EGZAMIN RECERTYFIKACYJNY Z ZAKRESU KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY

27.09.2016
27 września 2016 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku odbył się egzamin recertyfikacyjny z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Do egzaminu przystąpiło łącznie 23 strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciepielowie, Kochanówce, Krępie Kościelnej, Lipsku, Łaziskach, Pawliczce, Rzeczniowie, Siennie i Solcu nad Wisłą. Komisja egzaminacyjna powołana została przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej i w jej skład wchodzili: lek. med. Jacek Gorzkowski, lek. med. Janusz Kujawa, st. str. Mateusz Kunc. 23 strażaków po zaliczeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego zgodnie z wymaganiami w tym zakresie otrzymało tytuł ratownika. Otrzymane uprawnienia zwiększające umiejętności strażaków spowodują, że mieszkańcy między innymi powiatu lipskiego będą czuli się bezpieczniej. Pierwsza pomoc będzie niesiona szybciej i profesjonalnie.

POŻAR SAMOCHODU

27.09.2016
27.09.2016 r. o godz. 07.48 do tut. komendy wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w Lipsku przy ulicy Spacerowej. Po dojechaniu na miejsce pojazdów pożarniczych okazało się, że pożarem objęta jest komora silnika pojazdu osobowego Renault Kangoo. Pożar ugaszono wykorzystując pianę gaśniczą. Wyniku pożaru nikt nie odniósł obrażeń. W działaniach uczestniczyli strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. Czas akcji wyniósł 24 minuty. 

WYPADEK W CIEPIELOWIE

24.09.2016
Do zderzenia dwóch samochodów osobowych Opel Astra oraz Fiat Bravo doszło 24.09.2016 r. na drodze krajowej nr 79 w miejscowości Ciepielów. Po przybyciu na miejsce zastępów straży pożarnej okazało się, że w wypadku zostało rannych 6 osób z czego 5 wyszło o własnych siłach natomiast w pojeździe Opel Astra uwieziona była nieprzytomna pasażerka, która w stanie ciężkim została zabrana przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pozostali poszkodowani zostali przetransportowani do szpitali w Lipsku oraz Radomiu. Działania straży  pożarnej polegały na  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu  do poszkodowanej przy użyciu narzędzi hydraulicznych, ewakuacji poszkodowanej, odcięciu energi elektrycznej w pojazdach i uprzątnięciu resztek powypadkowych. W działaniach brały udział pojazdy ratownicze z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciepielowie.

PIKNIK Z UDZIAŁEM SŁUŻB MUNDUROWYCH

22.09.2016
22 września 2016 roku nad zalewem w Lipsku przy ulicy Turystycznej odbył się Piknik dla Bezpieczeństwa pod tytułem: „Zadbaj o bezpieczeństwo własne – naucz się pomagać innym”. Piknik rozpoczął się o godzinie 9.00 i zgromadził licznie przybyłych uczniów klas podstawowych, gimnazjalnych i średnich wraz z opiekunami oraz wychowankami Domu Pomocy Społecznej w Lipsku i Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” im. Św. Brata Alberta w Lipsku. Zadaniem strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipsku, którzy wzięli udział w pikniku, było zabezpieczenie przeciwpożarowe i medyczne imprezy. Podczas wydarzenia miał miejsce pokaz sprzętu medycznego, gdzie ratownik szkolił uczestników jak wykonywać resustytacje krążeniowo-oddechową i przedstawiał działanie defibrylatora AED. Młodzież miała okazję również zapoznać się ze sprzętem ochrony dróg oddechowych jaki posiadają na swym wyposażeniu strażacy oraz zapoznać się z prawidłowym zakładaniem kapoków i bezpieczeństwem na akwenach wodnych. Na stoisku policyjnym można było skorzystać z symulatorów uderzeń i jazdy jednośladem oraz oznakować rower. Swoje stoisko przygotowali również harcerze z ratownikami medycznymi. Wszyscy uczestnicy od głównego organizatora PTTK otrzymali opaski odblaskowe z tematem pikniku. Impreza był podsumowaniem akcji bezpieczne wakacje 2016.

