BĄDŹMY ROZWAŻNI UŻYWAJĄC PETARD I FAJERWERKÓW

29.12.2016
Petardy i fajerwerki to materiały pirotechniczne, które są wybuchowe, łatwopalne i należy obchodzić się z nimi z najwyższą ostrożnością, zgodnie z instrukcją użytkowania. W związku z tym, iż corocznie podczas zabawy sylwestrowej dochodzi do wielu wypadków spowodowanych nieostrożną obsługą wyrobów pirotechnicznych apelujemy o rozważny zakup i rozsądne użytkowanie petard i fajerwerków. Szczegółowe informacje znajdziesz naciskając tutaj. Poradnik dla konsumentów - fajerwerki naciśnij tutaj.

ZDERZENIE DWÓCH SAMOCHODÓW

29.12.2016
Do zderzenia dwóch samochodów osobowego Audi A4 oraz ciężarowego Man doszło 28.12.2016 r. po godz. 17 w miejscowości Dziurków, gm. Solec nad Wisłą. W wyniku w wypadku kierująca pojazdem osobowym została zabrana do szpitala na obserwację. Działania przybyłych na miejsce strażaków polegały na odłączeniu akumulatora w samochodzie osobowym, zakręceniu zaworu butli gazowej, kierowaniu ruchem drogowym, usunięciu wycieku płynu chłodniczego. W akcji uczestniczył samochód ratownictwa technicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. Czad działań wyniósł 3 h.

POSIEDZENIE ZARZĄDU ODDZIAŁU POWIATOWEGO ZOSP RP

28.12.2016
28 grudnia 2016 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Lipsku. Podczas spotkania przyjęto plany posiedzeń Zarządu Oddziału Powiatowego i Prezydium ZOP ZOSP RP w Lipsku oraz omówiono sprawy związane z organizacją walnych zebrań sprawozdawczych. Przedstawiono także informację na temat zaplanowanych na 2017 rok szkoleń organizowanych przez KP PSP w Lipsku. W trakcie posiedzenia w związku z trwającą kampanią „Czad i ogień. Obudź czujność.” przedstawiono  informację w tym zakresie. Poinformowano także wszystkich zebranych o dofinansowaniu jednostek ochotniczych straży pożarnych z tegorocznych środków MSWiA. Po zakończeniu posiedzenia odbyło się spotkanie opłatkowe podczas, którego druhowie przekazali sobie życzenia noworoczne.
Podczas zebrania zostały wręczone medale i wyróżnienia: Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymała pani Lucja Śmieszek; okolicznościowy honorowy medal pamiątkowy z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11-go Listopada oraz z okazji 60-lecia powstania pierwszej Komendy Powiatowej Straży Pożarnych w Lipsku i 105-lecia ochrony przeciwpożarowej na ziemi lipskiej otrzymali: Antoni Szczygieł, prezes Banku Spółdzielczego w Lipsku, Maria Kawałek, członkini wspierająca OSP, a także była prezes Banku Spółdzielczego w Lipsku, Stanisław Pora, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lipsku, Ryszard Penkała, członek wspierający OSP, były dyrektorowi Powiatowego Urzędu Pracy w Lipsku.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Radosnych, spokojnych i bezpiecznych
Świąt Bożego Narodzenia,
pełnej miłości atmosfery przy wigilijnym stole,
odpoczynku i refleksji w rodzinnym gronie oraz realizacji wszystkich planów i zamierzeń
w nadchodzącym Nowym 2017 Roku!
życzy

bryg. Tomasz Krzyczkowski

Komendant Powiatowy

Państwowej Straży Pożarnej
w Lipsku
wraz ze strażakami PSP i OSP oraz weteranami służby pożarniczej powiatu lipskiego

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

Zapraszamy do obejrzenia filmu świątecznego z udziałem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Film znajdziesz tutaj.

