ELIMINACJE POWIATOWE OTWP

17.03.2014
W dniu 17 marca 2014 roku w Lipsku odbyły się eliminacje powiatowe XXXVII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Patronat nad turniejem objął Starosta Lipski Roman Ochyński. W eliminacjach powiatowych wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu lipskiego. W pierwszej części konkursu uczestnicy rozwiązywali test. Następnie wyłonieni finaliści odpowiadali ustnie na pytania, które zadawała komisja konkursowa. Podczas turnieju przeprowadzono prezentację sprzętu ratowniczo - gaśniczego będącego na wyposażeniu JRG PSP w Lipsku. W wyniku eliminacji powiatowych wyłoniono następujących laureatów w poszczególnych grupach wiekowych.

I grupa wiekowa – uczniowie szkół podstawowych
1. Mateusz ŁYGAN - PSP w Grabowcu
2. Jakub CZAPKA - PSP w Ciepielowie
3. Weronika MORGAŚ - PSP w Chotczy

II grupa wiekowa – uczniowie szkół gimnazjalnych
1. Mikołaj NOWAKOWSKI - PG w Ciepielowie
2. Mateusz MICHALEC - Gimnazjum w Lipsku
3. Kamil SITEK - PG w Jaworze Soleckim

III grupa wiekowa – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
1. Piotr PUTON - OSP w Jaworze Soleckim
2. Ewelina ZAJĄC - ZSP w Lipsku
3. Krystian SPYT - ZSP w Lipsku

Wszyscy uczestnicy Eliminacji Powiatowych oraz ich opiekunowie otrzymali upominki, dyplomy, listy gratulacyjne, zaś zwycięzcy pierwszych trzech miejsc otrzymali: tablety, konsole do gier, słuchawki, czujniki dymu i tlenku węgla. Ufundowanie nagród i upominków możliwe było m. in. dzięki: ZOW ZOSP RP w Warszawie, RDLP w Radomiu, NLP Zwoleń, NLP Marcule, Fundacji Edukacja i Technika Ratownictwa, PKN ORLEN S.A.
W uroczystym wręczeniu nagród udział wzięli: Roman Ochyński - Starosta Lipski, Paweł Jędraszek - Wicestarosta Lipski, mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski - Komendant Powiatowy PSP w Lipsku, Janusz Witczak - Prezes ZOP ZOSP RP w Lipsku, Karol Burek - Prezes ZOG ZOSP RP w Rzeczniowie, Jan Cyran - członek ZOP ZOSP RP w Lipsku, dh Witold Skrzypczyk - Komendant Gminny ZOSP RP w Rzeczniowie, przedstawiciele Lasów Państwowych: Krzysztof Bojek i Marian Kustra,  nadkom. Jacek Choroś - przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Lipsku.
Osoby, które zajęły pierwsze miejsca w eliminacjach powiatowych OTWP w każdej grupie wiekowej będą reprezentowały powiat lipski na eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 26 kwietnia 2014 roku w miejscowości Lucień powiat gostyniński.
Organizatorzy składają wszystkim serdeczne podziękowania za okazaną pomoc w organizacji turnieju, w tym szczególne podziękowania przekazują dyrekcji i pracownikom ZSP w Lipsku oraz Lipskiego Centrum Kultury.
Serdecznie dziękujemy opiekunom za zaangażowanie i wzorowe przygotowanie uczniów.

PORYWISTY WIATR

15.03.2014
W dniu 15.03.2014 r. w godzinach od 14.00 do 22.00 na terenie powiatu lipskiego odnotowano 26 interwencji związanych z usuwaniem skutków porywistych wiatrów oraz silnych opadów atmosferycznych. Do likwidacji tych zdarzeń zostało zadysponowanych łącznie 44 pojazdy ratownicze oraz 204 ratowników. Zgłoszenia kierowane do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku dotyczyły uszkodzeń 17 dachów na budynkach mieszkalnych i inwentarskich, powalonych drzew tarasujących przejazd drogami publicznymi oraz zerwanych linii energetycznych.