WYPADEK W WOLI SOLECKIEJ

19.09.2016
Do dachowania samochodu osobowego Audi A3 doszło w poniedziałek 19.09.2016 r. przed godziną 12 na drodze prowadzącej z Lipska do Woli Soleckiej. Pojazdem podróżowała jedna osoba, kobieta której strażacy udzielili pierwszej pomocy medycznej unieruchamiając kręgosłup na odcinku szyjnym, przeprowadzając tlenoterapię. Następnie poszkodowaną osobę ułożono na noszach i przekazano przybyłej na miejsce obsadzie karetki pogotowia. W działaniach trwających 2 godziny i 27 minut udział wzięły dwa pojazdy ratownicze oraz 7 ratowników z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku.
 

UROCZYSTOŚCI 17 WRZEŚNIA

17.09.2016
Delegacja strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku na czele z Komendantem Powiatowym PSP w Lipsku, Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Lipsku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipsku i Siennie oraz Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacji Społeczno-Wychowawczej w Lipsku im. płk. Dionizego Czachowskiego pod dowództwem st. chor. Jacka Piotrowskiego, pododdziału „Strzelca” z Sienna pod dowództwem Wojciecha Krycki  uczestniczyli w uroczystościach upamiętnienia napaści sowietów na Polskę  - 17 września 1939 roku. O godzinie 10:00 w kościele pw. Św. Zygmunta w Siennie odbyła się Msza Święta w intencji ojczyzny i poległych żołnierzy w tym ks. mjr Stanisława Domańskiego. Mszę odprawili ks. infuat Czesław Wala,  długoletni kustosz sanktuarium w Kałkowie, ks. dr Julian Sobczyk, dziekan Dekanatu Siennieńskiego,  ks. mgr Mariusz Parszewski, wikary, ks. mgr Adrian Jaksęder, wikary. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz powiatu lipskiego, władze gminy sienno, dyrekcja i społeczność szkolna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Siennie imienia ks. mjr. Stanisława Domańskiego, rodzina zamordowanego księdza, kombatanci, mieszkańcy przybyli z wielu miejscowości i kraju. Następnie został poświęcony pamiątkowy krzyż w miejscu akcji zbrojnej w msc. Eugeniów-Zalesie. Tego samego dnia delegacje złożyły wiązanki na cmentarzu w Lipsku w kwaterze Żołnierzy Wojska Polskiego przy Krzyżu Katyńskim. Tradycyjnie warty honorowe zaciągnęli strażacy z i strzelcy.

POŻAR W GRABOWCU

15.09.2016
9 pojazdów ratowniczo-gaśniczych i 45 ratowników  brało udział w gaszeniu pożaru zabudowań w miejscowości Grabowiec, gmina Rzeczniów. Informacja o pożarze wpłynęła do tut. komendy 15.09.2016 r. o godz. 20.00 Przybyli na miejsce strażacy stwierdzili, że pożarem objęte są dwa budynki gospodarcze stodoła oraz budynek przeznaczony do magazynowania drewna. Ponieważ obiekty znajdowały się w zwartej zabudowie działania gaśnicze koncentrowały się na niedopuszczeniu do rozprzestrzenienia się ognia na kolejne budynki oraz na ugaszeniu pożaru. Podczas przeszukiwania pogorzeliska strażacy odnaleźli zwłoki mężczyzny, prawdopodobnie 43 letniego współwłaściciela posesji. Okoliczności tego pożaru zostaną wyjaśnione w toku prowadzonego śledztwa. Działania zakończono o godzinie 2.00.

77 ROCZNICA W DĄBROWIE

11.09.2016
11.09.2016 r. strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciepielowie brali udział w obchodach 77 Rocznicy Mordu Jeńców Wojennych - żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca. Powyższa uroczystość odbywa się cyklicznie w drugą niedzielę września przy pomniku bestialsko wymordowanych żołnierzy Wojska Polskiego w Dąbrowie k. Ciepielowa. Podczas uroczystości w intencji poległych żołnierzy i ludności cywilnej została odprawiona msza święta. Następnie przybyłe delegacje pod pomnikiem złożyły okolicznościowe wiązanki oraz zapaliły znicze. Podczas obchodów w imieniu Wojewody Mazowieckiego głos zabrał Krzysztof Murawski - Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.
Po raz kolejny w uroczystości wziął udział płk rez. Zbigniew Zieliński, żołnierz Armii Krajowej, sekretarz stanu w rządach J.K. Bieleckiego, J. Olszewskiego i W. Pawlaka. Odznaczony za pracę zawodową i społeczną oraz udział w II wojnie światowej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznym i wieloma innymi odznaczeniami wojskowymi i cywilnymi, także zagranicznymi. Autor i współautor książek, a także publikacji z dziedziny inżynierii, wojskowości, ochrony środowiska, urbanistyki, architektury i historii I i II wojen światowych.  