SPOTKANIE WIGILIJNE

23.12.2016
23.12.2016 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku z okazji Świąt Bożego Narodzenia odbyło się spotkanie opłatkowe. Uroczystość rozpoczął ks. Krzysztof Maj, który przeprowadził Liturgię Wigilijną. W dalszej części bryg. Tomasz Krzyczkowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku będący gospodarzem złożył zgromadzonym, a także ich rodzinom najserdeczniejsze życzenia ciepłych, rodzinnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem i zasiedli przy wigilijnym stole.

Spotkanie wigilijne poprzedzone zostało wyróżnieniem jakie wręczono Wojciechowi Dziółko, przewodniczącemu terenowej komisji koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Lipsku. W związku z obchodzoną 35-rocznicą stanu wojennego został odznaczony Srebnym Medalem „Za Zasługi Dla Pożarnictwa”. W dowód uznania w rozwój ochrony przeciwpożarowej ziemi lipskiej z rąk bryg. Tomasza Krzyczkowskiego, komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku Wojciech Dziółko otrzymał również okolicznościowy medal upamiętniający Jubileusz 60-lecia powstania pierwszej Komendy Powiatowej Straży Pożarnych w Lipsku.

Dh Wojciech Dziółko jest członkiem wspierającym OSP w Lipsku i ochronę przeciwpożarową od wielu lat. W 1993 roku przyczynił się do pomocy w utworzeniu Rady Rejonowej Związku OSP RP w Lipsku. W 1998 roku uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami rządu w zakresie utworzenia powiatu lipskiego. Wchodził w skład Komitetu Fundacji Sztandaru dla Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Lipsku oraz Komendy Powiatowej PSP w Lipsku. Wojciech Dziółko za działalność w strukturach Solidarności" był internowany oraz skazany wyrokiem Sądu Rejonowego.

W spotkaniu udział wzięli: Paweł Jędraszek, wice strosta lipski, Jacek Wielorański, burmistrz MiG Lipsko, Janusz Witczak, prezes ZOP ZOSP RP w Lipsku, bryg. Tomasz Krzyczkowski, komendant powiatowy PSP w Lipsku, mł. bryg. Jarosław Bajor, zastępca komendanta powiatowego PSP w Lipsku, ks. Krzysztof Maj i ks. Wiesław Ozdoba, kapelani strażaków powiatu lipskiego, Wojciech Dziółko, przewodniczący terenowej komisji koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Lipsku, Sławomir Krzos, powiatowy koordynator ratownictwa medycznego oraz strażacy KP PSP w Lipsku.

ZDERZENIE TRZECH SAMOCHODÓW

21.12.2016
Do zderzenia trzech samochodów osobowych (Skoda Fabia, Honda CRV, Ford Focus) doszło 21.12.2016 r. po godzinie 19 na drodze krajowej nr 79 w miejscowości Daniszów, gm. Lipsko. W wyniku wypadku drogowego jedna osoba, kierujący samochodem skoda, została przewieziona na obserwację do szpitala. W działaniach trwających 1 h i 8 min udział wzięły 3 pojazdy pozarnicze oraz 12 ratowników z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i Ochotniczej Straży Pożarnej w Maruszowie.

WYPADEK ŚMIERTELNY

20.12.2016
Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło 20 grudnia 2016 roku na drodze krajowej nr 79 w miejscowości Pcin, gm. Ciepielów. Informacja o wypadku wpłynęła do tut. komendy o godz. 16.19. W wyniku zderzenia czołowego samochodów Opel Insygnia oraz Fiata Punto śmierć na miejscu poniósł kierujący fiatem. Dwie osoby podróżujące oplem zostały przetransportowane do szpitali na obserwację. Na czas prowadzonych działań droga krajowa nr 79 była nieprzejezdna. W akcji udział wzięły pojazdy ratownicze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i Zwoleniu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciepielowie.      

