Ćwiczenia na stacji paliw w Solcu nad Wisłą

27.11.2013
Stacja paliw w Solcu nad Wisłą przy ul. Radomskiej to kolejny obiekt, gdzie w ramach doskonalenia zawodowego strażaków Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia. Tym razem poza strażakami z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Lipsku w manewrach udział wzięli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu nad Wisłą oraz w Przedmieściu Bliższym. Celem przedsięwzięcia było zapoznanie ćwiczących załóg z rozmieszczeniem i przeznaczeniem poszczególnych obiektów wchodzących w skład stacji paliw oraz praktyczne sprawdzenie realizacji działań związanych z usuwaniem rozlewów paliw płynnych oraz zderzenia w bezpośrednim sąsiedztwie stacji paliw dwóch samochodów osobowych.  Działania jakie realizowali ćwiczący ratownicy polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia objętego działaniem ratowniczym, udzieleniu niezbędnej kwalifikowanej pomocy medycznej osobom poszkodowanym wskutek zderzenia pojazdów oraz neutralizacji i zebraniu rozlanego paliwa.

Ćwiczenia w SPZZOZ w Lipsku

18.06.2013
Jeden z pacjentów oddziału rehabilitacji pomimo obowiązującego zakazu palenia tytoniu na terenie oddziału podczas przerwy pomiędzy zabiegami ukrył się w pomieszczeniu brudownika z zamiarem wypalenia papierosa. W trakcie palenia do brudownika weszła jedna z pielęgniarek wykonując swoje czynności służbowe. Pacjent próbując ukryć palonego papierosa rzucił jego niedopałek za siebie. Po krótkiej wymianie zdań pacjent i pielęgniarka opuścili pomieszczenie. Po pewnym czasie na korytarzu oddziału pojawił się wyraźnie wyczuwalny zapach dymu. Po krótkich poszukiwaniach okazało się, że doszło do zaprószenia ognia w pomieszczeniu brudownika. Pielęgniarki oraz pacjenci oddziału przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego znajdującego się na oddziale podjęli próbę samodzielnego ugaszenia pożaru. Niestety ze względu na ilość materiałów palnych nagromadzonych w pomieszczeniu dynamika rozwoju pożaru nie pozwoliła na skuteczne i bezpieczne zrealizowanie podjętego zamiaru. Powiadomiona o zaistniałej sytuacji pielęgniarka oddziałowa podjęła decyzję o ewakuacji wszystkich pacjentów i personelu znajdujących się na terenie oddziału. O zaistniałym fakcie niezwłoczne powiadomiła również dyrekcję szpitala oraz dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. W chwili wybuchu pożaru na terenie oddziału znajdowało się łącznie około 35 osób.

Przybyły na miejsce Kierujący Działaniem Ratowniczym przyjmuje następujący zamiar taktyczny:

  • zastęp GBA 2/16 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku prowadzi działania polegające na podaniu rozproszonego prądu wody do wewnątrz pomieszczenia bezpośrednio objętego pożarem w celu jego ugaszenia z jednoczesnym przeszukiwaniem i  oddymianiem pomieszczeń przyległych;
  • zastęp GCBA 5/32 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku prowadzi działania polegające na zasileniu w wodę pojazdu GBA 2/16;
  • zastęp GCBA 6/32 z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipsku prowadzi działania polegające zorganizowaniu zaopatrzenia wodnego;
  • zastęp GBA 2,5/16 z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu n/W prowadzi działania polegające na przeszukiwaniu i oddymianiu pomieszczeń i korytarzy znajdujących się na parterze budynku – poniżej oddziału rehabilitacji, a także sprawieniu nadciśnieniowego wentylatora oddymiającego znajdującego się na wyposażeniu pojazdu GCBA 5/32 z Jednostki Ratowniczo– Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku w celu przyspieszenia prowadzonej ewakuacji grawitacyjnej pomieszczeń oddziału.

Całość zakończyło zapoznanie ćwiczących załóg z obiektem, na którym realizowane było ćwiczenie, z rozmieszczeniem i przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń i instalacji budynku.

Ćwiczenia AMONIAK 2013

24.03.2013
W dniu 24.04.2013 r. w SCANDIC FOOD w Lipsku zostały przeprowadzone ćwiczenia z udziałem: Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej KP PSP w Lipsku,  OSP w Krępie Kościelnej, OSP w Siennie, Formacji Obrony Cywilnej, Nieetatowej Grupy Ratownictwa Chemicznego Scandic Food, Pogotowia Ratunkowego oraz Policji. Ćwiczenia odbyły się pod kryptonimem „Amoniak 2013” i składały się z dwóch części: teoretycznej przeprowadzonej w sali dydaktyczno – szkoleniowej  KP PSP w Lipsku oraz praktycznej zorganizowanej na terenie Zakładu Produkcyjnego „SCANDIC FOOD”. Ćwiczenia zostały przeprowadzone według następującego scenariusza: „podczas normalnej pracy zakładu SCANDIC FOOD w dziale produkcji mrożonek wewnątrz tunelu mrażalniczego KANIA II doszło do rozszczelnienia instalacji amoniakalnej. Pracownicy znajdujący się na hali produkcyjnej działu opuszczając go uruchomili za pomocą ręcznego ostrzegacza umieszczonego na południowej ścianie budynku przy jego wejściu głównym system ostrzegania o zagrożeniu działający na terenie zakładu.Ogłoszenie alarmu powoduje przemieszczenie się pracowników w miejsce zbiórki po ewakuacji, na które wyznaczono utwardzony teren przy portierni zakładu przy wadze towarowej w pobliżu zakładowej oczyszczalni ścieków. Pracownicy maszynowni amoniakalnej po usłyszeniu alarmu zamykają dopływ czynnika do instalacji tunelu mrażalniczego KANIA II z jednoczesnym odsysaniem amoniaku pozostałego w instalacji pomiędzy zamykającym jego dopływ zaworem, a miejscem rozszczelnienia. Równocześnie pracownicy zakładu wyznaczeni do pracy w grupie ratownictwa chemicznego zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych oraz ubrania gazoszczelne wchodzą do hali produkcyjnej działu produkcji mrożonek w celu zlokalizowania miejsca nastąpienia wycieku oraz jego skali. Po określeniu rodzaju zagrożenia, które wywołało alarm przedstawiciel zakładu poinformował Powiatowe Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku o zaistniałym zdarzeniu. Na miejsce dysponowane są zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Krępie Kościelnej i Siennie. Informację o zaistniałej sytuacji Dyżurny Operacyjny Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej przekazuje również do jednostek Policji oraz Państwowego Ratownictwa Medycznego.Po przeliczeniu pracowników zakładu po ich uprzednim zebraniu się w specjalnie do tego celu miejscu okazuje się, że w miejscu zbiórki nie stawił się jeden z pracowników działu produkcji mrożonek – informacja ta zostaje potwierdzona przez pracowników grupy ratownictwa chemicznego, którzy zgłaszają odnalezienie w pobliżu tunelu prażalniczego nieprzytomnego mężczyzny. Wskutek zdarzenia wyciekło około 150 l amoniaku, w chwili wycieku na terenie zakładu znajduje się w sumie około 40 osób”