległych żołnierzy i ludności cywilnej uczciła również delegacja strażaków z KP PSP w Lipsku składając pod pomnikiem okolicznościową wiązankę.

DZIAŁANIA NA OBSZARZE CHRONIONYM

07.09.2013
Działania gaśnicze realizowane w dniu 07.09.2013 r. przez JRG w Lipsku oraz OSP w Maruszowie w Czekarzewicach I pow. opatowski to kolejna interwencja zastępów straży pożarnej z powiatu lipskiego na terenie obszaru chronionego. Informacja o zdarzeniu do lipskiej straży wpłynęła od dyżurnego KP PSP w Opatowie o godz. 11.45 i dotyczyła pożaru łąki przy drodze krajowej nr 79. W wyniku szybkiej interwencji strażaków spłonęło tylko ok. 0,2 ha nieużytków.        

POŻAR SAMOCHODU

06.09.2013
W dniu 06.09.2013 r. ok. godz. 12.20 w miejscowości Kolonia Dziurków gm. Solec nad Wisłą doszło do pożaru samochodu osobowego Renault Laguna. Na miejsce zdarzenia zadysponowany został samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 2/16 z JRG w Lipsku. W wyniku pożaru auto spłonęło doszczętnie. Nikt nie doznał obrażeń.

POŻAR W GARDZIENICACH

05.09.2013
Jeden samochód ratowniczo-gaśniczy oraz 6 ratowników z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciepielowie brało udział w gaszeniu pożaru gałęzi pochodzących ze ściętych drzew w miejscowości Gardzienice Stare, gm. Ciepielów. Informacja o zdarzeniu do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Lipsku wpłynęła w dniu 05.09.2013 r. o godz. 17.28. Działania zastępu straży pożarnej polegał na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszenia pożaru za pomocą jednego prądu wody oraz podręcznego sprzętu gaśniczego.

 

POŻAR W ZAKŁADZIE PRODUKCYJNYM

05.09.2013
W dniu 05.09.2013 r. o godz. 14.04 do PSK w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku znajdującym się na terenie PPH „ROL – MOT” Sp. z o.o. w Ciepielowie. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęte jest poddasze budynku warsztatowego. Na szczęście w pożarze nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Pracownicy przebywający w obiekcie opuścili go przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Pożar zlokalizowano za pomocą jednego prądu wody. Następnie przystąpiono do rozbiórki części konstrukcji dachu w celu usunięcia tlących się materiałów stanowiących przekrycie (papa, wełna, folia). W działaniach uczestniczyło łącznie 5 pojazdów ratowniczych oraz 17 ratowników z JRG w Lipsku, OSP w Ciepielowie, OSP w Bąkowej.

STRAŻACY WSPÓŁPRACUJĄ Z LPR

24.08.2013
W dniu 24.08.2013 r. w sali dydaktyczno – szkoleniowej KP PSP w Lipsku oraz na płycie boiska stadionu miejskiego KS Powiślanka Lipsko odbyło się szkolenie dotyczące zabezpieczenia lądowisk dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Brali w nim udział strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do KSRG z powiatu lipskiego, kozienickiego, przysuskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego. Zajęcia teoretyczne i praktyczne przeprowadzili instruktorzy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Lublina oraz oficerowie z Ośrodka Szkolenia KW PSP w Warszawie. Celem szkolenia było przysposobienie procedur przyjmowania śmigłowców ratowniczych, zabezpieczenia lądowiska, prowadzenia korespondencji radiowej, zapoznanie się z budową Eurocoptera EC-135 oraz metodami ewakuacji załogi. Zdobytą wiedzę z zakresu sprowadzania helikoptera oraz zabezpieczenia i oświetlenia lądowiska strażacy mogli wykorzystać podczas kilku lądowań helikoptera na płycie boiska. Kolejne takie szkolenie odbędzie się w dniu 26.08.2013 r. Więcej informacji dotyczących zasad funkcjonowania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) znajdziesz tutaj.