POŻAR BUDYNKU MIESZKALNEGO

15.12.2016
Dwa samochody pożarnicze oraz ośmiu ratowników brało udział w gaszeniu pożaru budynku mieszkalnego (pustostanu) w miejscowości Nowy Kawęczyn, gm. Ciepielów. Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do tut. komendy 15 grudnia 2016 roku o godzinie 4.35. W wyniku pożaru spaleniu uległ drewniany dom jednorodzinny wraz z wyposażeniem. W działaniach uczestniczyli strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciepielowie.

KLUB HONOROWYCH DAWCÓW KRWI

15.12.2016
Informujemy, że 26 października 2016 roku swoją działalność rozpoczął Klub Honorowych Dawców Krwi Jednostka HDK przy Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie (JHDK). Głównym celem działalności Klubu jest podejmowanie przedsięwzięć mających na celu propagowanie idei honorowego krwiodawstwa. Zachęcamy funkcjonariuszy PSP, pracowników cywilnych i ich rodziny do wstąpienia w szeregi Klubu oraz uczestniczenia w akcjach przez Klub organizowanych.
W celu zapisania się  do Klubu należy wypełnić deklarację członkostwa, dostępną do pobrania na stronie KW PSP w Warszawie pod adresem https://www.straz.pl/jhdk oraz przesłać ją pod adres jhdk@mazowsze.straz.pl.
Pierwsza akcja honorowego oddawania krwi, inaugurująca działalność Klubu JHDK, planowana jest na 10 stycznia 2017 roku (wtorek) na terenie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 40, gdzie pomiędzy godz. 9.00, a 13.00 będzie można oddać krew jak i zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku.

SZLAK POWSTAŃCÓW I PARTYZANTÓW

Informujemy, że Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle” w Lipsku przystąpiło do realizacji projektu "Tropy QR na powstańczym i partyzanckim szlaku". Więcej o przedsięwzięciu dowiesz się tutaj.

KOLIZJA DROGOWA Z UDZIAŁEM SAMOCHODU CIĘŻAROWEGO

08.12.2016
Do kolizji drogowej z udziałem samochodu ciężarowego doszło 08.12.2016 r. w godzinnach porannych na drodze wojewódzkiej 747 w miejscowości Dziurków, gm. Solec nad Wisłą. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i kierowaniu ruchem drogowym. W wyniku kolizji kierujący pojazdem nie odniósł obrażeń.

JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY

02.12.2016
02.12.2016 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku wzięli udział w spotkaniu z uczniami Zespołu Placówek Oświatowych w Kepie Kościelnej. Powyższe spotkanie zorganizowane zostało w ramach kampanii społecznej realizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie pn. „Jesteś widoczny na drodze”. Strażacy dla uczniów placówki zaprezentowali sprzęt ratownictwa medycznego będący na wyposażeniu tut. jednostki oraz przeprowadzili zajęcia praktyczne dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W związku z trwającą kampanią społeczną pod nazwą "Czad i Ogień. Obudź czujność" strażacy przedstawi wychowankom placówki zagrożenia jakie stwarza tlenek węgla oraz nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych.

POŻAR W KRĘPIE KOŚCIELNEJ

01.12.2016
13 ratowników i 3 pojazdy ratowniczo-gaśnicze brały udział w gaszeniu pożaru suszarni drewna w miejscowości Krępa Kościelna, gm. Lipsko. Zgłoszenie o pożarze wpłynęło do tut. komendy 01.12.2016 r. o godz. 18.39.  W wyniku pożaru częściowemu spaleniu uległ dach budynku, opaleniu uległa jedna ze ścian. Czas działań wyniósł 1 h 40 min. W działaniach udział wzięły zastępy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Krępie Kościelnej i Maruszowie.

POŻAR SAMOCHODU

28.11.2016
28.11.2016 r. w Lipsku na ulicy Soleckiej o godz. 14.29 strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Strażacy Pożarnej w Lipsku brali udział w gaszeniu pożaru samochodu osobowego fiat seicento. W wyniku pożaru spaleniu uległa komora silnika oraz wnętrze pojazdu. Czas działań ratowniczych wyniósł 0,25 h.

