2017

WITAMY NA STRONIE KP PSP W LIPSKU






ul. PARTYZANTÓW 3, 27-300 LIPSKO

tel. 48 3780-108, 48 3781-108

783-937-391

fax. 48 3780-661



BĄDŹMY ROZWAŻNI UŻYWAJĄC PETARD I FAJERWERKÓW

30.12.2017
Petardy i fajerwerki to materiały pirotechniczne, które są wybuchowe, łatwopalne i należy obchodzić się z nimi z najwyższą ostrożnością, zgodnie z instrukcją użytkowania. W związku z tym, iż corocznie podczas zabawy sylwestrowej dochodzi do wielu wypadków spowodowanych nieostrożną obsługą wyrobów pirotechnicznych apelujemy o rozważny zakup i rozsądne użytkowanie petard i fajerwerków. Szczegółowe informacje znajdziesz naciskając tutaj i tutaj. Poradnik dla konsumentów - fajerwerki naciśnij tutaj.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Radosnych, spokojnych i bezpiecznych
Świąt Bożego Narodzenia,
pełnej miłości atmosfery przy wigilijnym stole,
odpoczynku i refleksji w rodzinnym gronie oraz realizacji wszystkich planów i zamierzeń
w nadchodzącym Nowym 2018 Roku!
życzy
bryg. Tomasz Krzyczkowsk

Komendant Powiatowy
Państwowej Straży Pożarnej
w Lipsku
wraz ze strażakami PSP i OSP oraz weteranami służby pożarniczej powiatu lipskiego
 

KOLIZJA SAMOCHODU CIĘŻAROWEGO Z OSOBOWYM

22.12.2017
Do zdarzenia doszło 22.12.2017 roku około godz. 10:30 w miejscowości Michałów gm. Rzeczniów.  Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastano tylko jeden pojazd uczestniczący w kolizji był to samochód osobowy Mercedes E 220. Pojazdem podróżowało dwóch mężczyzn, osoby przytomne bez widocznych obrażeń zewnętrznych. Z przeprowadzonego rozpoznania wynikało, że doszło do zderzenia samochodu osobowego i ciężarowego. Zadaniem zastępów straży pożarnej było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, udzielenie wsparcia psychicznego osobom poszkodowanym, odłączenie zasilania w uszkodzonym pojeździe oraz kierowanie ruchem drogowym. W akcji ratowniczej udział wzięły zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Pawliczki oraz Iłży.

BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU

22.12.2017

22 grudnia Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski przyjął od harcerzy ZHP w Lipsku Betlejemskie Światło Pokoju.

SPOTKANIE WIGILIJNE

22.12.2017
W dniu 22.12.2017 roku w siedzibie  Komendy  Powiatowej  Państwowej  Straży Pożarnej w Lipsku z okazji Świąt Bożego Narodzenia odbyło się spotkanie opłatkowe. Uroczystość rozpoczął ks. Wiesław Ozdoba, który przeprowadził Liturgię Wigilijną. W dalszej części Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski będący gospodarzem spotkania złożył zgromadzonym, a także ich rodzinom najserdeczniejsze życzenia ciepłych, rodzinnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem i zasiedli przy wigilijnym stole.

POSIEDZENIE ZARZĄDU ODDZIAŁU POWIATOWEGO ZOSP RP

20.12.2017
20 grudnia 2017 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Lipsku. Podczas zebrania przyjęto plan posiedzeń Zarządu Oddziału Powiatowego oraz Prezydium, przedstawiono wskazówki programowo - organizacyjne do przeprowadzenia kampanii walnych zebrań sprawozdawczych w OSP w 2018 r. na terenie powiatu lipskiego. Komendant Powiatowy PSP w Lipsku przedstawił informację na temat zaplanowanych na 2018 rok szkoleń organizowanych przez KP PSP w Lipsku jak również  informacje dotyczące otrzymanych dotacji przez jednostki OSP w latach 2015-2017 pochodzących ze środków przeznaczonych wyłącznie na cele ochrony przeciwpożarowej dla jednostek będących w KSRG oraz  dotacji MSWiA dla jednostek spoza KSRG. W trakcie posiedzenia przedstawiono zadania z zakresu prewencji społecznej realizowane przez Państwową Straż Pożarną.  Po zakończeniu posiedzenia odbyło się spotkanie opłatkowe, które rozpoczął ks. Krzysztof Maj-kapelan strażaków powiatu lipskiego podczas, którego druhowie przekazali sobie życzenia noworoczne

ĆWICZENIA "ZIMA 2017"