KOLIZJA TRZECH SAMOCHODÓW

20.08.2013
W dniu 20.08.2013 r. na drodze krajowej nr 79 w miejscowości Ciepielów doszło do kolizji drogowej z udziałem dwóch samochodów osobowych oraz jednego dostawczego przewożącego gaz propan – butan. Zgłoszenie o zdarzeniu do PSK w Lipsku wpłynęło o godz. 11.20. Na szczęście w wyniku kolizji nikt nie odniósł żadnych obrażeń. W działaniach z ramienia  tut. komendy uczestniczył zastęp SLRt. Przyczyna zdarzenia zostanie ustalona przez funkcjonariuszy Policji.

APEL O ROZWAGĘ

16.08.2013
Wysokie temperatury oraz brak od dłuższego okresu czasu opadów sprawiają, że na terenie powiatu lipskiego utrzymuję się duże zagrożenie pożarowe. Codziennie lipscy strażacy otrzymują zgłoszenia o pożarach w lasach oraz na powierzchniach rolnych. W związku z powyższym KP PSP w Lipsku prosi o zachowanie szczególnej ostrożności. Zazwyczaj to niewłaściwe zachowanie człowieka - nieostrożne obchodzenie się z otwartym ogniem, palenie ognisk i tytoniu, bezmyślne wyrzucanie niedopałków papierosów z samochodów, wypalanie łąk i ściernisk jest przyczyną pożaru. Przypominamy iż, zgodnie z treścią obowiązujących przepisów wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych jest zabronione, natomiast osoby, które wypalają podlegają karze aresztu albo grzywny. W związku z powyższym apelujemy o zachowanie rozwagi.
Jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z ulotką informacyjną
- pożar lasu naciśnij tutaj.

DACHOWANIE W LIPIE MIKLAS

 12.08.2013
W dniu 12.08.2013 r. o godz. 7.41 do PSK w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze wojewódzkiej nr 747 w miejscowości Lipa Miklas. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że miało miejsce dachowanie samochodu osobowego marki Fiat Siena. Na szczęście w wyniku tego zdarzenia kobieta podróżująca autem opuściła go o własnych siłach nie doznając żadnych obrażeń. Działania zastępów SLRt i GBA 2/16 z JRG w Lipsku ograniczyły się do zabezpieczenia miejsca objętego działaniem ratowniczym, odcięciu dopływu prądu w uszkodzonym pojeździe oraz kierowaniu ruchem drogowym.       

POŻAR W LIPSKU NA ULICY MODRZEWIOWEJ

08.08.2013
W dniu 08.08.2013 r. o godzinie 21:41 do  PSK w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o pożarze w Lipsku na ulicy Modrzewiowej. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar budynku gospodarczego drewnianego krytego blachodachówką, wypełnionego do połowy drewnem opałowym oraz przyległego do niego od ul. Sportowej garażu o konstrukcji drewnianej obitego blachą. W pobliżu palącego się budynku znajdował się samochód osobowy Daewoo Matiz. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu 3 prądów gaśniczych, 2 w natarciu, 1 w obronie budynków mieszkalnych. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania zawartości obydwu budynków. W działaniach brały udział dwa zastępy z JRG w Lipsku oraz jeden zastęp z OSP w Lipsku.

POŻAR LASU SOLEC NAD WISŁĄ

07.08.2013
Czterdzieści samochodów gaśniczych z JRG w Lipsku, OSP z terenu powiatu lipskiego, JRG i OSP z terenu powiatów kozienickiego, radomskiego i zwoleńskiego oraz trzy samoloty „Dromader” brały udział w gaszeniu pożaru w okolicach miejscowości Solec nad Wisłą. Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do Powiatowego Stanowiska Kierowania KP PSP w Lipsku o godz. 13.14 w dniu 07.08.2013 r. W wyniku pożaru spaleniu uległo około 40 ha w tym 11 ha to las typu młodniki, a pozostały areał to las samosiejka, ścierniska i nieużytki.