POŻAR BUDYNKU MIESZKALNEGO

06.09.2016
4 pojazdy ratownicze oraz 19 ratowników brało udział w gaszeniu pożaru budynku mieszkalnego w Krępie Górnej, gm. Lipsko. Informacja o pożarze do tut. komendy wpłynęła w dniu 06.09.2016 r. o godz. 4.06. Po dojechaniu na miejsce okazało się, że pożarem objęte jest poddasze oraz korytarz i spiżarnia w budynku mieszkalnym o konstrukcji drewnianej. Osoby zamieszkujące obiekt opuściły go samodzielnie nie doznając obrażeń.  Przystąpiono do działań gaśniczych, następnie w celu dotarcia do ogniska pożaru przeprowadzono prace rozbiórkowe konstrukcji dachu. Dalsze działania strażaków polegały na przewietrzeniu i oddymieniu pomieszczeń oraz usunięciu nadpalonych materiałów z poddasza. W akcji udział wzięli strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Krępy Kościelnej i Pawliczki.

NARODOWE CZYTANIE

03.09.2016

W dniu 3 września 2016 roku o godzinie 11 na molo nad lipskim zalewem odbyło się „narodowe czytanie” powieści Henryka Sienkiewicza Quo vadis. Do powyższej akcji, która odbywała się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej włączyli się również strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku.

INTERWENCJA W CHOTCZY

23.08.2016
Natychmiastowa reakcja osoby widzącej wydobywający się dym z budynku mieszkalnego, przekazanie informacji do tut. komendy oraz szybka interwencja zastępów straży pożarnej zapobiegły pożarowi w miejscowości Chotcza Dolna, gm. Chotcza. Informacja o zdarzeniu wpłynęła do lipskich strażaków w dniu 23.08.2016 r. o godz. 15.05. Przybyli na miejsce ratownicy po przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzili, że źródłem wydobywającego się z budynku dymu jest pozostawiony na kuchni gazowej garczek z mięsem. W związku z tymi, iż pożar nie zdążył się rozprzestrzenić na wyposażenie kuchenne oraz całe pomieszczenie działania strażaków ograniczyły się do przewietrzenia i oddymienia obiektu. W działaniach udział wzięły dwa pojazdy pożarnicze oraz 8 ratowników.

72 ROCZNICA TRAGICZNYCH WYDARZEŃ

21.08.2016
21.08.2015 r. strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz z Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Sienno brali udział w obchodach upamiętniających tragiczne wydarzenia sierpnia 1944 r. w Dębowym Polu - 72. rocznica bitwy pod Dębowym Polem - Margrabszczyzną. Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku reprezentował bryg. Tomasz Krzyczkowski, komendant powiatowy. Podczas uroczystości w intencji poległych żołnierzy i ludności cywilnej została odprawiona msza święta. Odbył się apel Pamięci z udziałem Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Następnie przybyłe delegacje pod pomnikiem złożyły okolicznościowe wiązanki oraz zapaliły znicze. Całość zakończyła inscenizacja tragicznych wydarzeń z udziałem grupy rekonstrukcyjnej z udziałem sprzętu wojskowego z okresu II wojny światowej.

WYRÓŻNIENIE

20.08.2016
20 sierpnia 2016 roku podczas organizowanych Dni Lipska odbył się wernisaż dwóch wystaw artystów z Lipska tj. Jana Skrzypczyńskiego i Witolda Wypchło. Ponieważ obydwaj twórcy związani są z promocją ochrony przeciwpożarowej i są członkami wspierającymi Ochotniczą Straż Pożarną w Lipsku w wystawie wzięli udział bryg. Tomasz Krzyczkowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz jego zastępca, mł. bryg. Jarosław Bajor. Obydwaj artyści otrzymali od strażaków listy gratulacyjne, a rzeźbiarz Witold Wypchło został udekorowany Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