IV ZJAZD ODDZIAŁU POWIATOWEGO ZOSP RP W LIPSKU

27.11.2016
27.11.2016 odbył się IV zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Lipsku. O godz. 11:00 odbyła się msza św. w Kościele Parafialnym pw. Św. Trójcy w Lipsku. Następnie delegacja strażaków powiatu lipskiego złożyła kwiaty przy pomniku Papieskim – Millennium. Później o godzinie 12:00 rozpoczął się zjazd w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lipsku, który rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Lipsku i wysłuchaniu hymnu strażackiego „Rycerze Floriana to my” ........więcej naciśnij tutaj. Zdjęcia naciśnij tutaj.

MŁODZIEŻ SZKOLNA W STRAŻY

21.11.2016
21.11.2016 r. Komendę Powiatową PSP w Lipsku odwiedzili uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Krępie Kościelnej. W ramach wizyty dzieci uczestniczyły w pogadance prewencyjnej oraz prezentacji sprzętu pożarniczego. W związku z trwającą kampanią społeczną pod nazwa "Czad i Ogień. Obudź czujność". zaprezentowano dzieciom autonomiczne czujniki dymu i tlenku węgla - urządzenia służące do wczesnego wykrycia dymu i tlenku węgla, a tym przyczyniające się do ograniczenia osób śmiertelnych w przypadku powstania w budynku pożaru lub pojawienia się tlenku węgla.

„KAŻDY ADRES JEST WAŻNY"

21.11.2016
„Każdy adres jest ważny" to kampania realizowana przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Jej celem jest promocja roli i znaczenia aktualnych danych adresowych, budowanie wśród mieszkańców świadomości jak ważna jest jakość danych adresowych i pokazanie, jaki te dane mają wpływ na wiele aspektów naszego codziennego życia.
Należy pamiętać o tym, że wiarygodność danych adresowych jest szczególnie ważna z punktu widzenia działań ratowniczych dlatego też kampania została objęta również patronatem komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. Więcej o kampanii znajdziesz naciskając tutaj.

SZKOLENIE Z ZAKRESU KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY

16.11.2016
W dniach 14-16.11.2016 r. dwóch strażaków z tut. komendy oraz powiatowy koordynator ratownictwa medycznego uczestniczyli w szkoleniu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, które odbyło się we współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach. Laboratorium centrum symulacji medycznych udostępniło strażakom zaplecze w zakresie najnowocześniejszych metod symulacji procedur medycznych oraz zastosowania sprzętu i aparatury medycznej. W ramach laboratorium możliwe było szlifowanie procedur na unikalnym symulatorze pacjenta pozwalającym na szeroki zakres badania i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dzięki bogatemu wyposażeniu parku udało się przeprowadzić ćwiczenia w zakresie segregacji na miejscu zdarzenia z wdrożeniem podstawowych czynności ratujących życie dzieci i dorosłych, techniki położnicze pozwalające odebrać poród czy szereg złożonych symulacji z pacjentami narażonymi na nagłe zagrożenie życia. Na zakonczenie  uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.

APEL

15.11.2016
15.11.2016 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku wręczono st. bryg. Krzysztofowi Płachcie, komendantowi powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu okolicznościowy medal z okazji Jubileuszu 60-lecia powstania pierwszej Komendy Powiatowej Straży Pożarnych w Lipsku oraz 105 rocznicy funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej na ziemi lipskiej. Podczas apelu nieobecnym podczas uroczystości 11.11.2016 r. strażakom i pracownika cywilnego wręczono tablo wykonane z okazji jubileuszu 60-lecia powstania pierwszej Komendy Powiatowej Straży Pożarnych w Lipsku. 

JUBILEUSZ 60-LECIA

11.11.2016 

11 listopada 2016 roku w Lipsku odbyły się obchody Jubileuszu 60-lecia powstania pierwszej Komendy Powiatowej Straży Pożarnych w Lipsku oraz 98 rocznicy odzyskania niepodległości. Organizatorem obchodów był starosta lipski, burmistrz Miasta i Gminy Lipsko, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Lipskie Centrum Kultury. Całość rozpoczęła się ........więcej naciśnij tutaj. Zdjęcia naciśnij tutaj.