Część zdjęć pozyskanych została dzięki uprzejmości serwisu informacyjnego Lipsko24.

25-LECIE ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH KS. KAPELANA STRAŻAKÓW POWIATU LIPSKIEGO

25.07.2013
W dniu 25.07.2013r. delegacja strażaków z powiatu lipskiego wraz ze sztandarami Komendy Powiatowej  PSP w Lipsku i Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Solca n/Wisłą uczestniczyli w 25- leciu święceń kapłańskich ks. dr Krzysztofa Maja – kapelana strażaków PSP i OSP powiatu lipskiego. Ks. dr Krzysztof Maj jest Wice dziekanem dekanatu lipskiego i proboszczem parafii pw. Najświętszej Marii Panny w Solcu n/Wisłą, dnia 28 lutego 2011 przez Biskupa Radomskiego Henryka Tomasika został mianowany Duszpasterzem Strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu lipskiego. Życzenia srebrnemu jubilatowi , a zarazem solenizantowi Krzysztofowi złożyli; komendant powiatowy PSP w Lipsku mł.bryg. Tomasz Krzyczkowski, zastępca dowódcy JRG w Lipsku asp.sztab. Paweł Cheda, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Lipsku dh. Janusz Witczak i prezes OSP w Solcu n/Wisłą dh Wiesław Lidak. D-cą pocztów sztandarowych był kpt. Jakub Jóźwik – komedant gminny ZOSOP w Lipsku, a  powiatowe poczty sztandarowe reprezentowali strażacy; asp. Łukasz Łyczkowski. st. sekc. Marcin Wydra, str. Michał Wojtal, druhowie Witold Skrzypczyk, Zbigniew Rutkowski,Zdzisław Fijoł.


POŻAR BUDYNKU

22.07.2013
Pięć samochodów gaśniczych z JRG w Lipsku, OSP w Grabowcu, OSP w Pawliczce, OSP w Rzeczniowie , OSP w Rzechowie brało udział przy gaszeniu pożaru drewnianego budynku gospodarczego (stodoły) w miejscowości Grabowiec, gm. Rzeczniów. Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do Powiatowego Stanowiska Kierowania KP PSP w Lipsku o godz. 01.34 w dniu 22.07.2013 r. Zadaniem przybyłych na miejsce pożaru zastępów straży pożarnych było podawanie środków gaśniczych w natarciu na palący się budynek oraz w obronie na obiekty sąsiadujące oraz przeprowadzenie prac rozbiórkowych konstrukcji budowlanych. W wyniku pożaru spaleniu uległ konstrukcja obiektu oraz słoma i siano magazynowane w budynku.

BEZPIECZNE WAKACJE 2013

17.07.2013
W dniu 17.07.2013 r. strażacy KP PSP w Lipsku wraz z funkcjonariuszami KPP w Lipsku uczestniczyli we wspólnym pływaniu patrolowym rzeki Wisły, którego celem jest likwidacja niestrzeżonych kąpielisk. Powyższe realizowane jest w ramach programu  "Bezpieczne Wakacje 2013". Patrolowano rzekę Wisłę na wysokości miejscowości: Solec nad Wisłą, Kolonia Nadwiślańska, Kępa Piotowińska, Marianów. Następnie udano się w dół rzeki w kierunku miejscowości Kłudzie, Boiska, Białobrzegi, Jarentowskie Pole, Chotcza Dolna i Gniazdków. Powyższe działania w okresie letnim realizowane są niejednokrotnie.