STRAŻACY PAMIĘTAJĄ O ŚWIĘCIE WOJSKA POLSKIEGO

14.08.2016
W dniu 14.08.2016 roku w przeddzień obchodzonych uroczystości święta Wojska Polskiego w naszym kraju delegacja składająca się ze strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW na czele z komendantem bryg, Tomaszem Krzyczkowskim uczestniczyła w uroczystościach w Tarłowie – gminie, która jest w obszarze chronionym KP PSP w Lipsku. (powiat opatowski). Delegacje uczestniczyły m. in. we mszy świętej, złożyły kwiaty, zapaliły znicze oraz oddały honory przy tablicy upamiętniającej marszałka Józefa Piłsudskiego w Tarłowie. /pomnik znajduje się w Wólce Tarłowskiej przy drodze K-79, w tym miejscu kwaterował marszałek Józef P. maszerując z 1 Brygadą Legionów Polskich pod koniec czerwca do 2 lipca 1915 r, gdzie legioniści stoczyli zwycięski bój z wojskami rosyjskimi o tzw. ”Redutę Tarłowską”. Bitwa ta została upamiętniona na tablicy na grobie nieznanego żołnierza w Warszawie/. W czasie uroczystości obecna delegacja z Węgier na czele z zastępcą burmistrza Csöke István’em oraz wójtem  gminy Tarłów Leszkiem Walczykiem oraz zaproszonymi   gośćmi w tym z powiatu lipskiego posadzili drzewo  , jako pamiątkę nadania honorowego obywatelstwa gminy Tarłów zastępcy burmistrza oraz   przyjaźni polsko-węgierksiej, która nieustannie się poszerza w ramach prowadzonej współpracy gminy Tarłów i Jászárokszállás. Następnie oddano honory przy pomniku żołnierzy węgierskich zabitych w Tarłowie podczas działań wojennych w II wojnie światowej. Podczas uroczystości w Tarłowie wójt gminy Tarłów ,zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Opatowa asp.sztab. Janusz Czerwik, komendant powiatowy PSP w Lipsku bryg, Tomasz Krzyczkowski oraz dh Alfred Skóra prezes zarządu oddziału gminnego Związku OSP w Tarłowie  odznaczyli wyróżniających się druhów  Ochotniczych  Straży Pożarnych gminy Tarłów medalami za zasługi dla pożarnictwa oraz odznakami wzorowy strażak.
Po południu na cmentarzu parafialnym w Lipsku na kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego została złożona wiązanka kwiatów, zapalono znicze oraz oddano honory poległym żołnierzom. Na koniec odmówiono modlitwę za poległych i zmarłych wszystkich żołnierzy walczących o wolną i niepodległą Polskę. Tym samym po raz kolejny Państwowa Straż Pożarna w Lipsku, Ochotnicza Straż Pożarna w Lipsku oraz Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza OSW w Lipsku współpracując z Federacją Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych RP funkcjonującą w naszym kraju pod patronatem Prezydenta RP upamiętnili i uczcili obchodzone święto Wojska Polskiego.


KAMPANIA USTĄP PIERWSZEŃSTWA SAMOCHODOM UPRZYWILEJOWANYM

10.08.2016
Co roku na ternie woj. mazowieckiego straż pożarna interweniuje ponad 50 000 razy w tym około 6000 razy podczas wypadków samochodowych. W sytuacjach kryzysowych na drogach bardzo ważny jest szybki i sprawny dojazd służb ratowniczych aby zapewnić skuteczną pomoc osobom poszkodowanym. Użytkownicy dróg powinni ułatwiać dojazd samochodom Straży Pożarnej, Policji czy Służb Drogowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Niestety bardzo często nie potrafią się odpowiednio zachować gdy zobaczą samochód uprzywilejowany poruszający się „na sygnałach”.
Dlatego też Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie zainicjowała akcję informacyjną dotyczącą problematyki bezpieczeństwa wśród użytkowników dróg miejskich i tras szybkiego ruchu ze szczególnym uwzględnieniem samochodów uprzywilejowanych. W ramach tych działań powstał krótki film edukacyjny, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego ustępowania pierwszeństwa pojazdom służb ratunkowych docierającym na miejsce zdarzenia. Zapraszamy do jego obejrzenia. Wersja pełna naciśnij tutaj, wersja krótka naciśnij tutaj.