NIE WYPALAJ

10.03.2014
W związku z nadchodzącym okresem wiosennym, a tym samym wzrostem zagrożenia pożarowego spowodowanego przez wypalanie traw Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku apeluje o nie rozpalanie tego typu ognisk. Powyższa czynność często kończy się niekontrolowanym rozprzestrzenianiem ognia. Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia, z uwagi na możliwość zaczadzenia. Pożary traw powodują ponadto zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Należy zwrócić uwagę iż, zgodnie z treścią obowiązujących przepisów wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych jest zabronione, natomiast osoby, które wypalają podlegają karze aresztu albo grzywny. W związku z powyższym w przypadku stwierdzenia przez kierującego działaniem ratowniczym ewidentnego podpalenia osoby wypalające będą karane grzywną w drodze mandatu karnego.
Ponadto informujemy, że w dniu 07.03.2014 r. w Radomiu miała miejsce i
nauguracja projektu Nie! Dla wypalania traw na Mazowszu, którego organizatorem jest Wojewoda Mazowiecki i Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie. W związku z powyższym zachęcamy wszystkich do zapoznania się z materiałami informacyjnymi w tym zakresie - naciśnij tutaj.

ELIMINACJE GMINNE OTWP

04.03.2014
W okresie od 03.02.2014 r. do 14.02.2014 r. oraz w dniu 04.03.2014 r. na terenie powiatu lipskiego odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom” – konkursu, którego celem jest upowszechnienie wiedzy i umiejętności dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz szeroko rozumianej profilaktyki. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Laureaci pierwszych trzech miejsc w każdej grupie wiekowej będą reprezentować swoje szkoły i gminy na eliminacjach powiatowych, które odbędą się w dniu 17.03.2014 r. - zaproszenie naciśnij tutaj.

PODSUMOWANIE KURSU

02.03.2014
W dniu 02.03.2014 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku odbyło się uroczyste zakończenie kursu podstawowego realizowanego jednoetapowo w systemie e-lerning dla strażaków OSP biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. W kursie przeprowadzonym w okresie od 17.02.2014 r. do 02.03.2014 r. ogółem uczestniczyło 38 strażaków z terenu powiatu lipskiego. Na kurs zostali przyjęci strażacy spełniający wymogi kwalifikacyjne, którzy zdali pozytywnie egzamin wstępny przeprowadzony w siedzibie tut. komendy oraz przeszli testy w komorze dymowej znajdującej się w Ośrodku Szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Całość zakończył egzamin przeprowadzony przez komisję egzaminacyjną w dniu 02.03.2014 r. Z ocenami pozytywnymi szkolenie ukończyło 36 strażaków. Podczas uroczystości w dniu 02.03.2014 r. absolwenci kursu złożyli uroczyste ślubowanie.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

01.03.2014
W dniu 01.03.2014 r. delegacja strażaków KP PSP w Lipsku i OSP w Lipsku na czele z Komendantem Powiatowym PSP w Lipsku mł. bryg. Tomaszem Krzyczkowskim uczestniczyła w uroczystościach związanych z obchodami święta państwowego ,,Żołnierzy Wyklętych''. W trakcie ceremonii Poczty Sztandarowe przy kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Lipsku oddały honory, a przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy pomniku ,,Krzyżu Katyńskim'', gdzie strażacy i strzelcy zaciągnęli honorową wartę.

POŻAR W SŁUSZCZYNIE

27.02.2014
Cztery pojazdy ratownicze oraz 28 ratowników brało udział w gaszeniu pożaru budynku inwentarskiego w miejscowości Słuszczyn gm. Solec nad Wisłą. Do pożaru doszło 27.02.2014 r. o godz. 17.52. Zadaniem przybyłych na miejsce zdarzenia strażaków było ugaszenie palącego się budynku oraz niedopuszczenie do przeniesienia ognia na sąsiadujący budynek stodoły, w którym przechowywane były maszyny rolnicze. W wyniku pożaru spaleniu uległa drewniana konstrukcja dachu budynku inwentarskiego wraz z pokryciem oraz izolacją stropu. W działaniach uczestniczyli strażacy z JRG w Lipsku oraz OSP w Solcu nad Wisłą i Słuszczynie.