12.12.2017
Dnia 12 grudnia 2017 roku miały miejsce ćwiczenia pod kryptonimem „ZIMA 2017” w powiecie lipskim, mające na celu przygotowanie sił i środków KSRG do sezonu zimowego. Ćwiczenia przeprowadzono we współpracy z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lipsku oraz Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chotczy. Do ćwiczeń zadysponowane były zastępy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, oraz Ochotnicze Straże Pożarne będące w KSRG z terenu gminy Chotcza. Ćwiczenia obejmowały organizację i prowadzenie działań ratowniczych podczas wystąpienia ekstremalnych zimowych warunków pogodowych. Ćwiczenia rozpoczęto o godzinie 9:30 przy drodze powiatowej 1917 w okolicach miejscowości Górki gm. Chotcza, gdzie podróżująca autokarem grupa młodzieży zostaje w wyniku gwałtownych opadów śniegu i oblodzenia jezdni uwięziona w autokarze, który na łuku wypada z drogi. Pięć osób jest poszkodowanych w tym jedna nieprzytomna. Większość osób jest zmarznięta, i wymaga natychmiastowej ewakuacji oraz pomocy. Dojazd do miejsca zdarzenia pojazdów PRM oraz innych samochodów osobowych jest niemożliwy ze względu na zasypanie i oblodzenie drogi. Na miejsce zostają zadysponowane zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku Ochotniczych Straży Pożarnych z Chotczy i Tymienicy wyposażone w pługi do odśnieżania. Zadaniem przybyłych strażaków było ewakuowanie osób będących w stanie nagłego zagrożenia życia, udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom potrzebującym oraz organizacja czasowego zakwaterowania ewakuowanej grupy młodzieży w lokalach czasowego pobytu dla osób z niesprawnych środków transportu w okresie zimowym. Następnym etapem ćwiczeń było założenie braku dostaw energii elektrycznej w budynku gdzie znajdowała się ewakuowana młodzież z autobusu, co powodowało brak ogrzewania pomieszczeń. Służby ratownicze po konsultacji z Zarządzaniem Kryzysowym gm. Chotcza i pow. lipskiego dostarczyły i uruchomiły agregaty prądotwórcze, co spowodowało wznowienie ogrzewania budynku.

Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń była realizacja zadań planistycznych, organizacyjnych, szkoleniowych i kontrolnych mających na celu zapewnienie sprawnej koordynacji działań służb ratowniczych oraz utrzymanie sprawności Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego stanowiącego integralną część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego na terenie powiatu. Ćwiczenia przebiegły zgodnie z założeniami i były podstawą do wyciągnięcia wniosków na temat zagrożenia, jakie może wyniknąć podczas zdarzeń związanych z występowaniem, niskich temperatur oraz obfitych i długotrwałych opadów śniegu.

150. ROCZNICA URODZIN JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

03.12.2017
W dniach 3 - 5 grudnia 2017 roku odbyły się uroczyste  obchody 150. Rocznicy Urodzin Józefa Piłsudskiego na ziemi lipskiej,  niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków, które patronatem honorowym objął Minister Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef KasprzykCzytaj więcej naciśnij tutaj. Zdjęcia naciśnij tutaj.
Organizatorzy obchodów :
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lipskiej "Powiśle", Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tarłowskiej, Współorganizator Dowódca Garnizony WP Radom.

Partnerzy we współorganizacji przedsięwzięcia:
Federacja Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie działająca w naszym kraju pod honorowym patronatem Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie im. płk. dypl. Mariana Porwita, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Związek Strzelecki "Strzelec" OSW, Starosta Lipski, Burmistrz M i G w Lipsku, Wójt Gminy Tarłów, Wójt Gminy Bałtów, Wójt Gminy Rzeczniów, Wójt Gminy Sienno, Wójt Gminy Solec nad Wisłą, Szefowie Powiatowych Służb , Inspekcji i Straży (Komendant Powiatowy Policji, Komendant Powiatowy PSP), Lipskie Centrum Kultury, Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie, Dziekan Dekanatu Lipskiego, Dziekan Dekanatu Siennieńskiego, Proboszcz Parafii w Tarłowie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Legionów Polskich w Okole gm. Bałtów, Szkoła Muzyczna I Stopnia w Siennie, Zespół Szkół im. ks. prof. Józefa Pastuszki w Rzeczniowie, Komisja Terenowa NSZZ „Solidarność” w Lipsku.