WYPADEK Z UDZIAŁEM SAMOCHODU STRAŻACKIEGO

09.08.2016
W dniu 09.08.2016 roku zastęp z JRG w Lipsku po zadysponowaniu  do pożaru w miejscowości Wielgie gm. Ciepielów udając się alarmowo samochodem pożarniczym MAN GBA 2/16 w miejscowości Anusin uczestniczył w wypadku drogowym z samochodem osobowym. Kierowca samochodu strażackiego widząc znajdujący się przed nim, samochód skoda, który zwalniał udrażniając przejazd, przystąpił do manewru wyprzedzania. Gdy samochód MAN znajdował się na wysokości pojazdu osobowego kierowca skody rozpoczął skręt w lewo w drogę w kierunku Anusina. Kierowca samochodu uprzywilejowanego chcąc uniknąć kolizji skierował samochód do rowu uderzając w lewy słupek skody. W wyniku zdarzenia pięć osób zostało przewiezionych do szpitala (czterech ratowników i kierowca skody), w szpitalu zostało hospitalizowanych dwóch ratowników. W działaniach uczestniczyli: cztery zastępy z JRG i KP PSP w Lipsku, grupa operacyjna SKKW, Grupa Specjalistyczna Ratownictwa Technicznego z JRG 10 w Warszawie trzy zastępy oraz zastęp OSP Ciepielów. W tym dniu były jeszcze następujące zdarzenia: Michałów gm. Rzeczniów – pożar nieużytków JRG Lipsko i OSP Pawliczka, Wielgie gm Ciepielów -  pożar nieużytków OSP  Pawliczka i OSP Bąkowa, trzy zdarzenia w Solcu – woda w dwóch budynkach mieszkalnych i nadłamany konar nad drogą wojewódzką OSP Solec. W trakcie działań prowadzonych przez JRG Lipsko rejon powiatu lipskiego zabezpieczały: OSP Pawliczka, OSP  Krępa Kościelna i OSP Przedmieście Bliższe.


DELEGACJA STRAŻAKÓW NA MSZY IMIENINOWEJ KSIĘDZA KAPELANA

25.07.2016
Delegacja strażaków państwowej i ochotniczej straży pożarnej powiatu lipskiego uczestniczyła 25 lipca 2016 roku w uroczystej mszy świętej koncelebrowanej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Solcu nad Wisłą z racji imienin ks. dr Krzysztofa Maja, kapelana strażaków państwowej i ochotniczych straży pożarnych powiatu lipskiego.
W  roku bieżącym minęło 5 lat od kiedy na wniosek powiatowych władz strażackich ks. prob. Krzysztof Maj został mianowany przez księdza biskupa radomskiego Henryka Tomasika duspasterzem strażaków państwowej straży pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych powiatu lipskiego. W czasie uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu nad Wisłą. Obecny komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, bryg. Tomasz Krzyczkowski wraz z prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, dh Januszem Witczakiem i prezesami OSP z parafii i gminy w Solcu nad Wisłą złożyli życzenia solenizantowi w imieniu całej braci strażackiej powiatu lipskiego, strażaków PSP i OSP, weteranów służby pożarniczej, emerytów i członków komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" przy KP PSP w Lipsku.

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

24.07.2016
24 lipca 2016 roku w Solcu nad Wisłą w ramach Światowych Dni Młodzieży został zorganizowany festyn rodzinny podczas, którego przywitano 45 gości z Ukrainy. Podczas imprezy strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz z Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu nad Wisłą i Przedmieściu Bliższym uczestniczyli w pokazie sprzętu ratownictwa medycznego i zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej. Oprócz strażackiego stoiska najmłodsi mogli skorzystać ze ścianki wspinaczkowej, którą udostępnili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skaryszewie.


NIE ZASTAWIAJ DROGI POŻAROWEJ

21.07.2016

ZWRÓĆ UWAGĘ JAK PARKUJESZ SAMOCHÓD PRZED WŁASNYM BLOKIEM. Pamiętaj  strażacy do działań gaśniczych wyjeżdżają samochodami bojowymi. Samochody  te są znacznie szersze i większe od samochodów osobowych. W sytuacji silnego zadymienia klatki schodowej i tym samym odcięcia jedynej drogi ucieczki strażacy mogą bezpiecznie ewakuować Cię wykorzystując drabiny mechaniczne. Szybkie i skuteczne rozłożenie drabiny mechanicznej pod Twoim blokiem wymaga dużej ilości miejsca. Nie odbieraj sobie i swojej rodzinie szansy na ratunek. Zostaw miejsce pod blokiem dla strażaków. Wersja zdjęcia w pliku pdf.