ĆWICZENIA W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W LIPSKU

25.02.2014
Zapoznanie ćwiczący załóg z obiektem, sprawdzenie stanu przygotowania budynku do podjęcia działań ratowniczo-gaśniczych w przypadku wystąpienia zagrożenia pożarowego oraz praktyczna realizacja ćwiczenia to zadania jakie wykonywali strażacy podczas manewrów jakie zostały przeprowadzone 25.02.2014 r. w godzinach wieczornych w budynku Domu Pomocy Społecznej w Lipsku. Zadaniem ćwiczących strażaków było ugaszenie pożaru powstałego na II piętrze budynku, przeszukanie części obiektu objętego pożarem, przeprowadzenie skutecznego oddymiania oraz zorganizowanie zaopatrzenia wodnego. Po zakończeniu ćwiczeń wszyscy uczestnicy zostali zapoznani z charakterystyką Domu Pomocy Społecznej. W szkoleniu uczestniczyli ratownicy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lipsku oraz z Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Krępie Kościelnej i Maruszowie.

SPOTKANIE ZE STRZELCAMI


18.02.2014
W ramach akcji Bezpieczne Ferie 2014 w dniu 18 lutego 2014 roku strażacy z KP PSP w Lipsku dla młodzieży ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW Jednostki Strzeleckiej 1005 Lipsko przebywającej na zgrupowaniu w Chwałowicach przeprowadzili prelekcję o tematyce bezpiecznych zachowań podczas spędzania czasu wolnego. Podczas spotkania w związku z ogólnopolską kampanią prewencyjną „Nie dla czadu” zwrócono uwagę na zagrożenia jakie stwarza tlenek węgla. W trakcie pogadanki przedstawiono również instruktaż udzielania pierwszej pomocy.

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

17.02.2014
Od 17 lutego 2014 roku w województwie mazowieckim rozpoczęła się zimowa przerwa szkolna. Jest to drugi zaraz po wakacjach okres kiedy dzieci i młodzież mogą odpocząć od codziennych obowiązków szkolnych. Jednak w czasie wzmożonego wypoczynku wzrasta ryzyko nieszczęśliwych wypadków. Zimowa aura, utrzymująca się niska temperatura i opady śniegu zachęcają wszystkich do aktywnego wypoczynku, który nie zawsze jest bezpieczny. Dlatego należy pamiętać o kilku podstawowych "przykazaniach": baw się tylko w miejscach przeznaczonych do tego celu, nie zjeżdżaj na sankach na ulice gdzie poruszają się samochody, nie doczepiaj sanek do samochodu, nie ślizgaj się na zamarzniętym stawie lub rzece, nie oddalaj się od miejsca zabawy bez wiedzy rodziców i opiekunów.
Komenda Powiatowa PSP w Lipsku zaprasza wszystkie zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej do swojej siedziby, gdzie oprócz zaznajomienia uczestników wycieczek ze specyfikacją pracy strażaka oraz sprzętem ratowniczym będzie możliwy udział w lekcji edukacyjno-informacyjnej pokrywającej tematykę m. in. bezpiecznych zachowań podczas spędzania czasu wolnego, zasad postępowania w przypadku pożaru lub wypadku drogowego, zasad alarmowania służb ratowniczych. Szczegółowe informacje dotyczące bezpiecznych zachowań oraz zasad alarmowania służb ratowniczych można znaleźć naciskając tutaj.

DZIEŃ NUMERU ALARMOWEGO 112

11 luty to dzień numeru alarmowego 112. W związku z tym przypominamy o istnieniu tego bezpłatnego numeru, na który można dzwonić w nagłych przypadkach.  W Polsce wszystkie zgłoszenia kierowane na „112” są przyjmowane przez operatorów centrów powiadamiania ratunkowego. Szczegółowe informacje w jakich przypadkach i kiedy korzystać ze „112” dowiesz się naciskając tutaj.
Jednocześnie informujemy, że nadal funkcjonują numery alarmowe 997 (Policja), 998 (Państwowa Straż Pożarna), 999 (Pogotowie Ratunkowe).