Patronat medialny:

Kwartalnik " Życie Powiśla" - czasopismo Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipskiej "Powiśle", Rozgłośnia radiowa "Twoje Radio Lipsko"

WYPADEK ŚMIERTELNY

01.12.2017
Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło 1 grudnia 2017 roku na drodze krajowej nr 79 w miejscowości Lipsko na ulicy Zwoleńskiej. Informacja o wypadku wpłynęła do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego ok godz. 8. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do zderzenia czołowego samochodu ciężarowego Volvo oraz samochodu osobowego Renault Scenic. Oba samochody połączone ze sobą przodami znajdowały się poza drogą w odległości ok. 20 m od jej jezdni. Wewnątrz samochodu osobowego znajdował się uwięziony kierowca pojazdu. W celu wykonania dostępu do poszkodowanego strażacy wykorzystali narzędzia hydrauliczne, następnie poszkodowaną osobę ewakuowano z pojazdu. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz ZRM stwierdził u kierującego Renault Scenic zgon. Podczas prowadzonego rozpoznania ustalono, że w zdarzeniu brał udział jeszcze jeden pojazd (samochód osobowy Skoda Fabia), który znajdował się w przydrożnym rowie. Osoby podróżujące samochodem osobowym Skoda Fabia i ciężarowym nie wymagały udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy i znajdowały się na zewnątrz pojazdów. Działania straży  pożarnej polegały na  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu  do poszkodowanego przy użyciu narzędzi hydraulicznych, ewakuacji poszkodowanego, odcięciu energii elektrycznej w pojazdach i uprzątnięciu resztek powypadkowych. W działaniach brały udział zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku


DACHOWANIE SAMOCHODU OSOBOWEGO

APELUJEMY O BEZPIECZNĄ JAZDĘ, ZACHOWANIE OSTROŻNOŚCI I DOSTOSOWANIE PRĘDKOŚCI DO STALE ZMIENIAJĄCYCH SIĘ WARUNKÓW ATMOSFERYCZNYCH.


29.11.2017
Do zdarzenia doszło 29.11.2017 roku około godz. 9:30 w miejscowości Dziurków gm. Solec n/Wisłą. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastano samochód osobowy leżący na dachu w rowie od strony południowej drogi wojewódzkie 747. Pojazdem podróżowała jedna osoba, która opuściła pojazd przed przybyciem zastępów. Zespół PRM  zabrał poszkodowaną do szpitala na obserwację Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usunięciu pozostałości powypadkowych oraz pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym.

PREWENCJA SPOŁECZNA

28.11.2017 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku w trosce  o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szkolnej,  a także realizując założenia Prewencji Społecznej  Państwowej Straży Pożarnej  przeprowadziła w dniu 28.11.2017 roku spotkanie szkoleniowe z gronem pedagogicznym oraz władzami samorządowymi zarządzającymi oświatą z terenu powiatu lipskiego, które rozpoczął Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski, Starosta Lipski Roman Ochyński  oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lipsku Tadeusz Durak.

Spotkanie miało charakter instruktażu z zakresu podstawowych wymagań przepisów ochrony przeciwpożarowej dla obiektów szkół, popularyzację i promocję akcji zasad i sposobów organizowania Praktycznego Sprawdzenia Ewakuacji” (PSE) w tym przygotowanie osób kierujących ewakuacją do przeprowadzenia ćwiczeń praktycznych. W ramach kampanii MSWiA „Czad i ogień. Obudź czujność” przedstawiono prawidłowe zachowanie, aby uchronić się przed zagrożeniem ze strony czadu i ognia. Instruktaż ten pozwoli usystematyzować wiedzę jaką  posiadają nauczyciele, którą będą przekazywać dzieciom i młodzieży. Dodatkowo Dyrektorzy szkół mieli okazję zapoznać się z wymaganiami budowlanymi dla zarządców nieruchomości, które przedstawił Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lipsku.

Pod koniec spotkania była informacja do dyrektorów szkół o sukcesywnych wizytach funkcjonariuszy z KP PSP w placówkach oświatowych powiatu lipskiego, z gronem pedagogicznym w ramach działań związanych z Prewencją Społeczna.


SPOTKANIE EDUKACYJNE W OSP PAWŁOWICE

20.11.2017
W dniu 20 listopada 2017roku w świetlicy OSP Pawłowice która znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym odbyło się spotkanie edukacyjne strażaków OSP z Pawłowic i OSP Przedmieścia Bliższego. W czasie spotkania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawłowicach i Ochotniczej Straży Pożarnej w Przedmieściu Bliższym otrzymali hydrauliczny sprzęt do ratownictwa drogowego oraz aparaty do ochrony dróg oddechowych. Przekazania dokonał Komendant Powiatowy PSP w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski oraz Wójt Gminy Solec n/Wisłą Marek Szymczyk.
Na spotkaniu strażacy wraz ratownikami medycznymi z Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Lublinie  przy wykorzystaniu fantomów oraz środków dydaktycznych przeprowadzili pokaz i szkolenie dla dzieci pod kątem udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na szkoleniu obecni byli: bryg. Tomasz Krzyczkowski - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku; Marek Szymczyk – Wójt gm. Solec n/Wisłą; Tadeusz Ciosek - Prezes Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Solcu n/Wisłą, jednocześnie prezes OSP Pawłowice wraz z Piotrem Malarskim - naczelnikiem OSP; Jakub Jóźwik - Komendant Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Solcu n/Wisłą, jednocześnie prezes OSP Przedmieście Bliższe wraz z Krzysztofem Burdonem - naczelnikiem OSP; druhowie z gminy Solec n/Wisłą; Jerzy Cieślik - dyrektor szkoły w Pawłowicach wraz z nauczycielami i uczniami tej szkoły oraz Beata Ciosek - przewodnicząca Rady Gminy Solec n/Wisłą.