KOMISJA DROGOWA

19.07.2016
19 lipca 2016 roku z inicjatywy bryg. Tomasza Krzyczkowski, komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku odbyło sie posiedzenie komisji drogowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Komisja składała się z dwóch części: pierwsza miała miejsce w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Lipsku, gdzie omówiono wzrastające natężenie ruchu drogowego w mieście Lipsko i problem blokowania pojazdów pożarniczych przy wyjeździe z ul. Partyzantów na drogę krajową K-79. Druga natomiast polegała na wizji lokalnej, w której oceniono ruch drogowy i układ dwóch skrzyżowań drogi krajowej nr 79 tj.  z ulicą Partyzantów i z ulicą 1 -go Maja.
Inicjatywa przebudowy tego skrzyżowania została podjęta w celu usprawnienia wyjazdów samochodów ratowniczo - gaśniczych Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku do akcji ratowniczo - gaśniczych. Utrudnienia wyjazdów związane są z dużym natężeniem ruchu samochodów, szczególnie ciężarowych poruszających się po drodze krajowej nr 79 przez miejscowość Lipsko, brak sygnalizacji świetlnej oraz prawoskrętów na obydwu skrzyżowaniach. Kilkakrotnie pojazdy pożarnicze wyjeżdzające alarmowo z ulicy Partyzantów, gdzie ma swoją siedzibę Komenda Powiatowa Państwowe Straży Pożarnej w Lipsku  nie mogły włączyć się do ruchu. Strażacy od dłuższego czasu wnioskują aby zarządca drogi krajowej dokonał przebudowy dwóch blisko siebie znajdujących się skrzyżowań, kórych usytuowanie wraz z przejściami dla pieszych blokują wyjazdy samochodów pożarniczych i innych. W 2014 roku bryg. Tomasz Krzyczkowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku na posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Powiatu Lipskiego wnioskował o wykonanie świateł aktywnych na wyżej wymienionym skrzyżowaniu, które usprawniły by włączenie się do ruchu pojazdów uprzywilejowanych. Strażacy, samorządowcy i społeczność lokalna nadal liczy na rozwiązanie powyższego problemu.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Mazowiecki, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Rejon Radom, Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Lipsku; przedstawiciele: wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu oraz Komendy Powiatowej Policji w Lipsku oraz przedsatwiciele władz samorządowych W imieniu strażaków wnioskodawców udział wziął bryg. Tomasz Krzyczkowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz bryg. Dariusz Rzeźnik, naczelnik wydziału operacyjnego w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku.

STRAŻACKI FESTYN W GRABOWCU

17.07.2016
W niedzielę 17 lipca 2016 roku odbył się Grabowiecki Festyn Strażacki zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Grabowcu. Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku wraz z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kochanówce wystawili stoisko i korzystając z nowo zakupionych sprzętów ćwiczebnych w postaci fantomów i defibrylatora przygotowali dla uczestników festynu pokaz  ratownictwa medycznego. Zainteresowani mieli okazję zgłębić wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, postępowania w razie nagłego zatrzymania krążenia. Strażacy przybliżyli także sposób działania i obsługę defibrylatorów AED, które można spotkać w obiektach użyteczności publicznej takich jak dworce, stacje benzynowe czy galerie handlowe. Bardzo miło zaskoczyli nas młodzi adepci pożarnictwa, przyłączając się do pokazu. Podczas festynu najmłodsi mogli brać udział w licznych konkursach  zdobywając różne nagrody między innymi certyfikaty, medale "Dzielnych Strażaków", książki i kolorowanki o tematyce przeciwpożarowej.  Dużym zainteresowaniem cieszyła się ścianka wspinaczkowa z Ochotniczej Sstraży Pożarnej w Skaryszewie oraz pokaz motocyklowy. Festyn uświetnili swoją obecnością: komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, bryg. Tomasz Krzyczkowski, wójt Gminy Rzeczniów, jednocześcnie Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Lipsku, Karol Burek, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowcu na czele z prezesem, druhem Mariuszem Łyganem. Nad bezpieczeństwem czuwali funkcjonariusze Policji z Posterunku w Siennie przy wsparciu organizatorów festynu.
Gratulujemy organizatorom pomysłu oraz inicjatywy zorganizowania festynu na odpowiednim poziomie.

