Ochotnicza Straż Pożarna w Siennie

      Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej powstała w 1916 roku. Założycielami byli: Stanisław Malczewski, Aleksander Michałowski, Jan Gawroński, Adam Cieśla, ks. Słowikowski, Józef Szkaradek. Stan drużyny liczył 24 strażaków. Skromny sprzęt strażacki, jakim dysponowała jednostka (dwie sikawki żeliwne na dwu kołach i kulkowych zaworach, dwie nietypowe drabiny przystawne własnej roboty i dwa odcinki węży. – stan na rok 1920), był przechowywany na podwórkach członków Zarządu, gdyż remizy ani specjalnego pomieszczenia nie było.
            W roku 1930 strażacy wybudowali remizę ze środków własnych, której koszt wyniósł 30 tys. zł. Wszelkie prace wykonywane były w czynie społecznym. W roku 1931 z własnych środków zakupiono przenośną sikawkę ręczną i komplet drabin oraz hełmy strażackie. W późniejszym czasie nabyto samochód /autobus/, z którego zrobiono we własnym zakresie  zastępczy wóz strażacki oraz zakupiono motopompę.
        W okresie przedwojennym drużyna straży pożarnej stała na wysokim poziomie pod względem wyszkolenia i sprawności technicznej, uzyskując pierwsze miejsca na zawodach rejonowych, powiatowych i wojewódzkich.
        Dnia 5 września 1939 roku rozkazem ówczesnego starosty powiatowego w Starachowicach drużyna straży pożarnej pod dowództwem naczelnika Władysława Łukasińskiego wraz z samochodem i sprzętem wyjechała do obrony mostu na Wiśle w Solcu. Po spaleniu mostu, drużyna na rozkaz Sztabu Wojskowego wyjechała wraz z wojskiem aż do Kowla, biorąc po drodze udział w gaszeniu pożarów. Po powrocie do Sienna straż została przymusowo powołana do życia przez Niemców i wyposażona w motopompę z kompletem węży. Skoszarowana pełniła służbę dzień i noc, aż do chwili wyzwolenia. Strażacy, którzy pełnili służbę w czasie wojny, zostali członkami dożywotnimi OSP. Oto ich nazwiska: Wacław Wlazłowski, Jan Pietrzykowski, Czesław Zychowicz, Mieczysław Kaszuba, Kazimierz Śliwiński, Jerzy Falkiewicz, Franciszek Kaczmarzyk, Antoni Niedziela, Adam Kaszuba, Henryk Wlazłowski, Władysław Łukasiński, Stefan Domaradzki, Zygmunt Pora, Bogusław Zelga, Stefan Majewski, Władysław Kosior, Stanisław Wojtas, Jan Cieśla, Władysław Zychowicz, Bolesław Amanowicz, Antoni Dukielski, Jan Kucharczyk, Jacenty Lipiec, Czesław Machel. Po wyzwoleniu straż była w dalszym ciągu czynna. Posiadała tylko motopompę z kompletem węży i drabiny. Na przełomie lat 1947 - 1957 wybudowany został garaż wraz z suszarnią, a remizę oddano na cele kulturalne  (przez wiele lat działało tu kino „ Partyzant”). Następnie dzięki staraniom Zarządu,  jednostka uzyskała samochód zastępczy, który został zamieniony na typowy beczkowóz, komplet umundurowania i uzbrojenie oraz odpowiednią ilość węży. W 1964 roku jednostka otrzymała sztandar, zaś w  1977 roku została wybudowana nowa remiza strażacka.  W tym okresie druhowie  z Sienna po raz kolejny udowodnili swoje wysokie kwalifikacje, uzyskując wysokie miejsca w rywalizacji drużyn strażackich. W 1993 roku społeczeństwo osady ufundowało nowy sztandar dla jednostki, który został wręczony strażakom podczas obchodów kolejnej rocznicy działalności. W 1997 roku  jednostka OSP w 1997 roku  została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego i funkcjonuje w strukturach do dnia dzisiejszego.
        Na początku działalności jednostki zwalczano głównie pożary, a od kilkunastu lat przybywa interwencji związanych z miejscowymi zagrożeniami. Posiadając profesjonalny sprzęt oraz wyszkolonych ludzi, druhowie mogą prowadzić działania samodzielnie lub współdziałając z innymi jednostkami ochrony przeciwpożarowej. Lokalizacja jednostki centralnie na terenie Gminy Sienno daje możliwość szybkiego podjęcia działań ratowniczo-gaśniczych w okolicznych miejscowościach na terenie gminy i powiatu lipskiego. Oprócz wspomnianych pożarów, jest niesiona pomoc podczas anomalii pogodowych; wichur, podtopień, powodzi np. w  Ostrowcu Św. w 2001 roku, w Kępie Piotrawińskiej w 2003 roku, w gminie Solec i Chotcza w 2010 roku. W ostatnim okresie druhowie podejmują coraz więcej działań związanych z wypadkami komunikacyjnymi. Obecnie ochotnicy są profesjonalnie przeszkoleni do niesienia pierwszej pomocy przedmedycznej tj. wykonywania zespołu czynności ratunkowych na miejscu zdarzenia w  celu ratowania życia lub  zdrowia poszkodowanego. Jednostka w 2005 roku pozyskała sprzęt hydrauliczny LUKAS do ratownictwa drogowego. Natomiast w 2006 roku otrzymała nowy samochód pożarniczy średni IVECO GBA 2.5/25.
        Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Siennie uczestniczą na bieżąco  w ważnych uroczystościach państwowych i religijnych, kontynuując tradycje zapoczątkowane sto lat temu. Najlepszym przykładem jest uczczenie przez strażaków OSP Sienno jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Zarząd Główny Związku OSP RP, dnia 14.04.2016 r. o godzinie 2045 odbyła się okolicznościowa zbiórka i zapłonęło symboliczne ognisko.
            Jubileusz 100-lecia jednostka obchodziła w  dniu 02.10.2016 roku. Podczas jubileuszu została odsłonięta pamiątkowa tablica na budynku strażnicy, przekazana została nowa motopompa z kompletem węży. Dokonano  przecięcia wstęgi oddania wyremontowanej strażnicy. Za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczności i Rzeczypospolitej Polskiej jednostka OSP  została odznaczona  Złotym Znakiem Związku OSP RP.