SPOTKANIE KOŁA EMERYTÓW I RENCISTÓW POŻARNICTWA

07.02.2014
W dniu 07.02.1014 r. miało miejsce zebranie członków i sympatyków Koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w Lipsku. Spotkanie miało charakter informacyjny, dotyczyło spraw organizacyjnych Koła oraz  zmian w Regulaminie Funduszu Socjalnego Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP przy Mazowieckim Komendancie Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej. Całość otworzył asp. sztab. w st. spocz. Jan  Cyran. Podczas spotkania głos zabrał Komendant Powiatowy PSP w Lipsku mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski, który podziękował emerytom za współpracę w roku 2013. W trakcie posiedzenia minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego 30.01.2014 r. emeryta PSP st. ogn. w st. spocz. Grzegorza Cioska. Następnie zaprezentowany został film o nestorze polskiego pożarnictwa płk w st. spoczynku Władysławie Pilawskim długoletnim zastępcy komendanta głównego straży pożarnych. Obecnie w skład Koła Emerytów Rencistów Pożarnictwa RP w Lipsku wchodzi 30 członków.

OPOLE LUBELSKIE - PRZEKAZANIE POJAZDÓW RATOWNICZYCH

07.02.2014
W dniu 07.02.2014 r. Komendant Powiatowy PSP w Lipsku mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski reprezentował powiat lipski w uroczystościach przekazania samochodów bojowych dla strażaków PSP i OSP w Opolu Lubelskim. Dzięki unijnemu dofinansowaniu za 4 mln zł  zostało zakupionych 6 fabrycznie nowych samochodów ratowniczo – gaśniczych na podwoziu MERCEDES. Nowe samochody  trafiły do jednostek OSP w Józefowie nad Wisłą, Karczmiskach, Łaziskach, Poniatowej Wsi i Wilkowa oraz do Komendy Powiatowej PSP w Opolu Lubelskim. W czasie części oficjalnej mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski przekazał w imieniu własnym i władz powiatu lipskiego listy gratulacyjne dla starosty opolskiego Zenona Rodzika i Komendanta Powiatowego PSP w Opolu Lubelskim st. bryg. Marka Gogóła. W uroczystości udział wzięli najwyżsi przedstawiciele władz woj. lubelskiego m. in.: wicewojewoda, marszałek woj. lubelskiego, Komendant Wojewódzki PSP, prezes WFOŚiGW. Uroczystość przekazania samochodów była także okazją do wymiany doświadczeń zawodowych oraz kontynuowania dotychczasowej współpracy pomiędzy strażakami KP PSP w Lipsku i KP PSP w Opolu Lubelskim.   

I MIEJSCE W TENISIE STOŁOWYM

05.02.2014
Informujemy, że asp. Grzegorz Kaczmarczyk - strażak KP PSP w Lipsku zajął I miejsce w trzeciej grupie eliminacyjnej do X Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Strażaków w Tenisie Stołowym. W roku bieżącym eliminacje strefowe odbyły się 05.02.2014 w Garwolinie. W turnieju udział wzięło 20 strażaków z Komend Powiatowych (Miejskich) Państwowej Straży Pożarnej z: Garwolina, Lipska, Przysuchy, Radomia i Zwolenia.
Zgodnie z treścią regulaminu Województwo Mazowieckie zostało podzielone na cztery strefy eliminacyjne, z których zostanie wyłonionych po ośmiu najlepszych zawodników. 32 najlepszych strażaków - tenisistów spotka się w turnieju finałowym o puchar Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, który zostanie przeprowadzony w dniu 13.02.2014 w Grodzisku Mazowieckim

INSTRUKTAŻ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

05.02.2014
W dniu 05.02.2014 r. w Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Lipsku przy ul. Zwoleńskiej 16 A, odbył się Finał Powiatowy Konkursu „Bezpieczna droga do szkoły” – konkursu wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Podczas eliminacji strażacy z JRG PSP w Lipsku dla uczestników turnieju z klas IV - VI szkół podstawowych i klas I - II szkół gimnazjalnych, reprezentujących 6 gmin i miasto z powiatu lipskiego przedstawili instruktaż udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia obejmowały m. in. prowadzenie resuscytacji, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, przedstwaienie zasad postępowania przy zasłabnięciu i  zachłyśnięciu się.
 