GMINNE ZAWODY SPORTOWO - POŻARNICZE

17.07.2016
W dniu 17.07.2016 r. w Solcu nad Wisłą odbyły się Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze. W zawodach udział wzięło 13 drużyn w tym: 3 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze Chłopców, 2 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze Dziewcząt oraz 8 drużyn seniorów. Zawody zostały rozegrane w konkurencjach: ćwiczenie bojowe oraz sztafeta pożarnicza 7 x 50 z przeszkodami. Wyniki rywalizacji naciśnij tutaj


Zdjęcia: Artage media group Teske Marcin

TRAGEDIA NA DRODZE RAJOWEJ NR 79

14.07.2016
Dwie osoby zginęły w zderzeniu samochodu osobowego i ciężarowego w Lipsku na drodze krajowej nr 79. Do wypadku doszło 14.07.2016 r. po godzinie 11 na ulicy Spacerowej w sąsiedztwie stacji paliw Moya. Z nieustalonych przyczyn samochód osobowy zjechał na przeciwległy pas ruchu. Następnie uderzył w nadjeżdający samochód ciężarowy. W celu wykonania dostępu do poszkodowanych strażacy musili wykorzystać narzędzia hydrauliczne. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził u dwóch osób podróżujących pojazdem osobowym zgon. Kierowca samochodu cięzarowego nie wymagał hospitalizacji. Na czas prowadzonych działań droga krajowa nr 79 była nieprzejezdna. W dzałaniach udział wzięłu zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Krępie Kościelnej.
           

SŁUŻBOWA WIZYTA MAZOWIECKIEGO KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO

11.07.2016
11 lipca 2016 roku st. bryg. Jarosław Kurek, mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, uczestniczył w wizytacji Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oceniając warunki służby strażaków. Spotkał się z bryg. Tomaszem Krzyczkowskim, komendantem powiatowym PSP w Lipsku oraz strażakami pełniącymi służbę w komendzie powiatowej i Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Lipsku. Oddał hołd poległym i zmarłym funkcjonariuszom straży pożarnej na ziemi lipskiej składając wraz z komendantem powiatowym PSP w Lipsku wiązankę kwiatów przy „Tablicy Pamięci“, która mieści się w miejscu honorowym strażnicy.

St. bryg. Jarosław Kurek – w 1987 roku rozpoczął służbę w komendzie rejonowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej. W Szkole Chorążych Pożarnictwa w Krakowie podjął naukę w 1989 roku, gdzie po ukończeniu toku kształcenia pełnił takie funkcję jak: dowódca sekcji, starszy instruktor, dowódca kompanii szkolnej, starszy wykładowca, zastępca naczelnika wydziału. Stanowisko naczelnika wydziału organizacji i nadzoru w KW PSP w Krakowie objął w 2006 roku, natomiast  w 2007 roku został mianowany na stanowisko  dyrektora biura organizacji i nadzoru Komendy Głównej PSP. W kwietniu 2016 r. został powołany na stanowisko zastępcy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP. 1 maja 2016 r. powołany na stanowisko p.o. mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP, a 1 czerwca 2016 r. powołany na stanowisko mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP (opracowano na podstawie informacji wydziału organizacji i nadzoru KW PSP w Warszawie).

SILNY WIATR I GWAŁTOWNE OPADY DESZCZU

11.07.2016
W związku z silnymi wiatrami i gwałtownymi opadami deszczu 11.07.2016 r. na terenie powiatu lipskiego odnotowano 15 interwencji. Strażacy brali głównie udział w usuwaniu powalonych drzew, które blokowały przejazd na drogach gminnych, wojewódzkich i krajowych, zabezpieczali uszkodzone konstrukcje budynków.  W kilku przypadkach przewrócone  drzewa oraz spadające konary uszkodziły napowietrzną linię energetyczną. Poniżej zdjęcia z działań ratowniczych w Walentynowie.


Pozostałe informacje w archiwum