Ochotnicza Straż Pożarna w Kochanówce


Z inicjatywy miejscowej ludności w 1915 roku powstała Ochotnicza Straż Pożarna w Kochanówce. Pierwszymi założycielami byli: Jan Giemza, Antoni Wojtas, Bolesław Listek, Antoni Ways. W zamyśle założycieli straż miała przede wszystkim chronić przed ogniem i pożarami pobliskie lasy, o co zabiegali leśnicy, dwór i cały majątek w Woli Siennieńskiej, jak również zagrody rolników wsi Krzyżanówka i Kochanówka. Organizatorzy nie poprzestali na powołaniu do życia jednostki. Już w 1916 roku wybudowali drewnianą strażnicę, która umożliwiała zgromadzenie skromnego sprzętu strażackiego, jak również wykorzystywana była na działalność kulturalną. Odbywały się tu wieczornice i zabawy.

Lata 20 - te i 30 - te ubiegłego stulecia to okres aktywnej działalności jednostki, zarówno pod względem bojowym, gaśniczym, jak i kulturalno ­oświatowym. Strażacy podejmowali także działania organizacyjne, zakończone pomyślnie w 1935 roku zarejestrowaniem jednostki i jej Statutu przez Wojewodę w Kielcach za pośrednictwem Starosty Powiatu iłżeckiego z siedzibą w Wierzbniku.

Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kochanówce - Krzyżanówce

zarejestrowano 5 kwietnia 1935 roku. Założyciele: Listek Bolesław, Mroczkowski Bolesław, Listek Władysław, Fryziel Adam, Pastuszka Stanisław, Waszka Michał, Węgrzecki Władysław, Waszka Antoni, Wojtas Władysław, Pastuszka Andrzej, Świtkowski Zygmunt, Węgrzecki Andrzej, Kita Jan, Wojtas Jan, Ways Antoni. Plac dla jednostki  przekazał Król Ignacy, a  w 1937 roku uregulowano dobrowolną umową jego położenie.

W czasie drugiej wojny światowej strażacy musieli dbać o sprzęt, gasić pożary, niejednokrotnie szacować starty, a o swych działaniach wysyłać dokładne raporty do powiatu, stanęli do walki zbrojnej z okupantem.

Po wojnie jednostka pozbawiona sprzętu i wyposażenia została reaktywowana  przez przedwojennych działaczy. Powoli zdobywano nowy sprzęt i podejmowano działania przeciwpożarowe.

Dzięki staraniom Zarządu i wysiłkowi całej jednostki pod przewodnictwem Prezesa Wacława Fryziel, Komendanta Władysława Wojtas w latach 1966 - 1974 wybudowano nowy budynek strażnicy, który stał się siedzibą strażaków, a także wszechnicą kulturalną miejscowej społeczności. W czynach społecznych wykonano wykopy i fundamenty. W wyniku niewystarczających środków budowa rozciągnęła się w czasie. Druhowie nie załamywali się, organizowali dochodowe zabawy na powietrzu, zdobyte pieniądze lokowali w budowę.  Potem przez wiele lat wyposażali go i modernizowali. Budynek ten po renowacji w 2015 roku spełnia swe funkcje do dziś.

Jednostka OSP w Kochanówce na początku funkcjonowania  posiadała konny wóz strażacki z motopompą ręczną a następnie otrzymała samochód marki Żuk w 1986 roku, w dalszej kolejności w jej posiadaniu były samochody: Peugeot bus,  Aro. Aktualnie posiada: Star 244 GBA 2,5/16, Jelcz 315 GCB 6/32, Ford Focus.

Dzięki staraniom Prezesa Jana Norowskiego, Naczelnika Eugeniusza Czaja Ochotnicza Straż Pożarna w Kochanówce w 1998 roku otrzymała od mieszkańców sztandar, który został odznaczony Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa.  

Pod przewodnictwem Prezesa Pawła Pastuszki, jednostka od 2011 roku funkcjonuje w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym.

W 2015 roku jednostka uroczyście obchodziła jubileusz 100 – lecia powstania. W pracach przygotowawczych uczestniczyli wszyscy druhowie i druhny, oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Krzyżanówce i Kochanówce, jak również mieszkańcy Naszych miejscowości. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w kaplicy pw. Św. Maksymiliana Kolbe w Kochanówce. Podczas jubileuszu została odsłonięta pamiątkowa tablica na budynku strażnicy, sztandar otrzymał medal Złoty Znak Związku OSP RP, druhnom i druhom wręczono odznaczenia.

W roku 2016 strażacy wraz z mieszkańcami czynnie uczestniczyli w projekcie „Dwa sołectwa jedna zielona wieś” zagospodarowując teren wokół strażnicy.  W dniu 14.04.2016 rozpalono ognisko z okazji uczczenia 1050-lecia Chrztu Polski.

Strażacy OSP w Kochanówce uczestniczą w zawodach sportowo - pożarniczych, kobiet, seniorów, Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Chłopców i Dziewcząt oraz ćwiczeniach organizowanych na terenie gminy. Druhowie aktywnie uczestniczą w działaniach ratowniczych w swojej miejscowości, jak również w sąsiadujących z nią osadach. Chętnie włączają się w uroczystości państwowe, gminne i kościelne. Jednostka OSP współpracuje z Kołem Gospodyń Wiejskich w Krzyżanówce i Kochanówce, Niepubliczną Szkołą Podstawową w Kochanówce, Parafią w Siennie, Nadleśnictwem Lasów Państwowych Marcule.

Stan osobowy jednostki liczy  57 czynnych druhów w tym 16 kobiet. Przy OSP funkcjonuje też  Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Dziewcząt i Chłopców w liczbie 20 członków. Dla podnoszenia sprawności fizycznej młodzieży druhowie we własnym zakresie wykonali zestaw do ćwiczeń dla młodzieżowych drużyn pożarniczych. Szkolenie pożarnicze uprawiające do podejmowania działań ratowniczych posiada 42  druhów, w tym 16 druhen.

Aktualny Zarząd OSP w Kochanówce: Prezes - Paweł Pastuszka, Wiceprezes - Bogusław Wojtas, Naczelnik - Jacek Moskwa, Zastępca Naczelnika - Roman Czaja,  Skarbnik - Michał Iskierka, Sekretarz - Damian Król, Kronikarz - Anna Czaja, Gospodarz - Zbigniew Czekaj, Członek Zarządu - Piotr Wojtas, Komisja Rewizyjna: Przewodniczący - Michał Ledkiewicz, Członek - Tomasz Starzyk, Członek - Anna Wojtas, Członek - Ewa Zaborowska.

Strażacy ochotnicy z Kochanówki, Krzyżanówki, Dębowego Pola ochoczo spieszą z pomocą, by ratować życie, zdrowie i mienie ludzkie.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kochanówce jest jednostką typu S. Jednostka posiada sztandar.