DZIAŁANIA NA OBSZARZE CHRONIONYM

15.07.2013
W ostatnich dniach strażacy z JRG w Lipsku dwukrotnie uczestniczyli w działaniach ratowniczych poza terenem powiatu lipskiego. Były to interwencje związane z suwaniem skutków pożaru budynku gospodarczego, który miał miejsce14.07.2013 r. w Tarłowie oraz  wypadku drogowego do jakiego doszło w dniu 15.07.2013 r. w miejscowości Wólka Tarłowska. Obydwie miejscowości administracyjnie przynależą do pow. opatowskiego - woj. świętokrzyskie.  
Od początku roku 2013 strażacy na tzw. obszarze chronionym odnotowali łącznie 7 takich interwencji. Powyższa sytuacja wynika z podpisanych porozumień w sprawie obszarów chronionych oraz zasad wzajemnej współpracy przy usuwaniu zagrożeń pomiędzy Komendantem Powiatowy PSP w Lipsku, a komendami powiatów sąsiednich: opatowskiego, ostrowieckiego – znajdujących się w woj. świętokrzyskim oraz radomskiego - woj. mazowieckie. Oznacza to, że strażacy z JRG w Lipsku uczestniczą w usuwaniu pożarów oraz innych miejscowych zagrożeń na terenie powiatów ościennych w miejscach, gdzie ich czas dojazdu jest krótszy niż jednostek z powiatu macierzystego. Zgodnie z treścią podpisanych porozumień obszar działalności operacyjnej KP PSP w Lipsku został zwiększony o 58 miejscowości (33 znajdujących się w gminie Tarłów, pow. opatowski, 5 zlokalizowanych w gminie Bałtów w pow. ostrowieckim - woj. świętokrzyskie oraz 20 przynależnych do gminy Iłża, pow. radomski - woj. mazowieckie) zamieszkałych przez 7135 mieszkańców.
Poniżej zdjęcia z wypadku drogowego jaki miał miejsce 15.07.2013 r. w Wólce Tarłowskiej.

DACHOWANIE BMW

14.07.2013
Jedna osoba poszkodowana zabrana przez Karetkę Pogotowia to skutek wypadku drogowego jaki miał miejsce w dniu 14 lipca 2013 roku ok. godz. 18.40 miejscowości Czerwona gm. Ciepielów. W chwili dojazdu zastępów straży pożarnej stwierdzono, że na drodze powiatowej na dachu znajduje się samochód osobowy marki BMW. Pojazdem podróżowała jedna osoba, której strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy. Następnie rannego przekazano lekarzowi Pogotowia Ratunkowego. W działaniach uczestniczyły 4 zastępy z JRG w Lipsku, OSP Pawliczka, OSP Antoniów.           
 

POŻAR W PODKOŃCACH

09.07.2013
Podawanie środków gaśniczych na palący się budynek gospodarczy (stodoła) oraz na sąsiadujący z nim budynek inwentarski, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, prowadzenie prac rozbiórkowych konstrukcji budowlanych oraz oświetlenie terenu akcji to działania jakie realizowali strażacy podczas pożaru w Podkońcach, gm. Rzeczniów. Informacja o zdarzeniu wpłynęła do PSK w Lipsku w dniu 09.07.2013 r. o godz. 00.02. W akcji gaśniczej uczestniczyły zastępy z JRG w Lipsku, OSP Rzechów, OSP Rzeczniów, OSP Podkońce, OSP Płósy. W wyniku pożaru spaleniu uległa drewniana stodoła kryta eternitem, przyczepa rolnicza, kultywator, młocarnia do zboża („wiejka”) oraz słoma i siano magazynowane  w budynku.     

BEZPIECZNE WAKACJE

08.07.2013
W dniu 08.07.2013 r. w ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2013” dzieci spędzający czas wolny w Lipskim Centrum Kultury odwiedzili lipskich strażaków. Podczas spotkania strażacy zaprezentowali sprzęt ratownictwa medycznego będący na wyposażeniu JRG PSP w Lipsku. Szczególną uwagę zwrócono na prawidłowe powiadamianie służb ratunkowych oraz sposoby postępowania w przypadku powstania pożaru. Na zakończenie każdy z uczestników spotkania mógł poczuć się jak prawdziwy strażak przymierzając ubranie specjalne oraz polewając wodę z węża strażackiego.

"SKACZESZ? - ZASTANÓW SIĘ CZY WARTO!"