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE

01.02.2014
W dniu 01.02.2014 r. o godz. 12.00 w Kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela w Pawłowicach odbyła się msza pogrzebowa zmarłego st. ogn. w st. spocz. Grzegorza Cioska. W ostatniej drodze Ś.P. st. ogn. Grzegorzowi Cioskowi towarzyszyli koledzy Strażacy Emeryci zrzeszeni w Kole Emerytów i Rencistów Pożarnictwa oraz sztandary KP PSP w Lipsku i Ochotniczych Straży Pożarnych. W imieniu całej braci strażackiej na cmentarzu grzebalnym w Pawłowicach słowa pożegnania wypowiedział Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku mł. bryg. Tomasz Krzyczkowski, który złożył również kondolencje całej rodzinie zmarłego.
Ś.P. st. ogn Grzegorz Ciosek urodził się 11 czerwca 1949 roku w Pawłowicach. W latach 70 - tych rozpoczął służbę w Zawodowej Straży Pożarnej w Lipsku, przechodząc wiele kursów i szkoleń. Przez cały czas był związany z podziałem bojowym - na stanowisku kierowca - mechanik i ratownik - kierowca. Przez wiele lat pełnił również funkcję gospodarza i kierowcy OSP w Pawłowicach. Za swoje zaangażowanie był wyróżniany i odznaczany i awansował do stopnia starszego ogniomistrza Państwowej Straży Pożarnej. Otrzymał Brązowy, Srebrny i Złoty Medal ,,Za zasługi dla Pożarnictwa”. W trakcie wykonywania swoich obowiązków zawsze służył pomocą nie tylko kolegom strażakom ale również innym osobom.

UROCZYSTY APEL

31.01.2014
W dniu 31.01.2014 roku na placu wewnętrznym Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Lipsku odbył się uroczysty apel z okazji przekazania pozyskanych w 2013 roku trzech samochodów specjalnych oraz odejścia na zasłużoną emeryturę Zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku więcej.

UROCZYSTOŚCI ŻAŁOBNE

31.01.2014
Z przykrością informujemy, że w dniu 30.01.2014 r. w wieku 64 lat zmarł Grzegorz CIOSEK długoletni pracownik Zawodowej i Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 01.02.2013 r. o godz. 12.00 w kościele w Pawłowicach (wyprowadzenie z domu w Pawłowicach o godz. 11.45).

KARTA RATOWNICZA W POJEŹDZIE

Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których by uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Dlatego aby przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu opracowano europejski system „Karta ratownicza pojazdu”.

„Karta ratownicza” jest to zestandaryzowana informacja, która na karcie papierowej w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

Odpowiednią dla modelu samochodu kartę można wydrukować na kolorowej drukarce i po złożeniu, umieścić w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy. Jak zdobyć kartę ratowniczą pojazdu, w jaki sposób poinformować ratowników o jej istnieniu w samochodzie oraz więcej danych dotyczących akcji dowiesz się naciskając tutaj. Źródło  www.kartyratownicze.pl 

POŻAR W KRZYŻANÓWCE

23.01.2014
16 godzin i 27 minut trwały działania ratowniczo – gaśnicze związane z gaszeniem pożaru, który miał miejsce w miejscowości Krzyżanówka, gm. Sienno. Zgłoszenie o pożarze do tut. komendy wpłynęło 23.01.2014 r. o godz. 19.55. W  chwili dojazdu pierwszych zastępów stwierdzono, że pożarem objęty jest budynek stajni obecnie wykorzystywany również jako obiekt garażowy o łącznej powierzchni ok. 250 m2. Przystąpiono do akcji gaśniczej z jednoczesną ewakuacją mienia tj. kosiarki samojezdnej, rozrzutnika, woza, bryczki i sani konnych oraz ciągnika rolniczego. Podczas prowadzonej akcji lekkiemu wypadkowi uległ strażak z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Lipsku, który w celu obserwacji został przewieziony do szpitala. W wyniku pożaru spaleniu uległ budynek. Natomiast opaleniu uległy: kosiarka samojezdna, rozrzutnik obornika, wóz, sanie oraz bryczka konna. Uduszeniu uległo jedno zwierzę - koń. W działaniach gaśniczych udział wzięło 18 pojazdów ratowniczych i 96 ratowników.