KAMPANIA MSWiA PROMUJĄCA SZACUNEK DLA FLAGI I HYMNU RP


WYPADEK DROGOWY

10.11.2017
W dniu 10 listopada około godziny 16.20 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku wpłynęła informacja o zderzeniu dwóch samochodów osobowych w miejscowości Sienno gm. Sienno  Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że na drodze powiatowej Sienno-Ostrowiec Św. nr.34-443 doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych (renault megane i renault scenic), którymi podróżowały łącznie trzy osoby. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia zastępów ochrony przeciwpożarowej wszystkie osoby znajdowały się na zewnątrz pojazdów. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu osobom poszkodowanym niezbędnej pierwszej pomocy, odcięciu dopływu prądu i gazu w pojazdach, oświetleniu terenu akcji oraz usunięciu części pokolizyjnych z jezdni. W akcji ratowniczej udział wzięłydwa zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Sienna.

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

10.11.2017

W dniu 10.11.2017 r. w świetlicy Komendy Powiatowej PSP w Lipsku odbył się uroczysty apel z okazji 99 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytaj dalej naciśnij tutaj, zdjęcia naciśnij
tutaj.

ĆWICZENIA MANEWROWE "ULEWA" 2017

07.11.2017
07 Listopada 2017 roku na terenie powiatu pionkowskiego odbyło się szkolenie wybranych Powiatowych Plutonów Ratowniczych „ULEWA” wchodzących w skład Rejonu Południowego p.k. „NAWAŁNICA 2017” na poligonie Ośrodka Szkoleniowego PSP w Pionkach KW PSP w Warszawie. Celem ćwiczeń było doskonalenie technik ratowniczych z uwzględnieniem działań przeciwpowodziowych oraz współpracy strażaków z różnych powiatów. Czytaj dalej naciśnij tutaj, zdjęcia naciśnij tutaj.

ŚMIERTELNE POTRĄCENIE ROWERZYSTY

07.11.2017
W dniu 07.11.2017 po godz. 15 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o potrąceniu rowerzysty w miejscowości Jawor Solecki. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu stwierdzono osobę potrącona przez samochód ciężarowy znajdującą się na poboczu drogi u której (przed przybyciem jednostek straży pożarnej) lekarz stwierdził zgon. W akcji ratowniczej udział wzięły zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Sienna i Jaworu Soleckiego.

POTRĄCENIE PIESZEGO

06.11.2017
Do zdarzenia doszło 06.11.2017 roku ok. godziny 17:45 w miejscowości Krzyżanówka gm. Sienno. Po dojechaniu na miejsce akcji stwierdzono, że doszło do potrącenia pieszego (mężczyzna ok 60 lat) przez samochód osobowy który oddalił się z miejsca zdarzenia przed przybyciem służb. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu działań oraz udzieleniu poszkodowanemu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.  Poszkodowany został zabrany przez zespól PRM do szpitala w Ostrowcu Św. W akcji ratowniczej udział wzięły zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kochanówce.

XVII SZTAFETA Z OGNIEM NIEPODLEGŁOŚCI Z UKRAINY DO POLSKI

06.11.2017

Od 3 listopada 2017r rozpoczęła się XVII sztafeta po Ogień Niepodległości. Harcerki
i harcerze powiatu zgierskiego oraz delegacji hufców Związku Harcerstwa Polskiego i strzelców z powiatów; ostrowieckiego i lipskiego wyjechali na Ukrainę do Kostiuchnówki w okręgu Wołyńskim. Towarzyszyła im delegacja Polska w skład której wchodzili przedstawiciele Parlamentu RP, władz państwowych, samorządowych oraz poszczególnych służb inspekcji i straży. Czytaj dalej naciśnij tutaj.

Zdjęcia naciśnij tutaj

WYPADEK CIĄGNIKA ROLNICZEGO Z AUTEM OSOBOWYM

03.11.2017
Do zdarzenia doszło w miejscowości Krępa Kościelna gm. Lipsko na drodze wojewódzkiej nr 747, około godziny 17. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że kierująca samochodem osobowym marki Honda Accord podczas manewru wyprzedzania ciągnika rolniczego z podczepionym wozem załadowanym drewnem, wpadła w poślizg i lewym bokiem pojazdu uderzyła w tył wozu. Po zderzeniu samochód wypadł z jezdni i znajdował się na pobliskim polu rolnym, natomiast ciągnik wraz z wozem pozostał na swoim pasie drogowym. Samochodem podróżowało dwie osoby - kobieta i dziecko około 5 lat, które zostały zaopatrzone przez zespół PRM (przed przybyciem jednostek straży pożarnej). Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu działań, oświetleniu terenu, odłączeniu źródła prądu w pojazdach, pomocy policji w kierowaniu ruchem drogom oraz uprzątnięciu resztek pokolizyjnych z jedni. W akcji ratowniczej udział wzięły zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Krępie Kościelnej.