08.07.2013
„Skaczesz? - zastanów się czy warto!" to kampania edukacyjno - informacyjna zainicjowana przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewodę Mazowieckiego dotycząca bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Co rocznie w wyniku brawury, wypitej dużej ilości alkoholu oraz nieuwagę nad akwenami wodnymi dochodzi do wielu utonięć oraz wypadków, które kończą się trwałym kalectwem. Aby zapobiec takim zdarzeniom Komenda Miejska PSP w Radomiu przygotowała spot telewizyjny, który ma przemówić do wyobraźni osób wypoczywających nad wodą. Zapraszamy do jego obejrzenia naciśnij tutaj.

WŁĄCZENIE DO KSRG

07.07.2013
W dniu 7 lipca 2013 roku w miejscowości Tymienica gm. Chotcza odbyła się uroczystość włączenia miejscowej jednostki OSP do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Ceremonia rozpoczęła się mszą święta w intencji strażaków, która odbyła się w Kościele pw. Św. Tekli w Tymienicy. Następnie poczty sztandarowe z powiatu lipskiego i pododdziały przemaszerowały na plac przed strażnicą. Części oficjalną rozpoczął dowódca uroczystości mł. bryg. Łukasz Maciejewski, który złożył meldunek Komendantowi Powiatowemu PSP w Lipsku mł. bryg. Tomaszowi Krzyczkowskiemu. Dalsza część uroczystości obejmowała wręczenie przedstawicielom miejscowej jednostki:  Decyzji Komendanta Głównego PSP o włączeniu OSP w Tymienicy do KSRG, dokumentu przekazania zestawu hydraulicznego narzędzi ratowniczych dotychczas będących na wyposażeniu KP PSP w Lipsku, odznaczeń i wyróżnień. Wśród osób docenionych znaleźli się: Zygmunt WIDERSKI wyróżniony Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa”, Marcin KORDULA, który otrzymał „Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa”,  Damian MORDAK, Dariusz WIDERSKI, Tomasz KORDULA, Konrad JELONEK, Damian BEDNARCZYK, Mateusz KAPCIAK, Kamil WINIARCZYK – odznaczeni odznaką „Strażak Wzorowy”. Następnie miały miejsce okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości.
W uroczystości uczestniczyli: Dariusz Piątek - V-ce Wojewoda Mazowiecki, Bożenna Pacholczak - V-ce Przewodnicząca Sejmiku Mazowieckiego, Zbigniew Gołąbek - V-ce Prezes ZOW ZOSP RP Województwa Mazowieckiego, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Roman Ochyński - Starosta Lipski, Jadwiga Buza - Przewodnicząca Rady Powiatu, st. kpt. Paweł Fliszkiewicz - Z-ca Naczelnika Ośrodka Szkolenia w Pionkach KW PSP w Warszawie - przedstawiciel Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski - Komendant Powiatowy PSP w Lipsku, insp. Janusz Koziarski - Komendant Powiatowy Policji w Lipsku, Zbigniew Grzybowski - Leśniczy Lasów Państwowych Nadleśnictwa Zwoleń oraz księża kapelani w osobach ks. Krzysztofa Maja oraz ks. Wiesława Ozdoby, a także wielu innych zacnych gości.  

POŻAR W TYMIENICY

03.07.2013
Cztery samochody gaśnicze z JRG w Lipsku, OSP w Chotczy, OSP w Tymienicy i OSP w Ciepielowie brały udział przy likwidacji skutków pożaru budynku magazynowo – inwentarskiego (stodoła z oborą) w miejscowości Tymienica, gm. Chotcza. Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do Powiatowego Stanowiska Kierowania KP PSP w Lipsku o godz. 18.05. W wyniku pożaru spaleniu uległa więźba dachowa wraz z pokryciem. Częściowemu zawaleniu uległy również ściany budynku. Właściciel poniósł również straty w mieniu  znajdującym się w płonącym obiekcie. Zniszczeniu uległa kopaczka elewatorowa, śrutownik, młynek do czyszczenia zboża, dwukółka oraz zboże, słoma i siano magazynowane w budynku.     


Pozostałe informacje w archiwum