ZAPROSZENIE

Zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach 98 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W roku bieżącym uroczystości połączone będą z jubileuszem 60-lecia powstania pierwszej Komendy Powiatowej Straży Pożarnich w Lipsku. Organizatorem obchodów, które odbędą się 11 listopada 2016 roku jest Starosta Powiatu Lipskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Lipsko, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Lipskie Centrum Kultury. Plan uroczystości w ząłączeniu.



OGIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

07.11.2016
07.11.2016 r. delegacja z powiatu lipskiego po raz kolejny uczestniczyła w Ostrowcu Świętokrzyskim w uroczystości przejęcia Ognia Niepodległości w ramach XVI Sztafety ,,Ognia Niepodległości’’. Delegacja składała się ze strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipska, Związku Strzeleckiego ,,Strzelec’’ Organizacji Społeczno-Wychowawczej i Związku Harcerstwa Polskiego Komenda Hufca Lipsko. Skład osobowy delegacji stanowili: kpt. Waldemar Kominek, dh. Jacek Dębski, druhna Julia Rudolf, druhna Milena Stępniewska, starszy strzelec Łukasz Kowalczyk.


WSPOMNIENIE TYCH, KTÓRZY ODESZLI


1 listopada to szczególny dzień. Jak co roku w Święto Zmarłychodwiedzamy groby najbliższych, wspominamy ich i oddajemy się refleksji. To czas, kiedy się wyciszamy i myślimy o tych, którzy odeszli.

W tym dniu wspominamy również zmarłych strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy odeszli na wieczną wartę, a poprzez swoją działalność pozostawili trwały ślad w ochronie przeciwpożarowej na terenie powiatu lipskiego.

Cześć ich pamięci!

Tradycyjnie w roku bieżącym delegacje składające się ze strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Lipsku, Komisji Zakładowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipsku udali się na cmentarz w Krępie Kościelnej, Lipsku, Pawłowicach, Pawłowie i Ostrowcu Świętokrzyskim gdzie zapalili znicze oddając w ten sposób hołd zmarłym strażakom.

OBUDŹ CZUJNOŚĆ

Uprzejmie informuję, że 25 października 2016 roku konferencją prasową w siedzibie ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji zainaugurowano kampanię społeczną pod nazwa "Czad i Ogień. Obudź czujność". Szczegółowe informacje oraz materiały edukacyjne i niezbędne materiały informacyjne znajdziesz tutaj.

Ostrzegamy!

Tlenek węgla to trujący gaz, który nie posiada smaku, zapachu, barwy. Ze względu na swoje właściwości oraz sposób działania na organizm ludzki, tlenek węgla zwany jest również cichym, zabójcą.
Aby uchronić się zaczadzeniem, zainstaluj w swoim domu czujki przeciwpożarowe reagujące na tlenek węgla. Czujka po wykryciu gazu bardzo szybko reaguje i informuje nas o tym dźwiękiem. Posiada ona własne bateryjne zasilanie. Instalacja takiej czujki jest dość prosta i można ja wykonać na własną rękę.

JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY

27.10.2016
27.10.2016 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku wzięli udział w spotkaniu z uczniami Gimnazjum oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipsku. Powyższe spotkanie zorganizowane zostało w ramach kampanii społecznej realizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie pn. „Jesteś widoczny na drodze”  Strażacy dla uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I i II gimnazjum zaprezentowali sprzęt ratownictwa medycznego będący na wyposażeniu tut. jednostki. Następnie przeprowadzili zajęcia praktyczne dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