WYPADEK W GMINIE CIEPIELÓW

02.11.2017
Do zdarzenia doszło 01.11.2017roku około godz. 13:40 w miejscowości Kawęczyn gm. Ciepielów. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód osobowy VW Golf uderzył w przydrożne drzewo. Wewnątrz pojazdu znajdowała się jedna osoba - kierowca (przytomny mężczyzna). Działania prowadził już zastęp z OSP w Ciepielowie. Zadaniem zastępów straży pożarnej było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, zapewnienie dostępu do poszkodowanego za pomocą narzędzi hydraulicznych, udzielenie poszkodowanemu kwalifikowanej pierwszej pomocy, ewakuacja poszkodowanego za pomocą noszy typu deska, odcięcie zasilania w uszkodzonym samochodzie oraz przekazaniu  poszkodowanego przybyłemu zespołowi ratownictwa medycznego. W akcji brały udział dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Ciepielowa.  

 

WSPOMNIENIE TYCH, KTÓRZY ODESZLI

Przemija życie

„Przekwita życie. Dzień po dniu oblata

Jak róż jesiennych ciche płatki zbladłe…

I idę w jakiś nieznane mi dale,

W mgły i bezkresy mroków nieodgadłe…”


1 listopada to szczególny dzień. Jak co roku w „Święto Zmarłych” odwiedzamy groby najbliższych, wspominamy ich i oddajemy się refleksji. To czas, kiedy się wyciszamy i myślimy o tych, którzy odeszli.

W tym dniu wspominamy również zmarłych strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy odeszli na wieczną wartę, a poprzez swoją działalność pozostawili trwały ślad w ochronie przeciwpożarowej na terenie powiatu lipskiego. W roku bieżącym pożegnaliśmy emerytów pożarnictwa: ogn. Adama Pisarskiego zm. 20.06.2017r. pochowany na cmentarzu w Jasieńcu Iłżeckim oraz st. ogn. Artura Maziarka zm.  06.05.2017r. pochowanego na cmentarzu w Lipsku, Mariana Andrzeja Serafina gospodarza oraz czynnego członka OSP Pawłowice zm. 14.06.2017r., śp. Paweł Górka - wiceprezes i naczelnik  OSP w Opolu  Lubelskim zm. 27.08.2017r. Pożegnanano również sąsiadkę Komendy Powiatowej PSP w Lipsku śp. Feliksę Fitas zm. 06.05.2017r.Uczestniczyliśmy w uroczystościach pożegnalnych śp. Iwony Burdon - inspektora Powiatowego Urzędu Pracy w Lipsku zm. 17.06.2017r., Haliny Podwojskiej - inspektora Urzędu Miasta i Gminy w Lipsku,  pracownik M-GOPS, kpt. rez. Wacława Redestowicza - prezesa Związku Żołnierzy AK koła w Lipsku zm. 08.02.2017r. pochowanego na cmentarzu w Krępie Kościelnej, por. rez. Wiesława Sulowskiego - prezesa Zw. Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych RP Koła w Lipsku, mjr. rez. Mariana Pastuszki – niezłomnego żołnierza Polski Walczącej zm. 08.04.2017r. pochowanego na cmentarzu w Radomiu, por. rez. Stanisława Króla - żołnierza AK z oddziału „Szarego” zm. 20.04.2017r. pochowany w Siennie.

Cześć ich pamięci!

Tradycyjnie w roku bieżącym delegacja składająca się ze strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Lipsku, Komisji Zakładowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” przy KP w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipsku udała się na groby zmarłych kolegów którzy spoczywają na cmentarzach w naszym regionie i woj. świętokrzyskim,  zapalili znicze oddając w ten sposób hołd zmarłym strażakom, którzy poprzez pamięć o nich nadal są z nami.



ZDERZENIE SAMOCHODÓW OSOBOWYCH

29.10.2017
W dniu 29.10.2017 roku o godzinie 18:32 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Solec n/Wisłą. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono zderzenie dwóch samochodów osobowych tj. Mercedes S63 oraz Citroen C5. Samochody znajdowały się na prawym pasie jezdni drogi wojewódzkiej 747.  W wyniku zdarzenia trzy osoby podróżujące samochodami zostały przetransportowane przez zespół  PRM do szpitala w Lipsku. W likwidacji skutków zdarzenia brały udział zastępy z JRG PSP w Lipsku oraz jednostki OSP z Solca n/Wisłą.