OBLODZENIE

21.01.2014
19 interwencji do usunięcia których zadysponowano łącznie 28 załóg z 115 ratownikami to wynik marznących opadów deszczu. Taką ilość zdarzeń odnotowali lipscy strażacy w okresie od 19.01.2014 r. do 21.01.2014 r. do godz. 14. W większości interwencji zadaniem ratowników było usuwanie gałęzi drzew, które w wyniku oblodzenia, nadłamane zwisały nad przewodami energetycznymi lub nad jezdnią stwarzając w ten sposób realne zagrożenie dla osób podróżujących środkami lokomocji. Pojawiły się także utrudnienia związane z brakiem przejezdności dróg, które tarasowały przewrócone drzewa. Pomagano również kierowcom pojazdów, którzy w wyniku śliskiej nawierzchni zjechali z drogi lub spowodowali kolizję. Poniżej zdjęcia z kolizji drogowej, która miała miejsce 21.01.2014 r. w miejscowości Kałków, gm. Ciepielów. 

22 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

12.01.2014
W dniu 12 stycznia 2014 roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku uczestniczyli w 22 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W roku bieżącym w Lipskim Centrum Kultury wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Lipsku przygotowano prezentację sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego podczas prowadzonych działań ratowniczo - gaśniczych. Dla wsparcia WOŚP w siedzibie tut. Komendy przeprowadzona została zbiórka pieniężna, a do tegorocznej aukcji charytatywnej wystawione zostały strażackie gadżety. W związku z trwającą kampanią prewencyjną „NIE DLA CZADU“ do wylicytowania wystawiono między innymi czujniki tlenku węgla i dymu. Ukoronowaniem 22 Finału WOŚP było „światełko do nieba” zabezpieczone pod względem ppoż. przez zastępy ratowniczo-gaśnicze z JRG PSP i OSP w Lipsku.

WSPÓLNE CZYTANIE

09.01.2014
W dniu 09.01.2014 r. strażacy z tut. komendy na zaproszenie uczniów II klasy Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipsku wzięli udział w zajęciach „Klubu Książki”, wspólne czytanie i zabawę. Podczas spotkania dzieci usłyszały opowieść pt. „Jak Wojtek został strażakiem” Czesława Janczarskiego. W podziękowaniu od najmłodszych strażacy KP PSP w Lipsku otrzymali okolicznościowy dyplom oraz laurkę. 

POŻAR W PRZEDMIEŚCIU DALSZYM

03.01.2014
Sześć pojazdów ratowniczych przez ponad 2,5 h walczyło z pożarem w miejscowości Przedmieście Dalsze, gm. Solec nad Wisłą. Zapaliło się poddasze w budynku mieszkalnym, jednorodzinnym. Zgłoszenie o pożarze wpłynęło 03.01.2014 r. o godz. 15.50. Zadaniem przybyłych na miejsce pożaru ratowników było ugaszenie pożaru oraz oddymienie obiektu. Następnie w celu dokładnego dogaszenia tlących się elementów konstrukcyjnych przystąpiono do przeprowadzenia prac rozbiórkowych przekrycia dachu. W akcji ratowniczo - gaśniczej udział wzięło łącznie 22 strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Lipsku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu nad Wisłą i Przedmieściu Bliższym. W wyniku pożaru częściowemu zniszczeniu uległo przekrycie dachu budynku. W pożarze nikt nie ucierpiał.  

POŻAR BUDYNKU MIESZKALNEGO

01.01.2014
Trzy pojazdy ratownicze oraz dziewiętnastu ratowników brało udział w likwidacji pożaru budynku mieszkalnego w Wierzchowiskach II gm. Sienno. Informacja o pożarze wpłynęła do tut. komendy godz. 22.15 w dniu 01.01.2014 r. Działania przybyłych na miejsce zastępów straży pożarnych polegały na ugaszeniu pożaru oraz przeprowadzeniu prac rozbiórkowych drewnianej konstrukcji budynku. W wyniku pożaru spaleniu uległa konstrukcja dachu oraz częściowo ściana budynku wraz z elewacją. W działaniach uczestniczyły pojazdy ratownicze z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Lipsku oraz Ochotniczych Straży Pożarnych w Krępie Kościelnej i Siennie.

Pozostałe informacje w archiwum