WARSZTATY EDUKACYJNE

21.10.2016
19-21 października 2016 roku grupa uczniów CIX Liceum Ogólnokształcącego im. H. Modrzejewskiej w Warszawie w siedzibie tut. komendy wzięła udział w warsztatach edukacyjnych przybliżających działalność straży pożarnej. 18 osobowa grupa uczniów z klasy III a objęta jest patronatem Ochotniczej Straży Pożarnej Warszawa-Ursynów, zaś sami uczniowie są jej członkami. Podczas spotkań młodzież została zapoznana z podstawowymi działaniami ratowniczymi oraz ich organizacją, sprzętem będącym na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. Uczestników szkolenia strażacy zapoznali także z zasadami udzielania kwalifikowanej pomocy przedmedycznej, zagrożeniami jakie występują podczas działań ratowniczych oraz z procedurami ewakuacji osób i mienia.
    

I MIEJSCE W TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ

13.10.2016
13.10.2016 r. w Hali Sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Wolanowie, powiat radomski odbyły się Eliminacje Strefowe do XIV Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Halowej Piłce Nożnej - V grupa strefowa „Radom”. W rozgrywkach udział wzięło 4 drużyny z Komend Powiatowych/Miejskich Państwowej Straży Pożarnej z: Grodziska Mazowieckiego, Lipska,  Radomia, Szydłowca. W wyniku przeprowadzonych rozgrywek I miejsce zajęła drużyna KP PSP w Lipsku nie przegrywając w turnieju żadnego meczu. W roku bieżącym zespół stanowili: kpt. Sławomir Jabłoński, kpt. Piotr Czerwonka,  st. asp. Marcin Skoczylas, st. ogn. Piotr Piskorz, st. sekc. Paweł Bzikot, sekc. Piotr Pawłowski, sekc. Sebastian Tusiński, sekc. Michał Wojtal, st. str. Karol Zięba, str. Tomasz Wiosna. Klasyfikacja końcowa turnieju przedstawia się następująco: I miejsce - KP PSP w Lipsku, II miejsce - KM PSP w Radomiu, III miejsce KP PSP w Szydłowcu, IV miejsce - KP PSP w Grodzisku Mazowieckim. Kolejnym etapem rozgrywek będzie turniej finałowy, który odbędzie się 26.10.2016 r. w Węgrowie.

ĆWICZENIA PK. POWIŚLE 2016

07.10.2016
6-7 października 2016 roku miały miejsce powiatowo-gminne ćwiczenia obronne z udziałem jednostek Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej i służb współdziałających w ramach szkolenia obronnego organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Lipsku pod kryptonimem „POWIŚLE 2016”.  Pierwszy dzień ćwiczeń obejmował uruchomienie procedur związanych z podwyższeniem gotowości operacyjnej poszczególnych służb i instytucji. W tym przypadku aplikacyjnie przećwiczono reagowanie służb na następujące zdarzenia: odnalezienie podczas prac ziemnych 12 pocisków w sąsiedztwie Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowicach, rozsypany biały proszek w Urzędzie Gminy w Ciepielowie oraz pożaru lasu i 10 budynków w miejscowości Baranów, gm. Chotcza.
Rozpoczęcie manewrów drugiego dnia zaplanowano na godzinę 10:30 w Zakładzie Produkcyjnym Scandic Food Sp. z o.o. w Lipsku, gdzie terroryści uciekający przed funkcjonariuszami Policji doprowadzili do uszkodzenia amoniakalnej instalacji chłodniczej. W wyniku tego zdarzenia dochodzi do rozszczelnienia rurociągu i uwolnienia amoniaku do atmosfery. Na miejsce zostaje zadysponowany powiatowy pluton ratowniczy pn. „Pożar Fabryka” w skład, którego wchodzą zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i Ochotniczych Straży Pożarnych z Ciepielowa, Krępy Kościelnej i Pawliczki wspierane dodatkowo przez zastępy z JRG PSP w Lipsku i OSP w Lipsku. Zadaniem przybyłych strażaków było rozstawienie kurtyn wodnych, asysta pracownikom zakładu przy zakręcaniu zaworów przy stacjach zaworowych zasilających parowniki, zapewnienie ciągłej dostawy wody do miejsca działań. Powyższe działania realizowane były przy współpracy z Nieetatową Grupą Ratownictwa Chemicznego Zakładu Produkcyjnego Scandic Food w Lipsku.
Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń była realizacja zadań planistycznych, organizacyjnych, szkoleniowych i kontrolnych mających na celu zapewnienie sprawnej koordynacji działań służb ratowniczych oraz utrzymanie sprawności Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego stanowiącego integralną część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego na terenie powiatu. Ćwiczenia przebiegły zgodnie z założeniami i były podstawą do wyciągnięcia wniosków na temat zagrożenia, jakie może wynikać z wielu różnych sytuacji kryzysowych mogących wystąpić w każdym miejscu o każdej porze.