POSZUKIWANIE OSOBY ZAGINIONEJ

28.10.2017
W dniu 27.10.2017r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lipsku wpłynęło zgłoszenie o zaginionym mężczyźnie z gminy Solec n/Wisłą. Na miejsce zadysponowano zastępy PSP z Lipska oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Solca n/Wisłą, Pawłowic oraz Sadkowic. Efektem prowadzonych przez zastępy ochrony przeciwpożarowej działań było, odnalezienie zaginionej osoby (w dn. 28.10.2017r.). Mężczyzna znajdował się na terenie nieużytkowanego gospodarstwa rolnego, był wyziębiony lecz przytomny. Przybyły na miejsce zdarzenia zespół PRM zabrał odnalezionego mężczyznę do szpitala.

OBUDŹ CZUJNOŚĆ

Uprzejmie informuję, że 25 października 2016 roku konferencją prasową w siedzibie ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji zainaugurowano kampanię społeczną pod nazwa "Czad i Ogień. Obudź czujność". Szczegółowe informacje oraz materiały edukacyjne i niezbędne materiały informacyjne znajdziesz tutaj.

Ostrzegamy!

Tlenek węgla to trujący gaz, który nie posiada smaku, zapachu, barwy. Ze względu na swoje właściwości oraz sposób działania na organizm ludzki, tlenek węgla zwany jest również cichym, zabójcą.
Aby uchronić się zaczadzeniem, zainstaluj w swoim domu czujki przeciwpożarowe reagujące na tlenek węgla. Czujka po wykryciu gazu bardzo szybko reaguje i informuje nas o tym dźwiękiem. Posiada ona własne bateryjne zasilanie. Instalacja takiej czujki jest dość prosta i można ja wykonać na własną rękę.

POTRĄCENIE PIESZEGO

26.10.2017
W dniu 26.10.2017 po godz. 19 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęło zgłoszenie o potrąceniu mężczyzny w miejscowości Ciepielów. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu stwierdzono osobę potrącona przez samochód ciężarowy znajdującą się na poboczu drogi u której (przed przybyciem jednostek straży pożarnej) lekarz stwierdził zgon. Dalsze działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu miejsca wypadku do momentu zakończenia działań Policji i Prokuratury.

POŻAR BUDYNKU INWENTARSKIEGO

17.10.2017
8 zastępów straży pożarnej oraz 34 ratowników brało udział w gaszeniu pożaru budynku inwentarskiego w miejscowości Kochanówka, gm. Sienno. Informacja o zdarzeniu wpłynęła do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku o godz. 13.28 w dniu 17.10.2017 r. W chwili dojazdu pierwszych pojazdów ratowniczych na miejsce okazało się, że pożarem objęty jest dach obiektu budowlanego składającego się z połączonych budynków mieszkalnego i inwentarskiego na poddaszu, którego znajdowało się ok. 500 m3 słomy. Zadaniem przybyłych na miejsce strażaków była ewakuacja zwierząt z budynku inwentarskiego oraz części sprzętu domowego z budynku mieszkalnego, ugaszenie pożaru, przeprowadzenie prac rozbiórkowych konstrukcji budynku. W akcji gaśniczej udział wzięły zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Lipsku oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Kochanówki, Rzeczniowa, Sienna, Osówki, Tarnówka. Dodatkowo działania strażaków wspierane były przez ciągniki rolnicze wraz z rozrzutnikami, które wykorzystano do transportu słomy poza teren akcji ratowniczo-gaśniczej. Czas działań wyniósł 6 h i 37 min.   

XV MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

17.10.2017
17.10.2017 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Solcu nad Wisłą przeprowadzono turniej halowej piłki nożnej strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Były to eliminacje strefowe w ramach rozgrywek XV Mistrzostw Województwa Mazowieckiego. W rozgrywkach udział wzięły drużyny Komendy Miejskiej i Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej z: Przysuchy, Radomia, Białobrzeg, Grodziska Mazowieckiego i Lipska W wyniku przeprowadzonych zawodów drużyna KP PSP w Lipsku zajęła II miejsce.
Skład drużyny KP PSP w Lipsku tworzyli: Jabłoński Sławomir, Skoczylas Marcin, Sobulski Dawid, Bzikot Paweł, Tusiński Sebastian, Wojtal Michał, Pawłowski Piotr, Wiosna Tomasz, Piskorz Piotr, Zięba Karol.
Kolejność zajętych miejsc poszczególnych Komend Państwowej Straży Pożarnej przedstawia sie następująco: I miejsce - Komenda Miejska PSP w RadomiuII miejsce - KP PSP w Lipsku, III miejsce - KP PSP w Przysusze, IV miejsce - KP PSP w Białobrzegach, V miejsce - KP PSP w Grodzisku Mazowieckim. 
Turniej otworzył komendant powiatowy PSP w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski. Wśród gościznaleźli się: zastępca komendanta powiatowego PSP w Radomiu, st. bryg.Sławomir Podsiadło,  ks. dr Krzysdztof Maj, kapelan strażaków PSP i OSP powiatu lipskiego, Marek Szymczyk , wójt gminy Solec n/Wisłą i gospodarz obiektu  Marcin Węgłowski, dyrektor ZSP w Solcu n/Wisłą. Turniej zakończył się wręczeniem dyplomów i pucharów oraz przekazaniu wszystkim uczestnikom turbnieju upominków promujących gminę Solec n/Wisłą i powiat lipski, które zostały przygotowane przez wójta gminy i starostę lipskiego.

13-SPOTKANIE BUDOWLANYCH W POWIECIE LIPSKIM

13.10.2017

13.10.2017 r. odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Budowlanych w powiecie lipskim, w którym udział wziął bryg. Tomasz Krzyczkowski, komendant powiatowy PSP w Lipsku, władze powiatu lipskiego, burmistrz miasta i gminy Lipsko oraz wszyscy wójtowie gmin z terenu powiatu, szefowie i kierownicy służb i inspekcji oraz władze Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Lipsku na czele z prezesem Januszem Witczakiem. W pierwszej części spotkania zasłużonym budowlańcom wręczono medale i wyróżnienia. Treść uchwały o nadaniu medali odczytał dh Karol Burek, wiceprezes ZOP ZOSP RP w Lipsku. Wśród odznaczonych znaleźli się: Stanisław Świechowski, który otrzymał Złoty Medal „Za zasługi dla Pożarnictwa”; Tadeusz Durak, Tadeusz Osojca, Andrzej Sot odznaczeni Złotym Medalem Społeczny Trud Obronności Kraju za zasługi dla „LOK”; Tadeusz Chojnacki, Witold Stachurski, Franciszek Olszowiec wyróżnieni Srebrnym Medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa”; Grzegorz Kusio, Mirosław Łyjak, Mateusz Marcinko, Iwona Pastuszka, Sławomir Rutkowski, którzy otrzymali Brązowy Medal „Za zasługi dla Pożarnictwa”. Następnie odbyła się część szkoleniowa pt.: „Prawne aspekty i problemy budowy wiat, altan i budynków gospodarczych w świetle Ustawy Prawo budowlane”. W trakcie narady poruszono także tematykę nt. zmian w Ustawie Prawo budowlane oraz w Kodeksie Postępowania Administracyjnego obowiązujących od 2017 roku. Przedstawiono również interpretacje przepisów dotyczących realizacji wybranych obiektów. W podsumowaniu części oficjalnej głos zabrał Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowalnego w Warszawie mgr inż. Adam Jędras który przybył wraz z zastępczyniom  mgr Katarzyną Matusz. Gościem specjalnym organizatorów i gospodarzy części artystycznej był Alosza Awdiejew z Kabaretu „Piwnica pod Baranami’’ z Krakowa, który dla uczestników przedstawił koncert. Ostatnim punktem uroczystości była biesiada budowlańców pt. „ Co budować, jak budować, żeby chcieli nas szanować‘’. Organizatorem spotkania był Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lipsku mgr inż. Tadeusz Durak wraz ze Starostą Lipskim Romanem Ochyńskim, który otworzył  13-ste spotkanie budowlanych. Jak co roku bardzo aktywnie w organizację przedsięwzięcia włączyła się Mazowiecka Okręgowa izba Inżynierów Budownictwa, której przedstawiciele uczestniczyli w uroczystościach.

 

RECERTYFIKACJA KPP


Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, informuje, że egzamin recertyfikacyjny z kwalifikowanej pierwszej pomocy dla strażaków OSP i PSP odbędzie się w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku w dniu 14 października o godz. 9. Dla uczestników egzaminu będzie przeprowadzone szkolenie przypominające w KP PSP w Lipsku 3 października o godz. 15.

XV MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

XV eliminacje Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Halowej Piłce Nożnej Strażaków - VI grupy strefowej „Lipsko” odbędą się w dniu 17.10.2017r. (wtorek) w hali sportowej  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Solcu nad Wisłą, ul. Łoteckiego 24. Rozpoczęcie rozgrywek o godz. 900. Organizator: KP PSP W Lipsku. W turnieju weźmie udział 6 drużyn z terenu województwa: KP PSP Lipsko, KP PSP Białobrzegi, KP PSP Grodzisk Mazowiecki, KP PSP Przysucha, KM PSP Radom, KP PSP Szydłowiec.
Serdecznie zapraszamy!