100 LECIE OSP W SIENNIE

03.10.2016
3 października 2016 odbyły się obchody 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Siennie. Uroczystość rozpoczęła się od zbiórki i mszy w kościele pod wezwaniem św. Zygmunta w Siennie, którą w intencji Straży Pożarnej odprawiali: ks. dr. Julian Sobczyk dziekan dekanatu siennieńskiego i ks. Wiesław Ozdoba kapelan honorowy strażaków powiatu lipskiego. Po mszy świętej odbyło się poświęcenie zmodernizowanej strażnicy, pamiątkowego krzyża i tablicy jubileuszowej. Następnie po przemarszu na plac Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego rozpoczęła się część oficjalna, gdzie odbył się przegląd obecnych jednostek OSP, odegranie hymnu państwowego. Rys historyczny Ochotniczej Straży Pożarnej przedstawił Michał Wlazłowski - prezes OSP w Siennie, a wszystkich gości powitał Mariusz Strąk, wójt gminy sienno.
W czasie uroczystości sztandar OSP w Siennie został udekorowany Złotym Znakiem Związku OSP RP nadanym przez Zarząd Główny ZOSPRP w Warszawie. Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Kurek nadał wyróżnienie honorowe za zasługi dla województwa mazowieckiego. Marszałek Województwa Mazowieckiego przyznał medal Pro Masovia, a Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle” odznaczyło OSP w Siennie Honorowym Medalem za zasługi dla Ziemi Lipskiej „Powiśle”, które wręczył prezes stowarzyszenia Marek Łata. Zasłużeni druhowie otrzymali medale i wyróżnienia. Uroczystość uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia. Po zakończeniu części oficjalnej odbyły się występy w wykonaniu lokalnych grup artystycznych. 
W uroczystości wśród zaproszonych gości znaleźli się posłowie na Sejm RP Dariusz Bąk i Mirosław Maliszewski, st. bryg. Bogdan Łasica, zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP, Zbigniew Gołąbek, wiceprezes  ZOWZOSP RP, bryg. Tomasz Krzyczkowski, komendant powiatowy PSP w Lipsku, bryg. Grzegorz Szewczyk, komendant powiatowy PSP w Opatowie, Jadwiga Buza, przewodnicząca rady powiatu lipskiego wraz z radnymi powiatowymi z gminy Sienno, Roman Ochyński, starosta lipski wraz z Pawłem Jędraszkiem, wicestrostą, mł. insp. Wojciech Brand, komendant powiatowy Policji, Stanisław Pora, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lipsku. Zdjęcia wkrótce.

ZABEZPIECZENIE REGAT WIŚLANYCH

01.10.2016
01.10.2016 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku i Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu nad Wisłą w godzinach przedpołudniowych brały udział w zabezpieczeniu ratowniczym X Wielkich Królewskich Regat Wiślanych organizowanych na rzece Wiśle na odcinku od mostu w Kolonii Nadwiślańskiej do miejsca byłej przeprawy promowej w miejscowości Kłudzie. Przybyłe na miejsce zastępy wspierały Policję i organizatora (Stowarzyszenie Przyjaciół Solca nad Wisłą i Stowarzyszenie „WISŁA”) w zabezpieczeniu przedsięwzięcia.
 

Pozostałe informacje w archiwum