USUWANIE SKUTKÓW WICHURY

06.10.2017
W dniu 05.10.2017 w godzinach nocnych nad  powiatem lipskim przeszedł front atmosferyczny, którego następstwem był bardzo silny wiatr dochodzący do 110 km na godzinę oraz opadami deszczu. Bezpośrednim następstwem nawałnicy było 56 interwencji do których na terenie powiatu lipskiego wyjeżdżali strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z Solca nad Wisłą, Pawłowic, Sadkowic, Przedmieścia, Boisk, Chotczy, Tymienicy, Sienna, Janowa, Jaworu Soleckiego, Kochanówki, Aleksandrowa, Osówki, Ciepielowa, Bąkowej, Łazisk, Długowoli, Maruszowa, Krępy Kościelnej, Woli Soleckiej, Grabowca, Rzechowa, Pawliczki.  Strażacy współpracowali ze służbami energetycznymi, ponieważ upadające drzewa w kilku przypadkach zerwały lub uszkodziły linie energetyczne,co spowodowało przerwy w dostawie prądu w kilku miejscowościach. Strażacy zabezpieczali dachy na uszkodzonych budynkach mieszkalnych oraz budynkach gospodarczych. Pozostałe wyjazdy to wiatrołomy dużych drzew oraz gałęzi na drogach wojewódzkich, powiatowych, gminnych a także na posesjach i gospodarstwach. W akcjach ratowniczych brało udział 6 zastępów PSP i 23 zastępy OSP .

STRAŻACY NA 100-LECIU HARCERSTWA

01.10.2017
30.09-01.10.2017r. Komendant Powiatowy PSP w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski wziął udział w Jubileuszu 100-lecia powstania pierwszych drużyn harcerskich na „Powiślu” w powiecie lipskim. Po uroczystej mszy św. odprawionej przez ks. dr Krzysztofa Maja w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Solcu nad Wisłą zostały oddane honory i zapalane znicze przy tablicy wmurowanej w soleckiej świątyni poświęconej żołnierzom Armii Krajowej i harcerzom. Jako pierwszy wymieniony jest Jan Wnuk ps. ’’GROT’’, którego sylwetkę przypomniał weteran harcerski, emerytowany inż. budownictwa Stanisław Świechowski - Jan Wnuk (1895-1942) był profesorem Seminarium Nauczycielskiego gimnazjum Koedukacyjnego w Solcu nad Wisłą, działaczem harcerskim, od 1940 roku prowadził tajne nauczanie (szacuje się, że tajnym nauczaniem objętych było blisko -150 osób uczniów gimnazjum i liceum, duża ich cześć brała czynny udział w partyzanckich organizacjach konspiracyjnych). Był jednym ze współorganizatorów ZWZ-AK wchodził w skład Komendy podobwodu IV pod kryptonimem” Powiśle” jako szef łączności. W czasie okupacji harcerze przeszli do podziemia, przyjmując nazwę „Szare Szeregi”. Okupant, chcąc unicestwić polski naród stosował praktykę niszczenia   polskiej inteligencji. Dlatego 1 kwietnia 1942 roku Jan Wnuk został aresztowany a następnie przewieziony  z dwoma synami, Jerzym i Julianem, również członkami  ZWZ-AK do Radomia, gdzie  zostali poddani śledztwu, byli torturowani a następnie  rozstrzelani, pochowani na Firleju w Radomiu. Na uroczystej zbiórce harcerze wraz ze sztandarem komendy hufca ZHP w lipsku oddali honory wszystkim poległym i zmarłym harcerzom z „Powiśla”. W uznaniu zasług za zaangażowanie i z okazji obchodzonego jubileuszu 100-lecia, harcmistrz Jolancie Katarzynie Furmanek – komendantowi Hufca ZHP w Lipsku Zarząd Główny LOK nadał srebrny medal Społeczny Trud Obronności Kraju za Zasługi dla LOK, ceremonii dekoracji dokonał Komendant Powiatowy  PSP w Lipsku w imieniu Federacji Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych RP.

WYPADEK DROGOWY

01.10.2017
Do zdarzenia doszło w miejscowości Ciepielów gm. Ciepielów, około godziny 18. Na miejscu zdarzenia stwierdzono  zderzenie trzech samochodów osobowych na drodze krajowej nr 79. W samochód BMW, którym podróżowało pięć osoba, uderzył VW Passat również z pięcioma pasażami (w tym 5 letnie dziecko) w skutek najechania na niego przez kierującego samochodem Toyota Avensis.  Podczas kolizji została ranna jedna osoba, która została zabrana przez zespól PRM do szpitala do Radomia. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu działań, udzieleniu poszkodowanym KPP, odłączeniu źródła prądu w pojazdach, pomocy policji w kierowaniu ruchem drogom oraz uprzątnięciu resztek pokolizyjnych z jedni. W akcji ratowniczej udział wzięły zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciepielowie. 



Pozostałe informacje w archiwum